Skoči na vsebino

Svetovna finančna/gospodarska kriza - nove vrednote pa so?


ImenitnaPriložnost

Priporočene objave

Ploskam z ušesi od navdušenja, možgani pa doživljajo orgazem.

Res je tako. Tekma za 'materialnimi atributi' "peščice" (ok, verjetno jih je nekaj sto tisoč, morda milijonov) tistih, ki se najbolj učinkovito zagrebejo v sicer številni, 7-milijardni družbi.

Verjetno pozabljajo, da s seboj ne morejo odnesti ničesar in tudi, da se življenje enkrat (bojda absolutno) konča.

Popravljeno . Popravil mashina
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zanimivo se mi zdi, da je kapital (oz. akumulacija le tega) postal cilj, kar je popolnoma absurdna situacija in človek, katerega pohlep obvzame do te mere, kot smo danes priča pri nekaterih medijsko izpostavljenih posameznikih je bolezensko znamenje.

Kapital (v denarni obliki) je namreč smiseln le kot menjalno sredstvo in je torej le merilo in nič več. Na drugi strani, zakaj se kopica Mrjanov in Metk dejansko nahaja v situaciji, ki narekuje nizke dohodke in kaj in koliko je treba storiti, da bi slednji lahko dostojno živeli in kaj danes v dostojno življenje sploh spada.

Globoko se opravičujem, zatrdno sem se odločil da ne bom več pisal.

Ampak ta je pa spet prehuda... Piki, kaj pa je namen kapitalizma? Do sedaj sem bil prepričan, da je prvotni in osnovni namen kapitalizma, akumulacija kapitala. Poti do akumulacije pa so lahko legalne, nelegalne, moralne ali nemoralne, legitimne ali nelegitimne. Kaj pa je po tvojem cilj v kapitalizmu?

Kapital je menjalno sredstvo??? Kako pa to izgleda? Vložim kapital v nove stroje, kaj pa potem? Menjam te stroje za kruh in mleko v trgovini? Kapital je merilo? Merilo česa? Merilo vrednosti? Kaka je pa potem funkcija denarja? Ali imamo sedaj dve merili vrednosti, kapital in denar? Mogoče bomo dodali pa še kaj v košarico meril? Mogoče otroške mlečne zobe ali školjke?

Kapital v denarni obliki? Kaj pa je to? Zelo bi bil vesel, če mi iz nekega relevantnega vira najdeš pojasnilo za to definicijo... Moje poznavanje teh dveh kategorij ne zna povezat drugače kot zelo nedostojno.

In kako je to videti, da se nekdo "nahaja v situaciji, ki narekuje nizke dohodke"? Je potem rešitev da greš 100 m stran in se tam pa "nahajaš v situaciji, ko ti kapital zmeri drugačno ceno kruha?"

Loney

"Jaz osebno zagovarjam stališče, da primarno proizvodnjo ni dobro seliti predaleč od doma, stroške se da zmanjšati samo treba je znat.Najlažje je zmanjševat stroške dela tako, da se ljudi odpušča. To zna vsak, zato ne rabiš fakultete.

Poleg tega je treba razmišljati drugače zaposleni ni strošek, ampak je resurs podjetja s katermi je treba znat. da da najboljše od sebe in se s tem počuti pomembnega in ne kot breme podjetja. seveda to pa od vodstvenega kadra zahteva znanje in veščine. "

konec citata

Hm, kako pa to gre? Človek ima kapital, odloča se o naložbi, potem pa pride nekdo in razloži v dveh stavkih vse tajne ekonomije. Kako pa doseči, da "resurs" (delavec) v Evropi stane kapitalista toliko kot "resurs" (delavec) na Kitajskem? Kaj potem pomeni, da se ne sme odločati po svojih kalkulacijah? Prepričan sem, da boš dobila Nobelovo nagrado za ekonomijo, če pokažeš kalkulacijo, po kateri bodo evropske države investirale v Evropi in najemale evropsko delovno silo, kljub temu, da je najmanj 15 krat (ja, res je, petnajstkrat) dražja, kot azijska. Kako se potem zmanjša stroške? Tudi za to idejo bi bil pripravljen plačati toliko, da ti ne bo treba več v življenju delat, samo če deluje. Če pa je to prepričanje svetobolje, je zelo ceneno.

Drugi odstavek. "Človek je resurs". Če si upaš dati tako izjavo predstavnikom sindikata, si doživljensko izključena iz vseh sindikalnih organizacij sveta. Za drugi del odstavka je pa samo eno vprašanje: KAKO? Floskulo ni težno napisat, problem nastane, ko moramo odgovoriti navprašanje kako delat z delavci.

Če pa zadevo obrnemo, dobimo zanimiv paradoks. Kapital zaposluje delavce. Zato dobijo plačilo. Že moja stara mama je rada rekla naj ne grizem roko, ki me hrani... Da je to najhujše in najbolj zavrženo dejanje, ki ga lahko naredim. Zakaj se torej delavec ne bi prilagajal kapitalu, saj je njegova eksistenca odvisna od kapitala. To pa prejema plačo, nato pa pljuva po plačniku.

Da nebo dileme, z nobeno od teh dveh trditev se ne strinjam. Niti s tvojo, Looney, niti z mojo.

Aja, opravičujem se za spremembo spola, Looney. Si te bom ogledal v detalje, če se kdaj srečava... Če bova kdaj spila tisto pivo.

lp

bv

Popravljeno . Popravil Bojanv
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mislim, kake stresaš ?!?

Torej lasntik najprej vloži kupe denarja, pregarana leta dela, vzogji kader, kupi poslovna sredstva, potem pa mu je cilj pdjetje izžeti :headbang:

Pismo, vsi ste se napalili na teh par kvazi managerjev velikih firm, ki so namesto za dobrobit podjetja skrbeli za prilaščanje premoženja, pozabljate pa da je večina lastnikov podjetij, ki so sedaj ravno tako v krizi, le ta ustanovila s svojim kapitalom, delom, idejo, vztrajnostjo in bistveno več samoodrekanja kot ga zahtevajo oziroma lahko zahtevajo od pri njih zaposlenih.

Saj v tej temi očitno vsi nalagajo v 3 pm, mešajo hruške in jabolka in komplicirajo, kot da bi bile stvari ne vem kako velika znanost ...

Če bi morala vsak mesec zagotoviti samo minimalno plačo za 10 ali 20 ljudi, me zanima če bi enako mislila o odpuščanju in resourcejih.

Pri nas je delovna zakonodaja bistveno pretoga in bo potegnila v stečaj kup podjetij, ki bi sicer lahko preživela.

mal preveč si se nakuhal :naughty: .....z lastniki sem mislila tiste, ki so podjetja kupili ne ustanovili.

nisem ekonomist, to kar sem napisala je pač moj pogled na te zadeve. (tuttakimormoživetpress)

dr.looney :alien1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Prepričan sem, da boš dobila Nobelovo nagrado za ekonomijo, če pokažeš kalkulacijo, po kateri bodo evropske države investirale v Evropi in najemale evropsko delovno silo, kljub temu, da je najmanj 15 krat (ja, res je, petnajstkrat) dražja, kot azijska. Kako se potem zmanjša stroške? Tudi za to idejo bi bil pripravljen plačati toliko, da ti ne bo treba več v življenju delat, samo če deluje. Če pa je to prepričanje svetobolje, je zelo ceneno.

Stvar je simpl ko pasulj.

Če boš uporabljal ceneno delovno silo na kitajskem, to pomeni, da ti bodo sčasoma pokradli tudi znanje in te - spet, sčasoma - verjetno niti ne bodo več potrebovali kot 'delodajalca/kapitalista'. Potem bodo prišli na tvoj teren in te premagali z znanjem, ki si jim ga ti tako dobrohotno 'dal' v zameno za to, da si imel malo manj stroškov. Potolkli te bodo praktično zaradi tvoje lastne pogoltnosti in skoraj s tvojim lastnim kapitalom ali 'kapitalom' ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Stvar je simpl ko pasulj.

Če boš uporabljal ceneno delovno silo na kitajskem, to pomeni, da ti bodo sčasoma pokradli tudi znanje in te - spet, sčasoma - verjetno niti ne bodo več potrebovali kot 'delodajalca/kapitalista'. Potem bodo prišli na tvoj teren in te premagali z znanjem, ki si jim ga ti tako dobrohotno 'dal' v zameno za to, da si imel malo manj stroškov. Potolkli te bodo praktično zaradi tvoje lastne pogoltnosti in skoraj s tvojim lastnim kapitalom ali 'kapitalom' ...

Vidiš, Mashina, ravno to se je že zgodilo. Kitajska dela cca 20 % vseh mobitelov na svetu, razvijajo svoj operacijski sistem namesto Windowsov, so največji svetovni rpoizvajalec avtomobilov na svetu, obvladujejo najnovejše tehnologije sveta. V tehnologiji gradnje stavb pa so pred ostalim svetom.

Zato so lani tudi lahko zaprli toliko tekstilnih tovarn in proizvodnjo preselili v Bangladeš pa še kam...

Njihova je že predraga.

Kaka je rešitev problema? Relativno enostavna in zelo komplicirana. Sindikati in predpisi se morajo spremeniti tako, da bodo resnično varovali socialne pravice ljudi in te pravice dvigniti na nivo, kakršen je v Evropi. Potem se bo njihova delovna sila podražila na nivo evropske.

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaka je rešitev problema? Relativno enostavna in zelo komplicirana. Sindikati in predpisi se morajo spremeniti tako, da bodo resnično varovali socialne pravice ljudi in te pravice dvigniti na nivo, kakršen je v Evropi. Potem se bo njihova delovna sila podražila na nivo evropske.

Točno tako. Zakaj pa je bil ta kkapital, katerega tako poveličujejo nekateri, pr item tako neumen in nedosleden - da je sam sebe zaklal? ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Točno tako. Zakaj pa je bil ta kkapital, katerega tako poveličujejo nekateri, pr item tako neumen in nedosleden - da je sam sebe zaklal? ;)

Hočeš moje mnenje? Ni bil... Zadeva je bila načrtovana. Z istim razlogom je Mittal kupil cca 40 % evropske proizvodnje železa (vse razen proizvodnje jekel posebnih kvalitet). Sedaj pa v Indiji gradi tovarno v vrednosti 2 mrd $ in z njo bo zaprl večino evropskih jeklarn. Pa to ni nobena teorija zarote.

Tudi to je način za izpolnitev kjotskih kriterijev. V drugem koraku pa bodo sprejeti penali za neizpolnjevanje kjotskih in drugih okoljskih kriterijev. Tudi to je način, kako podražiti produkte "Made in China".

In ravno to je razlog, da slovenska Mura ne more preživet, koncipirana tako kot je...

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Da ne bo vse delovalo (vsaj nekaterim) kot prazno nabijanje, lahko sam, v prid večjemu delu lastnih trditev, navajam priznane avtorje od sociologov, ekonomistov, politikov itn. Ta debata se pač pokriva s tem kar trenutno študiram.

Tako bi glede prenosa industrije iz razvitega dela sveta v dežele v razvoju ali v nerazvite pripomnil, da je potrebno upoštevati populacije teh skupin in takoj pridemo do omejenosti resursov in pritiska na okolje. Ker se to dela v kapitalističnem okviru je seveda najbolj pomemben profit in dokler bodo v eni Kitajski na tak način dvigovali standard se mi zdi, da bomo mi vsi prej mrtvi bodisi od starosti ali zaradi kakšne katastrofe globalnih razmer kot pa bo kitajski delavec dosegel raven blagostanja evropskega delavca in kitajska industrija ekološko raven evropske industrije (pa tudi ta ni ravno bleščeča).

Kakorkoli, evolucija sedanjega stanja, v tem pogledu, ne more prinesti napredka temveč, v mnogih pogledih, nazadovanje saj bo te iste omejene resurse izrabljalo več držav in ljudi kot sedaj.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če bi tisti denar ki ga je Amerika in Evropa namenila za rešitev gospodarske krize razdelili med 6 miljarde ljudi kolikor jih je na svetu, bi bil vsak prebivalec dolarski MILJONAR :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Da ne bo vse delovalo (vsaj nekaterim) kot prazno nabijanje, lahko sam, v prid večjemu delu lastnih trditev, navajam priznane avtorje od sociologov, ekonomistov, politikov itn. Ta debata se pač pokriva s tem kar trenutno študiram.

Tako bi glede prenosa industrije iz razvitega dela sveta v dežele v razvoju ali v nerazvite pripomnil, da je potrebno upoštevati populacije teh skupin in takoj pridemo do omejenosti resursov in pritiska na okolje. Ker se to dela v kapitalističnem okviru je seveda najbolj pomemben profit in dokler bodo v eni Kitajski na tak način dvigovali standard se mi zdi, da bomo mi vsi prej mrtvi bodisi od starosti ali zaradi kakšne katastrofe globalnih razmer kot pa bo kitajski delavec dosegel raven blagostanja evropskega delavca in kitajska industrija ekološko raven evropske industrije (pa tudi ta ni ravno bleščeča).

Kakorkoli, evolucija sedanjega stanja, v tem pogledu, ne more prinesti napredka temveč, v mnogih pogledih, nazadovanje saj bo te iste omejene resurse izrabljalo več držav in ljudi kot sedaj.

Fritz, glede na omejenost resursov bi prej rekel, da se je lepša prihodnost za ZDA in Evropo končala. Kitajci so "zasegli" večino afriških resursov, velik del osrednjeazijskih (Kazahstan, Uzbekistan, Sibirija,...) tako da se je cena trenutno sicer spustila (npr. Kitajci so stisnili avstralski rudnik železa, da bo znižal cenorude samo letos za 50 %), zato pa se bo spremenila struktura potrošnje. Relativni delež zahoda bo padel, zrasel bo pa predvsem delež azijcev (Kitajska, Indija,) in držav pod "Monrojevo doktrino". Jasno se vidi, da hitro raste delež javne porabe v državah BRIC (Brazilija, Rusija, Indija Kitajska) in tudi vpliv teh držav na svetovno ekonomijo.

Zame se je na londonskem srečanju G20 zgodila revolucija, katerih posledice še nismo začutili. V čem? Do sedaj so bili US$ splošno sprejeti kot svetovna rezervna valuta, poleg nekaj zlata in malega deleža SDR. V 70-letih je bilo cca 80% deviznih rezerv držav sveta v US$. Zato ZDA niso potrebovali deviznih rezerv. Imeli so samo nekaj zlata in nekaj malega tujih valut, ravno za kak dan ali dva.

Sedaj pa se je zadeva spremenila. Dolarji predstavljajo samo še 63 $ svetovnih rezerv s tendenco padanja. Rastejo pa druge valute, odprla pa se je tudi resna debata o ustanovitvi "svetovne centralne banke". Za začetek naj bi to funkcijo prevzeli SDR, izvajalec naj bi bil IMF ki bi dobil novo funkcijo, zanimiva pa postaja vloga BIS. Le-ta postaja, poleg funkcije postavljalca svetovnih standardov (Basel I in II), vedno pomemnejša. Za moj okus se jača njihova funkcija ""svetovne centralne banke". Njihova spletna stran je izjemno zanimiva iz vidika kam svet gre. Manjka samo še to, da v njihove vrste spustijo še BRIC države, pa jo imamo...

lp

bv

Popravljeno . Popravil Bojanv
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Objavljeno (popravljeno)
Če bi tisti denar ki ga je Amerika in Evropa namenila za rešitev gospodarske krize razdelili med 6 miljarde ljudi kolikor jih je na svetu, bi bil vsak prebivalec dolarski MILJONAR :whistle:

Sayo, mal preveri kalkulacije v tistih 'PPSjih'... Boš vidu, da bi bil vsak Zemljan iz naslova ameriških 'sredstev' bogatejši za cirka 104 dolarje ... ne pa za 104 miljone ... Skratka - tisto sivo v glavi ... pri enih so možgani, pri drugih pa polnilo za lobanjo ... ;)

Popravljeno . Popravil mashina
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sayo, mal preveri kalkulacije v tistih 'PPSjih'... Boš vidu, da bi bil vsak Zemljan iz naslova ameriških 'sredstev' bogatejši za cirka 104 dolarje ... ne pa za 104 miljone ... Skratka - tisto sivo v glavi ... pri enih so možgani, pri drugih pa polnilo za lobanjo ... ;)

Hehe, res je Mashina. Sem tudi jaz parim poslal naprej, da jim matematika najbolj ne gre, ampak še vedno dobivam isti mail :lol: . Zgleda, da je preveč nul, uni iz bivše SFRJ bi še znal preračunat miljarde :)

Popravljeno . Popravil bikez
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sayo, mal preveri kalkulacije v tistih 'PPSjih'... Boš vidu, da bi bil vsak Zemljan iz naslova ameriških 'sredstev' bogatejši za cirka 104 dolarje ... ne pa za 104 miljone ... Skratka - tisto sivo v glavi ... pri enih so možgani, pri drugih pa polnilo za lobanjo ... ;)

Kakšne kalkulacije v PPSjih :?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz žal nisem dobil nobenega maila na to temo :?

ja od kod pa pol te tvoje teorije ? To namreč kroži po mailih že dva mesca, pa so napačne kalkulacije not - sam da folk paniko zganja ...

Hehe, res je Mashina. Sem tudi jaz parim poslal naprej, da jim matematika najbolj ne gre, ampak še vedno dobivam isti mail :lol: . Zgleda, da je preveč nul, uni iz bivše SFRJ bi še znal preračunat miljarde :)

en ni ločil med decimalno piko in decimalno vejico pa med piko za ločit tisočice :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ja od kod pa pol te tvoje teorije ? To namreč kroži po mailih že dva mesca, pa so napačne kalkulacije not - sam da folk paniko zganja ...

en ni ločil med decimalno piko in decimalno vejico pa med piko za ločit tisočice :)

Hm, bolje kot razne teorije zarot, katastrof in podobnega se obnese nekaj podatkov iz WB, IMF, Treasurya, BIS, pa nekaj zdrave kmečke pameti...

Drugače pa - mogoče koga to moti. Billion po ameriško je isto kot naša miljarda. Isto ničel ima... Je treba pogledat kje je vir, da se potem dodajo ali vzamejo tiste 3 ničle...

lp

bv

Popravljeno . Popravil Bojanv
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hmmm... Kako pa kaj možnost ohladitve vpliva na spremembe trga. Sončna aktivnost upada že od l. 2007 in lani/letos na njem ni nobenih peg. Z vidika astro-fizike je torej popolnoma možno, da pride do dokaj hladnejšega obdobja, podobnega tistemu v drugi svetovni vojni... pa tja do sredine 70-ih. Takšen scenarij pa bi seveda znatno vplival na porabo energentov.

Zahod po moje zaenkrat še nima pravega nadomestila za fosilna goriva. Izkoriščanje sončne aktivnosti je zaenkrat premalo razvito - pa tudi ob povečani stopnji oblačnosti (hladen zrak - hitrejša kondenzacija) - se ne bi pretirano obneslo, medtem ko je splošno znano, da se v "hladnejših dobah" tudi vetrovi umirijo (manjše temperaturne razlike).

Kako bi torej v tem trenutku vplivala znatna ohladitev na "trg"? Posledice krize iz l. 2004 ali 2005, katere čutimo sedaj so po moje zgolj simbolične naravi nasproti omenjeni opciji. ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ja od kod pa pol te tvoje teorije ? To namreč kroži po mailih že dva mesca, pa so napačne kalkulacije not - sam da folk paniko zganja ...

en ni ločil med decimalno piko in decimalno vejico pa med piko za ločit tisočice :)

Ne, resnično nisem vedel za kakšen mail na to temo, to sem jaz kar tako bleknil O:-)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zahod po moje zaenkrat še nima pravega nadomestila za fosilna goriva. Izkoriščanje sončne aktivnosti je zaenkrat premalo razvito - pa tudi ob povečani stopnji oblačnosti (hladen zrak - hitrejša kondenzacija) - se ne bi pretirano obneslo, medtem ko je splošno znano, da se v "hladnejših dobah" tudi vetrovi umirijo (manjše temperaturne razlike).

O energetiki se boš nažalost moral še veliko naučiti .) .

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa tudi o soncu si malo mimo vsekal (sonce postaja vedno večje, zaradi pomanjkanja goriva, kar pomeni vedno večja aktivnost in ne obratno), pozabil si tudi na toplo gredo, pa na morske tokove, ki ti uravnavajo podnebje :)

Čisto tako mimogrede. Gradijo se sončne elektrarne. Postavitev je mišljena v Sahari, enosmeren elek. tok bi se prenašal v Evropo in s pomočjo razsmernika pretvarjal v izmenično napetost. Pa na vodne in podvodne elekrarne oz. turbine si tudi pozabil, vetrovi pa za zračne turbine itak ne smejo biti preveliki, ker jih je treba bremzati, da jih ne razbije zaradi prevelikih hitrosti, pa vetrovi so npr. ob obalah najbolj aktualni (Španija, Portugalska, severna Evropa), pa izkoriščanje toplote zemlje. Skratka pripravljeno je vse, samo mi raje kurimo fosilna goriva. Le zakaj? Res pa je, da v avtomobilskem sektorju malo zostajamo, tudi tu odgovor poznaš. Drugače pa npr. Slovenija ima zelo veliko lesne biomase, ki segnjije v gozdu in še pa še, ..)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zadnje poročilo IMF govori o tem, da so države ASEAN-a začele z uvajanjem skupne valute. To so države Azije (Kitajska, Indija,...). Nič novega. Presenetljivo je, kako hitro teče ta postopek. Lani se je začelo govoriti o novi valuti, sedaj se že vzpostavljajo razmere.

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa tudi o soncu si malo mimo vsekal (sonce postaja vedno večje, zaradi pomanjkanja goriva, kar pomeni vedno večja aktivnost in ne obratno), pozabil si tudi na toplo gredo, pa na morske tokove, ki ti uravnavajo podnebje :)

Brez zamere - ampak tukaj se mi zdi, da si pomešal vzročno posledično povezavo. Dogajanje na zemlji je posledica dogajanja v osončju (in širše) in ne obratno. In... Kolikor je meni znano... Je obdobje upadanja sončne aktivnosti (kratki cikel, 7 - 18 let). Seveda pa ... Tukaj je veliiiiko parametrov in ne gre poenostavljati "o vplivu sončnih peg na ceno žita v Angliji". ;)

Čisto tako mimogrede. Gradijo se sončne elektrarne. Postavitev je mišljena v Sahari, enosmeren elek. tok bi se prenašal v Evropo in s pomočjo razsmernika pretvarjal v izmenično napetost. Pa na vodne in podvodne elekrarne oz. turbine si tudi pozabil, vetrovi pa za zračne turbine itak ne smejo biti preveliki, ker jih je treba bremzati, da jih ne razbije zaradi prevelikih hitrosti, pa vetrovi so npr. ob obalah najbolj aktualni (Španija, Portugalska, severna Evropa), pa izkoriščanje toplote zemlje. Skratka pripravljeno je vse, samo mi raje kurimo fosilna goriva. Le zakaj? Res pa je, da v avtomobilskem sektorju malo zostajamo, tudi tu odgovor poznaš. Drugače pa npr. Slovenija ima zelo veliko lesne biomase, ki segnjije v gozdu in še pa še, . .)

Hmmm... tisto o sončnih elektrarnah bi me pa res zanimalo. Ta del sem pa izpustil... me lahko usmeriš? Bom zelo hvaležen. :worship:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Brez zamere - ampak tukaj se mi zdi, da si pomešal vzročno posledično povezavo. Dogajanje na zemlji je posledica dogajanja v osončju (in širše) in ne obratno. In... Kolikor je meni znano... Je obdobje upadanja sončne aktivnosti (kratki cikel, 7 - 18 let). Seveda pa ... Tukaj je veliiiiko parametrov in ne gre poenostavljati "o vplivu sončnih peg na ceno žita v Angliji". ;)

Hmmm... tisto o sončnih elektrarnah bi me pa res zanimalo. Ta del sem pa izpustil... me lahko usmeriš? Bom zelo hvaležen. :worship:

Uhh, da ne bova predolga. Alternativne vire bi ti lahko razlagal en teden, tolk je tega, glede sonca pa tudi ne bova debatirala, ker bi lahko predolgo debatirala, se pa nasplošno strinjam s teboj, dejstvo pa je tudi, da ima sonce vedno manj goriva in se posledično širi, kar pomeni, da bo na zemlji vedno bolj vroče in bo nazadnje neprimerna za življenje, proti koncu nas bo celo pojedlo ...

Sončne elektrarne:

1.) Zadeva deluje tako, da imaš farmo zracal okoli zbiralnika, ki si gibljejo v horizontali in vertikali glede na sonce in energijo usmerjajo v eno točko zbiralnik v kateri je npr. voda ali kakšen drug medij, ki se uparja, naprej pa je klasičen parni cikel na turbino. Potrebno je paziti, da nad tem poljem ne letajo latala (zakaj je verjetno jasno). Zadeva deluje že v Španiji, pa mislim, da sem zasledil tudi v Izraelu. Zadeva dela tudi ponoči v kolikor shranimo del energije.

2.) Druga zadeva pa je zelo visok dimnik v katerem so klasične dvo ali trikrake veternice (okoli 50 komadov velikega premera), ki izkoriščajo vetrove-termiko. Testni model so uničile strele (mislim, da nekje v Španiji).

Zakaj postavitev v Saharo je pa tudi jasna. Dejstvo je, da v Sahari skoraj ni neviht (predvsem za 2. model) in imajo veliko sončnih dni, seveda pa se zadeva lahko postavi tudi pri nas vendar z manjšim izkoristkom.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!