Skoči na vsebino

nov papež


JaRaNe

Priporočene objave

Jaooo, Cyc, vprašaš in obenem komentiraš, kot da  bi že dobil odgovor.

Ne, ni in ni nikoli bil jager.

Super ... v bistvu sem se bal, da morda je ...

Ti je to kaj podrlo črno - belo predstavo?

Ni, ker ni črno-bela, nalašč sem malo provociral, sploh ker je bil tvoj post tako jasno napisan, da ni bilo tvoje opredelitve glede "gledanja čez merek". Oziroma se je dalo tako razumeti, da to ni narobe, saj gre samo za papeža. ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ZAŠČITITI DRUŽINO IN PROKREACIJO???????????????

čudo vseh čudes...zakaj pa je družina za duhovnike in redovnice prepovedana oz nezaželjena (vsaj v evropi)? ali mogoče za to, ker potem ne bi mogli posvetit svojega časa čemu že? SRAMOTA IN LICEMERSTVO BREZ PRIMERE! tisti ki pridiga karkoli mora biti PRVI, ki pridigo podpira s svojimi dejanji in življenjem! drugače je samo GOBEZDAČ.

:angry2: zej ste me pa razpizdli! cerkev je skupek pedrov, pedofilov in zafrustriranih lejzbik. konec. in ljudi, ki jih je strah oziroma nočejo živet po svojih močeh ampak se jih mora pitat odspred in odzad, drugače postanejo takoj POLITIČNO AKTIVNI.

tako vam povem, tisti med njimi, ki so resnično našli "boga" (kot si pač to oni tolmačijo in doživljajo) imajo VELIKE TEŽAVE S CERKVIJO!

cerkev bo tu lahko še tisočletja, vendar če pogledate malo njeno zgodovino, boste videli kako je menjavala svoje plašče in je bila NAJBOLJ USPEŠNA V NAJBOLJ TRDIH IN NEIZPROSNIH REŽIMIH! ko se bo pojavila prava svobodna družba bodo vse ZAVRTE vere odpadle kot suh drek s kravje riti. ampak to, na veselje vernikov še ne bo tako kmalu, če sploh kdaj bo....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Horjo ne sprenevedaj se ...brez USA bi japonci še vedno gojili samo bomsaje.

Zakaj neki? Hočeš reči, da ne bi imeli kje kopirati? Brez skrbi, če ne bi v ZDA, bi pa v Evropskih državah. Ali kjerkoli drugje. Ni kolo napredka v tistem, ki ima določene stvari že razvite. Kolo napredka se vrti tam, kjer žele kaj novega ali kaj več narediti. In enako je bilo na začetku, ko so še "migale", z ZDA. Kaj so vso tisto silno tehnologijo, katero so jim potem drugi kopirali, pobrali na prostranih stepah med bizoni? Jok, so jo kar iz Evrope uvozili! In tako sedaj tuja znanja "uvaža" Kitajska in ostale dežele, ki se vzpenjajo. Tako da, ponavljam, nimajo USA nobenih posebnih zaslug za razvoj japonske. Razen tistih, za katere so poskrbeli z bombandiranjem, tako kot tudi v Nemčiji, da so potem podobno kot danes v Iraku lahko vrinili svoj kapital! In kaj ima tu zraven papež? Ne bi vedel, a ker je govora o kapitalu, je verjetno tudi Vatikan dokaj vpleten. Ima kdo konkretne informacije?

Popravljeno . Popravil HHV
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...mi pokažeš eno stvar...ki je pomenila spremembo, napredek, čist nov sistem dela, uporabe.... iz arabskega sveta?

So imeli svoje uspešnejše obdobje, matematike so imeli dobre ... imamo arabske številke. Takrat so bili res nekaj stopenj razvitosti nad zahodno civilizacijo. Ampak so se zadeve obrnile in sedaj je kakor praviš ... kar imajo imajo zaradi nafte.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 - Uni strici v Aleksandriji!

2 - RKC že ne! Še moliti je  bilo treba v latinščini, domači jezik se je pa iztrebljalo z mečem in ognjem. Spomni se reformacije, Luthra in našega Trubarja!

3 - Kdor je kaj odkril je šel na grmado!

In ta knjižnjica je pogorela....in nastala je tema po celem svetu :doze: ...največ prepisov so naredili duhovniki.

Maša ni v latinščini

Ja so zažigali knjige in tudi brežinski spomeniki imajo versko vsebino....in o temu je že razloženo in samo prebrati je treba...z odprtimi mislimi.

Ni res.....ni nujno...je delno res...niso vsi zgoreli...jih je kar precej vendar je cerkev znanje vzela ga skrila in ga sama razvijala naprej.Je bilo to Fer??...nikakor je zelo podlo in nesramno.

Najvčji alkimist in mistik srednjega veka je bil frančiškan.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Lina!

Mogoče sem spregledala, ampak čakam še na moj odgovor. Če sem spregledala se opravičujem, ampak pri toliko dela trenutno nimam časa brati........

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Lina!

Mogoče sem spregledala, ampak čakam še na moj odgovor. Če sem spregledala se opravičujem, ampak pri toliko dela trenutno nimam časa brati........

kot Linin odvetnik odgovarjam: sori, nimamo posebnega seznama pozitivnih stvari..

Glej, pupa - zadeva je ista, kot debate o tem, kaj pa je dobrga na seksu, pivu, hamburgerjih, novih oblekcah, motorjih, avtih ... pač, če si ljudje nekaj želijo in nekje to dobijo in so potem še zadovoljni - a ni to glavni razlog in obenem smisel, da neka zadeva obstaja? Če hočeš - če hoče kdo se it sado-mazo, naj se gre, če mu paše. Naj preskakuje v paralelne svetove. A ti je zdaj kaj bolj jasno? Še vedno ne?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kot Linin odvetnik odgovarjam: sori, nimamo posebnega seznama pozitivnih stvari..

Glej, pupa - zadeva je ista, kot debate o tem, kaj pa je dobrga na seksu, pivu, hamburgerjih, novih oblekcah, motorjih, avtih ... pač, če si ljudje nekaj želijo in nekje to dobijo  in so potem še zadovoljni - a ni to glavni razlog in obenem smisel, da neka zadeva obstaja? Če hočeš - če hoče kdo se it sado-mazo, naj se gre, če mu paše. Naj preskakuje v paralelne svetove. A ti je zdaj kaj bolj jasno? Še vedno ne?

Si zelo slab odvetnik :BUA:

vprašala sem čisto nekaj drugega in sploh - nisem tebe vprašala zato me tvoje mnenje trenutno sploh ne zanima. In mislim, da je Lina dovolj velika punca, da bo sama odgovorila.

Popravljeno . Popravil pupa
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

sej tu je glavni problem sym. ne morejo gledat, kako ostali, ki niso verniki ali pa so člani druge religije počnejo in živijo drugače kot oni. in v tem primeru gre za vsiljevanje dva tisoč let stare PRAVLJICE! in ne mi reč da noben ne vsiljuje ker sploh ni res. dobro veš, da se poskušajo vtaknit prav v vse, kar se tiče življenja posameznika in države. ne pozabi, da je rkc sestavljena iz ljudi in zato pokvarjena v dno. kot vsaka organizirana diktatura ali vladavina če hočeš.

http://www.rotten.com/library/

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kot Linin odvetnik odgovarjam: sori, nimamo posebnega seznama pozitivnih stvari..

Glej, pupa - zadeva je ista, kot debate o tem, kaj pa je dobrga na seksu, pivu, hamburgerjih, novih oblekcah, motorjih, avtih ... pač, če si ljudje nekaj želijo in nekje to dobijo  in so potem še zadovoljni - a ni to glavni razlog in obenem smisel, da neka zadeva obstaja? Če hočeš - če hoče kdo se it sado-mazo, naj se gre, če mu paše. Naj preskakuje v paralelne svetove. A ti je zdaj kaj bolj jasno? Še vedno ne?

pa bom vseeno odgovorila... ker je to ravno smisel mojega pisanja in si končno tako napisal, da bom lahko odgovorila, pa da boš razumel.

Jaz sem srečna za tiste, ki se lahko obrnejo na boga in so s tem zadovoljni, ki najdejo srečo v tem itd.......... SAMO če bi smatrala, da je cerkev tu res izključno zaradi ljudi in da jim resnično hočejo pomagati... tako pa imam prevečkrat občutek, da hočejo slabost človeka izkoristiti v svoj prid, v smislu: "janezek, daj denar za obnovo cerkve, pa ti bo bog hvaležen, pa še bolje boš pri njemu zapisan".

Ali pa: " dragi moji, danes je dan volitev... volite ljudi iz naših krogov, da nam bo boljše, da nas bo imel bog rajši itd....."......

ali pa še celo to, da so v imenu Boga pobili toliko in toliko ljudi.

Meaning: da neko silo (Bog) izkoriščajo v svoj prid za zadovoljtev NJIHOVIH potreb v prvi vrsti in šele nato zadovoljitev potreb vseh ovčk, ki so dnevno, mesečno ali letno v cerkvi.

In če bi se to obrnilo in če bi znali sami v revščini živet, zato da bi razumeli revne ljudi, ne da s polno rito serjejo, kako razumejo stisko ljudi bi bilo drugače.

Lej, Karitas je samo organizacija, ki posreduje denar in obleke od drugih ljudi tem ljudem, ki so pomoči potrebni.

Kdaj pa je cerkev dala iz svojega denarja za hišo, ki je v vasi zgorela in je kupica otrok ostala brez strehe nad glavo in hrane in obleke? Ampak ne iz prostovoljnih prispevkov, ki so dali ljudje na maši v nedeljo, ampak iz SVOJEGA denarja??

Kdaj so pa šli na njivo in ljudem pomagali orati, pa ne zato, ker bi vedeli, da jim bodo kmetje to vrnili 100x ampak samo zato, ker bi videl, da so res potrebni pomoči??

ne pravim, da so vsi isti... samo organizacija kot taka tako deluje, da meni ni všeč in zato ne morm rečt, da ima dobre lastnosti, ker tiste ta slabe prevladujejo in predvsem ker vse tiste "dobre lastnosti" na katere se vi sklicujete dejansko tudi niso tako dobre same po sebi.........

Popravljeno . Popravil pupa
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Takrat so bili res nekaj stopenj razvitosti nad zahodno civilizacijo. Ampak so se zadeve obrnile in sedaj je kakor praviš

Po mojem skromnem mnenju je ravno tu bistvo zadeve.

Zahodni, naši, družbi se je konec srednjega veka uspelo ločiti od cerkve.

Napredka družbe ni več pogojevala cerkev, ampak je le-ta najprej morala zapeljati na stranski tir, pa tudi tam ni dolgo ostala, kmalu je mogla začeti teči za družbo, ker ji ni bila sposobna vzporedno slediti. Zato se nam zdi danes cerkev arhaična, neprilagojena in odveč. Ker so v razvoju zaostali za družbo.

Osvobojena družba pa je množično začela razvijati misel, znanost in tehnologijo in cerkvi za nekaj svetlobnih let pobegnila celo v nebo, vesolje, kakor božji dom.

Arabosom se je pa zgodilo ravno obratno. Njihovi cerkvi je uspelo obdržati nadvlado nad družbo. Zato danes v misli in zanosti in tehniki ne pomenijo nič.

Včasih pa so. Izum ničle je bila pogruntavščina pogruntavščin.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kdaj pa je cerkev dala iz svojega denarja za hišo, ki je v vasi zgorela in je kupica otrok ostala brez strehe nad glavo in hrane in obleke? Ampak ne iz prostovoljnih prispevkov, ki so dali ljudje na maši v nedeljo, ampak iz SVOJEGA denarja??

Kakšna pa je razlika med "NJIHOVIM" denarjem in tistim, ki ga dobijo pri mašah?

Kdaj so pa šli na njivo in ljudem pomagali orati, pa ne zato, ker bi vedeli, da jim bodo kmetje to vrnili 100x ampak samo zato, ker bi videl, da so res potrebni pomoči??

Hm. :) Hmmm ... hecno. Kaj naj bi tle napisal? Jaz in verjetno tudi nihče od tu prisotnih ne ve za tak primer, da bi se izkazalo, da je tvoja trditev napačna. Po drugi strani sama veš, da niti slučajno ne moreš dokazati, da takih primerov ni bilo. To je pač tako ... "blabla". In kaj naj sedaj - se ne da ne dokazati ne ovreči trditve.

No, razen morda takole - misionarji. So bili taki in drugačni. In poleg širjenja vere imajo nalogo pomagat ljudem. In ker v primeru misionarjev ne gre za tak tip širjenja vere kot je popisano v Krstu pri Savici ... so morali kaj dobrega počet. Če ne drugega so jih lahko pojedli :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kakšna pa je razlika med "NJIHOVIM" denarjem in tistim, ki ga dobijo pri mašah?

Hm. :) Hmmm ... hecno. Kaj naj bi tle napisal? Jaz in verjetno tudi nihče od tu prisotnih ne ve za tak primer, da bi se izkazalo, da je tvoja trditev napačna. Po drugi strani sama veš, da niti slučajno ne moreš dokazati, da takih primerov ni bilo. To je pač tako ... "blabla". In kaj naj sedaj - se ne da ne dokazati ne ovreči trditve.

No, razen morda takole - misionarji. So bili taki in drugačni. In poleg širjenja vere imajo nalogo pomagat ljudem. In ker v primeru misionarjev ne gre za tak tip širjenja vere kot je popisano v Krstu pri Savici ... so morali kaj dobrega počet. Če ne drugega so jih lahko pojedli :)

a se lahko prosim ne obesaš za besede in primere, ker oba dobro veva in vsi ostali tudi, da je to brez veze, ampak na vsebino kot tako......

kar se pa denarja tiče pa tako...... iz mojih predvidevanj imajo oni veliko veliko veliko denarja..... je pa res vprašanje, če ni ves ta denar nagrabljen od "prostovoljnih prispevkov" - še toliko slabše!!

ampak v osnovi - si dojel poanto zakaj mi ta inštitucija ni všeč??

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Seveda sem ... pač, ne pašejo ti. Meni tudi marsikaj ne paše, jebiga. Pa jih sploh ne kujem v zvezde, daleč od tega. Nisem pa sovražno razpoložen ker so ravno RKC.

Gre pač za veliko organizacijo, v kateri se že zaradi velikosti dogajajo čudne reči (ker se tudi drugod, zakaj se tu ne bi ...). Lahko jim očitaš napačno reševanje težav, tudi konzervativnost, ampak s slednjo stvarjo je tako, kot ti je že Lina razložila. So takorekoč definirani z rečmi ki so za današnje pojme konzervativne, ampak jih ne smejo zagovarjat, če nočejo da si odžagajo vejo, na kateri sedijo.

Lahko so škodljivi točno toliko, kot jim pustiš. Če se ne morejo vtikati v politiko ti pravzaprav ne morejo nič, razen če sam k njim hodiš. Lahko so pa koristni. In dejansko tudi so koristni v marsikaterem pogledu. Začenši s Karitasom.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pupa namirno ignoriraš?...al ne dojameš al ne vidiš al enostavno provociraš al si ravno to kar bi rada dokazala meni (obratno seveda)...našamponirana z antiprhjaj-oz. anti cerkev šamponom. Vpraš, jaz ti odgovorim, spet isto vprašaš..spet odgovorim...pa spet isto vprašaš...pa sem tiho....potem narediš povzetek...da pač ne vem in da tvoje vprašanje, ki med drugim potrjuje tvojo tezo spet dokazano pravilno ?V bistvu si ista kot..cerkev srednjega veka...čist brez sposobnosti za dialog...al sam s pedri razvijaš dialog?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

QUOTE(pupa @ 22 Apr 2005 @ 09:20)

Kdaj so pa šli na njivo in ljudem pomagali orati, pa ne zato, ker bi vedeli, da jim bodo kmetje to vrnili 100x ampak samo zato, ker bi videl, da so res potrebni pomoči??

Kdo pa je krompir ponujal, kdo učil kmete kako uporablajti znanje , katere sorte razne trike in ukane, tudi alkemijo, in polno luno kot ugodno za sajenje nevemčesa ......ki so zahtevale znanje..... za boljši pridelek????.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

sem napisala da se opravičujem, če sem spregledala, ampak ker si nekoga drugega na začetku replicirala nisem prebirala vsega, ker sem tudi povedala, da nisem vsega brala ker nimam časa.......

in si pa res :BUA: lepo vprašam in tudi se opravičim če sem spregledala....

ej :slap: jst bom kar nehala s to debato, ker nisi dovolj (ne vem kaj) za tole....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pupa glede Homoseksualcev....kaj naj ti rečem...mogoče spet nekaj o njihovem načelu (rkc) o družini o ljubezni med moškim in žensko, o otrocih....zakaj bi se mogla cerkev sedaj opredeljevat o homoseksualcih??? Takoj, ko bom vidla enga fara, nuno, ki bo na cesti utavla geja in ga ozmerjala al karkoli bom obvestila medije...bom rekal...alo teta, stric to ni lepo in ni uredu. Usiljevati jim nekaj kar jest (Pupa geji...marsikomu niso glih in čist OK zadeva) mislim da je ,,kaj me briga kaj si,,..je pravtako nestrpno od tebe.

In nisem homoseksualec in nisem globokoverna...zato me ne sprašuj, ker ne vem kako je....verjetno pa so taki primeri prej izjeme kot pravilo in ne poznam nobenega geja ki bi rekel, da ga je župnik vrgel ven.

Zakaj pa pri meni doma niso zaželjeni door to door trgovci?--Hočem povedat samo to, da ne vsiljuj svojih pravil drugemu....

In še nekaj.....kako si lahko tako obremenjena s cerkvijo in njeno ,,po tvoje,, samo grdobijo...res ne vem in ne razumem...meni se je približala samo ko sem jaz šla tja nikoli niso oni mene nekam posiljevali...kot naprimer mormoni na Prešernu, jehovci na vratih, harekrišna na vratih.

ok.. najdla... in najprej HVALA ZA ODGOVOR, k ga nisem videla. Še tole napišem potem bom pa verjetno kar končala, ker ste ratali že prav žaljivi... sicer pa je to čisto v človekovi naravi.

Hmmmm očitno se ne spomneš nekaj let nazaj primera, ko so hoteli homoseksualci štrajkati (oz. tudi so) in je hotel duhovnik na njihovem štrajku nekaj povedati ,pa ga je Mariborski škof (vsaj mislim, da je škof) prepričal, da naj tega raje ne dela, ker si bo škodoval. in je potem ta duhovnik vseeno povedal svoje mnenje kar se homoseksualcev tiče, ker jih je podpiral itd... no s tem duhovnikom sem ja govorila, ker se mi je edini "normalen" zdel... in kaj je bilo? ukinili so mu njegovo internetno stran, ker je na njej ozaveščal ljudi in da naj bodo to, kar so.. ne glede na to, ali družba to sprejema ali ne.. itd... prestavili so ga nekam bogu izza nogu in javno povedali, da oni tega ne podpirajo ( Rode), da so izločki itd....... Se res tega ne spomneš - te afere??? :hmm: :hmm:

In mene so ničkolikokrat "posiljevali" harekrišna na vratih, mormoni in prevsem Jehovci........ in imaš res srečo ,da živiš na takem koncu, da ti ne morijo.... meni so že ničkolikokrat in se jih sploh ne morš otrest. Enkrat mi je ena mama začela pizditi (prav dobesedno je pozvdignila glas), da mora ona molt za take kot sem jaz, ker sem brezvernik itd..... in da naj se rešim..... in ne vem kaj še vse. Me je pripeljala do tega, da sem enostavno vrata zaprla, ker sem ji rekla stokrat, da mene zanima in da nimam časa... in še potem je zvonila in tolkla po vratih.......

Nikomur nič ne vsiljujem.... kot sem rekla, jaz sem vesela za ljudi, ki jih to osrečuje, samo meni osebno gre to na kozlanje.....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

In še eno opažanje......... tisti, ki zagovarjajo stališče, da cerkev ni tako super in naj, kot jo nekateri drugi zagovarjajo nikoli niso prišli na nivo, da bi nekoga osebno žalili, ali ga probali na osebnem nivoju degradirat, kar je bilo več kot očitno iz druge strani, ki tako zelo brani določena stališča.

In ko bodo določeni osebki (upam, da se sami prepoznate) sposobni navaden dialog, kje se bodo kresala mnenja, a še vedno ostali na nivoju izmenjave mnenj in ne boste zahajali na osebna področja in žaljenja le-teh, se bom tudi naprej menila z veseljem!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Napaka pupa...sama si začela kot ,,neznanje, omejenost, zaostalos, ljudje z zaprtimi očmi,, kot pogoj za biti pripadnik RKC

Cyc si Prva napisala hov hov

Prva si začela mešati osebne debate z SYM-om v javni forum

Prva si sebe in podobno misleče poimenovala ljudje...in pustila odprto kaj so/smo ostali.

V bistvu si Žare lepotec

In v bistvu si spet spregledala marsikaj...ker nimaš časa...tudi tole o nivoju pogovra.

In drobnjakarstvo ni glih moja vrlina (kot tole kdo je prvi nekomu rekel da je ..bla bla bla)...in je brez veze....in sedaj pojdi kot ,,pametnejši odneha,, in Kot Antigona teh 20-tih strani......mi bomo pa že enkrat spregledali...verjetno takrat ko se bomo znali pogovarjati ,,na nivoju,, kot ti namreč.

In bog s tabo :oops:

Popravljeno . Popravil lina
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@pupa: ne morem da se ne bi prepoznal v tvojem postu - pa ne zato ker bi vedel, da sem koga/tebe žalil, pač pa zato, ker verjetno moje poste jemlješ kot zagovarjanje ... čeprav kakor vem nisem nikjer napisal, da bi bila RKC prav posebno cool ... le da niso koncentrirano zlo in da imajo svoje dobre strani <_<

Torej - kaj te je žalilo? ;)

Popravljeno . Popravil cyc
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Napaka pupa...sama si začela kot ,,neznanje, omejenost, zaostalos, ljudje z zaprtimi očmi,,  kot pogoj za biti pripadnik RKC

Cyc si Prva napisala  hov hov

Prva si začela mešati osebne debate z SYM-om v javni forum

Prva si sebe in podobno misleče poimenovala ljudje...in pustila odprto kaj so/smo ostali.

V bistvu si Žare lepotec

In v bistvu si spet spregledala marsikaj...ker nimaš časa...tudi tole o nivoju pogovra.

In drobnjakarstvo ni glih moja vrlina (kot tole kdo je prvi nekomu rekel da je ..bla bla bla)...in je brez veze....in sedaj pojdi kot ,,pametnejši odneha,, in Kot Antigona teh 20-tih strani......mi bomo pa že enkrat spregledali...verjetno takrat ko se bomo znali pogovarjati ,,na nivoju,, kot ti namreč.

In bog s tabo :oops:

1.Sej ti nisi pripadenik RKC-ja ne? Torej TEBE nisem žalila

2. ja Lina, JAZ sem lajala....... nisem Cycu nič žaljivega rekla

3.Vsi smo ljudje... sem mislila, da to veš :hmm:

4. oh ja :blush: nisem tega vedela

5. oprosti.... služba... se zgodi...

pa še enega :004 k si bila tako osebno prizadeta (nevemtočnokdajpress)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!