Skoči na vsebino

Sirija in Jordanija 2008


rrrr

Priporočene objave

Pardon, to ni bila kravca. To je bil mucek, samo se je v kamion maskiral :evilgrin:

Ko bi šele Letečega in Macka videl - bi bilo bolj govora o tankovski brigadi, kot o motoriranju.

Kakorkoli - užival smo pa vsi.

rrrr

Ummm.. kravca JE od Letecega.

Tvoj muc pa je zgledal kar "normalno".

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Najprej čestitke potovalcem, lepa turica, slike so špica, morem rečt,da me je tale post prepričal, da je potrebno kupit potovalca :rolleyes: . Eno vprašanje pa vseeno, kolko let vožnje in km je za vami, da se spustite na tako potovanje? Ker mislim da za začetnike tole ni ravno priporočljivo, al?

LP Ponta

Popravljeno . Popravil Ponta
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sam tole bi napisal!

Božansko in :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship:

Sam tole bi vprašal!

Ste imeli kakšne težave z izsiljevanjem in tatovi???? :krneki:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

O tatovih ni ne duha ne sluha. Motorji so bili parkirani kar na cesti pred hotelom, pa ni zmanjkalo nič, razen vsi šalterčki so bili po navadi prestavljeni.

ko smo šli jest ali pa kam smo pustili čelade in jakne kar na motorju, pa ni nič zmanjkalo. So zelo pošten narod.

Izsliljevanja ni bilo, barantanja pa tudi zelo malo. Razen otroci hočejo kaki bakšiš.

Jakob.. pa saj nismo bili tako hudo otovorjeni, kjub 3 aluminjastim kufrom , smo imeli 1/4 manj robe s sabo kot lani.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... kolko let vožnje in km je za vami, da se spustite na tako potovanje? Ker mislim da za začetnike tole ni ravno priporočljivo, al?...

Veš Ponta, ko greš na pot, je lepega veliko. V naslovu potopisa stoji 'Do Rdečega morja', pa sva se se tam na plaži le kaki dve uri zamudila. Važna je pot - takrat se dogaja.

So pa na poti tudi omejitve. Ne le kulturne, ampak tudi vedenjske, pa zakonske, pa finančne. So stvari, ki se jih na poti pač ne greš - tudi če si le na ruzaku in brez motorja. V mošejo greš bos, z mopijem voziš mogoče preudarneje, kritičnim situacijam se ogneš. Ceste in poti vnaprej ne poznaš, mucka ne šraufajo ravno za vsakim vogalom, zato je vse toliko bolj na 'zihr'. Bo pa kakšen kilometer manj tisti dan. Je res, da smo kako furco že naredili, ampak ko se z mojo zbaševa na pot, še vedno vem, da nisem vse pameti tega sveta požrl - bo treba ves čas po malem improvizirat.

Common sense pač.

Pa ni strahu - vse se ti vrne z obrestmi, ko se ti nov pogled odpre, ko sedeš dol pa s kom kakšno rečeš, ali pa ko se ena taka majhna zapackana punčka okrog obrne, te z velikimi očmi zvedavo pogleda, se posmeje in ti pomaha.

Kraje, izsiljevanje, nezaupanje? Človeško je, da si prvi dan v novi deželi nezaupljiv. Pa je v Siriji in Jordaniji to čisto odveč. Kljub za naše razmišljanje precej površnemu in neprevidnemu obnašanju nisva pogrešila niti ene stvari. Pa če to pomeni tudi ključ v kontaktu pustiti (... zgodbo s kontaktom in praznjenjem akumulatorja sem seveda ponovil, ampak to je že stvar naslednjih delov potopisa). Kolikor vidim, tudi klapi Letečega ni nič zmanjkalo. Razen če niso česa 'usjali'. Izsiljevanje - kaj je to? Skratka, eno varnejših potovanj.

Aja, pa nekako je treba tudi začet, mar ne?

rrrr

Popravljeno . Popravil rrrr
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Eno vprašanje pa vseeno, kolko let vožnje in km je za vami, da se spustite na tako potovanje? Ker mislim da za začetnike tole ni ravno priporočljivo, al?

Ne skrbi, samo pejt.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne skrbi, samo pejt.

Hvala rrrr in Noise za tole, bo treba to napravit čimprej, predenj še v ta svet pride korupcija in pokvarjenost ;)

LP P

Popravljeno . Popravil Ponta
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

nekaj me zanima.....midva z gogijem potujeva v sirijo in jordanijo čez en mesec. ne mislim nositi dolgih rokavov in dolgih hlač...ali so glede tega zelo strogi ali tolerirajo kratke hlače in majčke

dr.looney :alien1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

nekaj me zanima.....midva z gogijem potujeva v sirijo in jordanijo čez en mesec. ne mislim nositi dolgih rokavov in dolgih hlač...ali so glede tega zelo strogi ali tolerirajo kratke hlače in majčke

dr.looney :alien1:

Vroče bo in te razumem glede dolžine rokavov.

V odgovor pa opis enega utrinka iz Damaska:

Po ulici prikoraka mladenka, z oprijetimi tričetrt hlačami, majčko nad popkom in samo naramnicami prav dobro izgleda. Obenem pa jasno izstopa in ga skoraj ni, ki si ne bi oči spočil. Le možakarju, ki ji je nasproti prišel, očitno nekaj ni bilo prav. Oči uprte vanjo, korak pa naravna tako, da bi jo oplazil in že izgleda, da jo bo zagrabil. Punca se tik pred srečanjem zdrzne in ga obvozi. Hudega nič, le očitno nelagodno gre naprej.

Z zavijanjem nikakor ne gre pretiravati. Ker bosta tujca in turista, vaju bodo do neke mere itak tolerirali - no, v mošejah te tolerance ni. Če misliš na kratke hlačke in majčke, potem bosta bolj zanimiva, če pa na krajše hlače in majice, pa nekoliko manj. So pa vljudni in zaradi oblek ravno ne preti linč. Glej na to tako: Če bi se sredi Ljubljane nekdo prišel le v kopalkah z limonado hladit, bi ga v najboljšem primeru le natakar pobaral, ali pa še to ne. Zijali bi pa vsi. Lokalne navade, kjerkoli si že.

Pa še to: Sonce bo in vroče - v kratki obleki vaju opeče in dobita 'cestarsko mikico', bolje se shaja 3/4 tankimi hlačami in lahko srajco.

Srečno pot, pa uživajta

rrrr

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Najprej čestitke potovalcem, lepa turica, slike so špica, morem rečt,da me je tale post prepričal, da je potrebno kupit potovalca :rolleyes: . Eno vprašanje pa vseeno, kolko let vožnje in km je za vami, da se spustite na tako potovanje? Ker mislim da za začetnike tole ni ravno priporočljivo, al?

LP Ponta

Vse je v glavi.

Treba je zajahat kobilco pa gasa. Mogoče se sliši Sirija zelo eksotično, nevarno..... pa vendar se človeku to dozdeva za vsako državo preden jo obišče, ko pa se enkrat obrneš proti domu ni občutek prav nič drugačen kot da se vračaš z dvotedenskega dopusta na Pagu.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 tedne pozneje...
nekaj me zanima.....midva z gogijem potujeva v sirijo in jordanijo čez en mesec. ne mislim nositi dolgih rokavov in dolgih hlač...ali so glede tega zelo strogi ali tolerirajo kratke hlače in majčke

dr.looney :alien1:

Glede na to, da boš gostja v njihovi državi in kulturi se mi zdi, da se spodobi malce prilagoditi njihovim običajem. Vsekakor svetujem daljše (vsaj 3/4 hlače in pa vsaj majco s kratkimi rokavi in ne preveč očitnim dekoltejem :) ) Imej pa s seboj kakšne lahke dolge hlače in pa lahko srajco z dolgimi rokavi (lahko pa jo kupiš tudi tam, kar zna biti še boljša izbira).

Jordanjija je napram ostalim okoliškim državam zelo tolerantna in odprta. V večjih mestih in turističnih krajih (kot sta npr. Akaba in glavno mesto Aman) v kratkih hlačah ne boš imela nikakršnih težav razen mogoče veliko strmečih pogledov, za katere predvidevam, da lahko ratajo zoprni. Je pa odnos ljudi do tebe, če spoštuješ njihove običaje in navade veliko bolj pristen in prisrčen in se ti mogoče že zaradi tega splača malce "potrpeti" kajti ljudje tam so čudoviti.

Sam sem imel podoben primer v Petri, kjer se je v tistem času mudilo veliko mađaric, ki so paradirale v raznih hot pantsih in topičih. Tretirali so jih samo kot turiste in čisto nič drugače. S sopotnico sva bila deležna popolnoma drugačnega odnosa, sproščenega pogovora, pogostitve in pa povabila na beduinsko poroko in del tega je bil ravno zaradi tega ker sva pokazala malce prilagajanja njihovi kulturi in navadam.

Seveda pa ni zanemarljivo tudi to, da znajo ob vročem jordanskem soncu biti lahka, svetla daljša oblačila veliko bolj primerna kot pa razgaljena koža (predvsem zaradi opeklin).

Javi se kaj preden štartata. Predvsem pa čimbolj podroben opis, ko se vrneta.

Srečno ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Naj povem da ne greva z motorjem ampak nas gre 8 s kombijem. Glede oblačil sem spraševala, ker se namreč zelo potim ko je vroče in najbolje se počutim v kratkih hlačah. Glede opeklin me ne skrbi, ker uporabjlam zaščitne kreme s faktorjem 50 .)

.

Glede oblačenja se mi pa takole, zakaj za vraga bi morali biti vsi tako strpini in spoštljivi do muslimanov, ko pridejo on k nam ženske hodijo zakrite . In spet je tukaj da jih je treba spoštovati, ko pridem mi k njim jih je treba spet spoštovati, in bi se morale me zakrivati. kje pa je spoštovanje do nas B) .

to je samo moje razmišljanje , čisto mimogrede.

ko se vrneva temeljito poročam. B)

dr.looney :alien1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Naj povem da ne greva z motorjem ampak nas gre 8 s kombijem. Glede oblačil sem spraševala, ker se namreč zelo potim ko je vroče in najbolje se počutim v kratkih hlačah. Glede opeklin me ne skrbi, ker uporabjlam zaščitne kreme s faktorjem 50 .)

.

Glede oblačenja se mi pa takole, zakaj za vraga bi morali biti vsi tako strpini in spoštljivi do muslimanov, ko pridejo on k nam ženske hodijo zakrite . In spet je tukaj da jih je treba spoštovati, ko pridem mi k njim jih je treba spet spoštovati, in bi se morale me zakrivati. kje pa je spoštovanje do nas B) .

to je samo moje razmišljanje , čisto mimogrede.

ko se vrneva temeljito poročam. B)

dr.looney :alien1:

In če so tukaj oblečene v burke jih verjetno gledaš postrani in definitivno ne sprejemaš tako kot nekoga, ki je oblečen po zahodno. Torej nekega spoštovanja do zakritih s tvoje strani tukaj ne vidim.

In pač pravim podobno bo tudi s tabo v Jordaniji. Nihče ti ne bo ničesar naredil, te pa bodo gledali malo postrani, mogoče bo celo kdo napisal na kakšen lokalni internetni forum, da zakaj bi oni mogli spoštovati evropejce v evropi, če pa evropejci pri njih ne spoštujejo običajev. In imamo začarn krog, za katerega pa nihče ne migne s prstom, da bi ga prekinil. Seveda pa bog ne daj, da bi mi bili prvi, ki bi naredili nekaj v to smer.

No naredila boš kakor boš želela. Dal sem ti dobronameren nasvet in na tebi je, če ga boš upoštevala ali ne. Ob ignoriranju se vam ne bo zgodilo čisto nič takšnega, kar bi vam pokvarilo potovanje je pa res da pa lahko zamudite zeloooo veliko. In tvoja odločitev je ali si boš popestrila potovanje z morebitnimi res pristnimi odnosi z lokalci ali pa boš pač bila samo še ena izmed tisočev turistk.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

In če so tukaj oblečene v burke jih verjetno gledaš postrani in definitivno ne sprejemaš tako kot nekoga, ki je oblečen po zahodno. Torej nekega spoštovanja do zakritih s tvoje strani tukaj ne vidim.

In pač pravim podobno bo tudi s tabo v Jordaniji. Nihče ti ne bo ničesar naredil, te pa bodo gledali malo postrani, mogoče bo celo kdo napisal na kakšen lokalni internetni forum, da zakaj bi oni mogli spoštovati evropejce v evropi, če pa evropejci pri njih ne spoštujejo običajev. In imamo začarn krog, za katerega pa nihče ne migne s prstom, da bi ga prekinil. Seveda pa bog ne daj, da bi mi bili prvi, ki bi naredili nekaj v to smer.

No naredila boš kakor boš želela. Dal sem ti dobronameren nasvet in na tebi je, če ga boš upoštevala ali ne. Ob ignoriranju se vam ne bo zgodilo čisto nič takšnega, kar bi vam pokvarilo potovanje je pa res da pa lahko zamudite zeloooo veliko. In tvoja odločitev je ali si boš popestrila potovanje z morebitnimi res pristnimi odnosi z lokalci ali pa boš pač bila samo še ena izmed tisočev turistk.

Bravo, Kec. Mi smo tisti, ki smo na obisku. Njihova širina se kaže pri obnašanju, ko obiščejo nas, naša pa, ko smo mi na obisku. Včasih je bilo to preprosto in vsak ki je potoval, se je zavedal tega pravila.

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kamorkoli greš - če želiš domov prinesti dobre vtise in če želiš povsod biti lepo sprejet, sprejmi in spoštuj njihove navade in običaje. Drugače izpadeš kot ignorant, slon v trgovini s porcelanom, in namesto povabil na chai in shisho, bodo ljudje pač zapirali vrata in okna pred tabo. NO saj, odločitev je na vsakem posamezniku...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kamorkoli greš - če želiš domov prinesti dobre vtise in če želiš povsod biti lepo sprejet, sprejmi in spoštuj njihove navade in običaje. Drugače izpadeš kot ignorant, slon v trgovini s porcelanom, in namesto povabil na chai in shisho, bodo ljudje pač zapirali vrata in okna pred tabo. NO saj, odločitev je na vsakem posamezniku...

Mogoče sem bil malo oster. Ampak enkrat sem bil zraven, ko sta dve 20 letni deklci v moji družbi nosili mikice malo večje kot modrc in vroče hlačke v mestu Van, to je čisto na vzhodu Turčije. Razlog za njuno obleko je bil isti. Zakaj ne bi bila oblečena kot mi je všeč, ne glede na to, kje sem...

Ne bi rad ponovil česa takega... Seveda jima midva nisva rekla nič, reakcija okolice pa je bila času in okolju primerna.

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mogoče sem bil malo oster. Ampak enkrat sem bil zraven, ko sta dve 20 letni deklci v moji družbi nosili mikice malo večje kot modrc in vroče hlačke v mestu Van, to je čisto na vzhodu Turčije. Razlog za njuno obleko je bil isti. Zakaj ne bi bila oblečena kot mi je všeč, ne glede na to, kje sem...

Ne bi rad ponovil česa takega... Seveda jima midva nisva rekla nič, reakcija okolice pa je bila času in okolju primerna.

Saj... no, pa pustimo to -- vsak naj si pač svojo pot riše...

Medtem smo objavili tretji, predzadnji del rrrr-jevega potopisa ---> http://www.motosvet.com/do-rdecega-morja-iiidel.html

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Naj povem da ne greva z motorjem ampak nas gre 8 s kombijem. Glede oblačil sem spraševala, ker se namreč zelo potim ko je vroče in najbolje se počutim v kratkih hlačah. Glede opeklin me ne skrbi, ker uporabjlam zaščitne kreme s faktorjem 50 .)

.

Glede oblačenja se mi pa takole, zakaj za vraga bi morali biti vsi tako strpini in spoštljivi do muslimanov, ko pridejo on k nam ženske hodijo zakrite . In spet je tukaj da jih je treba spoštovati, ko pridem mi k njim jih je treba spet spoštovati, in bi se morale me zakrivati. kje pa je spoštovanje do nas B) .

to je samo moje razmišljanje , čisto mimogrede.

ko se vrneva temeljito poročam. B)

dr.looney :alien1:

Pa boš doli govorila tudi samo slovensko, ker ti to pač najbolj odgovarja? Jedla le hrano, ki jo že poznaš in ti paše? Za pijačo pa ne vem - prisegaš na Laško ali Union?

Da ne bom pretrd:

Lej, trik potovanj je v dveh besedah: Priti naproti. Če že prevališ vso pot tja dol, je škoda ne narediti še dveh ali treh korakov - naučiti se reči Salam aleikum, pa Šukuram, pa ugrizniti v falafel in nenazadnje pokriti ramena, popek in stegna. Dobiš bistveno več, kot pa le karto za ogled znamenitosti, mizo v restavraciji in hotelsko sobo.

Nekako se mi je na vseh klatenjih obrestovalo, da sem se prilagodil lokalnim navadam, kolikor je le šlo. Kot razmišljaš, se mi zdi, da bi tudi sama drugače dojemala muslimanke, ki bi se prilagodile našim. Paj saj doli orto ninja style itak ni več v modi in pretiravanja v zakritosti nihče ne pričakuje. Ko boš tam, poglej okrog in se odloči.

Kakorkoli, naredila boš tako kot boš hotela. Še en mali hint: Ko se z domačini spoznaš in postaneš z njimi na 'ti', ti je 'dovoljeno' več (pa njim tudi), pa te nihče ne bo čudno gledal. Tam kamor se odpravljaš, so ljudje čudoviti in je greh, če jih ne spoznaš. Le do tja je treba priti - v obeh pomenih besede.

Vam voščim lepo potovanje,

rrrr

pa prlimajte kaj tukaj, ko se vrnete!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

hvala vsem za nasvete, na koncu sem izpadla kot največji idiot na svetu, kot da ne grem dlje kot 50 km stran od hiše :trance_33_sleep: .

sama sem že dosti potovala tudi v kraje kjer so popolnoma drugačne navade kot pri nas in nisem imela problemov ne s prilagajanjem in s stikom lokalnega prebivalstva. glede oblačenja sem spraševala s čisto praktičnih razlogov in ne mislim se nekaj razkazovati itd.....

tudi muslimank ki so pri nas zakrite ne gledam postrani oziroma nikoli in res nikoli me ne moti kako hodijo ljudje oblečeni, pa četudi nagi hodijo sredi mesta.

zakaj? zato ker bistvo človeka je v njem samem ne v njegovi obleki.

vse ostalo je moje razmišlajne v tej zadevi.

vam bom povedala ko se vrnem. sicer pa tistega ki moti moje oblačenje niti ne želim spoznati, ker pomeni da je omejen v vsej svoji širini in dolžini.

pa brez zamere

dr.looney :alien1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

hvala vsem za nasvete, na koncu sem izpadla kot največji idiot na svetu, kot da ne grem dlje kot 50 km stran od hiše

sicer pa tistega ki moti moje oblačenje niti ne želim spoznati, ker pomeni da je omejen v vsej svoji širini in dolžini.

pa brez zamere

dr.looney :alien1:

no pa saj se res ne odpravljaš samo 50 km stran !

veš, ko ti vrnejo nazaj kot se ti do njih obnašaš, pa debelo gledaš in se lahko vprašaš tudi po svoji širini in dolžini !

enostavno nisi doma in ne skušaj spreminjati ljudi, ker ne gre, spoštljiv odnos do stvari, ki so jim pri srcu in odprt nasmeh ti prinese mnogo več kot samo ogledovanje znamenitosti, take izkušnje imam iz Turčije ! enostavno rečeno pusti vse predsodke o arabcih doma in na novo predalčakaj v glavi pa bo !

pa lepo potujte

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ma sej ne morem verjeti eni pa res znate narediti celo štalo iz enega samega preprostega vprašanja, ki je čisto praktične narave.

nikogar ne mislim spreminjati, nimam predsodkov do arabcev, dosti potujem, in kar je najvažnejše potovanja meni veliko pomenijo in iz njih ne delam doktorskih dizertacij in ne filozofiram tja v nedogled. ker če hočeš resnično doživeti kulturo nekega naroda začutiti utrip njihovega življenja moraš tam živeti precej časa, zato mi ne filozofirat. v treh tednih se tega ne da lahko dobiš samo okvirno sliko.

se vam ne zdi.

zanimivo je ko ti začne nekdo o strpnosti, spoštovanju nakladat. v neki drugi temi pa ga moti že to,kak motor voziš.

zanimivo, a ne. :naughty:

no pa mejte veselje.

moderatorji to lahko tudi mirne duše izbrišete ali pa ustvarite novo temo, če se najde še kakšen filozof :naughty:

dr.looney :alien1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!