Skoči na vsebino

Korobač za brezposelne


Insallah

Priporočene objave

z današnjega Dela

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Udarec za brezposelne

Če brezposelni ne bodo sprejeli vsakršnega ponujenega dela, bodo za pol leta izgubili socialno pomoč – Med prejemniki skoraj polovica mlajših od 27 let

Ljubljana – Brezposelni univerzitetni diplomirani ekonomist bo dvakrat premislil, preden bo zavrnil ponudbo zavoda za zaposlovanje za začasno delo v nasadu hmelja. Po novem bo namreč v primeru zavrnitve katerega koli ponujenega dela ostal bodisi brez polovice denarnega nadomestila za primer brezposelnosti v prihodnjih dveh mesecih bodisi brez polletne socialne podpore. Sveženj zakonodaje, ki jo pripravlja ministrstvo za delo, namreč ustavlja socialno pomoč prejemnikom, ki bodo zavrnili vsakršno ponujeno delo.

Predstavniki vlade, sindikatov in delodajalcev bodo na petkovi seji ekonomsko-socialnega sveta med drugim obravnavali spremembe in dopolnitve dveh zakonov: o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti ter o socialnem varstvu. Spremembe bodo po mnenju ministra za delo Janeza Drobniča »spodbudile brezposelne k iskanju zaposlitve in zmanjšale količino dela na črno«.

Po novem bo država še bolj udarila po žepu brezposelne, ki bodo zavrnili ponudbo za delo. Do zdaj jim ni bilo treba sprejeti dela, ki je zahtevalo več kot dve stopnji nižjo izobrazbo, če so zavrnili ponujeno zaposlitev, pa jih je država kaznovala z dvomesečnim 30-odstotnim zmanjšanjem denarnega nadomestila. Po novem je ta odstotek višji; brezposelnim, ki bodo zavrnili delo po podjemni pogodbi (npr. sezonsko delo v nasadih hmelja), bo država v naslednjih dveh mesecih odvzela polovico nadomestila, ki ga oseba sicer lahko prejema največ leto dni.

Država bo ostrejša tudi do prejemnikov socialne pomoči. »Vsi prejemniki so zavezani sprejeti ponudbo, če jih center za socialno delo napoti na zaposlitev, javno, avtorsko, podjemno ali drugo delo. V nasprotnem primeru ne bodo več prejemali pomoči. S tem želimo zmanjšati odstotek dela na črno,« je dejal Drobnič in napovedal, da bo »ostrejši tudi do delovnih inšpektorjev, ki bodo morali svoje delo bolje opravljati tudi čez vikend, ko se največ dela na črno«. Po podatkih ministrstva je bilo decembra lani približno 43 odstotkov (27.061) prejemnikov denarne socialne pomoči mlajših od 27 let.

Če bo torej brezposelna oseba s končano fakulteto in brez delovne dobe, ki živi pri starših s povprečno slovensko plačo, zavrnila ponujeno delo, naslednjih šest mesecev ne bo več prejemala dosedanjih 40 tisočakov. Izjema so osebe, ki bodo pri zdravstveni svetovalni službi zavoda za zaposlovanje dokazale, da psihično ali fizično niso sposobne opravljati ponujenega dela. Lani je zaposlitev odklonilo 1143 brezposelnih, zavod pa je iz evidence odjavil 15.038 oseb, ki so odklonile vključitev v državne zaposlitvene ukrepe. Samo januarja je zavod zaradi kršitev odjavil 1412 oseb, po novem pa bodo ta merila še strožja: zavod bo lahko iz evidence odjavil tudi brezposelno osebo, ki »brez utemeljenega razloga odkloni podpis zaposlitvenega načrta«.

Minister Drobnič je hkrati poudaril, da bodo zvišali nadomestilo za brezposelne, ki se bodo vključili v izobraževalne programe. Po novem se lahko v zaposlovalne programe vključujejo osebe, ki še niso brezposelne, vendar je njihovo delo postalo nepotrebno (npr. v podjetjih, ki so v prisilni poravnavi). Zaposleni pri javnih delih bodo po novem upravičeni do regresa.

Primož Cirman

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

če po srednji šoli nisem šel na "javna dela" v nasad hmelja za 160SIT/h (s tem, da bi moral plačati cca 500 sit za avtobus), tud zdej ko bom fax končal ne grem. grem recimo za 3000SIT/h. Takrat je bila varianta, da sem enostavno rekel, da grem na razgovor in je bila zadeva rešena. kako bo pa 5 let kasneje (zdaj) pa bo treba potuhtat. zmeri se kaka lukna najde, k mamo tok sposobne pripravljalce predpisov... :devil:

En lep FAK OF takemu sistemu. :angry2:

sicer pa kaj se pizdim.. sej nam je po šolanju zagarantirana služba z 300.000SIT mesečne neto plače, s službenim avtom in stanovanjem, pa eno hudo joškato blond "asistentko"... <_< sej smo v evropi.... :doze:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nobenmu bodočemu ,,višjemu sloju,, ne bo padla krona iz glave če bo malo hmelj cufal v mladosti (no res da se pri nas študira tja do kristusovih let) sicer pa komot reče NE in se živi s svojimi sposobnostmi in ne z mojim denarjem.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nobenmu bodočemu ,,višjemu sloju,, ne bo padla krona iz glave če bo malo hmelj cufal v mladosti (no res da se pri nas študira tja do kristusovih let) sicer pa komot reče NE in se živi s svojimi sposobnostmi in ne z mojim denarjem.

sploh ne rabi hmelj cufat. dela je dovolj za vse vendar nekateri nimajo volje ali želje po delu.

veliko podjetnikov išče ljudi vendar je le malokateri pripravljen delati pri njih. raje so na borzi dela in prejemajo podporo ... saj niso neumni ... le zakaj bi bilo potrebno vsako jutro v službo če ni treba ... .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

edino pravilno

dost imam tistih, ki se skoz šlepajo na račun drugih.

se strinjam :yes:

..bi pa kot prvo bilo potrebno zbrcat na cesto polovico raznoraznih 'svetovalcev' na zavodu za zaposlovanje, ker samo luft tam mešajo :glare: in rarnorazni zaposlitveni načrti in podobna veleumja so za :SS

..na Madžarskem recimo brezposelni, ki prejemajo državno pomoč, lepo pokosijo vso travo ob avtocestah, spucajo par metrski pas ob državni meji ipd. pa ne glede na to, če je nekdo dr. mag. dipl. ing....

@Jurij

dokler te stari bašejo, zalagajo, karkoli.... z denarjem lahko pametuješ o neki sanjski službi, ko pa se bo pipica zaprla, se boš mogoče mal streznil in tudi kaj postoril glede svoje službe in prihodnosti, ker malo je takih, ki jim vse na pladnju servirajo in se jim ni treba mazat svojih nežnih gospodskih rokic ter jimsoldi kar sami od sebe letijo v žep .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

In zakaj naj bi bil to 'udarec' za brezposelne?

Po novem bo država še bolj udarila po žepu brezposelne, ki bodo zavrnili ponudbo za delo. Do zdaj jim ni bilo treba sprejeti dela, ki je zahtevalo več kot dve stopnji nižjo izobrazbo, če so zavrnili ponujeno zaposlitev, pa jih je država kaznovala z dvomesečnim 30-odstotnim zmanjšanjem denarnega nadomestila. Po novem je ta odstotek višji

Pa kateri idiotski novinarji si upajo pisat take bedarije? S čim pa država udarja po žepu brezposelne? S tem da jim daje socialno podporo? Pol naj mene tud država kaznuje na ta način in mi da 40 jurjov zraven vsak mesec...

P***a me jezijo taki neumni komentarji. Socialna podpora res ni velika, a je vseeno bolje kot brca v rit... Ponujeno delo (čeprav za več kot dve stopnji izobrazbo) pa se lahko smatra za stimulacijo brezposelnega pri iskanju 'prave' zaposlitve...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

občutljiva tema.... :cry:

...in glede na moj včasih strupen jezik :devil: ...bom raje samo opazovalec....

p.s.: skrajno sovražim lenobo :SS

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vsakmu ki se mu ne da delat bi treba dat vsaj 500 evrov mesečno, ne pa da se morejo bogi revčki sprijaznit kr z vsakim delom, ki ni doraslo njihovi veličini!!!

Al pa naj jih kr v penzijo dajo!!

K pa rabim enga kurčevga trgovca, ki jih je na zavodu ene 30, pa noben tut povohat ne pride!!!

Sej na koncu jih bodo itaq najebali tisti, ki res ne morejo sprejet dela!!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Evropske države v tekmi z ZDA in Kitajci vse bolj domnevajo, da jim je sociala le mlinski kamen okoli vratu. A če pri sociali dvignejo roke, se začne en kup drugih problemov - zdravstveni, kriminal, ... Stvari so malo bolj komplicirane, kot le "ta je lenuh, temu pa že ne bomo nič iz blagajne dajali". Vse skupaj je vezano na razne mednarodne lestvice in merila, na ocene, ki jih neka država dosega tam, je pa spet vezano vlaganje 'tujcev' in podobno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Največja fora je pa v tem da na koncu tut če maš doktorat pa če se ne najde šiht, boš mogu it delat zravnilegalcov pa hmel pobirat, pa verjetno si boš lahk ful ustvaru za to kar si se skos učil. FUCK THE SISTEM! :nono:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Največja fora je pa v tem da na koncu tut če maš doktorat pa če se ne najde šiht

...kot sem že zgoraj napisal, veliko jih samo čaka, da se jim vse na pladnju servira.....a misliš, da če maš doktorat, da te bo nekdo prišel po kolenih domov prosit, če bi blagovolil iti k njim delat :nono: ....in ja najlažje je tarnat, se delat bogega in pizdit čez vse :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

najvecja finta pa je lahko v tem, da ko dobis delo, ti nakoncu ostane manj kot brezposeln in samo socialna

manj strojev pa bodo vsi imeli delo

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja s temi doktorati je res zmeri bolj kriza. Če ne ostaneš potem na matični fakulteti(v primeru da si bil prej kakšen raziskovalec recimo), je iskanje službe lahko žalostno doživetje. In to marsikaterega ''doktorja'' pošteno zafrustrira. Poznam nekaj takih primerkov. Sicer pa čist BTW, zadnjič na radiju sem slišal, da je trenutno na zavodu za zaposlovanje prijavljenih nekaj čez 70 doktorjev znanosti.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zadnjič na radiju sem slišal, da je trenutno na zavodu za zaposlovanje prijavljenih nekaj čez 70 doktorjev znanosti.

Če znajo prevajat, jim zrihtam prevajalsko delo ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Največja fora je pa v tem da na koncu tut če maš doktorat pa če se ne najde šiht, boš mogu it delat zravnilegalcov pa hmel pobirat, pa verjetno si boš lahk ful ustvaru za to kar si se skos učil. FUCK THE SISTEM! :nono:

in končno se bo pogruntal, kako zafuran je naš ŠOLSKI sistem...

Namesto, da bi se že od srednje šole naprej mladina vključevala v podjetja in s tem nadaljevala preko nadaljnega študija (fakultete, podiplomskega) in končno doktorata, vsi čepijo pretežno za knjigam, brez vsakršnega praktičnega znanja, ki bi se ga dejansko pridobilo v praksi...

Vsi bi imeli nekaj od tega. Osebki, ki študirajo praktično znanje in možnost zaposlitve (seveda če se bodo med to prakso izkazali), podjetja pa izobražen kader, ki ga lahko takoj porabijo...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem tudi z diplomo salame v trgovini rezala tri mesece, pa mi zaradi tega ni bilo nič hudega. Denar sem rabila, drugega ni blo in ena dobra izkušnja je bila :grim

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

edino pravilno, dela je dovolj ampak kaj ko je večina tako ponižujočega in premalo plačanega da je fulllll brezveze :SS :SS :SS

tisti ki je pa doktoriral in je brez službe pa naj se vpraša ali je kaj narobe z njim ali njegovo glavo če imajo ljudje z nižjo izobrazbo (recimo "samo" diplomo) službe on pa ne.

ja ja vsak bi imel sigurno delo po možnosti brez odgovornosti, takoj za nedoločen čas in z polno ugodnostmi in jasno bajno plačo, če pa ni take ponudbe potem je sistem u kurcu in vse skorumpirano in sama mafija in je boljše doma sedet. :nono:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

edino pravilno, dela je dovolj ampak kaj ko je večina tako ponižujočega in premalo plačanega da je fulllll brezveze :SS :SS :SS

tisti ki je pa doktoriral in je brez službe pa naj se vpraša ali je kaj narobe z njim ali njegovo glavo če imajo ljudje z nižjo izobrazbo (recimo "samo" diplomo) službe on pa ne.

ja ja vsak bi imel sigurno delo po možnosti brez odgovornosti, takoj za nedoločen čas in z polno ugodnostmi in jasno bajno plačo, če pa ni take ponudbe potem je sistem u kurcu in vse skorumpirano in sama mafija in je boljše doma sedet. :nono:

pervy....my man..... :worship:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

manj strojev pa bodo vsi imeli delo

JA res stroje ven zmetat pa ljudem dat delo. Tale je pa malo močna :lol1:

Če bo do teh sprememb prišlo, lahko rečem skrajni čas. Saj ne bo šel noben s končano (uporabno) srednjo šolo ali faksom hmelj nabirati, je dovolj drugega dela primernega za njihovo stroko. Pač bo vse skupaj udarilo tiste ki raje prejemajo socialno pomoč in delajo na črno ter tolčejo po žepih davkoplačevalce.

Pri nas že lep čas iščemo študenta za enostavna dela v proizvodnji s plačilom 1000SIT na uro če bi obvladal znanje CNC programiranja in nekaterih tehnologij za obdelavo kovin pa bi se pogovarjali tudi o višji vsoti.

V treh mesecih kar imamo objavljeno povpraševanje me je poklical en junak ki pa se mu ni zdelo prepeljati 30 km (30min) do delovnega mesta.

Isto sranje je če iščeš nekoga za redno zaposlitev pa plačilo ni slabo, vsi bi samo sedeli za pisalno mizo, svirali kurcu in prejemali visoko plačo.

Tudi ko se pogovarjam s kolegi iz moje stroke je situacija povsod enaka, nihče noče poprijet za delo pa čeprav se da v večini primerov precej dobro zaslužiti.

LP

LEteči

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@Jurij

dokler te stari bašejo, zalagajo, karkoli.... z denarjem lahko pametuješ o neki sanjski službi, ko pa se bo pipica zaprla, se boš mogoče mal streznil in tudi kaj postoril glede svoje službe in prihodnosti, ker malo je takih, ki jim vse na pladnju servirajo in se jim ni treba mazat svojih nežnih gospodskih rokic ter jimsoldi kar sami od sebe letijo v žep .)

jose... nč te ne bom napadal. me ne poznaš in če sem študent še ne pomeni, da me starši zalagajo... nismo vsi študentje zabušantje. nekateri - resda redki se čez cel študij preživljamo in sami plačujemo položnice-poleg resnega študija, da se razumemo. osebni rekord imam 3 šihte obenem:dopoldan, popoldan pa še 3x tedensko in ob vikendih nočno v šanku...+ dejstvo da imam nekaj let delovne dobe že za sabo tud potrjuje, da nisem neki vetrojebac, ki sam čaka kdo mu bo kaj dal. mi ni problem delat, če sem za to pošteno plačan.

glede tiste službe in ostalih službenih bonusov takoj po faxu - malo sarkazma ne škodi... :doze:

v zvezi z "javnimi deli": če se ne odzoveš, adijo 20k podpore - vsaj pred leti je bilo tako, ko sem po srednji šoli službo iskal (in nisem živel doma)-ja socialne sem dobil 20k, pa preživi če moreš. da pa te potem pošljejo še na neka "javna dela" 40 km od bivališča, in če izračunaš 160SITx8ur - 500 sit za avtobus (in še kaj pojest)---> a je to "delo" ali "suženjstvo"? predvidevam pa tudi, da mnogi/večina tu še niso "napikovali hmelja" - res ni za neutrjene roke in hrbte.

socializem gor-dol - v ustavi še vedno piše "socialna država". je pa res, da nekateri to izkoriščajo, da sploh ne delajo. sam sem po pol leta prejemanja te socialne pomoči le našel službo... "sanjsko" za 80k na mesec (z malco in prevozom vred) sem delal 12-14 ur 6 dni na teden na +45°C. seveda sem iskal naprej in zamenjal takoj ko je bilo možno.

govoriti o popolni ukinitvi pomoči bi dejansko pomenilo postaviti ljudi pred dejstvo-"če ne najdeš dela pa kradi da boš preživel - al pa špago pa na vejo".

dejansko so socialne pomoči "previsoke" z določenega vidika. ne z vidika, da lahko človek z njo preživi ampak z vidika, da je pa plača, ki jo lahko prejemnik pomoči dobi v primeru zaposlitve - le 10-20k višja od pomoči pa tudi s to plačo niti osnovnih računov ne pokrije. za katerega loleka bi se potem človek lomil, če lahko namesto garanja za 0 denarja gara na črno za 200.000 neobdavčenega na mesec+socialna pomoč?

Sklep:

1.plače zvišat in

2.uvesti finančno policijo, ki bi zmanjšala sivo ekonomijo (kar pa nobena vlada ne bo naredila, če želi naslednji mandat-poleg vsesplošnega občutka nove represije bi najebal predvsem kapitalisti, ki pa financirajo politiko-začaran krog)

3.še najlažje je konec koncev res ukiniti socialno pomoč in pustiti naravo, da gre svojo pot..preživeli bojo najmočnejši/brez vesti/iznajdljivi kakorkoli hočete..

K pa rabim enga kurčevga trgovca, ki jih je na zavodu ene 30, pa noben tut povohat ne pride!!!

BTW - koliko jim ponudiš "nagrade za delo", če ni skrivnost? je nad "slovenskim povprečjem"?

----

najpogostejši izgovor kapitalista za nizke plače (delavcev,se razume): "Ni denarja...", se usede v novega mercedeza in se odpelje na službeno kosilo... :glare:

študentje se slepijo, da bojo po faxu oh in sploh. službo začnejo iskat šele po diplomi, ko se jim res izteče absolventski status. potem pa mislijo - teden-dva pa bo šiht. če bi se vključevali v delo že med študijem, si tako navezali stike in ne le nategovali ure, da dobijo za najmanj dela največ denarja (poznam študenta, ki je imel pred cca 1 letom za seboj 120 različnih delodajalcev - ta sicer ni mogel nekih stikov navezat), mogoče če bi imeli srečo, bi zadnje pol leta orenk dobro delali, mogoče če se jim v tem času - še pred diplomo pokaže možnost za redno zaposlitev, sprejmejo zaposlitev, bi bilo manj dipl ingov in magov brez zaposlitve. sicer so tu še VIP sinkoti in hčerkice - temu se ne da izogniti, bi pa imeli boljše šanse za zaposlitev, kot nekdo-enako kvalificiran, katerega delodajalec ne pozna.

dost mam. najbolje da zaključim z mislijo, ki sem jo prebral pred kratkim: "Dokler se bo šef pretvarjal, da sem dobro plačan, se bom jaz pretvarjal, da delam."

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!