Skoči na vsebino

(NE)Pomagati???


Kane

Priporočene objave

Se opravičujem če tema obstaja!

No da začnem.

Zanima me če bi v primeru, da vidite nesrečo priskočili na pomoč osebi v avtu, na motorju oz. na tleh??

Zadnje čase ko malo po internetu surfam opažam da veliko ljudi v primeru ko vidijo nesrečo mirno hodijo ali se peljejo mimo, kot da se nič ni zgodilo. Včasih se vprašam ali je sploh še potrebno ljudi poučevati o prvi pomoči ko se tko ali tako vsem fučka za druge.

Saj verjetno nobenemu ne bojo jajca odpadla če bo poklical 112 in priskočil na pomoč.

Kako bi vi ravnali?

Mi je pa enkrat znanec povedal, da je njegov prijatelj enkrat opazil nesrečo in prišel pomagati ženski, ki ni dihala in ji masiral srce ter ji dajal umetno dihanje....je pa bolj mišičaste postave in je ženski med masiranjem polomil 3 rebra vendar ji je rešil življenje...in ta ga je na koncu tožila zaradi polomljenih reber. Mislim WTF??? res prasi*a ena nemarna ni hvaležna da je živa naprej ostala, lahko bi mirno odpeljal naprej in ona bi šla rakom žvižgat.

Ste mogoče vi kdaj imeli slabe izkušnje ali kaj podobnega?

Lep pozdrav :trance_33_sleep:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Se je tudi zgodilo da je nekdo povlekel osebo ven iz gorečega avta. Ker je imela poškodovano hrbtenico je ostala na vozičku in tožila tistega ki ji je pomagal. Drugače bi zgorela poleg tega je bila pri polni zavesti. Kaj storiti? Pustiti človeka da zgori pred tvojimi očmi in poslušat krike ali tvegat poškodbo in ga rešit?

Popravljeno . Popravil Hornet
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

To glede reber bo komot izpodbil- vsak reševalec ti bo vedel povedat da je standard da pod rokami začutiš "hrrrsk" ko oživljaš. Še več, zadnjič je en prijavil v stilu "pač, se polomijo rebra, je pa potem toliko lažje oživljat ker se lažje porine noter :whistle:

Glede pomagati ali ne..v primeru prometne nesreče si dolžan pomagati, razen če bi s tem ogrozil sebe ali zaradi kake višje sile. Če si eden tistih ki padejo v nezavest ko vidijo kri, seveda ne boš šel reševat razmesarjenega ponesrečenca- boš več naredil če samo pokličeš pomoč ;)

Popravljeno . Popravil phoebus
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

To glede reber bo komot izpodbil- vsak reševalec ti bo vedel povedat da je standard da pod rokami začutiš "hrrrsk" ko oživljaš. Še več, zadnjič je en prijavil v stilu "pač, se polomijo rebra, je pa potem toliko lažje oživljat ker se lažje porine noter[/quote

Ko sem jaz opravljal nek tečaj prve pomoči, po katerem sem v podjetju in izven njega dolžan pomagati človeku v nesreči, sam je predavatelj (zdravnik) povedal enako. Pri masaži srca velikokrat pride do polomljenih reber, kar ni nič v primerjavi s tem, da na ta račun ponesrečencu rešiš življenje. In zaradi tega potem hoditi na sodišče nima smisla. Tisti naj se samo vpraša kaj bolj ceni - svoje življenje, ki ga ima še nekaj pred seboj ali 3 polomljena rebra, ki se zacelijo v nekaj pičlih tednih.

No, kar zadeva teme, jaz osebno še nisem nikoli moral komu pomagati, pa tudi upam da mi ne bo treba. Če pa že, bom pa to storil brez premisleka in tako kot to najbolje znam.

Lp

Johnny

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Verjetno je gospa videla priložnost zaslužka in izkoristila sebi v prid :trance_33_sleep:

Pohlepnost ne pozna meja!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Slovenski Kazenski zakonik (KZ-1) ureja to problematiko s tremi členi:

Opustitev pomoči

130. člen

Kdor ne pomaga osebi, ki je v neposredni smrtni nevarnosti, čeprav bi to lahko storil brez nevarnosti zase ali za koga drugega, se kaznuje z zaporom do enega leta.

Povzročitev nevarnosti

128. člen

Kdor pusti koga brez pomoči v smrtni nevarnosti, ki jo je sam povzročil, se kaznuje z zaporom do dveh let.

Zapustitev poškodovanca v prometni nesreči brez pomoči

328. člen

(1) Voznik motornega vozila ali drugega prevoznega sredstva, ki pusti brez pomoči koga, ki je bil s tem prevoznim sredstvom ali zaradi njega poškodovan, se kaznuje z zaporom do enega leta.

(2) Če ima opustitev pomoči za posledico hudo telesno poškodbo ali smrt poškodovanega, se storilec kaznuje z zaporom od treh mesecev do petih let.

V prej naštetih primerih, ko je bila oseba, ki je nudila pomoč, tožena zaradi zlomljenih reber ali povzročitve invalidnosti, se lahko, seveda glede na ustrezne okoliščine, sklicuje na določbo, ki ureja skrajno silo:

Skrajna sila

32. člen

(1) Kdor stori dejanje, ki ima znake kaznivega dejanja, zato da bi od sebe ali koga drugega odvrnil istočasno nezakrivljeno nevarnost za življenje, telesno celovitost, osebno svobodo ali premoženje, nujno za preživetje, ni kriv, če take nevarnosti ni bilo mogoče odvrniti drugače, storilec pa se ji tudi ni bil dolžan izpostavljati.

(2) Kdor stori kaznivo dejanje v skrajni sili pod pogoji iz prvega odstavka tega člena zaradi odvračanja nevarnosti za druge pravno priznane vrednote, se ne kaznuje, če je s kaznivim dejanjem prizadejano zlo manjše od zla, ki je grozilo.

(3) Če je v primerih iz prvega ali drugega odstavka tega člena storilec sam povzročil nevarnost, toda iz malomarnosti, ali je prekoračil meje skrajne sile, se sme kaznovati mileje, če pa je prekoračil meje skrajne sile v posebno olajševalnih okoliščinah, se mu sme kazen odpustiti.

Hkrati bi bilo potrebno preveriti tudi vzročno zvezo, saj ni nujno, da je bila invalidnost povzročena zato, ker jo je oseba, ki ji je nudila pomoč, potegnila iz avtomobila.

Moje osebno mnenje je, da ljudje premalokrat opazijo človeka v takšni in drugačni stiski. Najhujše je to, da človeka, ki potrebuje pomoč, preprosto nočejo videti. Prav gotovo je težko ravnati in sprejemati kakršnekoli odločitve v taki situaciji, saj obstaja velika verjetnost, da lahko nesrečniku povzročiš s svojim ravnanjem več škode, kot pa koristi.

Vsak bi moral ravnati v skladu s svojim znanjem in sposobnostmi. Najmanj kar lahko stori vsak izmed nas pa je, da pokliče reševalce.

Človeku, ki je v stiski, smo ljudje dolžni pomagati, ne zato, ker nam tako narekuje zakon, ampak iz moralne dolžnosti do sočloveka.

Hkrati pa ob tem ne smemo pozabiti, da se lahko kaj hitro zgodi, da bomo mi tisti, ki bomo potrebovali pomoč.

Popravljeno . Popravil domina
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Verjetno je gospa videla priložnost zaslužka in izkoristila sebi v prid :trance_33_sleep:

Pohlepnost ne pozna meja!

Točno tako, eni so preveč požrešni na denar... itaq pa je od zavarovlanice poksairala siguro kr dosti denarja, res pa da če si na vozičku ti denar celega sveta ne pomeni nič, usaj meni nebi.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nikoli ne bom razumel bedakov, kot je ta babnca. A potem bi raje imela 40.000 evrov, pa na vozičku...?

Veš, da boš pomagal, če vidiš nesrečo. So nam pa na enem tečaju poučili, da pokliči reševalce in do njihovega prihoda pomagaj po svojih močeh. Če pa se ne čutiš sposobnega, pa raje pokliči reševalce in zavaruj kraj nesreče.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

če se ja da, pridm pomagat, če ni res sile

tud če vidm kakega motorista ob cesti in da se mi zdi da rab pomoč se ustavm

pa pomagam staram mamam čez železnico, če sm glih na železnic :whistle: :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Enako.. Vedno ustavil in ponudil pomoč (bilo že kar nekajkrat), slabih izkušenj še nimam, je pa res, da k sreči še nisem naletel na noben hujši primer. In upam da tudi ne bom, če pa bom, se bom pa potrudil pomagat po najboljših močeh..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

vedno se ustavit, sploh pri nesreči motorista. tudi če že ne znaš pomagat lahko vsaj preprečiš da bi mu kak drug laik probal snet čelado.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nisem jaz napisal da je gospa končala v vozičku...to je napisal nekdo drug...ampak vseeno tožba za rešeno življenje dokazuje pohlep.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vsak bi moral ravnati v skladu s svojim znanjem in sposobnostmi. Najmanj kar lahko stori vsak izmed nas pa je, da pokliče reševalce.

Je pa lahko že prepozn če čakaš na reševalce. Js se zmer ustavm in pomagam, če je pa že gdo tam pa vprašam če je kaj za pomagat.

Se nam je pa enkrat nardil da smo se pripelal do nesreče, so zraven avta stal trije pa gledal. Se vstavmo in gremo ven, ker je bil avto na streh čez celo cesto, pa smo misl da ni nč hudga k se oni tko lepo pogovarjajo. Vprašamo če je kej za pomagat pa pravjo oni, ne vemo ker je voznik še v avtu. Pa se mama skloni do okna, pa se je voznik dušil z lastno krvjo. Pol smo ga pa hit vn spravl, oni trije so pa kot budale stal pa gledal.

Tko da js pravim pomagi vsakm, ker ne veš kdaj boš sam rabu pomoč!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Evo, mene je nekdo rešil iz gorečega vozila in sem mu od vsega srca hvaležen, da mi je prerezal pas in me potegnil iz gorečega vozila!! Niti na kraj pameti mi ni prišlo, da bi ga tožil. Čez eno leto je ta možakar sam umrl v prometni nesreči, tudi on ni mogel priti iz oz. izpod vozila :cry: .

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ko je imel eden od članov tega foruma nesrečo z motorjem, sem ustavila. ta čas, da sem prišla na drugo stran ceste, je prišla že njegova mama in policisti. sem mamo vprašala, če kaj pomagam, pa je rekla, da ni treba.

pa sem šla.

jaz ustavim, če le vidim, da je kje kaj. hvaležna bi bila, če bi tudi drugi to naredili, če bi se bognedaj to zgodilo meni.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vsekakor je človeku ki doživi nesrečo treba pomagati. Ni pa se treba na prizorišču nesreče ustaviti in prodajati zijal in delati gneče kar mnogi zelo radi počnejo. Če bi prišel na prizorišče nesreče med prvimi bi vsekakor ustavil in poskusil pomagati. Če pa vidim da poškodovancem že nudijo pomoč pač odidem.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...

Vsak bi moral ravnati v skladu s svojim znanjem in sposobnostmi. Najmanj kar lahko stori vsak izmed nas pa je, da pokliče reševalce.

Človeku, ki je v stiski, smo ljudje dolžni pomagati, ne zato, ker nam tako narekuje zakon, ampak iz moralne dolžnosti do sočloveka.

Hkrati pa ob tem ne smemo pozabiti, da se lahko kaj hitro zgodi, da bomo mi tisti, ki bomo potrebovali pomoč.

Word :worship:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Se opravičujem če tema obstaja!

No da začnem.

Zanima me če bi v primeru, da vidite nesrečo priskočili na pomoč osebi v avtu, na motorju oz. na tleh??

Zadnje čase ko malo po internetu surfam opažam da veliko ljudi v primeru ko vidijo nesrečo mirno hodijo ali se peljejo mimo, kot da se nič ni zgodilo. Včasih se vprašam ali je sploh še potrebno ljudi poučevati o prvi pomoči ko se tko ali tako vsem fučka za druge.

Saj verjetno nobenemu ne bojo jajca odpadla če bo poklical 112 in priskočil na pomoč.

Kako bi vi ravnali?

Mi je pa enkrat znanec povedal, da je njegov prijatelj enkrat opazil nesrečo in prišel pomagati ženski, ki ni dihala in ji masiral srce ter ji dajal umetno dihanje....je pa bolj mišičaste postave in je ženski med masiranjem polomil 3 rebra vendar ji je rešil življenje...in ta ga je na koncu tožila zaradi polomljenih reber. Mislim WTF??? res prasi*a ena nemarna ni hvaležna da je živa naprej ostala, lahko bi mirno odpeljal naprej in ona bi šla rakom žvižgat.

Ste mogoče vi kdaj imeli slabe izkušnje ali kaj podobnega?

Lep pozdrav :trance_33_sleep:

Vem za en lokalen primer. Traktorist je oral na brežini in na koncu "njive" dvignil plug. Takrat se je zardi bočnega sunka traktor prevrnil. Traktoristu ni bilo nič (baje). Poklical je svojega kolega (!), da naj mu ta pride s svojim traktorjem pomagat postavit prevrnjeni traktor pokonci. Kolega seveda pride. Navežeta traktorja, kolega zadevo potegne pokonci a se pri tem naveza utrga in pravkar postavljeni traktor se znova prevrne-žal pri tem poškoduje orača. Kolega pokliče pomoč, oskrbuje bore malo, saj pri sebi nima drugega kot majice na svojem hrbtu. Pomoč kmalu pride in oskrbi poškodovanca. Orač ostane s strajno poškodbo izgube vida na eno oko počeno lobanjo in ogromno šivi.

Čez mesec ali dva orač toži kolega za nastale poškodbe. Orač tožbo dobi in sicer v višini osebnega vozila srednjega razreda.

Želim samo opozoriti in poudariti , ker sem sam imel že kar nekaj intervencijskih vlek iz jarkov ipd. (pač zaradi "značilnosti" kraja kjer živim), da najprej in res NAJPREJ se prepričajte kaj storiti, da boste v situaciji najbolj NEVTRALNO pomagali.

-zavarujte (če lahko) mesto nesreče !

-Nato morebitne sodelujoče v nezgodi (sploh pa če so npr. vinjeni, lažje poškodovani,..) "prepričajte", da v reševanju NE sodelujejo. Velja tudi za panične osebe, osebe, ki kričijo pa čeprav v "organizacijske namene", itd... Nato šele ukrepajte - preudarno, mirno (tiho) in čimbolj učinkovito.

-NIKOLI ne nudite oskrbe za katero točno ne veste kaj počnete. To posebej velja za premike poškodovanca (ob poškodbah glave,vratu,prsnega koša,..).

-Nikoli naj, katerakoli oseba, ne stoji na naklonu pod vozilom, predmetom,..., ki ga boste premaknili v procesu reševanja.

-Posebej previdni bodite v gozdu kjer so površine neutrjene in vlažne, les pa svež in težek...

-Ne precenjujte svojih fizičnih sposobnosti.

-Vedno mislite nase in kako boste med nudenjem pomoči ohranili svoje zdravje in se ne izpostavljajte večjim nevarnostim.

Upam,da bo vsaj kakšna napisana vrstica kdaj komu kaj koristila. Srečno !

To glede reber bo komot izpodbil- vsak reševalec ti bo vedel povedat da je standard da pod rokami začutiš "hrrrsk" ko oživljaš. Še več, zadnjič je en prijavil v stilu "pač, se polomijo rebra, je pa potem toliko lažje oživljat ker se lažje porine noter :whistle:

Glede pomagati ali ne..v primeru prometne nesreče si dolžan pomagati, razen če bi s tem ogrozil sebe ali zaradi kake višje sile. Če si eden tistih ki padejo v nezavest ko vidijo kri, seveda ne boš šel reševat razmesarjenega ponesrečenca- boš več naredil če samo pokličeš pomoč ;)

To je že res - a reševalec sam lahko odgovarje le zaradi morebitne malomarnosti med procesom ipd., ne pa zaradi nastale poškodbe a.k.a. zlomljena rebra. Medtem, ko laična oseba odgovarja direktno za nastalo poškodbo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Eh ža nas na tečaju učijo tako: Pač naučijo kar je treba, na koncu pa rečejo, da če vidimo nesrečo in smo tam prvi, naj raje pokličemo reševalca, saj v nasprotnem primeru te lahko poškodovanec toži, kot se je to zgodilo v primeru Kane-ja

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Res lepo slišati da ste pripravljeni pomagat....tak sem tudi jaz, sem direkt videl nesrečo pred očmi kako se je zgodila in sem tako prijatelju rekel naj ustavi na pločniku sem ven iz žepa potegno mobitel preden sem iz avta pršou hočem klicat rešilce...so na srečo rešilci bili na cesti in čakali na rdeči luči tako da ni bilo nobenih hujših poškodb z nobenim...hvala bogu

Me pa res razjezi ko sem gledal DARSove posnetke nesreč, folk se kar mirno naprej pelje ne da bi se ustavili in pomagali osebi...oni kot da se nič ni zgodilo...in še lepo počai gleda kaj se je zgodilo in počasi se izmika raznim zadevam na cesti.

Pa tut če prinori motorist ali avtomobilist...ma pomagat vseeno se bo že on ukvarjal z drugimi zadevami...če ne druzga veš da si eno (mogoče tudi več) dobro stvar naredil v življenju. Žalostno je to ker noben za nobeno stvar ni več hvaležen.

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...

Želim samo opozoriti in poudariti , ker sem sam imel že kar nekaj intervencijskih vlek iz jarkov ipd. (pač zaradi "značilnosti" kraja kjer živim), da najprej in res NAJPREJ se prepričajte kaj storiti, da boste v situaciji najbolj NEVTRALNO pomagali.

-zavarujte (če lahko) mesto nesreče !

-Nato morebitne sodelujoče v nezgodi (sploh pa če so npr. vinjeni, lažje poškodovani,. .) "prepričajte", da v reševanju NE sodelujejo. Velja tudi za panične osebe, osebe, ki kričijo pa čeprav v "organizacijske namene", itd... Nato šele ukrepajte - preudarno, mirno (tiho) in čimbolj učinkovito.

-NIKOLI ne nudite oskrbe za katero točno ne veste kaj počnete. To posebej velja za premike poškodovanca (ob poškodbah glave,vratu,prsnega koša,. .) .

-Nikoli naj, katerakoli oseba, ne stoji na naklonu pod vozilom, predmetom,..., ki ga boste premaknili v procesu reševanja.

-Posebej previdni bodite v gozdu kjer so površine neutrjene in vlažne, les pa svež in težek...

-Ne precenjujte svojih fizičnih sposobnosti.

-Vedno mislite nase in kako boste med nudenjem pomoči ohranili svoje zdravje in se ne izpostavljajte večjim nevarnostim.

Upam,da bo vsaj kakšna napisana vrstica kdaj komu kaj koristila. Srečno !

Odličen in zelo koristen nasvet! :worship::worship::worship:

To je že res - a reševalec sam lahko odgovarje le zaradi morebitne malomarnosti med procesom ipd., ne pa zaradi nastale poškodbe a.k.a. zlomljena rebra. Medtem, ko laična oseba odgovarja direktno za nastalo poškodbo.

Kolikor je meni znano, je s tem ravno obratno. Reševalec odgovarja strožje kot laik, ker je strokovno usposobljen in je dolžan ravnati v skladu s pravnim standardom dobrega strokovnjaka ter v skladu s pravili zdravniške stroke.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

En moj p'rjatu je bil tako fer, da je ubogi (nastavljeni) ženički pomagal, v tem času so ga pa okradli!

Ampak, jaz bi vseeno v dani situaciji pomagal.

Samo v opozorilo!

Popravljeno . Popravil moto rider
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kolikor je meni znano, je s tem ravno obratno. Reševalec odgovarja strožje kot laik, ker je strokovno usposobljen in je dolžan ravnati v skladu s pravnim standardom dobrega strokovnjaka ter v skladu s pravili zdravniške stroke.

Aja, pa da se ne bomo narobe razumeli. Reševalec, niti laik ne odgovarja za poškodbe (npr. zlomljena rabra pri masaži srca), ki se jim ni moč izogniti pri učinkovitem dajanju prve pomoči.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ko sem imel pred dvema letoma prometno nesrečo na Celovški mi je takoj prišel iz trgovine pri mestu nesreče pomagat možakar za kar sem mu zelo hvaležen. Na srečo mi ni bilo kaj hujšega in mi je samo pomagal z voznega pasu na pločnik, saj ljudje vozijo kot teleta :slap: in bi me lahko še kakšen na tleh ležečega še povozil, da bi mi skrajšal muke :evilgrin: . Zato bi se na tem mestu zahvalil Dejanu Dobovšku, ki mi je pomagal :worship::worship::worship: . Dejan, še enkrat HVALA.

LP Robert

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!