Skoči na vsebino

Uganka za pametnejse


Priporočene objave

Tako nekako je razmišljal učitelj. Dejansko je bil v opisu paradoksa v knjigi (Raymond Smullyan: Za vedno neodločeno, Ugankarski vodič za Gödela) njegov naslednji stavek: "Vzemite liste, pišemo." Vendar, če razmišljaš tako kot študent, je ponedeljek na koncu prav tako izločen kot vsi ostali dnevi:

- če učitelj odlaša s testom do petka, potem v petek dijaki že zagotovo vedo, da bodo pisali -> ni v skadu z 2. stavkom učiteljeve izjave, zato petek odpade

- če "verižiš" enako razmišljanje, odpade tudi četrtek, pa sreda,...

- ostane ponedeljek - vendar: dijaki vedo, da pišejo danes, to je v ponedeljek - kar spet ni v skladu s profesorjevo izjavo (ko so izjavo dijaki slišali, že vedo, če je pa ne bi slišali, je pa itak vse razmišljanje odveč...). Ta isti paradoks zato prevedejo le na "paradoks enega dne" (npr. ponedeljka).

Kot pravi avtor knjige, je bila na temo tega paradoksa napisana že cela kopica člankov. Avtor se najbolj nagiba k rešitvi, ki nekako upošteva "padanje zaupanja" dijakov v celotno učiteljevo izjavo proti koncu tedna. Precej čudna zadeva, ni kaj...  :?

KJE JE PA TUKI LOGIKA?????? :shock: :? :evil:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Katalonci,Baski,Škoti;Valižani je nimajo-Slovenci pa jo imamao ?

kaj je to ?

Svojo drzavo ... :D

Točno !

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Katalonci,Baski,Škoti;Valižani je nimajo-Slovenci pa jo imamao ?

kaj je to ?

Svojo drzavo ... :D

Točno !

PA KEKCA MAMO MI TUD K GA ONI NIMAJO :wink:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

KJE JE PA TUKI LOGIKA?????? :shock:  :?  :evil:

:lol: E, Poldy, pa smo tam! Saj sem napisal, da gre za paradoks. Tudi mene je krepko zmedlo, pa še koga. V knjigi piše, da enotne rešitve zanj še ni, čeprav je bilo napisanih že na ducate člankov. Sicer je knjiga izšla leta 1992, tako da se je vmes lahko že kaj zgodilo... Če se bom spomnil, bom zvečer iz knjige natanko "preplonkal" avtorjevo mnenje o rešitvi, podprto še z enim, podobnim paradoksom. Vse skupaj je pa nekako "zakuhal" matematik Gödel...

Na kratko - gre za to, da oba stavka učiteljeve izjave držita (in se tudi izpolnita) le, če študent dvomi ali v eno ali drugo profesorjevo trditev. Tisti podobni paradoks (zvečer sledi copy-paste iz knjige) je nekako takle - upam, da si je moja starajoča se buča prav zapomnila:

Študent vpraša profesorja teologije: "Ali Bog obstaja?"

Profesor: "Bog obstaja, vendar vi nikoli ne boste verjeli, da obstaja."

Kako naj študent verjame celotni profesorjevi izjavi? Če mu verjame, da Bog obstaja, ne drži drugi del, če pa v obstoj Boga ne verjame (verjame torej drugemu delu izjave), ne more sprejeti prvega dela profesorjeve izjave...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:lol: E, Poldy, pa smo tam! Saj sem napisal, da gre za paradoks. Tudi mene je krepko zmedlo, pa še koga. V knjigi piše, da enotne rešitve zanj še ni, čeprav je bilo napisanih že na ducate člankov. Sicer je knjiga izšla leta 1992, tako da se je vmes lahko že kaj zgodilo... Če se bom spomnil, bom zvečer iz knjige natanko "preplonkal" avtorjevo mnenje o rešitvi, podprto še z enim, podobnim paradoksom. Vse skupaj je pa nekako "zakuhal" matematik Gödel...

Na kratko - gre za to, da oba stavka učiteljeve izjave držita (in se tudi izpolnita) le, če študent dvomi ali v eno ali drugo profesorjevo trditev. Tisti podobni paradoks (zvečer sledi copy-paste iz knjige) je nekako takle - upam, da si je moja starajoča se buča prav zapomnila:

Študent vpraša profesorja teologije: "Ali Bog obstaja?"

Profesor: "Bog obstaja, vendar vi nikoli ne boste verjeli, da obstaja."

Kako naj študent verjame celotni profesorjevi izjavi? Če mu verjame, da Bog obstaja, ne drži drugi del, če pa v obstoj Boga ne verjame (verjame torej drugemu delu izjave), ne more sprejeti prvega dela profesorjeve izjave...

Aha ži razumem pa kaj ko bi se midva dobila rajš na enim piru a ????

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kako naj študent verjame celotni profesorjevi izjavi? Če mu verjame, da Bog obstaja, ne drži drugi del, če pa v obstoj Boga ne verjame (verjame torej drugemu delu izjave), ne more sprejeti prvega dela profesorjeve izjave...

To je pa skor tako, kot naši zakonodajalci, ki kašen sranje na prijetno stvar prpopajo, da bi ja šel zakon skozi.

To je v bistvu manipulacija. 8)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Katalonci,Baski,Škoti;Valižani je nimajo-Slovenci pa jo imamao ?

kaj je to ?

Svojo drzavo ... :D

Točno !

PA KEKCA MAMO MI TUD K GA ONI NIMAJO :wink:

In to ne le enega ampak celo tri...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!