Skoči na vsebino

Očka, aktiviraj se! (2006)


Priporočene objave

Vlada Republike Slovenije na spletnih straneh svojega urada Urad za enake možnosti obvešča o spremembah Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (Maj 2006). Ta urad tudi v tem letu nadaljuje akcijo Očka, aktiviraj se! in ozaveščanje s to akcijo je usmerjeno v odpravo stereotipov in kulturnih ovir, ki določajo vloge žensk in moških v družinskem življenju in v družbi. V okviru projekta bo potekal »Števec očkov«, s katerim bodo mesečno spremljali število moških, zaposlenih v ministrstvih, na očetovskem dopustu in dopustu za nego in varstvo otroka.

Očka, aktiviraj se!

Očetje v Sloveniji

Po podatkih popisa prebivalstva iz leta 2002 je 338.621 očetov živelo z otroki

večina (96%) jih je živela z ženo oziroma partnerko in otroki,

4% očetov je živelo samih z otroki.

Povprečna starost očeta ob rojstvu otroka je bila leta 2003 32 let.

V letu 2004 je izkoristilo očetovski dopust 12.667 očetov.

1,8 % očetov si je leta 2004 z materami delilo del dopusta za nego in varstvo otroka.

Očetovski dopust ter dopust za nego in varstvo otroka

Očetovski dopust je vrsta starševskega dopusta, v trajanju 90 dni, ki je namenjen zgolj očetom.

24. maja 2006 bodo v veljavo stopile nekatere spremembe Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki ureja očetovski dopust.

Po sedanji ureditvi imajo očetje pravico do 90 dni tega dopusta in sicer, 15 dni v času trajanja porodniškega dopusta matere, torej v najzgodnejšem obdobju po rojstvu otroka, ostalih 75 dni pa lahko izkoristijo do otrokovega osmega leta starosti.

Po novem bodo morali očetje 15 dni očetovskega dopusta izkoristiti v prvih 6 mesecih po rojstvu otroka, ostalih 75 dni pa bodo lahko izkoristili do otrokovega tretjega leta starosti.

Za prvih 15 dni očetje dobijo 100-odstotno nadomestilo plače, za ostalih 75 dni pa jim država zagotavlja plačilo prispevkov za socialno varnost od minimalne plače.

Po podatkih Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve je v letu 2003 del očetovskega dopusta, ki ga očetje lahko koristijo v času porodniškega dopusta matere, izkoristilo 10.917 očetov, v letu 2004 pa 12.667 očetov.

Poleg očetovskega dopusta pa očetje lahko koristijo tudi del dopusta za nego in varstvo otroka. Dopust za nego in varstvo otroka je dopust, v trajanju 260 dni, ki se koristi po preteku porodniškega dopusta matere, v trajanju 105 dni.

Dopust za nego in varstvo otroka si starša med seboj lahko delita, o izrabi tega dopusta pa se medsebojno dogovorita.

Tisti od staršev, ki koristi dopust za nego in varstvo otroka ima pravico do 100-odstotnega nadomestila plače.

V zadnjih letih je moč zaznati povečanje deleža staršev, ki si delita dopust za nego in varstvo otroka. Tako je bilo leta 1999 na dopustu za nego in varstvo otroka zgolj 0,9 odstotkov očetov, v letu 2003 pa je to pravico koristilo 2,3 odstotkov očetov, v letu 2004 pa 1,8% očetov.

Vse pravice v zvezi z očetovskim dopustom in dopustom za nego in varstvo otroka ureja Zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Spremembe in dopolnitve zakona, ki stopijo v veljavo 24. maja 2006, so objavljene v Uradnem listu RS št. 47/2006.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jest sem najbolši Očka.....ker sem tut Mama obenem :OK: :OK: :OK: :OK: :OK:

Mater....upam, da mi bo vlada dala kak tolar.......nujno rabim!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jest sem najbolši Očka.....ker sem tut Mama obenem :OK: :OK: :OK: :OK: :OK:

Mater....upam, da mi bo vlada dala kak tolar.......nujno rabim!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Da pa si lahko najboljši očka moraš imeti tudi najboljšega sina. :)

In ti ga imaš. :OK: Pozdravi ga in mal stisni. :004

Glede topica pa naslednje: naš ati je izkoristil 15 dni plačanega očetovskega dopusta in zdaj spet že dva dni dela. Je blo pafajn, da je bil doma. :) Dodaja pa samo to, da če bi vedel, da je tooolikoooo koplikacij, da v praksi dejansko izpelješ "očetovski dopust",bi raje koristil kar rednega. Ker RES komplicirajo povsod, kjer lahko. Itaq. Najprej nekaj ponudijo, potem pa do konca zagnojijo. :doze:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:BUA: ....za Drobniča....in njegovo klapo.....

in kaj je kaj boljšega kot prej?

ne vem...kreten je spremenil, da se ne more več izbirat ali greš na porodniško 28 dni ali 42 dni prej....kaj je tuki dobrega?

no, u glavnem naj mi en po kmečko razloži......vse skupi.....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Toooo Bubi! Na gobec!!!! :grim

Dj nehaj jo dražit zdj ko je polna hormonov :kva2: ; bo še res koga :grim :whistle:

Popravljeno . Popravil motobaby
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!