Skoči na vsebino

Škatla


Pravokotar

Priporočene objave

Sprva nisem niti opazil, da tudi on prodaja. Samo nerodno je stal na tistih zlizanih, večno vlažnih kamnitih ploščah, malce pomaknjen v ozadje, kot bi kolebal med druščino olesenelih svetnikov v nišah cerkvenega zidu za svojim hrbtom in zbirko vreščečih branjevcev korak pred seboj.

Najbrž je minilo kar nekaj časa, predno sem ga sploh zaznal, čeprav ni bil majhen. Nato sem dobil občutek, da je tam zgolj slučajno, da h komu spada, da koga čaka ali kaj sličnega. Šele ko sem ga petič ali šestič zajel s pogledom v vsem njegovem neskladju z okoljem, mi je postalo jasno, da stoji tam povsem namenoma. Bolj namenoma od kateregakoli branjevca. Saj on sploh ni bil branjevec. Pri njem je šlo zares. To je kazala že njegova drža - stroga, nepopustljiva. Niti prestopal se ni, da bi pregnal jutranji hlad izpod stopal. Roke, morda nekoliko prevelike, so počivale na kartonski škatli. Zelo ljubeče in nežno za tako velike, krepke roke. Kot bi jo hotele zavarovati, ogreti. Le kaj skriva v njej? Hrčke, kužke, mlade mucke..?

Obiskovalci trga so se začeli množiti. Vsak je že kaj malega kupil, kaj malega prodal. Le pri fantu s kartonasto škatlo se ni še nihče ustavil. Bržčas ni nihče opazil, da tudi on prodaja.

Dve stojnici naprej je mlad lepotec v oprijetih kavbojkah prodajal lectova srceta. "Srca, srceta!" je vabil njegov karamelni bariton. Nikoli si nisem mislil, da ljudje potrebujejo toliko lectovih srcet. Z napisi in brez, z okenci in s sladkornimi oblivi, le redkokdo je šel dalje, ne da bi si kakega kupil. Mladenič jih je snemal s štanta s svojimi spretnimi, rahlo umazanimi prsti, jih zavijal v svilenkast papir in že v istem hipu prodajal svoj nasmešek naslednjemu kupcu.

Pogledal sem nazaj proti fantu s škatlo. Še vedno je sameval. Kradoma je opazoval lectarja. Le kako bi tudi on prevzel nekaj njegovega bleščečega šarma?Nehote so se mu noge zganile v stopicljanje, stegna upognila kot v kavbojskih škornjih, obraz pa se je skušal oblikovati v nabrito grimaso. Toda joj, namesto gibčnega fantalina se je prikazala klavrna kreatura.V hipu sta se pred njim ustavila dva paglavca in mu kazala osle. Ni se več premaknil, dokler nista izginila.

Dopoldne se je počasi odmikalo.Po tleh je ležalo vse več pohojenega sadja in cvetja in sladoledov in zelenkasta streha cerkve je že dvakrat izbruhnila dimaste oblake. Branjevci so objavili razprodajo.Zaloge so kopnele. Samo fant s kartonasto škatlo je še vedno stal natanko tako, kakor sta ga zapustila paglavca. Negibno, z rokami nežno počivajočimi na tesno zaprtem pokrovu. Zdaj mora biti v škatli že peklensko vroče. Naj mu to povem? Pa saj morebiti nima sploh nič živega. Brez veze.

Po zlizanem tlaku med stojnicami je pristopicala gospodična. Čedna. Več kot čedna. Sveža. Ob tej nemogoči uri! Nekaj je kupila tu, nekaj so ji podarili tam, potem pa, bogve kaj jo je neslo naravnost k fantu s škatlo. Dobesedno čutil sem, kako je kamenel. Ustavila se je pred njim, zibala svojo majceno torbico in ga nekaj prav nedolžno spraševala. On pa nič, teslo, bedak, svetnik. In ko nisem več verjel, se je vendarle premaknil. Najprej oči, potem ustnice in oblikovale nek glas. Najbrž tistega, ki ga je ure in ure vadil doma, preden je odšel na trg. Gospodična se je nasmehnila. Drobni, negovani prstek je pokazal na škatlo. Fant je za hip okleval, nato pa odmaknil pokrov in segel v notranjost. Znova sem občudoval nenadejano nežnost teh prevelikih rok in se spraševal, kaj neki je vredno tolikšne pozornosti. Potem je prišla na svetlo roka in v zavetju dlani, nekaj majcenega, le za drobno peščico velikega, živega, utripajočega. Prvič tega dne se je fantov obraz zmehčal v nekaj nasmešku podobnega. Kot bi se mehkoba iz drobne kepice širila nanj. V oči, v poteze okrog ustnic. Gospodična je dvignila ozko, negovano dlan, da bi pobožala utripajočo kepico. Tedaj se je zgodilo nekaj, kot bi se zataknil trak v filmskam projektorju."Srca, srceta" je primezel karamelni glas iz zvočnika. Glas iz povsem drugega filma. Brutalno. Prizor je za hip neodločno zatrepetal na mestu, se nato nekako skrčil kot reakcija na pregreto žarnico in se nazadnje nepreklicno razlezel. Obsedel sem, omotičen, nenadejano presajen v neko drugo zgodbo. Zamežikal sem v svet. Fant je stal tam kot prej, morda še za korak bliže olesenelim svetnikom. Prevelike roke tesno sklenjene na zaprtem pokrovu škatle.

Lectar je s spretnimi prsti snel novo srce iz svoje neizčrpne zaloge. Zavil ga je v svilenkast papir in še na misel mu ni prišlo, da ne bi obenem že prodajal svojega nasmeška naslednjemu kupcu. Sovražil sem njegove bele zobe, njegove pretesne kavbojke in njegov karamelni bariton. Srca, srceta.....

Zelenkasta streha cerkve je znova izbruhnila žolčaste oblake. Skozi line zvonikov so se trgale sence golobov in iskale boljšega zavetja pred bližajočo se nevihto. Branjevke so pospravile svojo robo in izginile. Samo fant s škatlo je ostal tam, kot da se ne zaveda, da se bo vsak čas ulilo. Potem pa, na lepem, brez opozorila, je dvignil roke s škatle in odšel. Nemogoče! To škatlo je vendar ljubeča in skrbno čuval celo dopoldne, zdaj pa da bi jo kar tako pustil???? Ulilo se je. Debele kaplje so tleskale ob kamniti tlak. Dvignil sem se. Moral sem videti, moral sem vedeti, kaj je bilo v škatli. Previdno sem dvignil pokrov. Nič. Niti sledu, niti odtisa, ki bi dal slutiti, da je kdaj sploh kaj bilo. Velikanski, prazen nič, prevelik za tako majhno škatlo, v katero je curkoma lil dež in se krohotal SRCA, SRCETA, HAHAHAHAHA.....

Škatla mi je razpadla v rokah

Moji Cassandri

PEPE

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pepe, upam da nebom neumesen, prezahteven ali podcenjevalen......to si sam napisal?

Accelerate 'till you see God ....then brake.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

quote:

Pepe, upam da nebom neumesen, prezahteven ali podcenjevalen......to si sam napisal?

Accelerate 'till you see God ....then brake.

YZF,

to je naš Pepe

hotschko

{Born To Lose Live To Win}

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

quote:

Pepe, upam da nebom neumesen, prezahteven ali podcenjevalen......to si sam napisal?

Accelerate 'till you see God ....then brake.

Za svež dah in bleščeče bel nasmeh - WC NET, belilni gel.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

quote:Za svež dah in bleščeče bel nasmeh - WC NET, belilni gel.

Ja, ja, zadah in to je problem. Samo še zmeraj nevem nič več kot prej. Od kot zgodbica? Tvoja, "izposojena"....?

Accelerate 'till you see God ....then brake.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

quote:

Pepe, upam da nebom neumesen, prezahteven ali podcenjevalen......to si sam napisal?

Accelerate 'till you see God ....then brake.

George, dvomiš vame???????

Sam dvomim,napissal pa sm vendarle sam

PEPE

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pepe, kdaj lahko pridem v šolo?

.....spoštovanje.

Accelerate 'till you see God ....then brake.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

quote:

Pepe, kdaj lahko pridem v šolo?

.....spoštovanje.

Accelerate 'till you see God ....then brake.

George, ni šole, nisem šolnik, just be my friend

PEPE

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

quote:

quote:Za svež dah in bleščeče bel nasmeh - WC NET, belilni gel.

Ja, ja, zadah in to je problem. Samo še zmeraj nevem nič več kot prej. Od kot zgodbica? Tvoja, "izposojena"

Je moja, je izposojena, je najbrž tudi tvoja

PEPE

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Clovek (splosno), ne odlasaj z gledanjem v skatlo! Bolj ko tuhtas, slabse je! Poglej, kaj skatla vsebuje, in videl bos, da je bil strah zaman. Takrat ti skatla razpade in ves, da si v tem zivljenju zmagal. Clovek, ne izmikaj se gledanju v strah, ker to je edino, kar te resi. Vse ostalo je zanikanje, izogibanje in zavracanje resnice.

Pokazi mi skatlo in obrnil jo bom.

----------------------------------

Kuhanje je kot zenske: malo odvrnes pozornost stran, pa imas ogenj v strehi.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Gregs, my man, ni poanta v škatli. Škatla je embalaža. Ni poanta v vsebini. Vsebina je lahko hrček. Poanta je v tem, ali prodajaš ali podarjaš. Zakaj ti to razlagam, tudi ti nisi po duši suhoparen ekonomist. Se lahko strinjava?????

PEPE

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

In kakšna je šele Cassandra, kateri je ta literarno filozofski izliv namenjen? Po mojem gre za nadosebek !?

Lojzi ma vas rad

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

quote:

In kakšna je šele Cassandra, kateri je ta literarno filozofski izliv namenjen? Po mojem gre za nadosebek !?

Lojzi ma vas rad

Živa.

PEPE

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pepe, sranje.

Sem mislil, vsaj včasih, da znam tudi sam kaj napisati in res v tistih 12 šolskih letih, ko so nam devali še domače naloge, je pisanje teklo in sem marsikaj spisal.

Zadnjih 25 let pa pišem žal samo še tehnična besedila. Se trudim s postavitvami vseh vejic, dvojina obvezno, drugi sklon brezpogojno, navodila v prvi ali pa v tretji osebi, ne pasivno, ampak to so le opisi predvidevanj ali pa dogodkov, duša pa ne veje ven.

Sranje je zato, ker lahko napišem, potem ko sem prebral nekaj tvojih izdelkov, samo še: sem mislil, ker sedaj točno vem, da tega kar zmoreš ti nekako ni več v meni, ali pa je globoko zakopano in vprašanje če bo volje in časa za obsežnejša izkopavanja.

Ni lepo, a zavidam ti.

Edina prošnja, tolči not več odstavkov, "lakše se diše (bere)".

Brrrm

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... the name of the game...

Sem že omenila, da se zaradi žensk in denarja svet vrti!?

VeRonika

Važno je samo to, da se mamo radi pa da nas v noge ne zebe!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zaradi žens sigurno ne, zaradi denarja pa bi rekel, ker če se nebi bi že zdavnaj naš planet obstal. nihče se nebi več pehal za denarjem vse bi mirovalo in logično tudi mati zemlja.

lp marijan

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

quote:

zaradi žens sigurno ne, zaradi denarja pa bi rekel, ker če se nebi bi že zdavnaj naš planet obstal. nihče se nebi več pehal za denarjem vse bi mirovalo in logično tudi mati zemlja.

lp marijan

Pa prov fletn bi bilo tako!!

(HorjoNeandertalusPress)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Gost
Ta tema zaprta in dodajanje odgovorov ni več mogoče.
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!