Skoči na vsebino

Prigode iz vojske


D.J.

Priporočene objave

Pri "sviranju kitare" in "vožnji bicikle" nisem sodeloval, ker se mi je nevarno za to osebo in objekt v katerem se to dogaja.

Gre pa takole. Ponavadi se je dogajalo na popoldanskem počitku, ko so nekateri spali ali pa ponoči. To je bilo redko. Med prste na nogi ali med prste na roki so dali košček časopisnega papirja in to potem zažgali.

In če nisi dovolj hitro začel igrati kitare ali vozit bicikla, si lahko dobil opekline.

Pa še ena nevarna.

Na straži smo imeli za kavo kuhat (ne vem kako se je temu reklo) lonček ki je imel na dno že nekakšne grelce da je vodo segrelo. Ampak, mešati si moral samo s kakšno plastični žličko, ker drugače si lahko naredil kratek stik in..... sej veste...voda pa elektrika. In ravno jaz sem mogoče ktermu rešil življenje, ker sem šel mešati s kovinsko in res ne vem kaj mi je bilo, da sem se dotaknil dna. :eek: jaooo... ko se je to zabliskalo.... počilo.... in naenkrat vse v temi. Streslo me ni niti malo.... še zdaj ne vem zakaj.... In ko smo zamenjal varovalko smo vidli da od te posodice ni ostalo veliko.... in cela črna....počena.... žličko je pa kr pršvasalo na dno. Seveda se je vojska nekaj "bunila" kaj sem naredil s posodo, ampak ko sem jim jo pokazal, so bli veseli da sm še živ.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...

Na straži smo imeli za kavo kuhat (ne vem kako se je temu reklo) lonček ki je imel na dno že nekakšne grelce da je vodo segrelo. Ampak, mešati si moral samo s kakšno plastični žličko, ker drugače si lahko naredil kratek stik in.....

Ste bili že modernizirani. Mi smo kuhali kavo še na prastari način. Plastična literska posoda, plastična žlica za mešat (ali pa kovinska s ščepcem pazljivosti) in grelec. Grelec je bil narejen iz dveh britvic (žiletk), med kateri smo zvezali z nitjo dva gumba s srajce. Na vsako britvico smo privezali meter in pol žice. Te si potem potisnil direkt v vtičnico. Voda je zavrela prej kot v petih minutah. Je pa bila kriza, če so oficirji zalotili pri delu kuharja. To početje je bilo zaradi nevarnosti strogo prepovedano.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

[attachmentid=84837]Ravno prebiram zvezek,ki smo ga imeli za političo nastavo.Sem si beležil stražo in požarstva.

Straže je bilo 106 dni požarstva pa 41 dni. Skoraj pol leta na dužnosti.To je bil davek,ki smo ga plačali,ker je bila majhna kasarna.Pa še fotka,ki smo jo posneli na snemanju filma naskrivaj seveda,ker je bilo to z orožjem strogo prepovedano.

post-11838-1161700339_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ker film ste pa snemal??

Pa djte ksne stare dobre vojaske filme se naslovit(sj to pase v to temo ane??)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ker film ste pa snemal??

Pa djte ksne stare dobre vojaske filme se naslovit(sj to pase v to temo ane??)

pejd na stran 18.19.pa preber.Naslovi filmov.

Odpisani

Neretva

Bitka za Sutjesku

Kozara

Bitka za Drvar

Bombaši

Partizanska eskadrila

Na svoji zemlji,in vrjetno bodo še dodani,ker jih je ogromno. :worship:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na koncu obuke so bile terenske zabave-kakšen mesec dni brez civilizacije.Cel polk veze na kamione in hajdi v gmajno.Samo v Makedoniji jim tega res ni manjkalo.Pridemo,postavljamo centar veze v takem blatu,da smo dojce skoraj na rokah prestavljali.Prav srečen sem bil,ko so me ob osmih zvečer poslali na stražo.Razvodnik me je peljal po tistem grmovju kakšen kilometer daleč.In fino ne.Samotna ovinkasta cesta,oblačna noč,zelo redko kakšna stoenka polna Albancev.In čakam.Uro mi je švic skuril tako kot poligonke.Mislil sem si,da me bo že razvodnik pravočasno poiskal.Bolj črna noč kot je bila tako ni več mogla biti in še kar čakam.Dezerter nisem hotel biti ,samo ko me je pa že krepko zvilo(tudi od straha),jo pa mahnem nazaj.Skratka ob enih zjutraj so me debelo gledali.Pozabili so namreč name.

Kože govorimo poligonkah.Super srajce,tako za imidž.Samo ne vem kakšen švic je bil da so na nas razpadle.Res pa je,da se štirinajst dni nismo preoblačili.

Okrog bicikla.V našem paviljonu je bil tip,ki je poleg obuke še tek treniral za vsearmijsko prvenstvo.Njemu so dali biciklo gonit.Malce izboljšano.Papir so polili s Pitralonom.Spal je kot ubit,da se je že postelja vžgala.Zaradi opeklin je bil skoraj mesec dni v bolnici.Pozabil sem že njegov priimek,ne pa njegove poezije:

Ah rekoh Bah.

Te ustade iza pisačeg stola,

širom otvori pendžere,

i prdne u tešku olovnu noč.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Opekline na nogah se zaradi znoja izredno težko celijo

in

bicikel je nekaga našega sovojaka spravil v bolčnico za 3 mesece.

Človek, ki je prikuril, je pa odsedel eno leto zapora + dosluženje.

In prav je bilo - prekletemu kretenu hudičevemu.

BTW

znoj na nogah.

V JNA so se nam noge v tistih groznih čevljih

hudo znojile in od tega smo dobivali hude žulje.

Brat je služil saniteto v BG - pol urce z mestnim avtobusom od Zemuna, kjer sem služil ys.

In, ko sem ga obiskal, mi je nekoč dal neko tubo - takrat so bile iz cinka, na kateri je bil le napis:

"Mast protiv znojenja nogu"

in mi reke:

"S tem se namaži po stopalih , med prsti in narti - ne boš verjel"

In res - ys se namažem in noge so se mi nehale znojiti.

15 let po tem še vedno nič - nogavice sem lahko nosil po teden dni

ion nezasmrajene dal v pranje.

Nikoli več in nikjer nisem videl te masti.

:hmm:

Popravljeno . Popravil Broj Jedan
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če prou razumem ti in tvoj brat v noge že 15 let ne švicata več :?

Vlik dnarja bi dau za tako mast, če je to res!! :trance_33_sleep:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še boljša od bicikla sta bila "helikopter" in "tarzan". Za mlajše bralce pa še razlaga obeh...

Helikopter

Različno dolge koščke celofana daš spečemu osebku med prste na vseh okončinah. Prižigaš od najdalšega kosa do najmanjšega, seveda vsi štirje ognji pridejo do kože naenkrat... Gasit itak ne more.

Tarzan

Na hrbtu spečemu osebku na kosmate prsi poliješ aftershave znamenite znamke Ralon, Pitralon, Posušeno seno, lahko tudi Pino Silvestre (ko da se neko usrao u borovoj šumi) sledi krik AAaaaaaaAAAAAaaaaaaaaAAAAAaaaa in trkanje po prsih v slogu Tarzana...

Ste bili že modernizirani. Mi smo kuhali kavo še na prastari način. Plastična literska posoda, plastična žlica za mešat (ali pa kovinska s ščepcem pazljivosti) in grelec. Grelec je bil narejen iz dveh britvic (žiletk), med kateri smo zvezali z nitjo dva gumba s srajce. Na vsako britvico smo privezali meter in pol žice. Te si potem potisnil direkt v vtičnico. Voda je zavrela prej kot v petih minutah. Je pa bila kriza, če so oficirji zalotili pri delu kuharja. To početje je bilo zaradi nevarnosti strogo prepovedano.

Lobo lahko bi pa enkrat takle kofe skuhal... Jest ga že dolg nism pil na ta način. hehehe

Popravljeno . Popravil SF
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

MOSTAR-severni logor nišanđia bestrzajnog topa 82mm da mu je**m m***r celo leto 89/90 januar

O, bestrzajac.... Čista poezija, a ne? Sklapljanje in rasklapljanje-čista uživancija :lol1: , posebej če ga prenašaš čez kakšno reko tam nekje ob 4 uri zjutraj-ne rabim govorit kaj se nam je zgodilo :kva2: ......Da ne govorim, kako izgledajo bestrzajci po 50 km maršu :naughty: , še posebej tista dva odspredaj pri cevi........(mali Albanezeri so bili rojeni za to, jih ni hotel odspredaj noben zamenjati.... :naughty: ) Glede švica in zoknov, pa je tako, da si v tiste radne lahko kar skočil, tako so bili trdi. Pri nas so nas, kot mlado vojsko terali, da smo te zašvicane zokne zvečer lapo naglihali "na ivicu" na škornje......... :eek: P....da vse je moralo bit "na ivicu".... Pa izhoda v mesto tud ni bilo če nisi imel s sabo vojaškega pribora (po PS-u) in sicer: igla, konac, ogledalce, klozet papir..........Gluposti, samo tako je pač bilo......... :slap:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ko smo bili na terenu na Bloški polici.Jasno nam je bilo in tudi povedali so nam da bojo nocni alarmi, straže...No in ker so imeli nekateri vojaki probleme s higieno(na terenu se ne tušera!!!!),smo zaprosili en večer(u bistvu je zaprosil nekdo ki je imel vneto tazadno :hmm: ),da nebi blo alarma tja do polnoči.Vsi mirni ležimo po posteljah,postavmo prvo stražo....vse ql...tja ob 11 nas je velika večina zaspala.

par minut čez 12 pa se zbudim k so začele vojaki iz murske sobote(smo bli skupi na terenu) tulit čez cel prostor(ki je prej bil pomoje za štalo)-potojna alarm maste.Mi smo jih valda skurcal nej se ne zajbavajo k se nam ne da vstajet za brezveze.Nato pa not stop vodnik pržge neko petardo in se začne dret na nas,da če ne slišmo k poka vzuni(2 petardi je že vrgel zunaj),da bi nas lohk že vse pobil k spimo(navidezni sovražnik :slap: )Tist alarm smo si vsi dobr zapomlni.Nekateri so bosi in s skornji v rokah tekl v svoj zaklonilnik in se tam oblačili.Nekdo je spal celo samo v gatah(ne vem v čem je on tekel ven :lol: )

drugi dan smo imeli kazensko vezbo.1 uro smo tekali v zaklonilnik in nazaj na zborno mesto.Sj ni hudga,sam ti dojadi.Sploh k ti vmes spušča alarm za strupe(laufanje z masko sploh ni prijetno :grrr ).

No,ma smo preživel.

PS:kje je 1.??On ma dobre storije!!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če prou razumem ti in tvoj brat v noge že 15 let ne švicata več :?

Vlik dnarja bi dau za tako mast, če je to res!! :trance_33_sleep:

Hehehee ..

to se je, sinko moj, zgodilo pred skoraj 30imi leti.

:P

Zdaj se spet znojijo - zdaj. Ampak vse kaže,

da ko sem ys to mast uporabiw,

se tebi še niso mogle znojiti.

:D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

PS:kje je 1.??On ma dobre storije!!

a si me klicow?

:OK:

No,

mi smo se tudi enkrat od 20krat usmrajevali na Bloški Planoti (kako sem tam prišel do poletnih hlač - gl nazaj nekje v temi).Za osebno higieno smo imeli samo eno dooolgo korito in v sredini nad njim cev s 50 pipami.

Ys

sem se nekako umival pa drugi tudi - takole gornji del telesa, pa noge, zobe - vsak je imel svoj vrstni red.

Nekega večera - bili smo že nekaj dni tam sem imel pa pri večernem umivanju vsega dosti in sem rekel:

"Fantje, stran gledat - ys moram skopat Janezka, sy mi bo še zgniw, če me bo še naprej sram to v javnosti nardit!"

Naenkrat čista tišina.

Vsi so prenehali z umivanjem.

Vsi so gledali vame kot od strele zadeti.

Ys sm pa tak: kar rečem nardim.

In odpnem šlic, janezka pod mrzlo vodo, nažajfat, splahnit, obrisat, pospravit .. zapret "vrata". Fertig.

Ko sem končal, sem se šele upal pogledati okoli sebe.

Vsi brez izjeme so kopali janezke.

In potem je bilo to vsak večer pri vseh - kot umivanje zob.

:blush:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Men se je pa smešno zdelo, ko me je desetar poslal na "brijanje" iz jutranje "smotre" še v Benkovcu. matr.... sm mislu da se zajebava. " a šta da brijem" sm ga vprašu. Namesto kocin sem imel bolje rečeno šele ....nč nisem imel...... al pa dve dlake v treh vrstah. Desetar je samo tulit začel "za dve minute sa se vratiš obrijan". Ja ja.... za dve minuti še pršu nisem do kopalnice. In sem pred stavbo pod pipo samo malo zmočil roke in obraz. In za dve minute jaz nazaj. Ko me je ta idiot videl mi je rekel "eeee tako Slovenac. Sad izgledaš kao vojnik" :wallbash: Ni mu kapnlo, da nisem v tem času mogel priti do sobe da vzamem pribor, potem v kopalnico, se obriti oz. z želetko sprehodit po ksihtu (brit nisem imel kaj), vrniti v sobo pribor in nazaj na pisto.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:kva2:

nogavice smo lahko zvečer kr prislonili zraven škornjev, tako so bili trdi... :lol1: :kva2:

(pa še so ti jih ukradli)

Ja...

Ej stari! Dej mi posod ene štumfe, men so se zlomil...

Ja kr une uzem, k so tamle u kot prsloneni...

Če si hotu priti do novih, si z njimi udaril ob rob bajte... Pazit si moral le to, da si res polomil del, ki pokriva prste, ker če so se ti zlomile nad gležnjem, so bile dobre še za "izlazno odelo"...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ha, s temi štumfi so bile pa zmeraj težave... Proti koncu so kradli še tako usrane in samostoječe. Smo čez noč dajali na čizme kar one cote za puške pucat. V polmraku tako nisi videl, ali je nogavica ali kaj drugega. .) Se spomnim Softića, je skoraj pol vojnega roka nosil čizme na gole noge. Pa niti enega žulja,-pa bril se je vedno samo z mrzlo vodo in brez pene. Je rekel ''drugčije ne znam''. So menda res tako utrjeni, ti bosanci. V dobrem pomenu besede.

Se spomnim enega terena (Čobanovo polje-Nevesinje), sem v kabini imel desetarja Bricelja. Zadaj pripet top, na kesonu pa posadka osmih mož- sami vrli topničarji. Je bilo po enem obilnem deževju, ogromno velikih mlak. Peljem po tisti, recimo temu makadam cesti, konec ravnine dolga kotanja z vodo. Se z desetarjem spogledava, sva bila istih misli,- je rekel: ''Vojniče, vozi pravo!'' Kul, sem si mislil, pa pognal mašino s svojimi 80 kilometri skozi... Mater je špricalo vstran. Na vojsko zadaj ni nobeden pomislil,-še ustavil nisem v redu, so poskakali dol vsi eni blatni od blata izpod topovih koles. Če me ne bi vzel v bran Bugarin (čovek od dva metra), bi me linčali. :(

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pred

kosilom smo se nabrali na dvorišču in klepetali. Nekaj ogromnih črnogorcev in moja od vseh za več kot glavo manjša malenkost. Ne spomnim se, kako je pogovor nanesel na karate in razne borilne veščine. Pa mi reče nek

Črnogorac: "Šta če mali tebi taj karate? Ako te ja lupim, mogu te ubit!"

Ys, pa zoprn kot sem: "Vrlo verovatno, ako me pogodiš! Ali problem nije u lupiti, nego je veliki problem mene pogoditi."

Tip se je prec znervirow, kje začutu jebobebo:

" Slovenac!" reče "... nemoj se šalit sa mnom - moglo bi neprijatno završiti!"

"Da!" mu spet odjezikam " .. za tebe!"

"Eeee jebemtisve!" pravi veliki soborec " ... sad ču ..!"

"EJ - prestani - odmnah!" se zaderem iz petnih žil.

Tip je presenečen obmiroval.

"Predlažem obkladu!" sem rekel "za kutiju napolitanaka!"

Vsi so že naredili krog okoli naju, ker se je obetal zanimiv fajt.

Predrzen kot sem vedno, sem nadaljeval:

"Da je fer borba i da se kasnije ne žališ, dajem ti minut vremena, da me udariš u glavu i neču te nijednom udariti natrag. Ako me položiš, kupujem ti kutiju napolitanaka - ako me nijedno ne pogodiš rukom u glavu - TI meni kupuješ kutiju napolitanaka! Jel' u redu? Važi?"

"Važi!" pravi Črnogorac prepričan v to, da že praktično je napolitanke.

Ponudi

mi roko, ys sežem vanjo - sy sm vedu, da je pizda - z eno me je prijew z drugo je pa že mahniw. Pa ni šlo vse po njegovem - mene je tudi cesta nekaj naučila, malo sem se sklonil in izvil roko iz njegove, da je faliw potem se je pa začelo.

Čisto po kmečko.

Zame, je vse skupaj še danes, ko se tega spominjam, vse kot slow motion.

Ker je bil bistveno večji je "nalagal iz vrha" - ys sem pa samo pazil, da ko je priletela njegova pest dovolj blizu, da sem njegovo roko čisto malo z dlanjo preusmeril in udarec je odletel mimo - čisto malo mimo. Vedno je kiksnil le za par centimetrov. Ampak tisti, ki so jih kdaj fasali vedo, da ima udarec, ki fali za 2mm ali za 20m, isti (ne)efekt. Tip je bil vedno bolj jezen, ker so udarci frčali mimo.

Popizdil je ..

Spremenil se je v mlin na veter ..

Ys

sm pa dobesedno počival pod vsem tem, saj je takle pobesnelko, ki v besu podzavestno ujame nek ritem resnično pravi ventiolator in braniti se tega je šala ..

Potem

se je pa nekdo končno oglasil:

"Ej prestani - minut je več odavno prošao!"

In ys sem naredil napako - spet sem stegnil gobec:

"Ostavi ga - ovako mogu ja odmarati čitavo poslije podne - zar ne vidite, da čovek pojma nema, još ču se lepo razhladiti u tom vetru koje stvara oko mene?"

Mlinu

na veter se je čisto utrgalo. Začel je tuliti kot zverina:

"Slovenac, pičkaatimaterina, jebemtijatvogocauusta .. UUUBIČUTEEEE !!"

Bil je totalno vijoličen v obraz z morilsko izbuljenimi očmi.

Takrat so tudi drugi videli, da je treba nehati in zgrabili so človeka ter ga nekako umirlili.

Ys pa moja goflja - če je ne bi stegnil in spravil tipa v popizditis totalis megagrandis,

bi mogoče celo dobil napolitanke.

Tako pa jasno ni bilo nič.

Je biw preveč hud name.

:yes:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Proklet Črnogorc :angry2:

A pira takrat še niste poznali, da sta se fajtala za politanke... :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Proklet Črnogorc :angry2:

A pira takrat še niste poznali, da sta se fajtala za politanke... :hmm:

so,

samo ys od nekdaj ne pijem alkota - sploh pa smrdljivega pera ne

fuj :SS

cockte

niso imeli .. tko da .. ja politanke so pa imeli vsi radi

in ko sem enkrat z istimi Črnogorci dobil stavo okoli nove ustave,

sem politanke lepo razdelil med vse, pa je bilo ok .. tako

sem nameraval tudi sedaj - pa sem z gobcanjem pokvaril zadevo

:(

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!