Skoči na vsebino

Absurdna cestna pravila na Hrvaškem


renca

Priporočene objave

Hrvaška - posebnosti v prometu

Če se odpravljamo na pot v našo sosednjo državo Hrvaško bodimo pozorni na nekatere posebnosti v prometu.

Vozniki začetniki

Oseba (voznik začetnik), ki je pridobila vozniški izpit za kategorijo M, A1, A, B ali C1 ne sme 2 leti od dneva izdaje vozniškega dovoljenja (velja tudi za tujce, turiste(!):

• voziti na cesti (izven naselja) več kot 80 km/h, na cesti rezervirani za motorna vozila 100 km/h in na avtocesti 120 km/h. Omejitev za kolo z motorjem je 40 km/h;

• upravljati vozila, katerega moč presega75 kW. Za A kategorijo 25 kW;

• upravljati vozila med 23.00 uro in 05.00 uro zjutraj. Upravlja ga lahko po pogojem, če je v vozilu oseba, ki je stara najmanj 25 let in kateri ni izrečena sankcija prepovedi upravljanja vozila.

Varnostni jopič

Predpisan, tudi za voznike motornih koles!

Prometna pravila

• Krožna križišča: Pozorni bodimo na prometni znak . V kolikor pri uvozu na krožno križišče ni znaka , je to neke vrste križišče enakovrednih cest, kjer velja »desno pravilo«. Pomeni, da imajo vozila, ki se vključujejo na krožno križišče prednost pred vozili, ki že vozijo na njem. V SLO je na vseh krožnih križiščih na uvoznih krakih postavljen prometni znak .

• Velika krožna križišča: Kjer je več prometnih pasov ter uvozov in izvozov, vozimo zelo previdno, predvsem zaradi velikega števila vozil in nepredvidljivh postopkov zamenjave pasov t.i prepletanja vozil, ter nenadnega razvrščanja. Pozorno spremljajmo uvoze in prometne znake, ter se prepričajmo ali ima vozilo, ki se želi vključiti morebiti prednost pred nami. Če smo zgrešili izvoz, oz. se nismo pravočasno razvrstili na zunanji prometni pas odpeljimo še en krog. Nikoli se na teh križiščih ne ustavljamo oz. vozimo vzvratno.

• Večnivojska velika križišča: Vozniki večinoma vozijo z večjo hitrostjo, zato bodimo pozorni pri vključevanju, ter na pospeševalnih in zaviralnih prometnih pasovih. Nevarnosti: napačna ocena hitrosti in oddaljenosti vozil, zmanjšana pozornost zaradi velikosti križišča, nepravilno razvrščanje in prepletanje vozil, oklevanje pri vožnji.

Tramvaj

Tudi na Hrvaškem je (tako kot v večini evropskih velemest) pomembno prevozno sredstvo – tramvaj.

Zato bodimo pozorni na:

• Prednost: tramvaji imajo na križišču enakovrednih cest prednost, ne glede iz katere strani pripeljejo.

• Zavorne poti: tramvaji imajo izjemno kratke zavorne poti, še posebej, če morajo ustaviti v sili, kar pa v velikih mestih ni tako redek pojav. Zato, kadar vozimo za tramvajem, povečajmo varnostno razdaljo in bodimo pozorni na njegovo morebitno nenadno ustavitev.

http://www.varnostvprometu.org/index.php?nStran=tehnika

Takole sem prilepila in ne vem, če je v redu.

Sva ostala brez besed saj si lahko razlagava le, da po teh pravilih na HR ne bova še dve leti vozila.

Prosim vas za komentarje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

hahahahahah, budale jedne--- to pa pride ven ko se balkanci hočejo it kao razvito evropo :slap:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

to bi pa znali samo na hrvaškem sestavit :headbang: sj ni čudno da kroži lista ne hodite na hrvaško na dopust1!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nekateri od teh predpisov bi bili še nekako pogojno sprejemljivi, so pa tudi taki, ki so skregani z vsako logiko. Npr., tisti s krožnim križiščem. In na kršitve takih oslarij bodo lovili ''nevedneže''...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz bi prej dejal, da se vse to (kar se tiče omejitev) nanaša na njih same, tujci (to pa mi smo) pa niso temu podvrženi ... :hmm: To je moje mnenje in mogoče imam celo prav :yea1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz bi prej dejal, da se vse to (kar se tiče omejitev) nanaša na njih same, tujci (to pa mi smo) pa niso temu podvrženi ... :hmm: To je moje mnenje in mogoče imam celo prav :yea1:

Ja, jaz tudi tako mislim... saj mi imamo tudi posebna pravila za A kategorijo, pa nima to nič veze s tujci :evilgrin:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nekateri od teh predpisov bi bili še nekako pogojno sprejemljivi, so pa tudi taki, ki so skregani z vsako logiko. Npr., tisti s krožnim križiščem.

To pa ni tako nenavadna stvar. Tudi v Italiji je veliko krožišč, kjer ima tisti ki vstopa v krožišče prednost pred tistim, ki je že v njem. Logika pa je čisto preprosta in sicer, da se zmanjša hitrost vožnje v krožišču, saj se prepogosto zgodi, da tisti ki je že v krožišču vozi po zunanji strani z veliko hitrostjo in se drugi ne upajo vključiti in čakajo na vstopu v krožišče. Prepustnost samega krožišča tako ni prav velika.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Seprav da jst k mam vec 21 let in sm sele zdej naredu izpit za motor in k mam motor z vec k 25kw ne morm vozt pr njih al kaj ??? Ma ko jih j*. Bom pa kam drugam nesu unih 500+ EUR k bi jih tamdol zapravu poleti... BOJKOT! :evilgrin:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če v zakonu piše, da ne smeš voziti, potem ne smeš.

V Italiji tudi moraš imeti v vozilu odsevni jopič.

Tujec ali domačin. Preden greš v tujino, se prepričaj o zakonih, kajti ignorancia iuris nozet (nepoznavanje prava škodi).

Mislim pa, da hrvaška policija ne bo kontrolirala vozniških dovoljenj kar tako.

Qrac je le, če imaš nezgodo.........

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ej preprosto se dol ne grem zajebavat. Ker sam da vidjo slovensko tablco te takoj drkajo... Slaven citat policista tamdol: "Ce mislis da lahko tako v ljubljani, tukaj ne mores" (prevedeno, da ne bom naredu idiota iz sebe k se bom neki silu tle :), slo se je pa za to ker sm ustavu pred lekarno da je sla punca neki kupt notr in pocakal v avtu. Pa mi je vseen napisal 100kn )

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

prebral prve vrstice in me je že minilo da bi nadaljeval z branjem

BEDNOOOOOO :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Popravljeno . Popravil miha
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

to bi pa znali samo na hrvaškem sestavit :headbang: sj ni čudno da kroži lista ne hodite na hrvaško na dopust1!

Sej jaz bi bil čist zadovoljen, če bi bil tunel pod Hrvaško. Nekako se bom že prebil do Srbije in naprej.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ej preprosto se dol ne grem zajebavat. Ker sam da vidjo slovensko tablco te takoj drkajo... Slaven citat policista tamdol: "Ce mislis da lahko tako v ljubljani, tukaj ne mores" (prevedeno, da ne bom naredu idiota iz sebe k se bom neki silu tle :), slo se je pa za to ker sm ustavu pred lekarno da je sla punca neki kupt notr in pocakal v avtu. Pa mi je vseen napisal 100kn )

ja so zajebani postali včasih niso bli tk(sicer so se dali še podkupit) dj hočejo pa nas čist potolčt na vseh področjih

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...Ker sam da vidjo slovensko tablco te takoj drkajo...

Kako ste lahko eni tako primitivni, da vsepovprek posplošujete. Ni čudno, da so odnosi slabi, če posamezniki dovolijo, da jim politika pere možgane. (Pa brez zamere).

2 Provokator: Kar se omejitve vožnje v zakonu tiče...to velja samo za državljane HR in njihove novopečene voznike.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vozi se po predpisih in če imaš še zvezde na svoji strani, ti ne bo hudega ... :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

2 Provokator: Kar se omejitve vožnje v zakonu tiče...to velja samo za državljane HR in njihove novopečene voznike.

Velja za vse voznike, ki vozijo na območju neke države.

Ravno tako alkohol. 0,0 promila.

Ravno tako ne more Američan, ki je izpit za avto naredil pri šestnajstih letih, v Sloveniji (in drugod po Evropi) voziti avtomobila, dokler ni dopolnil 18 let, kolikor je zakonska meja za samostojno vožnjo avtomobila.

Če pa greš v ZDA, pa na ulici ne smeš piti akohola, četudi je pri nas to dovoljeno.

Če prideš v neko državo si dolžan upoštevati vse zakone, ne glede na to, da so v popolnem nasprotju z zakoni v tvoji državi.

Ali pa pričakuješ, da se bodo polisti učili še zakonov vseh držav, iz katerih tujci prihajajo k njim???

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Se pravi da se jst lahko vozim ker sem začetnik in imam motor s 25 kw, ampak se lahko vozim samo po tistih omejitvah ki so opisane na prvem postu (navadna cesta 80 km/h, avtocesta 120 km/h)??? Ja nč bo pa že mogl bit tko an :headbang: !

lp miha

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Rešitev... izogibajte se Hrvaške ;)

pojdite v Grčijo, Španijo, Italijo ;) tam je veliko bolj prijazneje, lepše in tudi cene so enake ;)

Popravljeno . Popravil JeRn3j
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Silom prilike, ker imam vikend v Istri, hodiva zdaj skoraj vsak vikend dol. Z motorjem. Lani sva naredila izpit A, imava oba čez 40, izpit za avto že dolgo, motor ima 42 kw.

Ne dirkava, voziva bolj po pravilih kot ne, vsaj čez naselja. Po ravnih cestah je 100, v naseljih res po omejitvah, saj ti lahko kdo skoči pred motor.

S policisti do sedaj nisva imela srečanj, edino krožišče je pa v Puli, kjer imajo res prednost tisti, ki že vozijo v njem. Nič se mi ni zdelo čudno do takrat, ko sem prebrala zgornji članek.

In res je tako.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!