Skoči na vsebino

Priporočene objave

Objavljeno

zanima me kolko ljudi ima to v svojem organizmu

in ce je to pozitivno ali negativno

hočem vse vedet o tem

Objavljeno

točno za metilketon ne bi vedel, vem pa da nasplošno ketoni v telesu nastajajo kot stranski produkt nepopolne presnove maščob v jetrih...do tvorbe ketonov pa prihaja pri hitrejši oksidaciji maščob, so pa ti ketoni pomembni kao pri raznih dietah, da kljub temu da zgubiš maščbona tkiva, vseeno ne zgubiš pri mišični masi, tak da predvidevam da si kak fitnesač, ki se je zredil, zdaj bi pa rad shujšal, samo še vseeno ohranil mišice hehe...drugač pa vprašaj na kakem fitnesaškem forumu al pa kakega medicinca al pa biologa, jaz pri srednješolski biologiji žal nisn kaj več odneso ko te osnove, tak da ti bolj podrobno ne morn pomagat... :D

Objavljeno

Metilketone se analizira v urinu in pri zdravem človeku ne smejo bit prisotni.

Ponavadi se pojavijo pri stradanju ali sladkorni bolezni.

Objavljeno

hvala vama,

sam tu je zdaj lahk problem, ker nic ni z zvezo o hujšanju ali mišicah

ja pa ta metilketon prisoten in je bilanaliziran v urinu, in poleg tega se v zdraven telesu

kaj pa zdaj tol lahk piomeni ?

kaj se lahk zgodi s tem človekom ? ali kako se lahko odpravi iz tekesa ?

Objavljeno
hvala vama,

sam tu je zdaj lahk problem, ker nic ni z zvezo o hujšanju ali mišicah

ja pa ta metilketon prisoten in je bilanaliziran v urinu, in poleg tega se v zdraven telesu

kaj pa zdaj tol lahk piomeni ?

kaj se lahk zgodi s tem človekom ? ali kako se lahko odpravi iz tekesa ?

Ja poglej. Metilketoni niso prisotni v zdravem telesu, se pravi tvoj prijatelj ali kakorkoli, pač ni ravno zdrav. Če ne fitensira in če ne hujša je lahko razlog sladkorna bolezen. Včasih je lahko tudi prikrita. Torej, če ima kakšen znak, kot je žeja in pogosto, obilno uriniranje, zna biti razlog sladkorna. Sicer pa, nima smisla o tem razgljabljati tukaj, saj ima splošnega zdravnika, ki to zadevo pozna in ima vpogled še v drugo zdravstveno dokumentacijo. Težko je rečt, kaj bi lahko bilo narobe s tem človekom.

Pa veliko sreče ;)

  • 2 tedne pozneje...
Objavljeno

sam zanimivo je to

v razmaku pol leta pri oddaji krvi na test; prvic nic, zdaj pa da so prosotni metilketon

a se lahk slodkorni naenkrat pojavi ?

Objavljeno

Pa daj prosim te, pročakaj najprej, da padeš kje za volanom v diabetični šok, pa šele potem pojdi k dohtarju, prej pa nikakor! :headbang:

Jebemti folk ti reče, da je opcija sladkorne ti (ali pa kdorkoli že) pa še vedno tipkaš? :wacko:

Objavljeno

in na kak način ugotovim, ne da bi šel k dohtarju, da imam to v sebi :blink:

P.S. A je to strupeno?

P.S. S. A če belo ščijem, pol tega nimam??

Objavljeno

Glej nisem medicinar ampak se ukvarjam s projektiranjem in vse tole mi deluje podobno kot, da bi nekdo postavil vprašanje, dobil sem odločbo o rušitvi stanovanjske hiše, ki sem jo zgradil na črno. A je to možno?

Pa bi ti nekdo odvrnil, da je in da se čimprej posvetuj z nekom, ki se na to spozna.

Čez par dni pa objava, gradbeni stroji za rušenje so pred mojo bajto, a ni to zanimivo. Prav čedni so v svoji kovinsko rumeni barvi.

P.S. Stroške rušenja nosi lastnik objekta, ki se ruši.

:evilgrin:

Objavljeno
sam zanimivo je to

v razmaku pol leta pri oddaji krvi na test; prvic nic, zdaj pa da so prosotni metilketon

a se lahk slodkorni naenkrat pojavi ?

joj kake maš :wacko:

vsaka bolezen se ka naenkrat pojav :evilgrin:

nevem zakaj bi drgač sploh hodil k zdravniku :hmm: pr rojstvu bi nam vzel kri in konc, takrat zdrav cel lajf zdrav. :lol:

Objavljeno
sam zanimivo je to

v razmaku pol leta pri oddaji krvi na test; prvic nic, zdaj pa da so prosotni metilketon

a se lahk slodkorni naenkrat pojavi ?

če bi bil ti moj frend, bi ti točno takole napisal:

kaj si ti fukjen al se samo delaš hepana?

spizdi takoj k dohtari pa nehaj tu težit - noben od tu ti ne more čez internet operacije nardit pa diagnoze postavit ... razen kako psihiatrično na hitrco to, pa ja to, pa lahko

ker pa nisi moj frend, ti napišem:

ej, kak je šele zanimivo, če ne zdraviš sladkorne ... lahko ti noge amputirajo, pa oslepiš, pa, take fore ...

Objavljeno
sam zanimivo je to

v razmaku pol leta pri oddaji krvi na test; prvic nic, zdaj pa da so prosotni metilketon

a se lahk slodkorni naenkrat pojavi ?

Sladkorna se pojavi...........popolnoma brez napovedi....iznenada.

Sad ga vidiš....sad ga ne vidiš!!!!!!

TAKOJ k dohtarju.............naslednji znaki so žeja, uriniranje, vid, kot bi gledal v meglo.......itd.....do hujših, kot so odpoved ledvic, neceljenje ran, kardiovaskularne in srčne težave.

Zdej pa razmisli........kaj ti je storiti!!!!!!!!!!!!!!

BTW....sam sem sladkornež tipa 1.....in pojavilo se mi je IZNENADA!!!

  • 2 tedne pozneje...
Objavljeno

Sam sem dal pred leti skoz ketonsko dieto , evo članek na to temo da si bomo na jasnem kako in kaj:

Ketonska dieta

Gašper Grom

11.5.2005

»Če želite izgubljati maščobo, morate vnos maščob v hrani znižati na minimum.« To je bila osnova številnih diet, ki so se pred leti pojavljale v medijih in to je osnova diete, ki so jo priporočale svetovne zdravstvene organizacije. V zadnjih letih pa doživljamo preporod na tem področju. Številne študije namreč kažejo, da optimalneje izgubljamo maščobo, če v naši prehrani ogljikove hidrate znižamo na minimum vnos maščob pa močno povečamo. Kako je to mogoče, si poglejte v nadaljevanju članka.

Viri telesne energije

Telo za svoje delovanje potrebuje energijo. V osnovi se v telesu hkrati trošijo ogljikovi hidrati, maščobe in beljakovine. Katerega vira uporablja več oziroma kakšno je razmerje med hranili, zavisi od številnih dejavnikov, npr. prisotnosti samega vira, različnih ravneh hormonov, intenzitete aktivnosti ...

Tako si lahko sestavite jedilnik, pri katerem močno omejite vnos ogljikovih hidratov. Ker so zaloge energije v obliki ogljikovih hidratov majhne (glukoza v krvi in glikogen v mišicah), pride ob minimalnem uživanju ogljikovih hidratov hitro do njihovega primanjkljaja. To ne pomeni, da v telesu ni več ogljikovih hidratov, temveč to, da bo telo kot energijo raje začelo izkoriščati maščobe, ki jih imamo v telesu na zalogi ali pa maščobe, ki jih zaužijete s hrano. Telo lahko kljub minimalnem ali ničnem vnosu ogljikovih hidratov le-te še vedno izdeluje iz posameznih beljakovin in ene izmed komponent maščob, glicerola. Vendar pa je ta proizvodnja manj funkcionalna kot izraba samih maščob.

Ketoni

Pravzaprav lahko vsi organi razen možganov in živčnega sistema kot alternativni vir energije uporabljajo maščobne kisline. Vendar lahko tudi možgani in živčni sistem dokaj učinkovito delujejo brez glukoze (ogljikovih hidratov), saj lahko približno 75% energije namreč zagotavljajo ketoni, ki so stranski produkt nepopolne presnove maščob v jetrih. Do tvorbe ketonov prihaja predvsem pri hitrejši oksidaciji maščob (pretvorbi maščob v energijo), ta pa je največja ravno pri nizkem vnosu ogljikovih hidratov. V primeru, da se koncentracija ketonov v krvi močno poveča nad normalno količino pa jih za energijo poleg možganov ter živčnega sistema pričnejo uporabljati tudi skoraj vsi drugi porabniki v telesu (ne kot edini vir).

S povečano ravnijo ketonov pa se poleg manjše izrabe glukoze za energijo, zniža tudi njena produkcija. Ravno tako se zniža izraba beljakovin za energijo, kar je zelo pomembno pri ohranjanju mišičnega tkiva na dietah. Mišično tkivo je namreč velik porabnik kalorij tako v mirovanju kot med gibanjem.

Prilagoditev telesa in princip delovanja

Da se telo popolnoma prilagodi izrabi maščob in ketonov za energijo, potrebuje okoli tri tedne. Če je kdo izmed vas to dieto že preizkusil, mu je sedaj verjetno jasno, zakaj je prvih nekaj tednov počutje tako slabo. Telo namreč ne zna optimalno izkoriščati maščob in ketonov, vira energije, na katerega je navajen (ogljikovih hidratov), pa nima na voljo.

Seveda obstaja v ozadju prilagajanja telesa na spremenjen vnos hranil nek mehanizem. Visok vnos maščob in nizek ogljikovih hidratov vplivata predvsem na hormona inzulin in glukagon. Inzulin v telesu skrbi za prenos hranil iz krvi v celice (npr. glukozo v mišice), glukagon pa deluje ravno obratno - spodbuja celice, da razgrajujejo shranjena hranila in jih sproščajo v kri. Tako npr. ob pomanjkanju glukoze v krvi spodbuja jetra k produkciji glukoze iz drugih hranil in sproščanju le-te v kri, kjer je potem na voljo drugim telesnim celicam za energijo.

Če pri svoji prehrani znižate vnos ogljikovih hidratov, se v telesu sprošča manj inzulina in več glukagona. To ob majhnih zalogah ogljikovih hidratov v krvi kmalu prične predvsem spodbujati sproščanje maščobnih kislin (maščob) iz maščobnih celic in njihovo pospešeno presnovo v jetrih, kar pripelje do tvorbe velike količine ketonov. Stanje telesa, pri katerem je nivo ketonov v krvi močno povečan, imenujemo ketoza.

Hormona inzulin in glukagon nista edina dejavnika. Tu so še drugi hormoni, ki več ali manj vplivajo na prilagoditve telesa (rastni hormon, ščitnični hormoni ...).

Kako v stanje ketoze

Obstaja več variant ketonskih diet oziroma podobnih diet, ki temeljijo na nizkem vnosu ogljikovih hidratov.

Osnova vseh je, da se v prehrani ogljikovi hidrati močno znižajo. Maksimalna dnevna količina ogljikovih hidratov naj bi bila okoli 50 g, kar je zelo odvisno od spola, mišične mase, aktivnosti.... Količina maščob se močno poveča. Maščobe naj bi predstavljale večji odstotek vnosa hranil, saj je v primeru pretiranega vnosa beljakovin zelo verjetno, da v stanje ketoze ne bomo prešli oz. bomo iz le-te prešli (če smo v ketozi že bili). Iz določenih aminokislin lahko telo namreč proizvaja glukozo in to v dovolj veliki meri, da preprečuje nastanek ketoze. Zelo je potrebno paziti tudi na »skrite« ogljikove hidrate v živilih. Zelo očiten primer so npr. posamezne vrste hrenovk, ribje palčke ...

Koliko časa brez ogljikovih hidratov

Glede časa trajanja se različni tipi ketonskih in sorodnih diet najbolj razlikujejo. Obstajajo take, pri katerem je vnos ogljikovih hidratov minimalen skozi daljše obdobje oziroma celo doživljenjsko in običajnejše, kjer naj bi vnos povečali za dan do dva v tednu. Pri nizkem vnosu ogljikovih hidratov skozi daljše obdobje se namreč lahko pojavi kar nekaj težav.

Stanje ketoze skozi daljše obdobje je nezdravo.

Nezdrav je tudi visok vnos maščob. Kot veste, so določene maščobe sicer zdrave, določene za optimalno delovanje organizma nujno potrebne, velik del pa je škodljivih. Zdrave maščobe predstavljajo predvsem omega 9 (olivno olje, določeni oreški) ter v normalnih količinah tudi omega 3 (laneno, ribje in konopljino olje) in omega 6 cis nenasičene maščobne kisline (druga nepredelana rastlinska olja). Nezdrave pa so predvsem predelane nenasičene maščone kisline, ki jih najdete v običajnih (rafiniranih) rastlinskih oljih, majonezah, sladoledih ... v večjih količinah pa so tudi dokaj nevtralne nasičene maščobne kisline lahko škodljive. Te najdete predvsem v hrani živalskega izvora. Težko si predstavljam dieto, pri kateri 70% dnevnega vnosa kalorij izvira iz predvsem zdravih maščob.

Pri dolgoročnem nizkem vnosu ogljikovih hidratov se pojavi tudi problem padca hitrosti presnove, saj dokazano pride do znižanja ravni leptina v telesu, kar sproži varovalne mehanizme, ki so usmerjeni k zelo dobrem izkoriščanju hranil za tvorbo telesnih zalog energije (telesne maščobe), znižajo hitrost presnove in povečajo apetit. Padec leptina torej vodi do učinkovitega shranjevanje vsakega viška kalorij v telesne zaloge (telesne maščobe), do česar pa zaradi manjših potreb po kalorijah in višjega apetita prihaja zelo hitro. Posledično se učinek diete zelo poslabša, izguba maščobe pa se lahko celo ustavi.

Do velikega problema lahko prihaja tudi pri aktivnih športnikih. Sicer se telo lahko privadi na učinkovitejšo izrabo maščobe za energijo, vendar se rezultati brez vnosa ogljikovih hidratov ne bodo približali optimalnim. To še posebej velja pri športih, ki so intenzivnejši in temeljijo predvsem na ogljikovih hidratih kot viru energije.

Da ali ne?

V članku sem vam predstavil le osnove ketonskih diet. Verjetno gre za eno najbolje predstavljenih in predvsem znanstveno podkovanih diet. O podobnih dietah je bilo napisanih v zadnjem obdobju in tudi preteklosti kar nekaj knjig. Opravljene so bile številne študije, predvsem na tako imenovani Atkinsovi dieti. Študije kažejo, da je dieta za izgubo maščobe učinkovitejša od tipičnih visokohidratnih/nizkomaščobnih diet. Postavlja pa se mi vprašanje, če je taka dieta učinkovitejša od visokobeljakovinske diete, ki poleg tega vključuje zmerno količino ogljikovih hidratov in maščob. Predvsem sem mnenja, da je za optimalno izgubo maščobe potrebno obdržati ali celo pridobiti nekaj mišične mase, kar pa je mogoče le pri treningu (aktivnosti) z obremenitvijo. Padec mišične mase pomeni manjšo porabo kalorij, saj je ta največji porabnik energije tako pri našem mirovanju kot med gibanjem. Za optimalen razvoj (ohranjanje) mišične mase pa je potrebno zagotoviti dovolj velik vnos ogljikovih hidratov. Zelo pomemben dejavnik je seveda tudi vprašanje dolgoročnega vpliva diete na naše zdravje.

Če se bo kdo za takšno dieto odločil, naj obvezno prebere kakšno izmed knjig na to temo. Malenkosti, ki dieto naredijo učinkovitejšo oziroma sploh učinkovito, je veliko. Predlagam predvsem knjigi avtorja Lyla McDonalda The Ketogenic Diet ter Ultimate Diet 2. Več o dieti pa lahko izveste tudi na forumu

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!