Skoči na vsebino

Svetovna finančna/gospodarska kriza - nove vrednote pa so?


ImenitnaPriložnost

Priporočene objave

Prav imaš. In še vedno ne gre. Celo poleg obstoječega, se mi odpre novo vprašanje. Zakaj lahko Kitajec preživi o n-krat manjšem faktorju zaslužka?

Sicer pa ostaja vprašanje... Če XYZ podjetje (da ne bo samo Mura) zaposluje ljudi za "nič delat", potem je to absurd. Samo da "zmanjšamo nezaposlenost". Davkoplačevalci to v vsakem primeru krijemo...

Hm, tu ne gre za nič delat. Žal v Sloveniji ne najdeš delavca, ki bi delal za 1 Euro na dan, na Kitajskem pa... In v Sloveniji, vsak hoče dodatek za vožnjo, nadure, malico, socialno zavarovanje, zdravstveno zavarovanje,..................................................

Prepričaj ljudi v Sloveniji, naj sprejmejo te pogoje, pa bo šlo.

To je vse.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zakaj lahko kitajc preživi? tako je navajen in mu drugega niti ne preostane, ampak tudi to se bo počasi spremenilo, saj imajo več in bodo hoteli več vsak dan tudi oni, seveda je tu nezanemarljiva tudi mentaliteta, ki je blago rečeno precej drugačna, predvsem bol praktična z malo ali nič filozofiranja. večina kitajskih študentov recimo v Italiji (mi je en taljan enkrat razlagal) zanima študij in honorarno delo in sploh ne hodijo v kake lokale al kaj, niti na kavo. vse kar rabijo za živet majo kjer živijo, pa dosti bol si med sabo pomagajo in so precej bol povezani med sabo kot ostali študenti.

drgač so pa dokaz za to nekatere kitajske restavracije, kjer je jasno videt, da je promet blizu nule ali tam nekje...laufajo pa še zmeri. se pokrivajo med sabo "for the greater good".

zato tukaj "kitajizacija" ni mogoča.

giganti, ki pri nas ne laufajo MORAJO razpast na manjše dele in prit v roke sposobnim in ne povampirjenim ljudem. Ne pa tem kurčevim požeruhom, uničevalcem, družbenim krvosesom, ki si milo rečeno zaslužijo, da jih slečejo do nagega in povaljajo v katramu in perju pa da se jih nažene kopat jarke za vodo in kanalizacijo sredi avgusta- za splošno javno dobro :closedeyes:

pa bojanv...delaj ti za 1 evro na uro pa bomo vidli al boš mel sploh elektriko v stanovanju ali hiši... za 16 ur dela si boš lahko kupil 15 evrov vreden šotorček za dva in en evro boš mel za hrano. to za 2 dni. srečno...al nemara govoriš, da naj se ti presežni delavci preselijo na Kitajsko? al pa da bi blo dovolj zanje samo pest riža na dan? pojdi jim povedat to v fris. lahko kar danes onim na Mip, ki so pravkar dobili knjižice...

za tako besedišče si zaslužiš na gobec od vseh odpuščenih.

pa prepričaj ti naše veleumne prasce, ki so uničili marsikatero firmo, da lahko živijo z 2000 eur ne z 20.000...pa pazi se njihovih varnostnikov...

Popravljeno . Popravil GorazdH
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pa bojanv...delaj ti za 1 evro na uro pa bomo vidli al boš mel sploh elektriko v stanovanju ali hiši... za 16 ur dela si boš lahko kupil 15 evrov vreden šotorček za dva in en evro boš mel za hrano. to za 2 dni. srečno...al nemara govoriš, da naj se ti presežni delavci preselijo na Kitajsko? al pa da bi blo dovolj zanje samo pest riža na dan? pojdi jim povedat to v fris. lahko kar danes onim na Mip, ki so pravkar dobili knjižice...

za tako besedišče si zaslužiš na gobec od vseh odpuščenih.

pa prepričaj ti naše veleumne prasce, ki so uničili marsikatero firmo, da lahko živijo z 2000 eur ne z 20.000...pa pazi se njihovih varnostnikov...

Gorazd, ne pljuvaj brez zveze. S tvojimi domnevami, ki jih polagaš v moja usta, se ne bom bodel. Preberi še enkrat. Napisl sem, da to pri nas ni mogoče, tam pa je...

Če me vlečeš za jezik, jaz mislim, da so rešitve drugje.

lp

bv

Popravljeno . Popravil Bojanv
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kakorkoli zlagaš, ne gre skupaj. Kitajska srajca stane 6 EUROV, Murina pa 12. Mura lahko samo razpusti proizvodnjo in preseli proizvodnjo v Bangladeš, ker so tam še cenejši delavci kot na Kitajskem. Zato Escadi gre, Muri pa ne.

Govora je o avstrijski Escadi ... ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hm, tu ne gre za nič delat. Žal v Sloveniji ne najdeš delavca, ki bi delal za 1 Euro na dan, na Kitajskem pa... In v Sloveniji, vsak hoče dodatek za vožnjo, nadure, malico, socialno zavarovanje, zdravstveno zavarovanje,..................................................

Prepričaj ljudi v Sloveniji, naj sprejmejo te pogoje, pa bo šlo.

To je vse.

Hmnja... Togost prezaposlovanja je zagotovo tudi "trn v peti". Je pa tudi mene zmotilo, da je sugerirano v zmeri "naj delavci sprejmejo pogoje". Delavci so sprejeli pogoje in prepogosto so, glede na razmere na slovenskem trgu, znatno podcenjeni.

Vedeti moramo namreč eno reč... Tako delo, kot kapital morata imeti svojo ceno. Medtem, ko jo kapital danes ima, je delo pogosto v poziciji podcenjenosti na račun precenjenosti kapitala. Če vzamemo delo kot produkt časa in energije je torej potrebno s plačilom nadomestiti vsaj vloženo energijo.

Bog ne daj, da na človeka, ki dela, gledamo kaj več kot na robota... Takrat je treba vanj še investirati... v znanje, zdravstveno preventivo, itd. Moje mnenje je, da mora - ne glede na način vplačevanja - 8 ur dela zadostovati za strošek bivanja, strošek gospodinjstva in ostale stroške, povezane s sposobnostjo človeka za delo. Tukaj po moje delavec nima dosti vloge, saj je moč odločanja v popolnoma tujih rokah.

Vseeno pa mi še vedno ni jasno, zakaj je bolje futrat propadajoče podjetje, kakor futrat presežne delavce in omogočiti tržno pogojeno prestrukturiranje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hmnja... Togost prezaposlovanja je zagotovo tudi "trn v peti". Je pa tudi mene zmotilo, da je sugerirano v zmeri "naj delavci sprejmejo pogoje". Delavci so sprejeli pogoje in prepogosto so, glede na razmere na slovenskem trgu, znatno podcenjeni.

Vedeti moramo namreč eno reč... Tako delo, kot kapital morata imeti svojo ceno. Medtem, ko jo kapital danes ima, je delo pogosto v poziciji podcenjenosti na račun precenjenosti kapitala. Če vzamemo delo kot produkt časa in energije je torej potrebno s plačilom nadomestiti vsaj vloženo energijo.

Bog ne daj, da na človeka, ki dela, gledamo kaj več kot na robota... Takrat je treba vanj še investirati... v znanje, zdravstveno preventivo, itd. Moje mnenje je, da mora - ne glede na način vplačevanja - 8 ur dela zadostovati za strošek bivanja, strošek gospodinjstva in ostale stroške, povezane s sposobnostjo človeka za delo. Tukaj po moje delavec nima dosti vloge, saj je moč odločanja v popolnoma tujih rokah.

Vseeno pa mi še vedno ni jasno, zakaj je bolje futrat propadajoče podjetje, kakor futrat presežne delavce in omogočiti tržno pogojeno prestrukturiranje.

šivanje.

Nič ni sugerirano. Prav je tako, da imajo delavci svojo ceno. Samo... Žal, zadel si tarčo. Problem je, da je cena v primerjavi s Kitajci nekonkurenčna. Tako da sem bolj sugeriral, da taka delovna mesta nimajo prihodnosti v Sloveniji. Mislim, da sem dvakrat omenil Modno konfekcijo kot dober primer, kako lahko šivalnica preživi in to dolgoročno. Da ne bo samo en, poglej si Prevent, ki je bil včasih tudi "samo" šivalnica, ravno tako recimo Tekstina Ajdovščina, tudi tam šivajo. Če se omejimo na šivanje.

Žal, enostavno šivanje v Sloveniji ne bo šlo. Isto dela Escada, oni se gredo inženiring, samo šivanje pa imajo v Bangladešu.

Prodajajo pa storitev, ne pa dela šivilj...

lp

bv

Popravljeno . Popravil Bojanv
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hm, tu ne gre za nič delat. Žal v Sloveniji ne najdeš delavca, ki bi delal za 1 Euro na dan, na Kitajskem pa... In v Sloveniji, vsak hoče dodatek za vožnjo, nadure, malico, socialno zavarovanje, zdravstveno zavarovanje,..................................................

Prepričaj ljudi v Sloveniji, naj sprejmejo te pogoje, pa bo šlo.

To je vse.

To ni vse.

Delavec nima kaj veliko pri tem. Če si že pri srajcah: delavcu je, glede na ceno, za katero se bo srajca prodajala, vseeno kakšno srajco šiva. Zakaj pa potem šiva takšno, enako, kot tisto, ki jo šivajo na Kitajskem? Naj šiva takšno, ki jo bo mogoče prodati za več. Na to, kaj šiva, on sam ne more vplivati, tisti, ki lahko, pa so, relativno gledano, še bolj preplačani, kot delavec sam. Pravzaprav mu je celo vseeno ali šiva srajco, ali dela kaj drugega. Kaj drugega pa? Tudi na to ne pozna odgovora. Mu ga niti ni nujno treba. Morali bi ga pa tisti, ki so na vrhu piramide. Biti na vrhu in imeti možnost odločanja in vplivanja na te stvari ni cilj, ampak sredstvo. Oz. je, ne bi pa smel biti. Kitajcem je kristalno jasno, kaj je njihova konkurenčna prednost, poceni delovna sila, kar je demografsko pogojeno. Kaj pa pri nas? Brez veze se s tem ukvarjat, volitve so nenazadnje na vsaka 4 leta.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Prodajajo pa storitev, ne pa dela šivilj...

Prodajajo storitev, ki bazira na delu šivilj (in še drugih, a predvsem njih).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Žal, zadel si tarčo. Problem je, da je cena v primerjavi s Kitajci nekonkurenčna. Tako da sem bolj sugeriral, da taka delovna mesta nimajo prihodnosti v Sloveniji.

...

bv

Tarčo sem zadel že predhodno vprašanju samem, ko sem za primer dal biši IMV (za menoj ga je dal še nekdo). Izhodiščno vprašanje pa se še vedno zakriva z meglico: zakaj je za davkoplačevalce menda bolje, da "zalagamo" podjetja iz kategorije "too big to fail", namesto, da bi omogočili propad teh podjetij (z vidika lastniške strukture, propad v resnici nima bistvenega vpliva na zaposlene) in prestrukturiranje teh podjetij v smislu prosperiranja rentabilnih dejavnosti in prekvafilikacije presežka delovne sile v druge dejavnosti, ki lahko prosperirajo?

V prvem primeru namreč davkoplačevalci "plačujemo" za zajamčen neuspeh, medtem ko bi v primeru "čiste igre":

- ugotovili dejansko stanje

- se odzvali na dejansko stanje

Centri odločanja so praviloma dovolj dobro plačani za delo in ne delijo usode trga. Zakaj imam občutek, da si plačila ne zaslužijo, pač pa si izplačujejo dobiček iz prevare?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tarčo sem zadel že predhodno vprašanju samem, ko sem za primer dal biši IMV (za menoj ga je dal še nekdo). Izhodiščno vprašanje pa se še vedno zakriva z meglico: zakaj je za davkoplačevalce menda bolje, da "zalagamo" podjetja iz kategorije "too big to fail", namesto, da bi omogočili propad teh podjetij (z vidika lastniške strukture, propad v resnici nima bistvenega vpliva na zaposlene) in prestrukturiranje teh podjetij v smislu prosperiranja rentabilnih dejavnosti in prekvafilikacije presežka delovne sile v druge dejavnosti, ki lahko prosperirajo?

V prvem primeru namreč davkoplačevalci "plačujemo" za zajamčen neuspeh, medtem ko bi v primeru "čiste igre":

- ugotovili dejansko stanje

- se odzvali na dejansko stanje

Centri odločanja so praviloma dovolj dobro plačani za delo in ne delijo usode trga. Zakaj imam občutek, da si plačila ne zaslužijo, pač pa si izplačujejo dobiček iz prevare?

Sem ti odgovoril. Ni problem zapreti Muro. Treba je samo najti junaka, ki bo šel tja in delavcem z imeni in priimki povedal, da so odveč in jim razdelil knjižice. In da šivilj dolgoročno nihče ne bo potreboval. Potem jim bo moral pa še povedati, v kaj naj se prešolajo, da bodo sploh dobili novo delo. V Evropi nimamo ameriškega sistema zaposlovanja, pa tudi ne njihove mentalitete, ko enostvno prideš, razglasiš zaprtje in greš. In potem se nihče več ne sekira. Čeprav... včasih bi bilo dobro, da se kdo zave tudi pri nas, da so čsi sedenja doma in zahtevanja od drugih minili.

Ja, bivši IMV. Tam so imeli tako dejavnost, da so delavce enostavno prestavili na delo v Adria mobil, so imeli delo samo pri drugem delodajalcu. Pri Muri pa tega ni. Nihče več ne bo odprl tekstilne tovarne na tistem koncu, ki bo zaposlila toliko delavcev.

lp

bv

Popravljeno . Popravil Bojanv
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Treba je samo najti junaka, ki bo šel tja in delavcem z imeni in priimki povedal, da so odveč in jim razdelil knjižice. In da šivilj dolgoročno nihče ne bo potreboval. Potem jim bo moral pa še povedati, v kaj naj se prešolajo, da bodo sploh dobili novo delo.

He he... Poznam gospo, ki je bila za o zadolžena v IUV-ju. Dotična gospa je po opravljenem delu bila dober mesec v medicinski oskrbi... Se je zlomila (psihično). Seveda omenjena gospa ni imela moči odločanja. Bila je izvajalka.

Ampak ironijo na stran... Ali morebiti res obstaja junak, ki bo definiral, ki bo tem istim delavcem z imeni in priimki povedal, v kaj naj se prešolajo in bo jamčil s svojim imenom in priimkom? Ali pa nas čaka argentinski scenarij? Morda kak drug?

Razmišljam o tem, da se preselim nekam... recimo v Kanado. In odprem čevljarsko delavnico. Morda se bom lotil še pleskanja ograj. Ali pa morebiti odletim v Bolivijo in se umaknem v samostan. Ga ni čez dobro vero.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

no, ne se več sekirat. izhod iz krize se že pripravlja. Izraelci štimajo vse potrebno za bombardiranje Irana, Američani pa pripravljajo poostrene sankcije, če ne bodo Iranci popustili. Torej izhod iz krize je: nova vojna.

No v Mipu so se najdli taki, ki so predali knjižice in povedali vse delavcem kaj rabijo urediti in kake možnosti majo zej ko je šla firma v kurac. Seveda ni bilo Volka med njimi :rolleyes: .

Junaki so vsi dokler lahko nemoteno izkoriščajo. Potem pa se samo še vozijo, ker peš si ne upajo več ali pa so obdani z varnostniki.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Čeprav... včasih bi bilo dobro, da se kdo zave tudi pri nas, da so čsi sedenja doma in zahtevanja od drugih minili.

Mislim, da se bodo tudi neoliberalci zavedli, da so zlati časi neomejenega grabeža, kreativnega računovodstva, nenadzorovanih denarnih tokov in nemočne države mimo. Potem bo država lahko del ustvarjenih presežkov spet prerazdeljevala tako, da bo celotna družba imela kaj od tega. Tudi tisti najšibkejši.

Po neoliberalnem opustošenju (posledice tega bomo čutili še dolgo) in spremembah, ki jih je prinesla globalizacija, ne bo več dovolj Keynesianski intervencionistični pristop, ki ga omenjaš v napovedih. Potreben bo pristop s človekom, kot centralnim dejavnikom, ne pa z ekonomijo in industrijskim razvojem. Razvoj v smeri pravične, resnično demokratične in okoljsko vzdržne družbe. Če tega ne bomo dosegli, menim, da bomo končali v nasilju, ker to kar se sedaj pogosto dogaja ni nič drugega kot prikrito nasilje.

Mimogrede, ne zdi se mi, da bi delavci Mure samo sedeli na svoji riti in zahtevali nekaj od drugih. V dolgih letih dela so plačali svoj delež davščin državi. In če živiš v neperspektivni regiji, z družino in na minimalni plači, potem si jaz bolj težko predstavljam vlaganje v lastno izobraževanje. Nekaj jih bodo sicer pogoltnila podjetja, ki bolje stojijo, tako kot je to počel npr. Varis, ostali pa bodo brez možnosti, razen če se odpravijo drugam, delat za majhno plačo v slabih pogojih in daleč od družine, tako kot bosanski, albanski in drugi delavci na naših gradbiščih. Če tak odnos do ljudi nekdo smatra za normalnega, potem jaz smatram, da živimo v nenormalni družbi.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Government

To be governed is to be watched over ... directed, legislated, regimented, closed in, indoctrinated, preached at, controlled, assessed, evaluated, censored, commanded; all by creatures that have neither the right, nor wisdom, nor virtue ... Then, at the first sign of resistance ... one is repressed, fined, despised, vexed, pursued, hustled, beaten up, garroted, imprisoned, shot, machine-gunned, judged, sentenced, deported, sacrificed, sold, betrayed ... That is government

Vladanje-Vlada

Biti vladan pomeni biti pod nadzorom...usmerjan, uzakonjen, regimentiran, zapiran, indoktriniran, stalno pod pridigo, kontroliran, primerjan, ocenjevan, cenzuriran, komandiran...vse to od bitij (ljudi) ki nimajo ne pravice ne modrosti niti sposobnosti za to.

Ob prvih znakih odpora pa si pod represijo, kaznovan, prezrt, vznemirjan, zasledovan, nadlegovan, pretepen, zadavljen, zaprt, streljan, streljan z mitraljezom :krneki: , sojen, obsojen, deportiran, žrtvovan , prodan, IZDAN. To je resnica o vladanju.

In kjer je vzgoja od malega taka, da dostojanstvo ni pomembno, glavno je to kar reče nadrejeni, če ne boš šikaniran bo tako kot je.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

IMHO in mojih par vakumskih: če, tekstilna ali katera koli industrija "kalapsa" v kateri koli dejavnosti, bi moralo biti pomembno vsem v družbi, pa nima veze, kje stojiš oz. v kateri dejavnosti si in deluješ.

Če hočemo iz te zagate, bi bilo potrebno zrušiti monetarni finančni sistem, ki je v lasti peščice na svetu ali kot je @gorazd omenil,

vladarjev.

Razvoj v smeri pravične, resnično demokratične in okoljsko vzdržne družbe.

Bi dosegli, če bi začeli z "ničlo" oz. z novim štartom.

Ena rešitev: je res vojna, naslednja, ki ni toliko napačna je: zgledovanje po Marinaledi KLIK

(to je bilo že objavljeno na tem forumu), pa tudi vem, da to ni povsem primerjalen zgled. Če bi štartali od začetka bi bil.

Ne glede na to, bi moral začeti uporabljati vire energije, ki so cenejši (ali skoraj da zastojn) in okolju bolj prijazni.

O tem bi se dalo še pa še . . .

:trance_33_sleep:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A bom izpadu zlo naiven, če predvidevam, da bo ta kriza vsaj malo ločila, izpostavila managerje od kao"menedžerjev" tipa Vovk...itd????.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hm, tu ne gre za nič delat. Žal v Sloveniji ne najdeš delavca, ki bi delal za 1 Euro na dan, na Kitajskem pa... In v Sloveniji, vsak hoče dodatek za vožnjo, nadure, malico, socialno zavarovanje, zdravstveno zavarovanje,..................................................

Prepričaj ljudi v Sloveniji, naj sprejmejo te pogoje, pa bo šlo.

To je vse.

:eek::eek::eek: ja to bi lastniki najraje in tisti, ki vidijo samo denar in obvladajo teorijo in mislijo da jabolka rastejo v merkatorju.

še vedno vas ni izučilo da pohlep pelje samo v prepad in da smo ljudje in ne roboti.

dr.looney :alien1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:eek::eek::eek: ja to bi lastniki najraje in tisti, ki vidijo samo denar in obvladajo teorijo in mislijo da jabolka rastejo v merkatorju.

še vedno vas ni izučilo da pohlep pelje samo v prepad in da smo ljudje in ne roboti.

dr.looney :alien1:

Še enkrat preberi, pa boš v tem stavku zaznal cinizem.

Drugače je pa nekaj res. Vsi se bomo morali naučiti razlikovati med lastniki in zapolsenimi. Žal kapitalizem in vmešavanje v lastnino ne gre skupaj.

Okrog prakse pa - mislim da bi si imela kaj povedat, če bi se dobila ob piru in primerjala izkušnje. Na pamet govorjenje me ne zanima, zato se ne bom vmešaval v to...

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še enkrat preberi, pa boš v tem stavku zaznal cinizem.

Drugače je pa nekaj res. Vsi se bomo morali naučiti razlikovati med lastniki in zapolsenimi. Žal kapitalizem in vmešavanje v lastnino ne gre skupaj.

Okrog prakse pa - mislim da bi si imela kaj povedat, če bi se dobila ob piru in primerjala izkušnje. Na pamet govorjenje me ne zanima, zato se ne bom vmešaval v to...

lp

bv

Včasih so rešitve čisto preproste,a so raznim doktorjem znanosti izpod časti da bi priznali, da ima pa navaden smrtnik prav.

Lastniki pa preveč obsedeni s tem kako bi podjetje izželi.

Jaz osebno zagovarjam stališče, da primarno proizvodnjo ni dobro seliti predaleč od doma, stroške se da zmanjšati samo treba je znat.Najlažje je zmanjševat stroške dela tako, da se ljudi odpušča. To zna vsak, zato ne rabiš fakultete.

Poleg tega je treba razmišljati drugače zaposleni ni strošek, ampak je resurs podjetja s katermi je treba znat. da da najboljše od sebe in se s tem počuti pomembnega in ne kot breme podjetja. seveda to pa od vodstvenega kadra zahteva znanje in veščine.

malo sem naložila..... :whistle::whistle:

aja mimogrede sem punčka in ne fantek :rolleyes: :winkiss:

dr.looney :alien1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Lastniki pa preveč obsedeni s tem kako bi podjetje izželi.

Mislim, kake stresaš ?!?

Torej lasntik najprej vloži kupe denarja, pregarana leta dela, vzogji kader, kupi poslovna sredstva, potem pa mu je cilj pdjetje izžeti :headbang:

Pismo, vsi ste se napalili na teh par kvazi managerjev velikih firm, ki so namesto za dobrobit podjetja skrbeli za prilaščanje premoženja, pozabljate pa da je večina lastnikov podjetij, ki so sedaj ravno tako v krizi, le ta ustanovila s svojim kapitalom, delom, idejo, vztrajnostjo in bistveno več samoodrekanja kot ga zahtevajo oziroma lahko zahtevajo od pri njih zaposlenih.

Jaz osebno zagovarjam stališče, da primarno proizvodnjo ni dobro seliti predaleč od doma, stroške se da zmanjšati samo treba je znat.Najlažje je zmanjševat stroške dela tako, da se ljudi odpušča. To zna vsak, zato ne rabiš fakultete.

Poleg tega je treba razmišljati drugače zaposleni ni strošek, ampak je resurs podjetja s katermi je treba znat. da da najboljše od sebe in se s tem počuti pomembnega in ne kot breme podjetja. seveda to pa od vodstvenega kadra zahteva znanje in veščine.

malo sem naložila..... :whistle::whistle:

Saj v tej temi očitno vsi nalagajo v 3 pm, mešajo hruške in jabolka in komplicirajo, kot da bi bile stvari ne vem kako velika znanost ...

Če bi morala vsak mesec zagotoviti samo minimalno plačo za 10 ali 20 ljudi, me zanima če bi enako mislila o odpuščanju in resourcejih.

Pri nas je delovna zakonodaja bistveno pretoga in bo potegnila v stečaj kup podjetij, ki bi sicer lahko preživela.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če bi morala vsak mesec zagotoviti samo minimalno plačo za 10 ali 20 ljudi, me zanima če bi enako mislila o odpuščanju in resourcejih.

Pri nas je delovna zakonodaja bistveno pretoga in bo potegnila v stečaj kup podjetij, ki bi sicer lahko preživela.

Tukaj lahko na žalost samo pritrdim. Z ženo sva nekoč zaposlovala 8 ljudi (skupaj nas je bilo 10). Mesečni strošek za plače 8-ih ljudi je za naju predstavljal prbl. 14 evrskih tisočakov. Ko so se začele težave, pa ... Ne bi pretirano razlagal o prilagodljivosti sistema.

Lahko samo namignem, da smo formalno "razpadli" na tri podjetja, ki ustrezajo trem dejavnostim. Bil sem priča tudi 4-im zaposlenim od 8-ih, ki so bili "naročeni na plačo". Osebno nisem mogel verjeti, da ne glede na stopnjo izobrazbe, ljudje včasih enostavno pričakujejo plačo - ne glede na dejansko stanje.

Pri nas smo namreč imeli dokaj enostaven model, ki se je sestojil iz fiksnega in variabilnega dela. Fiksni je bil zelo nizek in za vse enak (dobrih 500 EUR NETTO), variabilni pa je bil izračunljiv po vsem znanem modelu... In vendar se mi je v praksi zgodilo, da je gospodična, ki je mesečno dobivala po 1100 do 1400 EUR peti mesec, ko je bilo dela zanjo "premalo" in je dobila "samo 700" očitala, da jo delam "socialni problem". Slednje besede so dobesedne.

Spodbude, da bi koga obdržali nismo dobili. Tako smo naredili dva s.p.-ja, ki sta pobrala subvencije in tako prebrodili čez najhujšo krizo. Iz 10, nas je ostalo 5. Imel sem zaposlenega tudi prijatelja - ekonomista - pospeševalca prodaje. On je bil v manjšem obsegu seveda, Bavčaritate model v živo. S simpatičnimi mahinacijami me je olajšal za 8 tisočakov neposredno in še cca. 2 in pol krat toliko posredno - v pol leta.

Hja, na srečo sva lahko z ženo iz lastnih sredstev v podjetje prinašala svež kapital in ga tako zadolžila pri sebi. Ker nimava namena prodajati, nama je za bilanco vseeno. Kar pa hočem povedati je, da niso samo ubogi/zlobni delavci ali ubogi/zlobni šefi.

Sploh manjši sistemi so pogosto pod pritiskom toge zakonodaje... Samo za primer... Če v podjetju z 10 zaposlnimi eden zboli za 10 delovnih dni... Pomeni to npr. cca. 6-7% povečanje stroška dela na račun "nadur". Tisoč EUR tu, tisoč tam... Pa govorim o majhnem podjetju.

Velika podjetja so že po naravi stvari bolj toga in toga zaposlitvena politika je toliko večja ovira. Posledice so pri nas lepo vidne. Imamo zelo lepo mrežo legalnega dela na črno, imenovanega "študentsko delo". Sistemsko goljufanje. In cel kup vzvodov, kjer država enostavno sisli v ogibanje spoštovanja zakonodaje. Tako postane "hvatanje krivina" nacionalni šport... In v luči tega so razni Bavčarji in Šroti samo te sreče, da so pri večjem koritu.

Medtem ko tako opevani "nacionalni interes" služi samo še kot floskula parazitom, ki v parlamentu in javnosti domovino naslavljajo s "ta država". Retorika, ki nakazuje na kolektivno zavest centrov odločanja: ko izsesamo "to državo" se pa lotimo "Bruslja".

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mislim, da primerjate neprimerljivo. Eno je majhno podjetje, ki ga je ustvaril posameznik in kateri z delavci deli skupno usodo (če gre njemu slabo, gre tudi delavcem) nekaj drugega pa so velika, nekdaj državna podjetja katerih managerji nikoli niso čutili težav samih podjetij in katerih lastniki niso hoteli ali znali reagirati na spremembe ali pa so videli več dobička v likvidaciji in prodaji premoženja kot v nadaljevanju proizvodnje. Gospodarska kriza je samo poslabšala prej opisano stanje.

Filmček, ki ga je ponudil Suzuki pove ogromno, čeprav je to pogled znotraj sistema. Pohlep in nič drugega kot pohlep je najbolj kriv za to krizo. Tisti isti pohlep, ki je gonilo kapitalizma. Torej ostaja dejstvo, da je neoliberalni kapitalizem autodestruktiven.

Pa še enkrat glede 'lenobe' in delavcev. Ljudje imamo roke in nam je prirojeno, da z njimi nekaj ustvarjamo. Še nisem videl duševno zdravega človeka, ki bi lahko cele dneve sedel na svoji riti in nič počel. Zato ne zaničevati ljudi, ki niso na enaki intelektualni, fizični ali drugi ravni kot vi. Te ljudi je sicer lahko zaničevati in izključiti iz družbe a se lahko enega dne pokaže, da znajo streljati in lih vi se lahko najdete na napačnem mestu v napačnem času.

Izraelci nikoli ne bodo premagali Palestincev (razen če jih ne iztrebijo, tako kot je hotel Hitler njih) dokler so Palestinci pripravljeni umreti za svojo idejo. Človek, ki ne more ničesar več izgubiti, je najbolj nevaren.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@Fritz: Menim, da si zelo lepo izpostavil temeljni problem - pohlep in navidezno superiornost (lastnikov kapitala). Izkrivljena predstava o vzročno-posledičnih povezavah bi temu rekel jaz.

Zanimivo se mi zdi, da je kapital (oz. akumulacija le tega) postal cilj, kar je popolnoma absurdna situacija in človek, katerega pohlep obvzame do te mere, kot smo danes priča pri nekaterih medijsko izpostavljenih posameznikih je bolezensko znamenje.

Kapital (v denarni obliki) je namreč smiseln le kot menjalno sredstvo in je torej le merilo in nič več. Z malikovanjem denarja se je izrodila vsaka morala in isto, čemur danes rečemo "neoliberalizem" je v resnici sprevržen Darvinizem v sferi družbenega, pri čemer moči ne predstavljajo več naravne danosti, kot to izhaja iz Darwinizma, temveč sprega polit-ekonomskih dejavnikov, v katerih je kakovost popolnoma nadomeščena s količino.

Zadeva se je danes sprevrgla v tak absurd, da je človek vreden toliko, kolikor lahko troši. Objekt zadovoljitve je popolnoma zamegljen, kaj šele doživetje zadovoljitve. Trošenje je postalo tekma številk brez prave vsebine.

Slednje se pozna tudi v dnevni družbeno-politični sferi, ko se danes pretežno ukvarjajo mediji z višino "nesramno visokih" nagrad posameznikov in z "minimalno plačo" in podobnimi oslarijami. Vsebine teh številk pa se malokdo dotakne. Ali si je morda oseba XY zaslužila to in to nagrado in kakšni so kriteriji, da lahko Janez Slehernik do te nagrade pride.

Na drugi strani, zakaj se kopica Mrjanov in Metk dejansko nahaja v situaciji, ki narekuje nizke dohodke in kaj in koliko je treba storiti, da bi slednji lahko dostojno živeli in kaj danes v dostojno življenje sploh spada.

Če povzamem, se mi dozdeva, da je na sceni premalo ljudi, ki so pripravljeni jasno definirati merila kakovosti na splošni ravni in opredeliti različne sposobnosti (kot je Fritz že namignil) kot enakovreden potencial.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!