Skoči na vsebino

Najvišji prelazi v Evropi


matjazek

Priporočene objave

Dajmo sistemsko zbrat najvišje prelaze v naši okolici in malo dlje.

Predlagam 2 kategoriji:

- cestno (asvalt)

- off-road (makadami ipd.)

Poleg cestnih prelazov pa dodajmo še, če se je mogoče po kakem makadamu vzpet še višje.

Zraven pa prilepimo kakšen pameten link, če ga kdo pozna...

Torej, začnimo:

Passo Stelvio (Sfilfserjoch po nemško): 2670 nmv

Po makadamu (sicer je treba odpret rampo) se da peljati še na preko 3000 nmv. Z vrha je čudovit razgled na prelaz in Švico v ozadju.

http://www.stelvio.net/

Popravljeno . Popravil matjazek
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hochtor 2503 mnv. zanimivost: razgledna ploščad Grossglockner Povezava: Zell am See in

Heiligenblut, država: Avstrija, asfalt, dodaten vzpon EdelweissSpitze 2571 m, asfalt

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Domačih tudi ne smemo pozabiti...

Vršič 1611 naš najvišji cestni prelaz

in pa cesta Mangrtsko sedlo z 2052 metri, najvišje ležeča cesta

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bonette zapravo nije pravi prijevoj, nego je sagrađena cesta oko brda iznad prijevoja. Slično Grossglockneru.

Evo slike na kojoj se vidi kako to zapravo izgleda.

post-7225-1140521856_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa še meni najljubši - PREDEL (kategorija asfaltni),

s 1156 m :)

Iz slovenske strani je pred vrhom dostop do že omenjenega dostopa do Mangrta oz. do mangartske ceste.

150.gif

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hola pudla,

najprej najlepša hvala za odlične linke!

Col de la Bonette JE prelaz (2715m), ampak je zgleda prišlo do rivalstva med dvema sosednjima občinama, saj je bil bližnji Col de l'Iseran z 2770m tako "boleča rana", da so mojstri lepega dne s prelaza potegnili krožno cesto skoraj do vrha hriba - in nastal je Cime de la Bonette, 2802m, ki jo propagirajo kot najvišjo (asfaltno) cesto v Evropi (hehe, za prelaz je pač ne morejo).

Evo, še par slikc: reklama za "najvišjo cesto v Evropi", križišče kjer zaviješ čez prelaz ali proti vrhu in vrh :)

post-163-1140611102_thumb.jpg

post-163-1140611114_thumb.jpg

post-163-1140611130_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hola pudla,

najprej najlepša hvala za odlične linke!

Col de la Bonette JE prelaz (2715m), ampak je zgleda prišlo do rivalstva med dvema sosednjima občinama, saj je bil bližnji Col de l'Iseran z 2770m tako "boleča rana", da so mojstri lepega dne s prelaza potegnili krožno cesto skoraj do vrha hriba - in nastal je Cime de la Bonette, 2802m, ki jo propagirajo kot najvišjo (asfaltno) cesto v Evropi (hehe, za prelaz je pač ne morejo).

Evo, še par slikc: reklama za "najvišjo cesto v Evropi", križišče kjer zaviješ čez prelaz ali proti vrhu in vrh :)

Bo treba pogledat ob priliki...

Ampak kaj ni v Španiji baje tudi nek visok prelaz? Sicer se ne spomnim imena...

Drugače pa se da tudi na Etni (sicilija) pripeljati skoraj do 3000 nmv; po asvaltu do slabih 2000 nmv.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hola pudla,

najprej najlepša hvala za odlične linke!

Col de la Bonette JE prelaz (2715m), ampak je zgleda prišlo do rivalstva med dvema sosednjima občinama, saj je bil bližnji Col de l'Iseran z 2770m tako "boleča rana", da so mojstri lepega dne s prelaza potegnili krožno cesto skoraj do vrha hriba - in nastal je Cime de la Bonette, 2802m, ki jo propagirajo kot najvišjo (asfaltno) cesto v Evropi (hehe, za prelaz je pač ne morejo).

Evo, še par slikc: reklama za "najvišjo cesto v Evropi", križišče kjer zaviješ čez prelaz ali proti vrhu in vrh :)

Istina, fora mi je kako se francuzi "nadmudruju" koja je cesta viša. Prošle godine sam na vrhu Iserana kupio naljepnicu na kojoj piše da je Iseran najviša asfaltirana cesta u Europi. :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hola Pudla!

Hehehe, mogoče so imeli še stare razglednice, kajti pred krožno cesto na Cime de la Bonette je to res bila najvišja cesta (in prelaz), sedaj pa je "samo" še najvišji prelaz... itaq mora bit neka vaba za turiste - lepo speljana cesta in lepote narave očitno niso dovolj :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

post-7225-1140508305_thumb.jpg

Popis najviših asfaltiranih prijevoja u Alpama iz knjige Motorcycle Journeys Through the Alps and Corsica

Ima par greškica kod visina.

Mislim da sam ih prošao sve (samo se hvalim :) )

Meni manjkajo francoski .)

Pozdrav od Roberta

P.S.:Suzuki, zadnja slikca je špica :D

Popravljeno . Popravil Robert
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Fantje na onem spisku od hrvaškega kolega sem našel v Avstriji Seiter jochl 2793mnv. Zanimiv, da je zadeva tko visoka, :eek:

Je že kdo bil gor? Baje se skozi nek tunel pride še višje na 2822....

vseh informacij bom vesel, predvsem Robert in Suzuki, ki sta že povsod bila, znata ponavadi kaj pametnega povedat.... :worship:

Popravljeno . Popravil Miki Mauss
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

vseh informacij bom vesel, predvsem Robert in Suzuki, ki sta že povsod bila, znata ponavadi kaj pametnega povedat.... :worship:

Miki Mauss, tle sem se pa mogel nasmejat, vsaj kar se mene tiče. Kaj bi dal, da bi bil že povsod :D No, pustmo hece :D, na njem še nisem bil, čeprav sem bil že zelo blizu. V planu ga imam obiskat letos , ko se bom odpravil na 12 dnevni dopust po Avstriji in delno Nemčiji. Določene stvari sem si o njem prebral tule, če ti kaj pomaga

Pozdrav od Roberta

Popravljeno . Popravil Robert
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pudla, daj še kakšno (naslednjo) stran od tega pripopaj :OK:

Evo ostatka. :)

post-7225-1140977230_thumb.jpg

post-7225-1140977275_thumb.jpg

post-7225-1140977358_thumb.jpg

Popravljeno . Popravil Pudla
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Miki Mauss, tle sem se pa mogel nasmejat, vsaj kar se mene tiče. Kaj bi dal, da bi bil že povsod :D No, pustmo hece :D, na njem še nisem bil, čeprav sem bil že zelo blizu. V planu ga imam obiskat letos , ko se bom odpravil na 12 dnevni dopust po Avstriji in delno Nemčiji. Določene stvari sem si o njem prebral tule, če ti kaj pomaga

Pozdrav od Roberta

No, ja verjamem da ne povsod ampak še vseeno si ata in mama potovanj, zato se vedno najprej nate spomnim (še posebej zaradi odličnih nasvetov o Dolomitih ki sta jih lani posredovala ti in Suzuki)...

Ja tisto sem že prej bral, a mi nekako ni dovolj natančno, ker ne vem kaj točn me čaka. Tudi na njihovi strani www.solden.com ni kaj prida o sami cesti... No ja veliko ne morem zgrešit, gasa, kar bo, pa bo...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja tisto sem že prej bral, a mi nekako ni dovolj natančno, ker ne vem kaj točn me čaka. Tudi na njihovi strani www.solden.com ni kaj prida o sami cesti... No ja veliko ne morem zgrešit, gasa, kar bo, pa bo...

Glede tega, kar sam pišeš se tudi jaz malo bojim. Z prejšnjim motorjem, ki je bil kot igračka, sem si upal povsod it, ker z njim ni bilo nobenih problemov glede obračanja (lahek, majhen, z njim sem delal kar sem hotel). No, zdajšen pa ni več tak. Motor velikooo težji, konkretno višji, jaz pa manjše postave, tako, da je v kakšnih nemogočih pogojih mal jeba obračat. Po pravici povedano, zapeljal sem bom do tja, pol se bom pa glede na razmere odločil ali se zapeljem nanj ali ne :D

Pozdrav od Roberta

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 mesecev pozneje...

Ampak kaj ni v Španiji baje tudi nek visok prelaz? Sicer se ne spomnim imena...

Jep, v južni Španiji se nahaja najvišji prelaz v Evropi, Pico Veleta - 3392m ASL. Žal je že kar nekaj let zaprt za promet (na vrhu je observatorij). Z motorjem se da prilezti "samo" na 3200m, tako kot sta to storila dva Nemca, od katerih sem si sposodil sliko.

[attachmentid=70638]

Na netu se najdejo tudi starejše zgodbe o osvajanju Pico Veleta z motorjem, ko očitno še ni bilo zapore, a govorijo o cesti, ki je zahtevala najmanj enduro motocikel.

post-1019-1148411103.jpeg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jep, v južni Španiji se nahaja najvišji prelaz v Evropi, Pico Veleta - 3392m ASL. Žal je že kar nekaj let zaprt za promet (na vrhu je observatorij). Z motorjem se da prilezti "samo" na 3200m, tako kot sta to storila dva Nemca, od katerih sem si sposodil sliko.

[attachmentid=70638]

Na netu se najdejo tudi starejše zgodbe o osvajanju Pico Veleta z motorjem, ko očitno še ni bilo zapore, a govorijo o cesti, ki je zahtevala najmanj enduro motocikel.

mmmmmmmmmmmmmmm..... mogoč bi se pa dal kaj prešvercat mimo zapore O:-)

Hvala za info!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pišejo, da peš ali z biciklom ni blema. Normalni ljudje si bicikl pripeljejo z avtom :devil:

Za tak razgled se pa ziher splača še malo sprehodit

[attachmentid=70641]

post-1019-1148413224_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!