Skoči na vsebino

darovanje kostnega mozga


Angel_girl

Priporočene objave

Ker sem prebrala, da se krvodajalskih akcij kar dosti udeležujete, me zanima koliko vam je znano darovanje kostnega mozga.

Ali ste vpisani v register darovalcev kostnega mozga? A bi radi bili, pa ne veste kako stvar poteka?

Ali pa vas to sploh ne zanima?

Če vas je dosti zaiteresiranih, se da organizirat predavanje(ki je obvezno) in noto vpis v register.

LP

:)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

darovanje kostnega mozga je dosti bolj komplicirano in rizkantno kot darovanje krvi. Pa mislim da zaradi tega ni ravno preveč razširjeno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No, na predavanje ti ni ravno treba iti... sicer pa imam jaz malo slabe izkušnje in z dajanjem krvi in s pregledom za darovanje kostnega mozga. Namreč, obljubili so me, da me bodo kmalu poklicali in me niso ne eni ne drugi....... od krvodajalske sploh nimam še kartice in pojma nimam, če jim ustrezam... prav tako ne za darovanje kostnega mozga.......

verjtno, če me bodo rabili, se bodo že spomnili name....... Bi pa pričakovala malo več "resnosti", če je pridobitev kostnega mozga tak problem....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pupa, mal vec "resnosti"? V Sloveniji? A se hecas? Si se vedno idealistka in pricakujes, da te bodo "institucije" poklicale, ko bodo kaj rabile od tebe? Razen davcne, seveda....

Drugace pa.... darovanje kostnega mozga... Hecno, da ni nujno, da bliznji sorodniki ustrezajo....

Kar se pa tice "tipizacije tkiv"... (vsaj pred nekaj leti je bilo tako)

Vzamejo tri epruvete krvi... se pravi nic strasnega....sploh glade na krvodajalsko, kjer ti poberejo pol litra....

Naredijo teste... vpisejo v bazo.... ce si primeren darovalec, te poklicejo (in pridem v nasprotje s tistim, kar sem napisal na zacetku)

Ko, in ce ustrezas, te obvestijo.... in se vedno lahko zavrnes darovanje (presaditev) kostnega mozga, ker...pac imas lahko kaksne tezave.... ali pa preprosto zavrnes, ker se bojis bolecine....

Pa se malo novejse informacije... pridejo "na dom", ce je vecja skupina... Lahko poiscem tudi nadaljne informacije, ce koga zanimaa...

P.S.

Tole bo mal brezveze....ampak mogoce malo za vzpodbudo....ne vem, ce izdajajo potrdila.... ampak, ce jih, castim pijaco po zelji v CH Firestarters Lj...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

darovanje kostnega mozga je dosti bolj komplicirano in rizkantno kot darovanje krvi. Pa mislim da zaradi tega ni ravno preveč razširjeno.

Kriteriji za odvzem kostnega mozga, niso tako strogi, kot za odvzem krvi (npr. če jemlješ kakšna zdravila te ne zavrnejo)

Mislim, da ni zaradi tega. Ljudje sploh ne vedo, da to obstaja, ali pa če vedo da obstaja ne vedo kamiti.

Sicer pa samo darovanje ni komplicirano, 3 dni si v bolnici (1 dan preden ti vzamejo, 2 dni pa na opazovanju).

Sicer ni nujno da ti vzamejo kostni mozeg. Lahko dobivaš zdravila, ki pospešujejo rast matičnih krvotvornih celic,ki pridejo v kri in jih od tam vzamejo s pomočjo citofereze ( kot da bi bil na krvodajalski akciji) in greš še isti dan domov.

Rizično tudi ni... kostni mozek se ti v 7tednih obnovi na prejšnjo količino. MOgoče se počutiš kot da imaš gripo... ampak ni hudega.

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pupa, mal vec "resnosti"? V Sloveniji? A se hecas? Si se vedno idealistka in pricakujes, da te bodo "institucije" poklicale, ko bodo kaj rabile od tebe? Razen davcne, seveda....

Drugace pa.... darovanje kostnega mozga... Hecno, da ni nujno, da bliznji sorodniki ustrezajo....

Kar se pa tice "tipizacije tkiv"... (vsaj pred nekaj leti je bilo tako)

Vzamejo tri epruvete krvi... se pravi nic strasnega....sploh glade na krvodajalsko, kjer ti poberejo pol litra....

Naredijo teste... vpisejo v bazo.... ce si primeren darovalec, te poklicejo (in pridem v nasprotje s tistim, kar sem napisal na zacetku)

Ko, in ce ustrezas, te obvestijo.... in se vedno lahko zavrnes darovanje (presaditev) kostnega mozga, ker...pac imas lahko kaksne tezave.... ali pa preprosto zavrnes, ker se bojis bolecine....

Pa se malo novejse informacije... pridejo "na dom", ce je vecja skupina... Lahko poiscem tudi nadaljne informacije, ce koga zanimaa...

P.S.

Tole bo mal brezveze....ampak mogoce malo za vzpodbudo....ne vem, ce izdajajo potrdila.... ampak, ce jih, castim pijaco po zelji v CH Firestarters Lj...

sej to že vse vem... moti me le, če je bila ženska čisto navdušena, da sem se za to odločila in me cel postopek vodi čez in me prosi za tel. št., da me bo poklicala, potem pričakujem, da me bo... ampak očitno sem res idealistka .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bodimo konkretni , za konkreten primer; fanta poznam osebno, doma je iz Lesc, sam si je plačeval študij na strojni fakulteti in svoja potepanja po svetu, imel je sanje, da bi bil vojaški pilot in je v ta namen lani že izpolnil začetne pogoje , obožuje motorje in vse, kar je povezano z njimi, poleg tega je prava duša od človeka.... In kaj naj? :cry:

Benjamin, star 22 let, je novembra 2005, zbolel za AKUTNO LINFOBLASTNO LEUKEMIJO z oznako T, kar pomeni da je bolezen zelo agresivna, ima trenutno tretji cikl kemo terapije in edina možnost za ciljno ozdravitev je presaditev kostnega mozga, žal pa je tu tudi bitka z časom: hitrejša je presaditev, večja je možnost ozdravitve. V slovenskem registru darovalcev krvotvornih matičnih celic, ki deluje na Zavodu RS za transfuzijo medicine, je zdaj nekaj nad 4000 prostovoljcev, kritična masa ljudi pa bi bila za pribl.10 000 prostovoljcev.

Če kdo te teme ne bere le za "šport" naj pokliče njegovo mamo na GSM-041 461 683,

ali pa

se oglasite se v Centru za tipizacijo tkiv, Šlajmarjeva 6, Lj. (zavod za transfuzijo krvi,med novo porodnišnico in reševalno postajo) vsako sredo od 10h-12h, ali pokličite na tel.01- 5438227,01- 5438220, (ga.Cvetka Flajs in ga.Marjeta Vaje Jeras sta osebi na kateri se lahko obrnete vsak dan med 9h-12h) in se dogovorite, starostna omejitev je med 18 – 50 let, za ljudi, ki nimajo neke avtoimunske bolezni, hepatitisa, tudi krvna skupina ni važna, ker gre za matične celice, oziroma pomembnih je 6 komponent, ki se morajo ujemati z bolnikom.

Naj vam na preprost način opišem postopek: tu vam prvo vzamejo kri za tipizacijo, (določilo tkivnih antigenov HLA), če ustrezate kot darovalec, potem sledi še enkrat odvzem krvi, nato vzamejo vzorec kostnega mozga, z iglo zbodejo v medenično kost in to naredijo pod lokalno ali popolno anestezijo, lagala bi , če bi rekla da potem ne čutite nič bolečin, (rahla bolečina se pojavlja nekje od tedna do štirinajst dni ), druga možnost : gre preko filtracije krvi, približno 5-6h, je oseba priklopljena na aparat, vse skupaj poteka kot dializa, tu osebi odvzamejo nekaj matičnih celic, ki so življenskega pomena za bolnika.

Bila sem v dilemi, ali naj o tem sploh pišem tukaj ali ne, ampak , zelo se že mudi :huh:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@ Manu ... vem kako se počutiš.

Moja mama je pred 4-imi leto zbolla za KRONIČNO MIELOIČNO LEVKEMIJO in je imela pred 3-mi leti nesorodno transplantacijo kostnega mozga (arovalka je bila iz nemčije) , če je ne bi tako hitro našli, je bilo vprašanje , če bi ji sploh lahko presadili kostni mozek.

Upam da bodo za tvojega prijatelja našli primernega darovalca.

Zaradi tega sem oprla to temo. Ne vem ali se ljudje ne zavedajo, da to obstaja, ali se jim preprosto ne da it tja, da bi se vpisali v register. Malo je sicer možnosti, a bi bil primerni dajalec, če pa bi že bil bi pa imel v zahvalo to,d a je nekomu po vsej vrjetnosti rešil življenje ali pa mu vsaj zelo podaljšal življenje.

Poznam primer, ko je bil en fant iz slovenije že 2 krat darovalec kostnega mozga (1x v Evropi, 1x v Kanadi).

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zaradi tega sem oprla to temo. ..

LP

AG

ali ti delaš v/študiraš medicino?

Zakaj

je meja za darovalce kostnega mozga 50 let?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@Broj jedan.... ne študiram medicine ... ampak fizioterapijo. (ampak pri tej temi to ne igra nobene vloge)

Darovalec si lahko do 50. leta zato, ker se potem začne maščobno tkivo izrinjat kostni mozek in je zelo težko dobiti primerno količino matičnih celic oz. količino kostnega mozga.

LP :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

a kaj veš - se več ljudi odloči za darovanje z odvzemom iz hrbtenice ali s filtriranjem iz krvi?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

a kaj veš - se več ljudi odloči za darovanje z odvzemom iz hrbtenice ali s filtriranjem iz krvi?

za filtriranje krvi pri meni ne bi bilo problema - ali je tu tudi starostna omejitev

dolgoletnikrvodajalcipress

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

sej to že vse vem... moti me le, če je bila ženska čisto navdušena, da sem se za to odločila in me cel postopek vodi čez in me prosi za tel. št., da me bo poklicala, potem pričakujem, da me bo... ampak očitno sem res idealistka .)

Pupa, mislim, da si tako pametna kot , da si že najmanj 5 doktoratov naredila, ni teme , kjer ne bi bili tvojki komentarji, ki pa seveda niti najmanj niso preverjeni, niti ne ustrezajo, da trosiš neke neumnosti tle gor.................................. VEDNO NAJ ČLOVEK STOJI ZA SVOJIMI IZJAVAMI, KI PA NAJ BODO PREDVSEM PREVERJENE, JE TAKO DRAGA PUPICA :kva2: :kva2:

V svetovni register sem vpisana že več kot 2 leti, klicali so me predavanje, po njem sem takoj darovala kri za preiskave, ki so potrebne in zadeva je že zdavnaj realizirana.................

Tako tudi za darovalca organov, kot tudi redne več kot 1 x mesečne odvzeme krvi ( cito, plazmo..........)

Pupa, mislim, da je veliko odvisno od posameznika koliko imajo željo darovati kaj oz. sodelovati aktivno v kakšni zadevi ali le z jezikom........ :grim :grim

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 5 tedne pozneje...

kot tudi redne več kot 1 x mesečne odvzeme krvi ( cito, plazmo..........)

Če boš v starosti imela težave z gostoto krvi se spomni tega.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@SyMru... več se jih odloči , da jim odvzamejo kostni mozek iz hrbtenice ali ploščatih kosti.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 5 tedne pozneje...

za enkrat, kolko je pač meni znano jih je v register za kostni mozeg vpisanih okoli 4.500. Kritična masa pa je 10 k za Slovenijo. Jaz se bom registriral, samo še nevem kdaj, ker moram zaradi tega v LJ in potem bi vrjetno moral ostati en dan tam ali kako. Tega pa ne vem. No... Bomo že vidli. Bom nardil in bo kar pač bo. 20.06 pa tak grem spet kri dat. Tak na vsake tri mesce jo je že trema malo spustit.... :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!