Skoči na vsebino

cefurji


softi

Priporočene objave

In kako je s tem prilagajanjem? Tudi v tujini so priseljenci podobno (ne)prilagojeni, kot pri nas. Poglej getoizacijo v UK, Nemčiji, Franciji ...

Kar nekaj nakladate, mamicu vam božju spalilo.

ne nakladajo

še v louisu v grazu so zaposlili trgovko ki govori kao hrvatski za slovenčeke pa jih boli kurac

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ne nakladajo

še v louisu v grazu so zaposlili trgovko ki govori kao hrvatski za slovenčeke pa jih boli kurac

Kaj pa če je to naključje?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi v USA so nigerji črnci, ki sami sebi rečejo nigerji. Če mu belec reče 'nigga', lahk pa faše, al pa ga stoži zaradi rasne nestrpnosti.

in to okoli nestrpnosti - kaj pa je 'razmeram primerno'? Imamo zakone, ti so za vse enaki. Ali uvajamo nove, ulične, 'slovenske ulične' zakone?

Daj to malo bolj razjastni. v Teoriji in z zgolj plitkim poznavanjem terminologije je stvar jasna, če pa kdo malo bolj kaj pozna, je pa tako teoretiziranje zgolj hujskaško nakladanje.

1. Se strinjam ;)

2. Razmeram primerno sem mislil, da se pač vklopiš v neko družbo na ta način, da ne motiš njenega prvotnega delovanja. Torej, da nisi družbeni delinkvent in pa, da ne vsiljuješ drugim svojih pogledov na svet oziroma svoje kulture in s tem ponižuješ njihovo.

Miran10 je mislil na to, da v tujini morajo govoriti drugi jezik, ker jih drugače nihče ne razume. Recimo v Parizu imaš ogromno Kitajcev, Afričanov, Iračanov itd., ampak vsi znajo tudi francosko. Pri nas pa recimo nekateri južnjaški priseljenci živijo že po 10, 20 let, pa še vedno nihče ne zna tekoče slovensko. Zakaj? Zato, ker se vsi trudimo, da bi jih razumeli in se z njimi celo pogovarjamo v njihovem jeziku, da bi jim čimbolj olajšali komunikacijo. Vbistvu smo deloma tudi sami krivi. Na "tvoji tubi" je en posnetek, ko nekdo v angleškem jeziku želi pregovoriti z uradnico na bosanski železniški postaji in ženska seveda vse razume, ampak mu odgovarja v srbohrvaščini. Mislim, naj še kdo reče, da smo Slovenci arogantni do tujcev pa si lahko kar sam stisne en "šamar" :D

ne nakladajo

še v louisu v grazu so zaposlili trgovko ki govori kao hrvatski za slovenčeke pa jih boli kurac

Trgovca ja :) Mi je popolnoma logično, da ga zaposlijo kot tolmača za hrvate in ostale južnjake, če se spomnim tega, da se nekateri dalj časa živeči južnjaki pri nas, ne naučijo tekoče slovenščine. Za Slovence ga ne potrebujejo. V severovzhodnem in severnem koncu Slovenije itak skoraj vsi znamo vsaj nekaj nemščine, drugače pa razumejo tudi angleško.

Kljub temu, da nobenemu nočem vsiljevati svojih pogledov na svet, me veseli, da se vas večina strinja ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...

Še zmeraj sem mnenja, da je stopnja nasilja odvisna od socialnega statusa. Ta je hočeš - nočeš povezan s zgoraj omenjeno problematiko priseljencev. Glavni razlogi, zakaj nas določeni južnjaki, ki so dobili etiketo čefurja, ne marajo, so vojna, socialna neenakost, razlike v delavnih navadah, skinheadi itd.

Nestrpen sem samo do tistih, ki so nestrpni do mene in drugih državljanov RS brez kakšne dobre osnove. Ne maram tudi tistih, ki so nestrpni do priseljencev brez osnove (in vse tlačijo v isti koš). Zaradi mene je lahko Slovenija polna južnjakov, če se bodo le vedli razmeram primerno. In kot smo videli, nekaterim to uspeva, medtem, ko drugi "protestirajo".

Škoda, da nisi izpustil vseh tistih posploševanj pred tem. Sam konec pa precej zadene bistvo.

V kratkem, biti ponosen, da si Slovenec, ne pomeni nujno postavljanja sebe vizavi tistih, ki jih percepiramo kot ne-Slovence. Sicer pa so ne-Slovenci tudi pripadniki vseh ostalih narodov in ne samo ex-Yu. In neprilagojeni so tudi med Slovenci, saj sicer Slovencev po zaporih sploh ne bi bilo. Za preganjanje kriminala imamo Policijo in tožilstvo. V kolikor so ti organi neučinkoviti ali pa gre za neprimerno zakonodajo, pomeni, da smo si to sami krivi.

Neka večna ogroženost in strah pred drugačnimi pomeni, da ljudje niso ponosni na Slovenstvo temveč je zanje to le vir frustracij.

zelo lepo povedano oz. napisano morda si pozabil omeniti le še to, da so njihove očete ali t.i. prvo generacijo "zastrupili" z bratsvom i jedinstvom, tako da večina privzetih ali pa privzgojenih navad in obnašanja izvira iz tega da "smo svi mi biili braća" pa jih že zaradi tega moramo tolerirati drugače kot jih drugod po evropi koder so od nekdaj bili samo "na privremenom radu"

Tebe nihče ne more prisiliti, da ga jemlješ kot "brata". V vsem ostalem pa so (če so) državljani RS in imajo iste pravice in obveznosti kot ti.

Zelo lepo Tomozuki. Kdo je previdno prebral tvoj post ve zakaj si si vzel toliko časa za obrazložitev pomena čefurja. Manjka samo še beseda o prilagajanju v državah EU in pri nas. Drugje se morejo prilagoditi ker ne preživijo pri nas jim pa tega ni potrebno (že v trgovinah se trgovci prilagajajo njim ).

Moje mnenje bom pa zadržal zase.

Trgovci se prilagajajo vsakomur, ki je pri njih pripravljen pustiti denar.

ne nakladajo

še v louisu v grazu so zaposlili trgovko ki govori kao hrvatski za slovenčeke pa jih boli kurac

To bi lahko bil tudi primer nepoznavanja jezikovnih razlik med južnoslovanskimi narodi. Kaj vem, mogoče povprečnemu Avstrijcu naši jeziki zvenijo isto. In kakšne možnosti ostanejo..lahko se pritožite lastniku, bojkotirate trgovino ali govorite nemško. Kolikor vem, na štajerskem slovenščina ni uradni jezik. Če sploh je, kjerkoli v Avstriji.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kolikor vem, na štajerskem slovenščina ni uradni jezik.

Jaz bi raje napisal "Steiermark", drugače te zna še kak Pohorc v ikebano preobrazit... :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

2. Razmeram primerno sem mislil, da se pač vklopiš v neko družbo na ta način, da ne motiš njenega prvotnega delovanja. Torej, da nisi družbeni delinkvent in pa, da ne vsiljuješ drugim svojih pogledov na svet oziroma svoje kulture in s tem ponižuješ njihovo.

eh, brezveze teoreitziraš. takih je polno na svetu.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz bi raje napisal "Steiermark", drugače te zna še kak Pohorc v ikebano preobrazit... :D

Uups :whistle: :slap:

Sn mislo da bojo itak vsi vedli, da govorim o avstrijski Štajerski. Te pa naj bo Gradec - zvezna dežela Štajerska - Avstrija.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

eh, brezveze teoreitziraš. takih je polno na svetu.

Sej nikoli nisem rekel, da jih ni drugje po svetu. To niti ni bil namen tega teoritiziranja pač pa samo obrazložitev tega, kar si hotel vedet, torej, kaj je razmeram primerno. Imaš priseljence, ki se asimilirajo in takšne, ki se nočejo. Kar se tiče zakona. Eno je na papirju, drugo je izvedba. Enkrat je bil na forumu in policaj in je zelo dobro obraložil, kako je z točno to grupo priseljencev. Sej mislim, da je sodeloval v tej temi. Ko Đevada dobijo 15-ič, ker nima registriranega motorja, mu naredijo kaj? Kazni ne more plačat, ker zaposlen ni, v zapor ne more, ker so le-ti prenatrpani, motor mu sicer vzamejo stran, pa mu ga po enem tednu spet vrnejo ali pa si kupi novega (po možnosti ukradenega, ki cenejši). Poleg tega pa je stari znanec policije, kar razumem nekak tako, da se bodo še večkrat tudi srečali v prihodnje. Če pa se jaz peljem brez registrske tablice, mi pa drapnejo kazen, katero moram poravnati čimprej, če ne, mi pridejo rubit ali pa me stlačijo v keho. Sej je podoben primer s cigani. Vsi pred zakonom nismo enaki in nikoli ne bomo. Zaposleni državljani s(m)o vedno na slabšem.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Logika pa takšna. Če je nezaposlenim krimosom in romom toliko bolje v življenju, zakaj potem vsi ne počnejo tega?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zaposleni državljani s(m)o vedno na slabšem.

če si priden bodi priden povsod

tudi pred zakonom

vsak bi bil črnec z dolgim kurcem nebi pa rad bil črn

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zaposleni državljani s(m)o vedno na slabšem.

Če je to res, potem si neumen, ker ne greš 'na boljše'.

Če pa ni res, potem enostavno nakladaš.

:whistle:

Logika pa takšna. Če je nezaposlenim krimosom in romom toliko bolje v življenju, zakaj potem vsi ne počnejo tega?

Temu se reče kvazi-intelektuano nabijanje.

V bistvu gre pa samo za faušijo pod krinko povezanih besed, ki na prvi pogled niso tolk zlo agresivne.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:whistle:

Temu se reče kvazi-intelektuano nabijanje.

V bistvu gre pa samo za faušijo pod krinko povezanih besed, ki na prvi pogled niso tolk zlo agresivne.

:worship: :worship: :worship:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če je to res, potem si neumen, ker ne greš 'na boljše'.

Če pa ni res, potem enostavno nakladaš.

...kar se zakona tiče, ne kar se tiče komoditete. Preberi še enkrat. Sem vse obrazložil celo s primerom.

Logika pa takšna. Če je nezaposlenim krimosom in romom toliko bolje v življenju, zakaj potem vsi ne počnejo tega?

Podobno kot z vinjetami. Vedno rabiš večino, ki živi pošteno zato, da se lahko najdejo takšni, ki živijo na račun večine.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...kar se zakona tiče, ne kar se tiče komoditete. Preberi še enkrat. Sem vse obrazložil celo s primerom.

Zakaj pa vsi ostali delamo po zakonu. Izključno zaradi vzgoje, stopnje zavesti ali tudi tega, da nam ni treba živeti na robu in v strahu?

Podobno kot z vinjetami. Vedno rabiš večino, ki živi pošteno zato, da se lahko najdejo takšni, ki živijo na račun večine.

Preveč preprosto. Paralela pa je v tem, da je tudi pri vinjetah za odpravljanje nepravilnosti odgovorna Policija kot sistemski mehanizem.

V vsakem sistemu se najdejo takšni. V kapitalizmu, ki počiva na individualizmu oz. svobodi posameznika še bolj kot v socializmu. Tisto kar tebe in mene lahko vidno boli, npr. kraja motorja, je znak neuspešnosti uporabnikov zavarovalnih storitev in zavarovalnic. Če bi zavarovanje proti kraji prodajali ločeno od kaska, potem sem prepričan, da bi večina imela zavarovan motor tako in bi zavarovalnice, krajam navkljub, zaslužile. Pa vendar so takšni primeri, četudi prizadenejo posameznika, bagatelni v primerjavi s kriminalom belih ovratnikov. Teh pa po navadi nihče ne omenja. Ko lahko gnev izpraznimo na raznih manjšinah, neprilagojenih in drugačnih, se pa nasploh pozabijo. Kako priročno zanje, anede? Marsikaj kar, v naši državi, znižuje raven tvojega in mojega življenja je posledica delovanja takšnih ljudi. In bolj ko se bo to dogajalo, bolj bodo ljudje pri dnu pritisnjeni dol in manj razlogov bodo imeli, da bi spoštovali zakone. Ko jih dobijo, bodo tudi čedalje ostrejše kaznovani.

Na drugi strani lahko prebereš kako so razni Darkoti Horvati, Bavčarji, Zidarji in podobni, postali lastniki podjetij, ki so nekoč bila v državni lasti. Postali so lastniki tako, da je država namesto (hipotetično) 100 mio € iz naslova lastništva, dobila le 10 mio €. Pri Horvatu so praznih rok ostali majhni delničarji. Zadeve se bodo še nadaljevale, saj ti in jaz plačujeva in morava plačati davke (odvaja jih delodajalec) ti ljudje pa ne, saj lahko operirajo iz davčnih oaz in v Slo delujejo tako, da bodo plačali minimum davka. Vse posledično pomeni, da bomo tukaj živeči povprečneži bolj vzdrževali našo drago in razsipno državo (to je že druga zgodba) kot pa tisti, ki največ zaslužijo. A o vsem tem je bilo že na široko pisano.

No, kdo je zdaj pravi kriminalec in public enemy?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Men gredo eni čedalje bolj na živce k delam z njimi. Kar brez razloga se nekej pizdijo, zajebavejo, pojejo, trobijo z viličarjem, težijo...k ena razpuščena banda :trance_33_sleep: Kulture nobene, izobrazba na minimumu, možgani veliki kot od piščanca...Po drugi strani pa je eden izmed ljudi, s katerimi se dobro razumem in mi poceni ter dobro popravi avto, čefur :yes:

Popravljeno . Popravil DejaVu
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Torej...menim, da čefurji niso vsi tisti, ki so se preselili iz bivše juge-namreč nekateri med njimi so spoštovanja vredni. Moja sošolka je celo življenje živela v Bosni. Med počitnicami je obiskovala sorodnike v Sloveniji in se letos sama preselila sem in tukaj študira. Glede na to koliko časa je preživela v Sloveniji lahko rečem, da govori perfektno, sama zase reče, da je po očetu Slovenka in je zelo ponosna na to in ne boste vrjeli ne mara čefurjev. :OK: :OK: :OK:

In kdo so čefurji-vsi tisti, ki se nočejo asimilirati v družbo v kateri se nahajajo..poskušajo biti del neke svoje kulture, ki je povečini sploh ne poznajo. Do tega pa pogosto pride zaradi zavračanja, ki so ga bili morda nekoč deležni, in potem takem se sklene začaran krog zaničevanja in obsojanja. :huh:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ko si na Fužinama...

> Nokia je končno uslišala prošnje lokalnih trgovcev in izdelala

telefon za vse, ki pogosto telefonirajo na Fužinama, v Dravljama, Kranjsterdamu, v Rakovi Jelši, Velenjkovcu, Novi vasi....

> Na voljo v 9x19, .45ACP, GSM ali UMTS.

post-2606-1206191675_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Lepo je videti, da smo polni idej, kot drek vitaminov in znamo definirati vse, kar nam kdo vtakne v gobec.

Menim pa, da bo potrebno še 2.132.033,12 postov, da nam bo kakšen čefur iz prve roke razkril skrivnosti, o katerih lahko neuki starowhatthefuckingselci le ugibamo.

In da, vsaj 7 let sem živel na Fužinah. To, da mi je kdo zbil babo na avtobusni je samo plus. :evilgrin:

Upam, da jo bo danes tudi.

Popravljeno . Popravil lasagna
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!