Skoči na vsebino

Vse o s.p. (samostojni podjetnik)...


Priporočene objave

No ker nas je verjetno tu gor kar nekaj s.p.-jev, ki še uradno vstrajamo namesto da bi šli na borzo in delali na črno in spodbujen z današnjim dogodkom sem odprl to temo, da si lahko izmenjujemo izkušnje. Sploh ker se zakonodaja nonstop spreminja in je težko včasih slediti vsemu. Torej naj bo tema za konkretna vprašanja o obliki s.p. in konkretne nasvete.

Pa da začnem z današnjim dogodkom, mogoče bo komu v pomoč.

Enkrat letos so mi začeli na plačilni listi za zaposlene zaračunavat 13,XX € za stanovanjski sklad (počitniške hišice OZ itd.) in 6,XX € za izobraževanje kar naj bi nakazoval Obrtni zbornici (OZ). Ker NISEM član obrtne zbornice in ne gospodarske zbornice me je to presenetilo in tečnoba kot sem ko se gre za moj denar (20 € x 12 mesecev = 240 € letno :headbang: ) sem hotel pojasnilo.

Teta na davkariji mi je pojasnila, da je to prispevek ki se je izločil iz prejšnjih prispevkov in ga more plačevati VSAK s.p. direktno OZ.

Ko sem zahteval od OZ pojasnilo ali to pomeni, da kljub temu da nisem član OZ lahko koristim njihove počitniške hišice (če že plačujem za to) in njihova izobraževanja po članski ceni, sem dobil odgovor da ne. :krneki:

Ko sem tečnaril naprej pa so mi le pojasnili, da jaz NE RABIM PLAČEVATI TEGA KER - nimam dejavnosti za katero bi rabil obrtno dovoljenje in torej ne rabim bit član OZ.

Ko je računovodkinja klicala davkarijo so ji spet težili da morem plačevat ko pa je povedala da gre za mene je sledil "AHAAAAAAAAA JA ON PA NE RABI!"

skratka sedaj sledi nekaj akrobacij da me davkarija neha terjet za to ampak na koncu ne rabim plačat.

če se še kdo prepozna v tej zgodbi - preveri ali moraš plačevati ali pa si ti tudi ena izmed "izjem", ki jih radi zamolčijo!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bentica Pervy.......za 240 eurotou.....bi lepo pelal familijo na morčija.........potem pa reku.......seveda, ko bi post festum zahevali kao dodatno plačilo.....da jim itaQ preko leta.....brez obresti plačaš!!!!!!

Upam, da majo kake lepe hiške....naprimer na Pašmanu, Krku, Lošinju........

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 5 let pozneje...

Z kolegi smo zadnjič za foro razmipšljali da bi nekdo odprl trgovino z dodatki, opremo, deli, specialnimi orodji itd. za motorje. Zanima me predvsem, če je potrebna kakšna posebna izobrazba za to dejavnost ter kakšni so okvirno pogoji, ki jih mora tak s.p. izpolnjevat.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Za vse informacije o ustanovitvi Sp-ja je najbolje,da se obrnete na OZS ali na lokalno OZ kjer so vsem na voljo brezplačne vse informacije !

Ps; kdor misli z "motoristi" služit denar se je krepko zmotil in tudi na sosede ne računat ! ! Sam imam S.p. 32 let v ulici je 17 hiš in v klubu 72 motoristov vse skupaj z obemi nisem zaslužil kolikor sem v teh 32-tih letih soli porabil,da nerečem popolnoma nič !

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Greš na VEM točko, odpreš firmo, greš na banko, odpreš račun, se zmeniš še z eno računovodsko službo, pol pa lahko odpreš npr. spletno prodajalno in veselo delaš, ter se jeziš nad prispevki občasno. Vse to lahko narediš v parih dneh. Prej pa seveda najdi dobre in pocen proizvajalce, da boš lahko konkuriral.

 

http://evem.gov.si/evem/infoVstopneTocke.evem

Popravljeno . Popravil Ni3ous
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Samo odprtje spletne trgovine kot s.p. je brez problema - takšno sanjarjenje se kmalu ustavi, ko je potrebno dati na mizo par (deset) tisočakov za zalogo trgovine. 


Najcenejši dobavitelji so seveda direktno Kitajčki™, ki pa redko dostavijo prej kot v enem mesecu - za naš trg je tako dolg rok nesprejemljiv, zato bi lahko trdili da je lastna zaloga nujna ... vsaj če želimo narediti nek pameten profit. V primeru, da imamo lokalnega dobavitelja/uvoznika del dobička pobere že on, je pa to boljše vsaj za začetek posla. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Teh zgodb o prodajah in preprodajah je počasi konec,treba se vrnit nazaj na pošteno delo, proizvodnjo in ne samo računat na odiranje množic !  gnarja NI !

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 tedne pozneje...

Najprej moraš imeti veliko strank, za katere si do sedaj delal da ne bom rekel "na črno" in bi v prihodnje rade imele račun. Izračunaj obvezne dajatve glede na letni prihodek (vsaj en razred višje, saj te lahko kaj prijetno preseneti) in upaj, da ne boš tri mesece brez prihodkov. Ostalo je preprosto, kot lahko prebereš zgoraj.

Ne spuščaj se v to, če nimaš že obstoječih odjemalcev, ki so pripravljeni plačevati tvoje storitve (proizvodnje verjetno nimaš).

Morda bi bilo bolje registrirati s.p. v Angoli ali Gani, kamor naši ministri za gospodarstvo ne hodijo tako pogosto.

Želim ti veliko uspeha. Pridem kaj kupit, če ne bo 400% marže. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če gre za nekaj kar bi delali malo zraven in bi tu in tam rabili za kak račun izdat pa stroške kam knjižit je opcija popoldanski s.p.. Predvidevam, da je kdo redno zaposlen, pa to odpre zraven in je cca 30-40€ na mesec prispevkov pa še enakj za računovodstvo, se pravi recimo da moreš mesečno naredit 100€ plusa pa se že splača.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Teh zgodb o prodajah in preprodajah je počasi konec,treba se vrnit nazaj na pošteno delo, proizvodnjo in ne samo računat na odiranje množic !  gnarja NI !

 

Ja progaramiranje, dizajn, iskanje virov, postavljanje spletnih strani, sklepanje pogodb z tujimi dobavitelji, ustvarjenjem medijskih vsebin, učnih filmčkov v slo. jeziku nudenje tehnične podpore ter informacij itd. pa res ni delo. Vsi v rudnike pa tovarne štancat izdelke aja plača bo pa cca. 2$ na dan in slovenska industrija bo končno lahko konkurenčna Azijski...Ampak ne sej smo izobraženi, saj smo vendar Evropejci: imamo znanje!!! Ni nam treba garat v rudnikih!!-Še vedno smo lahko servisna država na obrobju EU pa popravljemo pralne stroje bogatim švabom, medtem pa kupujemo rezervne dele na njihovem e-bayu, uvažamo motorje preko mobile.de ter hodimo v Louis...

Vidte to je problem slovenskega gospodarstve (ne samo skorumpirana politika). Kretivnost, inovativnost, samozavest-varline v Slo. družbi odsotne ali pa zatrte v kali. Potem se pa čudimo, da podjetja brez pomoči/dokapitalizacije ne morejo preživet, da nam vrhunski strokovnjaki bežijo v tujino industirjalci visoke tehnologije prav tako....Pipi pobegnu v italijo, Akrapovič tud ni preveč zadovoljen, pa še kak bi se našel.

 

 

Torej...

Naj po grem po končanem izobraževanju na zavod, neki časa vlečem socialko, vmes mal na črno palamudim, potem pa do konc življenja v pisarni prekladam papirje, stojim na vratih diskoteke in se ukvarjam z nakokiranimi japiji in pijanimi študenti oz. menjam olje starim kripam...ali naj raje svoje znanje (ki države ni stalo malo) prenesem v prakso, prispevam k plačevanju davkov,  razvoju slovenske družbe in gospodarstva na področju, ki me zanima in kjer mi je delo v veselje. 

Zaenkrat še nisem zapadu v apatijo-bolezen tako značilno za tole našo prelepo podalpsko...utopijo. :)

 

Poleg tega se mi zdi, da si slovenski motoristi zaslužimo svojo speltno trgovino, preveč čas in živcev sem izgubil pri iskanju delov preko e-baya, na nekih na pol v slovenščino prevedenih in popolnoma nepreglednih spletnih straneh, ki so v resnici del mednarodnih dilerskih mrež (katera to je ne bom pisal), naročevanja prek raznih louisovih partnerjov, ki se ubistvu ukvarjajo z hidravliko ter visokotlačnimi čistilci in ne z motorji itd. Poleg tega se mi zdi da izrazito primanjkuje raznih tutorialov-učnih filmčkov (glede na obsežnost teme sam svoj mehanik), medijskih vsebin o slovenski motoristični sceni, njeni kreativnosti, predelavah, dodelavah itd.

Zanje imam, delat sem navajen, mal tvegat je pa tud treba. skratka izgubit nimam kaj razen nekaj trdega dela pa nekaj EUR...poskusit je treba, če stvar ne gre pa razmišljat in delat naprej...

Popravljeno . Popravil trojan69
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

bravo, če boš rabil kak nasvet glede dela in poslovanja v tej SLO džungli pa reči, v 10+ letih ne-dela (nisem rudar) sem spoznal marsikaj kar lahko olajša poslovanje

 

aja jaz bi tudi predeloval pa nimam časa, mogoče letos ko si končno začnem urejat delavnico :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če gre za nekaj kar bi delali malo zraven in bi tu in tam rabili za kak račun izdat pa stroške kam knjižit je opcija popoldanski s.p.. Predvidevam, da je kdo redno zaposlen, pa to odpre zraven in je cca 30-40€ na mesec prispevkov pa še enakj za računovodstvo, se pravi recimo da moreš mesečno naredit 100€ plusa pa se že splača.

 

Je pa v tem primeru ena zanimivost, ki je nikakor nisem uspel razčistit. Torej: če imaš "popoldanski s.p." seveda plačuješ prispevke. OK, razumljivo.

Ampak - plačuješ tudi prispevek za ZPIZ! Pa zaradi tega, kolikor sem razumel (naj me kdo popravi, če se motim):

 

1) ne greš nič prej v penzijo; logično bi namreč bilo - 8 ur sem odpikal v službi, kjer se mi od plače odvajajo prispevki tako kot (naj bi se) vsem, ki smo redno zaposleni; kar delam popoldne (beri: zvečer, ponoči, itd.) je preko tistih 8 ur. Nekdo, ki dela (samo) po 8 ur dnevno, bo (naj bi) šel po 40 letih dela v penzijo. jaz, ki delam pa še ene 4 ure popoldne/zvečer/ponoči, pa ravno tako, čeprav bom v teh 40 letih dejansko delal več (ur dnevno) in plačal več prispevkov ZPIZ-u (ker pač več delam...)

 

2) nimaš zaradi tega nič večjo penzijo; JA KAM HUDIČA GRE PA POTEM MOJ DENAR?

 

In potem te mine, da bi imel popoldanski s.p. in se greš raje vozit z motorjem... :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Aja, pa isto kot za ZPIZ je tudi za zdravstveno zavarovanje - čeprav ga plačujem že pri plači, ga tudi pri "popoldanskem s.p.". Pri tem moj "popoldanski s,p." ni tak, da bi bilo kaj dosti več možnosti, da se poškodujem, kot če bi ležal na kavču in gledal TV.

 

Torej plačujem 3x: 1. obvezno pri plači, 2. dopolnilno pri plači in 3. obvezno iz popoldanskega s.p....

Pa zaradi tega:

- pri zdravniku nisem nič prej na vrsti

- v lekarni nimam kakšnih zdravil, ki jih je treba (do)plačat, nič ceneje (bog ne daj...)

- itd...

 

Ja, in zato se grem raje vozit z motorjem...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

 

Torej...

Naj po grem po končanem izobraževanju na zavod, neki časa vlečem socialko, vmes mal na črno palamudim, potem pa do konc življenja v pisarni prekladam papirje, stojim na vratih diskoteke in se ukvarjam z nakokiranimi japiji in pijanimi študenti oz. menjam olje starim kripam...ali naj raje svoje znanje (ki države ni stalo malo) prenesem v prakso, prispevam k plačevanju davkov,  razvoju slovenske družbe in gospodarstva na področju, ki me zanima in kjer mi je delo v veselje. 

Zaenkrat še nisem zapadu v apatijo-bolezen tako značilno za tole našo prelepo podalpsko...utopijo. :)

 

Poleg tega se mi zdi, da si slovenski motoristi zaslužimo svojo speltno trgovino, preveč čas in živcev sem izgubil pri iskanju delov preko e-baya, na nekih na pol v slovenščino prevedenih in popolnoma nepreglednih spletnih straneh, ki so v resnici del mednarodnih dilerskih mrež (katera to je ne bom pisal), naročevanja prek raznih louisovih partnerjov, ki se ubistvu ukvarjajo z hidravliko ter visokotlačnimi čistilci in ne z motorji itd. Poleg tega se mi zdi da izrazito primanjkuje raznih tutorialov-učnih filmčkov (glede na obsežnost teme sam svoj mehanik), medijskih vsebin o slovenski motoristični sceni, njeni kreativnosti, predelavah, dodelavah itd.

Zanje imam, delat sem navajen, mal tvegat je pa tud treba. skratka izgubit nimam kaj razen nekaj trdega dela pa nekaj EUR...poskusit je treba, če stvar ne gre pa razmišljat in delat naprej...

Totaln respect za pogum. Odpret s.p. ni Problem, stvari so Strasno poenostavili. Zadevo se da Uredit v dveh dneh. Ce nisi Stalno zaposlen s.p.ja ob delu Ne mores odpreti. Temu se je Vcasih Reklo popoldanska obrt.

Pol pa zacne. Varnost Pri delu Prva Pomoc in zdravniski Pregled. To moras Narest samoiniciativno. Ce pride Inspektor, tega pa Nimas urejenega, pomagas Proracunu. Ce prijavis kaksno Proizvodnjo/Izdelavo, te uclanijo v obrtno Zbornico. 20 evrov Mesecno. Uletijo komunalci z Novo Pogodbo za pobiranje smeti, tudi Ce imas s.p. registriran doma, in dejansko obstaja Samo na papirju, ti Podturijo vsaj Minimalno pogodbo. Racunovodstvo verjetno Manj kot 50 mesecno ne gre, in Najmanj 300 rabis vsakega 15ega za prispevke.Ti zneski se nekako ne Zdijo big dil, ampak hitro naberes 500-600 na mesec Kar Je 7-9000 letno. In Verjemi, da 15 za Prispevke pride Okrog dvakrat hitreje kot 15 s placo :)

fina Novica Je, da so prag zavezancev za ddv dvignili na 50 000 letno.

Res je, ce Ne poskusis, se gotovo ne Bo nic zgodilo. Ce pa se ti zalomi, si hitro u dreku Iz katerega Se Lahko kopljes naslednjih nekaj let. Ce odpres s.p. seveda Za Svoja dejanja odgovarjaz z vsem premozenjem.

Ce slucajno racunas na subvencijo za samozaposlitev, bodi pripravljen da bos Prve tri-stiri mesece zdrzal brez nje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Cartman hvala za info!

Sem se pa odločil za drugo obliko podjetja in namreč kot pravno osebo-d.o.o. Zaposil se zaenkrat v podjetju še ne bom (imam še status podiplomskega študenta), najprej bomo postavili zadevo ter jo spraviil v pogon, potem se bom pa, če bo vse po sreči in bo zadeva stekla, redno zaposlil... Z tem mi na začetku, dokler stvar ne zalavfa odpade plačevanje prispevkov, varstva pri delu, zdravniškega itd... tko da moram plačevat edino računovodstvo...zaenkrat cca. 60 eur na mesec, ko bo stvar stekla pa odvisno od računov. Edina slabost je, da pač ne morem črpat denarja (brez kakih mutenj) iz podjetja,,,,ampak če sem do zdaj zdržal bom pa še par mesecev :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

d.o.o. je (mislim, da tudi brez zaposlenega) takoj član obrtne zbornice - 20€/mesec

 

Delal boš pa verjetno preko napotnice? Če si hkrati lastnik podjetja, te na davkariji ne bodo prav veseli...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... še to sem pozabil rečt... sam imam namreč tudi d.o.o., pa vidim, da 4,5 k ojrov, ki jih dobiš ob odprtju s.p.-ja, težko nadomestiš (še posebej v prvih dveh letih)...

 

pa vso srečo!

Popravljeno . Popravil Sirni
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sirni-članstvo v obrtni zbornici ni več obvezno. Poleg tega se bom ukvarjal z dejavnostjo, za opravljanje katere tudi po starem članstvo v obrtni zbornici ni bilo pogoj.

 

Do subvencije 4.500eur ob odprtju s.p./samozaposlitvi (formalno naj bi bila namenjena plačevanju prispevkov) je upravičen posameznik/ca, ki je prijavljen na zavodu za zaposlovanje vsaj 3 mesece in izpolnjuje še en kup pogojev. Tko da to zame že v štartu odpade. 

 

Drugač pa hvala za lepe želje :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Saj ne vem, če je zate odločilnega pomena, mogoče zanima še koga:

 

iz zadnjega Obrtnika, je razvidno da bo novi zakon stopil v veljavo konec marca (torej prostovoljno plačevanje članarine Ooz). Potem imajo možganski trusti :smoke: na zbornici še šest mesecev časa, da pogruntajo, kako nas bodo še naprej lupili na zakonski osnovi. Če tega v šestih mesecih ne pogruntajo, bomo morali tisti, ki se ne strinjamo z obveznim plačevanjem članarine PISNO podati izjavo o tem.

 

Se pravi, da nas bo to zakonsko urejeno izsiljevaje članarine stalo še vsaj 180€  :BUA:

 

Morda še to: Obveznost plačevanja članarine zaenkrat določa obrtni zakon, z uredbo o listi A obrtnih dejavnosti in listi B obrti podobnih dejavnosti. Na teh dveh listah so vse dejavnosti, ki jih je mogoče opravljati v malem gospodarstvu.

 

 

Bolnca. :ninja:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!