Skoči na vsebino

Pokriti mostovi,


Andrej.d

Priporočene objave

Fascinirajo me pokriti mostovi.Sploh ta pri Savi čez Savo.Velikokrat se ustavim,parkiram motor in grem peš po njem.Zanima me kje so še?Za nekatere že vem:Laško čez Savinjo,Hotavlje čez Poljančico.Verjetno jih je še več.Zanimajo me tudi zgodbe o njih.Zakaj pokriti?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

huh, zelo zanimiv "fetiš" :D

mogoče bo o vzroku pokritosti lahko kak arhitekt kaj povedal...drugače v naši okolici(Postojna) takih mostov ni ...zdi pa se mi, da so tovrstni mostovi tudi krajinsko pogojeni...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Fascinirajo me pokriti mostovi.Sploh ta pri Savi čez Savo.Velikokrat se ustavim,parkiram motor in grem peš po njem.Zanima me kje so še?Za nekatere že vem:Laško čez Savinjo,Hotavlje čez Poljančico.Verjetno jih je še več.Zanimajo me tudi zgodbe o njih.Zakaj pokriti?

Eden je tudi pri Jevnici .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

tole najdu v wikipediji:

Čevljarski most v Ljubljani

Eden od najstarejših mostov v Ljubljani je Čevljarski most, imenovan tudi Šuštarski most. Na njegovem mestu je stal Mesarski most in na njem so bile do leta 1614 mesnice. Po Plečnikovi ideji naj bi bil Čevljarski most v spomin na nekdanji Mesarski most pokrit in bi bile na njem tržnice, vendar ideja ni bila nikdar sprejeta. Ker je tudi nikdar zgrajeni most pri tržnicah načrtovan kot pokriti most, si lahko mislimo, da so bili Plečniku pokriti mostovi všeč. Morda je to posledica njegovega študijskega potovanja po Italiji in slavnega mostu Rialto v Benetkah.

pa tule še seznam pokritih mostov po Sloveni

who's your daddy now?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pokriti mostovi so "sad" potrebe po zasciti - vecinoma lesene ali mesane z veliko lesa - konstrukcije proti vremenskim vplivom. les sam, kot so ga uporabljali do pred nekaj desetletij, ni dovolj odporen na vlago, sonce in sneg; kaj sele v kombinaciji teh treh. s casom izgubi trdnost in nosilnost, ta obraba pa se hitreje stopnjuje, ce lesena konstrukcija ni zascitena.

najenostavneje je to narediti konstruktivno- i.e. jo pokriti z streho - kar da te unikatne mostove. poznamo ostresene mostove in tudi take, kateri so z vseh strani zaprti (kot tunel).

odkar je clovek spoznal cenejse, trajnejse in bolj obremenljive materiale se tako mostovi gradijo zelo poredko.

veliko se jih najde v angliji in usa zaradi podnebja. nekaj tudi v svici, na severu evrope in po nemcji in avstriji.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!