Skoči na vsebino

Kadilski manifest


Einherjar

Priporočene objave

Sam sem oktobra nehal kadit, vendar se s pricujocim strinjam:

Populistični boj proti cigaretnemu dimu se je začel v začetku 1990h v Ameriki. Dejstvo je, da niti ena študija ne dokazuje škodljivosti sekundarnega kajenja. Prelomni trenutek, ki je sprožil globalno križarsko vojno proti kajenju, je bila študija ameriške agencije za varstvo okolja leta 1993. Študija navaja, da sekundarno kajenje poveča možnost obolenja za pljučnim rakom osebam, izpostavljenim sekundarnemu kajenju, za 25%. Osnovana je bila na nepravilnih zaključkih, do katerih so prišli s posploševanjem. Zaradi tega je bila leta 1998 ovržena na ameriškem vrhovnem sodišču. Izkazalo se je celo, da so bili zakljucki popolnoma v nasprotju z lastnimi ugotovitvami.

Pa tudi če sprejmemo ugotovitve te študije, je treba pogledati kako so do teh številk sploh prišli. Statistično gledano je, po njihovem, verjetnost obolenja za pljučnim rakom 25% vecja za ljudi izpostavljene sekundarnemu kajenju. Verjetnost da oboliš za pljučnim rakom kot nekadilec, ki živi in dela v nekadilskem okolju naj bi bila 1:100,000, oziroma, 10 od milijona. Verjetnost za nekadilca v kadilskem okolju pa je 1:80,000, oziroma 12.5 od milijona. Glede na nekadilce se obolenja povečajo na 12.5 iz 10, torej 25%, kar je v resnici 2.5 cloveka od milijona, 2.5 promila, ne 25%. 2.5 promila, pa še to samo, če verjamemo zaključkom dokazano poneverjene študije. Kljub temu se na isto študijo še vedno opirajo zdrvstvene organizacije in takšni ali drugacni aktivisti, ki mislijo, da bodo svet izboljšali s tem, da ga prikrojijo po svojem merilu. Predvsem pa za vsem skupaj stojijo interesi posameznikov, ki na ta nacin dobivajo brezplacni politicni kapital, za katerim stoji nekadilska vecina, ki v svetu predstavlja 80% populacije.

Mislim, da je prepoved kajenja škodjiva in skrajno ne-etična odločitev. Res je, da je treba tudi nekadilcem zagotoviti primerne prostore, kjer lahko pijejo kavo ali karkoli pac, samo istočasno pa je treba misliti tudi na tiste, ki jih cigaretni dim ne moti (tako kadilce, kot nekadilce). Nobena skrajna odločitev ni dobra, kot ni bilo prav, da ljudje, ki jih moti cigaretni dim, niso imeli svojega prostora, tudi ni prav, da se kajenje prepove. Cigarete so legalen produkt, vsakdo se ima pravico odločiti, ali bo kadil ali ne. Nobena restrikcija ni dobra, če bomo ukinjali vse, kar kogarkoli moti, kje se to potem konča? Prej ali slej se bo našel nekdo, ki ga motijo parfumi in deodoranti, ki so, dokazano, kancerogeni. Super, prepovemo še to. Meni osebno se gabi pire krompir in če se pojavi v jedilnici na meniju, ce ga samo vidim, izgubim apetit in ne morem jesti. Prepovemo kar ves krompir, za vsak slučaj? Če se s kolesom vozim v službo me motijo avtomobili, ki izpuhavajo toplogredne pline, verjetno bi bil svet veliko lepši če prepovemo še vožnjo v službo z avtomobilom? Raje ne bom začel teme z vegetarjanci in koliko jih moti meso, v uničevanje ozona z laki za lase se tudi ne bom spuščal, takih primerov je neomejeno. Nikoli ne moreš vsem ugodit, to je res, samo prehod iz ene skrajnosti v drugo definitivno ni rešitev. Za konec pa še misel… Če prepoveš stvai, ki niso kriminal, kjub temu dobiš prave kriminalce. Mislim, da je prepoved produkta, ki ga legalno kupiš v katerikoli trgovini skrajno poseganje v zasebnost in dobrobit posameznika in morala bi se najti vmesna pot. Kot ni bilo v redu da se je kadilo povsod, sedaj ni v redu, da se naj ne bi kadilo nikjer.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...

Pa tudi če sprejmemo ugotovitve te študije, je treba pogledati kako so do teh številk sploh prišli. Statistično gledano je, po njihovem, verjetnost obolenja za pljučnim rakom 25% vecja za ljudi izpostavljene sekundarnemu kajenju. Verjetnost da oboliš za pljučnim rakom kot nekadilec, ki živi in dela v nekadilskem okolju naj bi bila 1:100,000, oziroma, 10 od milijona. Verjetnost za nekadilca v kadilskem okolju pa je 1:80,000, oziroma 12.5 od milijona. Glede na nekadilce se obolenja povečajo na 12.5 iz 10, torej 25%, kar je v resnici 2.5 cloveka od milijona, 2.5 promila, ne 25%. 2.5 promila, pa še to samo, če verjamemo zaključkom dokazano poneverjene študije. ...

Napačna razlaga. Povečanje z 10 na 12,5 je še vedno 25% povečanje.

2,5 človeka od milijon ljudi je 0,0025 promile. Ena promila je tisoči del celote.

...

Mislim, da je prepoved kajenja škodjiva in skrajno ne-etična odločitev. Res je, da je treba tudi nekadilcem zagotoviti primerne prostore, kjer lahko pijejo kavo ali karkoli pac, samo istočasno pa je treba misliti tudi na tiste, ki jih cigaretni dim ne moti (tako kadilce, kot nekadilce). Nobena skrajna odločitev ni dobra, kot ni bilo prav, da ljudje, ki jih moti cigaretni dim, niso imeli svojega prostora, tudi ni prav, da se kajenje prepove. Cigarete so legalen produkt, vsakdo se ima pravico odločiti, ali bo kadil ali ne. Nobena restrikcija ni dobra, če bomo ukinjali vse, kar kogarkoli moti, kje se to potem konča? ...

Se strinjam.

..., v uničevanje ozona z laki za lase se tudi ne bom spuščal, takih primerov je neomejeno. ....

Doze z laki že dolgo niso več polnjene s freoni.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

še vedno me ne bo noben kadilec prepričal o njegovi "svobodi"...vedno ko kdo prižge čik v klapi...drži tisto svinjarijo tako, da gre vsem pod nos...pihnit pa tudi ne zna v luft al pa vsaj stran...a nee na sredo med vse...poleg tega kadilce strašno moti če se jim dim od cigareta DRUGEGA KADILCA vali pod lasten nos... :doze: svoboda ja...svoboda svoje lastne riti... :angry:

tud ta manifest je ena sama floskula. tako kot zakon o omejitvi in prepovedi kajenja, ki je čisto brezvezen in usmerjen h kriminalizaciji spet ene skupine ljudi. če bi bli kadilci malo bol obzirni bi bilo vsekakor boljše za vse. drugega ne pričakujem od njih.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:doze: jao, horjo. :slap:

govorim samo o basolutnih cifrah na toti strani alp. kaj je gatto (ali ne) res ne bi vedel. :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nihce ne prepoveduje kajenja.. Kadilo se bo lahko se naprej... Ne bo pa se to pocelo v zaprtih prostorih na javnih mestih. Edino pravilno. Kdor si hoce katran v pluca metat, smrdet po cikih itd. naj izvoli to delat samo sebi,ne pa meni. In zaradi tega se ne mislim JAZ umikat iz kaficev in gostiln. :BUA:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mislim, da bo treba ustanovit levo krilo nekadilcev. Nekakšne Borce proti čikodimu. :grim

pa saj to je sedaj vlada, spet ste trubači sistema :devil:

bomo kadilci ustanovili ilegalno frakcijo in v nekadilske lokale metali solzilec, da ne boste pogrešali starih časov :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Gatko je Ostrijanc? :eek:

Saj se mi je res zdelo, da nima tri čiste o življenju na tej strani Alp. :slap:

Zato pa sodelujem na tem forumu, da se sproti izobražujem o mentalni situacijo v RS. Do tega trenutka sem bil povsem nepoučen. Mi koristi. Res.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pa saj to je sedaj vlada, spet ste trubači sistema :devil:

bomo kadilci ustanovili ilegalno frakcijo in v nekadilske lokale metali solzilec, da ne boste pogrešali starih časov :lol1:

Mene edino moti naslednja situacija : Pridem poleti na vrt lokala.Kot kadilec lahko kadim edino tam. Toda vrt je poln nekadilcev, tako da se nimam kam vsesti !Pač zagrabim prvega nekadilca in ga odnesem v lokal na čist zrak sedet, jaz pa potem sedim na vrtu, puham dim in pijem svojo pijačo !!!!

Predlog: Kadilska banda se zmenimo in zjutraj zasedemo cel vrt nekega lokala in tam puhamo in pijemo ENO kavo. Neljud... pardon nekadilci pa naj v vročini sedijo v prijetno nezasmrajeni notranjosti lokala , kar se jim že sedaj tako lušta. Zakaj bi oni sedaj nas terorizirali in sedeli na vrtu med nami kadilci , če jim to ni všeč !?Če mi ne smemo med njih- oni ne smejo med nas. Oko za oko !

POANTA : takšne stvari se bodo res dogajale.Je kdo pomislil na to ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!