Skoči na vsebino

Teorija kaosa


ant-z

Priporočene objave

Prosim vas za pomoč. Pišem diplomo, v kateri bo vključena teorija kaosa. Ali ste o njej karkoli in kdajkoli slišali na vaši šoli, predvsem na faksu. Na kratko: teorija kaosa se ukvarja z navidez nenapovedljivim obnašanjem, tesno je povezana s tistimi prelepimi slikami, ki jim pravimo fraktali. Takšno gibanje je prisotno vsepovsod okrog nas, pa vsaj meni tega ni nihče nikoli povedal. Gre za to, da bi v nalogi malce tudi skritiziral šolski sistem, za katerega na kratko povedano mislim, da je preveč usmerjen v informativnost kot pa v razmišljanje in ustvarjalnost. Premalo je praktičnosti in ravno tako je premalo filozofije, vse preveč pa je učenja nekih informacij na pamet, ki jih danes tako ali tako vsak dobi na internetu.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A ni to tista fora, ko kamela crkne v puščavi, drugi dan se pa nafta podraži?

Ali pa metuljček zamaha s krili, čez dve uri je pa potres?

Ali pa sem čist mimo falil :grim

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ma ne vem če je to to simon.... :hmm:

Znanstvena teorija o kaosu (v antični grščini tó háos pomeni prazen prostor, pa tudi stanje nereda) je izum sedemsetih let 20. stoletja in predstavlja nelinearno mišljenje ob različnih področjih znanosti in ved. Gre za tipično revolucionarni model mišljenja, ki zadeva matematiko, fiziko in jedrsko fiziko, kemijo, biologijo, ekologijo, ekonomske znanosti in družbene vede. Danes se lahko še marsikdo zdrzne, ko pomisli, da je lahko izhodiščna točka in predmet znanosti kaos, čeprav se človek s kaosom srečuje vsak dan (npr. kaotično je ravnanje voznikov v gneči).

Formalno je teorija kaosa definirana kot študij kompleksnih nelinearnih dinamičnih sistemov. Nelinearnost implicira rekurzijo in višje matematične algoritme. Dinamičnost implicira nekonstantnost in neperiodičnost. Teorija kaosa predstavlja študij stalno spremenljivih kompleksnih sistemov.

Napačno je pojmovanje, da govori teorija kaosa o neredu. Ne govori o tem, da urejeni sistemi niso možni. Ne pripoveduje o tem, da je modeliranje kompleksnih sistemov nesmiselno. Kaos v teoriji kaosa je neke vrste urejenost.

Teorija kaosa temelji na tem, da lahko majhne spremembe povzročajo velika nihanja. Kot tipičen primer si lahko ogledamo problem gibanja treh teles v vesolju. Čeprav za vsako telo posebej poznamo začetno lego ob času t0 in lego v naslednjem trenutku t1, ne moremo napovedati relativne lege teles po določenem času.

Teorija kaosa se danes pojavlja v matematiki in fiziki, kemiji, v meteorologiji in klimatologiji ter astronomiji, v geografiji, v medicini in računalništvu, v biologiji in zoologiji, v demografskih popularnih raziskavah in v ekonomiji ...

Teorijo kaosa lahko uporabljamo tudi v vsakdanjem življenju. S tem lahko modeliramo biološke sisteme, obnašanje tržišča,poslovna tveganja, aplikacije fraktalov srečamo na različnih področjih, tudi pri kompresiji podatkov. In vsekakor so take raziskave zanimive za matematike in računalničarje.

Kaos kot mešano vedenje delcev poteka nelinearno v simuliranih dinamičnih sistemih, v življenjskih oblikah in mrtvi naravi. Prav tukaj določajo kaos slojne sestavine sveta: ulomljenost, fraktalnost.

vir

.)

pa še to je zanimivo

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na tekmovanju iz matematike smo imeli fraktale;

sestavljanje daljših verig ali enakovrednih si likov;

za teorijo kaosa pa odpri knjigo za fiziko in boš vse izvedel: tu ne bom vsega kar vem pisal, ker si bom moral cel dan vzeti (pa ne zato, ker počasi tipkam :P ) :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

za osnovo priporočam igro Life, kjer z matematičnim pravilom določiš, kako se bo razvijalo ... kaj več je itak prekompleksno za neko diplomsko nalogo ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

za teorijo kaosa pa odpri knjigo za fiziko in boš vse izvedel:

to verjetno ni težava...glede na to, da ant-z-ja dobro poznam, vem, da je absolvent gradbeništva in študent fizike, torej ne bo problem pogled v knjigo.... .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sam kaos je tezaven, vendar ne gre za to. Mene v tem primeru bolj zanima, koliko se folk s takimi temami sreca v nasem izobrazevalnem sistemu, ker bi to 'anketo' uporabil predsem za poglavje o kaosu v solah in zakaj bi bilo dobro, da bi se z njim vsaj na hitro srecali.

Simonsi, to je natanko tista fora, ki se ji rece metuljni pojav. :OK: Gre pa za to, da metuljevo plaputanje kril na enem koncu sveta lahko pomeni veliko razliko v vremenu na drugem koncu sveta, na primer razliko med soncnim dnevom in nevihto. Hoteli so prikazati obcutljivost na zacetne pogoje, vendar tega v resnici ne bodo mogli nikoli izvesti-to z metuljem. To je posledica iz leta 1963, ko je Lorenz kot eden prvih opazil na svojem racunalniku kaos.

Spomnim se TC, ko si mi govoril, da je tezko voziti motor brez rok, ko imas kufer zadaj, ker ti precej krmilo niha. Zelo verjetno je to nihanje kaoticno, to pomeni da v bistvu ne ves, kdaj bo krmilo kam zanihalo. Enacbe aerodinamike so ostale enake, samo vrednosti nekaterih parametrov so se spremenile in ze je tvoja voznja popolnoma drugacna. :eek:

TC, saj ni treba, da bi mi razlagali o kaosu, ceprav je vsaka pripomba in podatek zazeljen. Dovolj je, da pac poveste, ce ste v soli kaj slisali, sicer napisite, da niste. :)

post-7141-1147167187_thumb.jpg

post-7141-1147167196_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V šoli nisem slišala nič o tem, sem pa doma. Celo knjige o tem sem se enkrat lotila.....ampak je še nisem prebrala.

(kaosjemojedrugoime)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V šoli nisem slišala nič o tem, sem pa doma. Celo knjige o tem sem se enkrat lotila.....ampak je še nisem prebrala.

(kaosjemojedrugoime)

Preberi si Kaos (James Gleick).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

tudi jaz v izobraževalnem sistemu (kaj šteješ pod to?...verjetno misliš institucionalnem izobraževalnem sistemu) nisem nič slišal o tem....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Spomnim se, da je prof. Kodre (mojster za vse, mojster za MA-FIjo, študij fizike, smer matematična fizika) nekaj malega o tem govoril. Tako na kratko : kaotičnih sistemov ne moremo časovno razvijati po posameznih spremeljivkah, ne glede na to kako natančne začetne podatke imamo in kako natančen je matematični model. Ni npr. mogoče reči, da bo 10.5.2007 v Ljubljani dež, lahko pa napovemo, da je 25% verjetnost da bo dež, ali pa da je npr. 40% verjetnost da bo dež, če bo dan prej pihal Jugo. (ali pa da bo za dežjem posijalo sonce :D )

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Teorija kaosa, dober film, posnet čisto na sveže! Dober primer te teorije! Mogoče bo kaj v pomoč!

Chaos (2006)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

TC, saj ni treba, da bi mi razlagali o kaosu, ceprav je vsaka pripomba in podatek zazeljen. Dovolj je, da pac poveste, ce ste v soli kaj slisali, sicer napisite, da niste. :)

A misliš, da ti lahko povemo kaj, kar v knjigah ne piše?

mogoče najdeš kaj zanimivega med citati o kaosu (www.google.com - chaos quotes).

Jaz sem sicer hodil na drugo gimnazijo v Mb in tudi o kaosu smo kakšno rekli

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem sicer hodil na drugo gimnazijo v Mb in tudi o kaosu smo kakšno rekli

Predvidevam da v Parizu. :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kot se jaz poiskušam spomniti ,,šole,, mi v fragmentih pade pred oči le svobodna volja v povezavi z teorijo kaosa....zdi se mi, da je bila omenjena v povezavi z svobodno voljo :? ....in ko v google vtipkaš kombinacijo teh besed pade ven kar precej varjant...tule so tri, ki sem jih poklikala....ena je celo blog....

Ker pa je vse skupaj zame ,,neznano področje,, ti prepuščam, da sam ločiš pleve od semna in se odločiš če ti kajpomaga ali ne.

http://linas.org/theory/quantum.html

http://dilbertblog.typepad.com/the_dilbert.../free_will.html

http://www.fortunecity.com/emachines/e11/86/freeuni.html

BTW...hvala, sedaj celo dvomim v obstoj svobodne volje :wacko:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!