Skoči na vsebino

Črpanje EU sredstev


Gujo

Priporočene objave

Bruselj, 23. avgusta (STA) - Rezultati raziskave Economist Intelligence Unit (EIU) so pokazali, da se Slovenija pri pripravi projektov in črpanju sredstev iz evropskih strukturnih skladov uvršča na zadnje mesto med novimi članicami Evropske unije. Te oziroma njihove regije so sicer pri pripravi projektov hitrejše in bolj strokovne celo od nekaterih regij iz starih članic, posebej grških in južnoitalijanskih, ugotovitve EIU povzema avstrijska tiskovna agencija APA.

Link: http://www.rgl.si/rgl.php?p=novice&id=189305

Moje (politično nevtralno) mnenje :angry: : Me čisto nič ne čudi, glede na to kakšne so razmere v naši državi pri možnostih za črpanje in če kar naštejem par problemov na katere sem sam naletel :

1. Korupcija: Pri delitvi sredstev strukturnih skladov se je denar delil zelo na podlagi tega "iz katere stranke" je prišel projekt. Če je prišel iz občine je bilo pomembno iz katere stranke je župan. Sredstva so se rezervirala za nekatere "naše" naše projekte in se je potem skrivalo pred drugimi podatke o razpisih in porabljenih sredstvih. Problem je v tem, ker so bili "naši" projekti čisto zanič in niso uspeli v Bruslju.

2. Papež je grešnik: zato moramo biti seveda mi bolj papežki in postaviti bolj strohga pravila kot jih hoče EU. Npr. če reče EU, da bo financiral projekte kanalizacije ki so večji od 10mio€ potem se naša država spomni še da naj bo cena kanala pod 800€/m/PE in min čistilna 2000PE. Po hitrem izračunu pridejo v poštev samo velika mesta.

3. Izstradati vlečnega konja: Še ena pametna domislica naše države je skladni regionalni razvoj, kar pomeni, da je treba denar rezervirati za revne... ki pa žal nimajo projektov, niti sredstev za sofinanciranje. Npr pri gradnji veliiike čistilne naprave v Ljubljani je država rekla, da je Ljubljana prebogata in lahko shaja brez evropskih sredstev (seveda je vse financirala republika Kongo).

4. Bog odpusti jim saj ne vedo kaj delajo: Celotna državna uprava je popolnoma nepovezana in en del istega ministrstva ne ve kaj dela drugi del istega ministrstva, kaj šele drugo ministrstvo. Potem pa dobimo takšne paradokse kot sta 3. in 4. točka, ki se izključujeta, da do denarja ne morejo ne bogati in ne revni.

5. Ex-catedra:V dokumentu s katerim je država povedala EU za kaj rabimo denar (EPD) so projekti za katere se je nekomu zdelo, da bi bilo fino da bi se izvajali in nimajo niti približno stika z realnostjo in dejanskimi potrebami v Sloveniji.

6. Moja mačeha pojma nima: Je že kdo kdaj slišal, da bi država spodbujala in pomagala komu pri pripravi kvalitetnega projekta. Seveda. Ti pripraviš projektno idejo, potem pa moleduješ pri državnih ustanovah za kakšen fičnik ali informacijo da bi naredil projekt res dober in sprejemljiv za EU. V končni fazi dobiš namesto pomoči samo toliko dodatnih pogojev, da te mine vse skupaj in se greš rajši žogat na dvorišče

7. Izpolni obrazec in ga daj pristojnemu: Birokracija pa je skupna EU in SLO, ki tekmujeta med sabo kateri ti bo dal več različnih obrazcev za izpolniti. Še najbolj zabavno je če se ujameš v zanko ko rabiš en dokument, da dobiš drugega, kipa ga dobiš le če imaš prvega, ki ga dobiš če imaš drugega, za katerega pogoj je prvi.... (zaciklan bi mi rekli). Te obrazce moraš potem seveda nositi od vrat do vrat, dokler ne najdeš pristojnega (če ga najdeš). Najbolj bizarni primeri pa so, ko je "pristojni" rit in/ali te ne mara... potem čakaš, da gre on na dopust (ali v penzijo), da ga nadomesti drugi pristojni, ki potem zakone malo drugače bere.

Howgh... ravno prava tema za motoristični forum.

lp Gujo

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Gujo ... sodelovala sem oz. še sodelujem pri projektih, ki so dobili sredstva iz EU tako v Sloveniji, kot v tujini ... če bi bilo samo tisto res, kar si napisal spodaj, bi bilo še zelo dobro ... pa je še mnogo več dreka zmešanega ... Če pa rabiš slučajno kakršnokoli pomoč vezano na pripravo dokumentacije ali kakšno drugo info pa => PM

Denar pa v večini primerov ni počrpan, ker so naše kontrolne enote na ministrstvih nesposobne dati zahtevek EU in nimajo pojma o ničemer.

Popravljeno . Popravil Vale
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Thx Vale... te imam v mislih, ko bom v konkretnih škripcih.

Zdaj sem samo rabil malo prostora, da odprem ventile, ker mi je ob tej objavi narastel pritisk... predvsem pa ob misli kakšne pametne izgovore bodo "sedanji" in "prejšnji" našli, da bodo opravičili situacijo.

lp G

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Thx Vale... te imam v mislih, ko bom v konkretnih škripcih.

Zdaj sem samo rabil malo prostora, da odprem ventile, ker mi je ob tej objavi narastel pritisk... predvsem pa ob misli kakšne pametne izgovore bodo "sedanji" in "prejšnji" našli, da bodo opravičili situacijo.

lp G

Če hočeš resnično zgobdo o sredstvih, ki pritekajo iz EU in če hočeš resnično vedeti kako lahko sploh dobiš denar ... pridi na dolgooooooooo kavo ... pisat tega javno ne morem ...

Samo en namig ... kako naj ti država pomaga pri pisanju dokumentacije, ča pa sploh ne ve kaj vse spada med dokumentcijo, če ne loči stroškov od investicij, če ne razume, da so za raziskovalno-razvojno delo potrebne investicije v novo opremo, če ne razume, da ti ne moreš za pet let vnaprej vedeti kateri raziskovalci ti bodo delali na projektu in koliko ur natančno bodo delali, da ne moreš vedeti za pet let naprej pri katerem dobavitelju boš izbral stroje in da za določene stroje obstaja samo en dobavitelj in tako ne moreš dobiti treh ponudit. In tudi ne razume, da ti ne moreš čakat, da zastartaš projekt šele, ko ti bodo oni odobrili projekt, ker živimo v hudem konkurenčnem okolju in ne moreš kupcu dopovedati naj še počaka šest mesecev ... in še kup podobnih :SS

Na zdaj si pa še meni odprl ventile :(

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Čemu pa je sploh namenjeno to prerazdeljevanje sredstev? :hmm:

Marsičemu od spodbujanja turizma, kmetijstva, razvoj, do povezovanja podjetij in univerz ... vse imaš pa natančno razloženo v EDPju (Evropski programski dokument), ki je dostopen na www straneh ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Uspešnim poberemo denar (davki) in ga damo kar enim, ki znajo lepe pravljice pisat... in temu rečemo spodbujanje! Zanimivo :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Aja... pa še ta cvetka.

Skladen regionalni razvoj pomeni, da se želi država pospešiti razvoj nerazvitih regij.

WTF pa v Sloveniji sploh regija je. Samo statistični termin, ki nima nobene druge funkcije.

Primer posledice: Občina Velike Lašče recimo nikoli (oz. precej težje) ne bo prišla do denarja EU, ker je v najrazvitejši Osrednjeslovenski regiji.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Uspešnim poberemo denar (davki) in ga damo kar enim, ki znajo lepe pravljice pisat... in temu rečemo spodbujanje! Zanimivo :D

Neki takega :grim

Sicer pa imaš seznam prejemnikov objavljen na www strani MGja ...

Popravljeno . Popravil Vale
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

malo :topic: ... začnite se ukvarjat s kmetijstvom. tam najlaže zadostite pogojem, ker je kmečki lobi skoraj vsemogočen. predlagam bele krave (ki so sedaj v modi, ker je malo dela z njimi), ovce. nakup enega travnika za to redit ni tak grozen strošek. pa vso srečo z evropskimi sredstvi... <_<

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

potem ti pa ministrcek na TV rece, da "...bomo ze se sami zmogli prebroditi naravne katastrofe....". :slap: butl smotan, namesto da bi letel v bruselj po par maljono$$.

€ seveda, ne SITnih. :grrr

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kako je to lepo, vsi nekaj črpajo. Na jugu nafto, na severu evre. Naj mi nekdo razloži sledeče. Predpostavimo da bi vse članice EU "načrpale" maksimalna sredstva, kot jih zakonodaja dopušča. Ali bi višina teh pezet presegla vsoto, ki jo države v obliki prispevkov in davkov dočrpavajo EU?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Da.

Ker morajo podpirati tudi svetovno banko, IMF in zavarovalnice, ki te "kredite" zavarujejo, sicer bi se cikel ustavil.

Ne imet slabe vesti, če si spufan. To je EURo tendenca. Vsi zapravljajo, kot da jutrišnjega dne ne bo in tebi priporočam takisto.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne imet slabe vesti, če si spufan. To je EURo tendenca. Vsi zapravljajo, kot da jutrišnjega dne ne bo in tebi priporočam takisto.

Tako povečujemo BDP. BDP je pa itak najvažnejši... :hmm:

Počakajmo obrat pokojninskih dogajanj, ko se bo bruto vplačevanje obrnilo v izplačevanje. To bo veselica, ko bomo hoteli od prihrankov živet, a ugotovili, da jih je nekdo že zdavnaj zapravil... :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vse itak ze naprej zmenjen, ali po domace,  "velike sanje malega kitajcka", lahk pa tud tista, " sanja svinja..." :SS

Včasih jih lahko malo okol prneseš, tudi če je vse vnaprej zmenjeno :grim

BTW MG je izplačalo prve zahtevke za sofinanciranje. Ko je samo poslalo zahtevke naprej v Bruselj so jim lep kup zahtevkov zavrnili, tako da še vedno niso dobili evropskega denarja in bodo imeli spet probleme s proračunom ... Ker so zahtevki slabo pripravljeni in ker kontrolna enota nima pojma o pripravi zahtevkov je velika verjetnost, da bo Bruselj ustanovil še dodatno komisijo za čekiranje kam so dali denar in kdo ga je za kaj porabil ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Resnična anekdota:

S sodelavcem sva se udeležila brezplačnega seminarja Kako pridobiti sredstva iz ESSR. Temeljito sva se pripravila in na nobeno vprašanje nisva dobila nobenega odgovora, kot ... prosim, če vprašanje posredujete na e-mail naslov (ki se btw glasi info@mg-rs.si) ... tudi po posredovanih vprašanjih na omenjen naslov so bili odgovori samo izseki iz razpisne dokumentacije ... ker sva bila vztrajna sva odpeketala na naslednji brezplačni seminar, kjer nama je tip že pred pričetkom seminarja rekel, da lahko greva, ker ne bova izvedela nič novega. Ker nisva želela oditi naju je prosil, če lahko potem vsaj ne sprašujeva stvari, ki sva jih zadnjič ... :eek: ... pa sva vseeno spraševala in spet dobila nič odgovorov ... potem pa sva se udeležila še tretjega seminarja in plačala tudi kotizacijo in ker je bil seminar plačljiv sva si rekla, da ne cediva, dokler ne dobiva odgovorov ... pa vse zaman, odgovorov nisva prejela ... spet so naju napotili na e-mail naslov ... pa sem jih vprašala zakaj nimajo konkretne osebe, ki bi odgovarjala na vprašanja, ker je malo nehegiensko, da neki info odgovarja na vprašanja ... no tudi tukaj niso znali odgovoriti ... in če obiščete www stran MGja lahko ugotovite, da marsikatera služba nima odgovorne osebe ... za vse ponavadi odgovarja g. info ... ki pa nima pojma

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

skratka nič od niča kot razumem. po moje, tako pavšalno in nerazgledano rečeno, so mislili, da bodo ta denar dobili kar tako in bi ga lahko potem zadrževali (beri lasten žep)z raznimi "nepopolnostmi" v prošnjah za dodelitev...banda, ki ni sposobna krast razen lastnim ljudem... <_<

Popravljeno . Popravil GorazdH
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!