Skoči na vsebino

otvoritev podjetja


stuhec

Priporočene objave

Pozabi na gradbeništvo........preveč nasičena panoga.

Manjka mojstrov, da ti pridejo popravit eno ploščico, zamenjat odtok na pomivalnem koritu, popravijo rolete, očistijo bojler..........

Tega manjka........gradbenih mojstrov, ( ki v večini to niso ).......je preveč!!!!!

kakšno ploščico to misliš ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tko kot je Klimbra rekel, manjkajo mojstri, ki bi opravljali manjša popravila (kakšno pipo zamenjat, kako nekomplicirano cev, ki pušča, zamenjat, ... ) Kar pač rabijo starejši, ki ne znajo in ne zmorejo manjših hišnih popravil.

Takega mojstra je v Ljubljani prav težko najt.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... za 1000 € neto izplačila tebi mesečno, to firmo (spet tebe) stane 1820€...

Kakšna je "formula" za izračun bruto-neto? kolikor vem je to sicer zelo individualna zadeva...

Pa še to, meni se zdi ob zagonu nerealno pričakovat 1000 € mesečno (če seveda ne gre za že precej utečeno dejavnost).

Drugač pa hvala vsem za prispevke. Sem tudi sam v fazi odločanja med sp-doo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kakšna je "formula" za izračun bruto-neto? kolikor vem je to sicer zelo individualna zadeva...

Seveda je odvisno kolk si plačuješ not...

Mislim pa,da je ta primer med najnižjimi,če ne celo najnižji!

Plača:

Bruto 592,14eu

Neto 455,65eu

-----------------

Dohodnina 5,63eu

Pris. za PIZ iz plače 15,5%.....91,76eu

Pris.za zdr.var.iz plače 6,36%....37,66eu

Pris.za zaposlov.iz plače 0,14%..0,83eu

Pris.za star.var.iz plače 0,1%...0,58eu

Skupaj 136,49eu

--------------

Plus koliko je malica,ker jo obračunaš posebej in se ne šteje v obračun!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ko tele vaše poste berem mi gre kar malo nasmeh!!!

Namreč že moj star oče in oče sta bila obrtnika,jaz sem samo 30 let obrtnik.In lahko mi verjamete tako težkih časov kot so sedaj še nikoli ni bilo sploh,če imaš delo s strankami.Danes je najbolje tistim,ki imajo sigurno službo popoldne pa se ukvarjajo z kako dopolnilno dejavnostjo pa naj bo legalna ali ilegalna saj država vse dovoli zaradi socialnega miru.Vsi vidite samo obrtnikove; avte, hiše,motorje itd.Noben pa nevidi obrtnika, ko je najmanj po 10 ur v delavnici opravlja delo;šefa,delavca,knigovodje,telefonista,skladiščnika,čistilke itd. vse v enem (medchen fuhr alles).Zdaj pa še malo k dajatvam npr. če imaš S.p. samozaposlen:najemnina ca 1K ,2X-tno socijano(kot delodajalec in kot delojemalec)najnižja postavka za neto plačo 500€(ko greš v penzijo 415€) invalidsko in penzijonsko zavarovanje je mesečna dajatev ca 450€ + električna energija, kumunalije,knjigovodski servis to vse skupaj te na mesec stane ca 600€.Potem je treba odvisno od obrti plačevati: Ajpes letno ca 150€,letni obračun ca 150€,davčna napoved 150€,razdelit na 12 mesecev je potrebno še stroške pot na delo,regres,dopust,bolniško,izobraževanje,na vsake 2 leti kontrola gasilnih aparatov,izpit iz varstva pri delu.Na tri leta pregled vse opreme za manjšo meh.del (kompresor dvigalke manometri itd.) strošek ca 1,5K.Pozabil sem še razne pogodbe o odvozu raznih odpadkov kot so:gume,akumulatorji,olja,železo,steklo,nevarni odpadki itd.itd. vse to je odvisno od vrste obrti.

Veliko sem še pozabil napisat kot je: npr.čistila,knjigovodski materijal,računalnik,programi,zaščitna sredstva,potrošni mat. vzdrževanje, itd.itd.

Ps. ne se prestrašit samo pogumno v obrt, ampak mogoče si bo vsak lahko malo izračunal koliko mora mesečno zaslužit in koliko delat, da to vse sfinancira in da ti še kaj ostane.Pa še tole moj izračun je za povprečno plačo v SLO ne za najnižjo! :hmm:

Popravljeno . Popravil Brumer
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kakšna je "formula" za izračun bruto-neto? kolikor vem je to sicer zelo individualna zadeva...

Pa še to, meni se zdi ob zagonu nerealno pričakovat 1000 € mesečno (če seveda ne gre za že precej utečeno dejavnost).Drugač pa hvala vsem za prispevke. Sem tudi sam v fazi odločanja med sp-doo.

Odvisno, za koga računaš. Za take stvari so ustvarjeni svetovalci, ki ti 'VSE' razložijo. Na motosvetu in med 'prjatli' ti bo vsak samo en delček informacij dal, pa če se še tako trudijo 'vse povedat'.

Jaz tudi recimo mislim, da vem 'vse', pa se mi zdaj res ne da pisat 1 uro, da ti to 'vse razložim', kar so meni razložili recimo svetovalci ...

Noben pa nevidi obrtnika, ko je najmanj po 10 ur v delavnici opravlja delo;šefa,delavca,knigovodje,telefonista,skladiščnika,čistilke

Jaz bi tudi delal samo 10 ur dnevno ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kakšna je "formula" za izračun bruto-neto? kolikor vem je to sicer zelo individualna zadeva...

niti ni :whistle: za vse obstaja formula - ni 100% ampak:

http://www.racunovodja.com/izracuni/place2009/opa.asp

Pa še to, meni se zdi ob zagonu nerealno pričakovat 1000 € mesečno (če seveda ne gre za že precej utečeno dejavnost).

nevem kaj teh 1000€ pomeni, 1000€ prometa ali 1000€ čistega zaslužka (plače)

brumer je lepo napisal še nekaj malega dodatnih stroškov, so različni odvisno od dejavnosti ampak stroškov se nabere hitro!

najboljše je če delaš z računalnikom in imaš pisarno doma in plačuješ to kar itak doma rabiš (kurjavo, ni najemnine, internet, telefon,...). takoj ko se greš obrt stroški raznih državnih agencij, dovoljenj, itd. narastejo. pa tu govorim o stroških brez zaposlenih, tam pa imaš še malice, regrese, bolniške, potne stroške,... dokler delaš sam jemlješ kolikor lahko, ko imaš zaposlene pa je druga pesem - plača more biti 15. na računu pa če imaš posel ali ne.

gradbeništvo??? to je panoga z največjo plačilno nedisciplino ali roki plačil 120-150 dni. kdor danes gre v to panogo more imeti obvezno doo in dovolj zaloge denarja da lahko financira vse stroške poslovanja nekaj mesecev če je potrebno.

aja krediti in sp - ni šans!!!! samo toliko če bi kdo mislil imet sp in kaj za firmo ali privat financirat s kreditom.

včasih se ob redni službi bolj splača imeti popoldanski sp ali pa popoldanski sp na ženo, ampak to je že druga pesem :whistle:

vsekakor pa če ne računaš da boš s samostojno dejavnostjo (sp. doo, dno, kd,..) zaslužil vsaj 1000€ mesečno čistega (recimo minimalno 1500-1800€ mesečnega prometa) je boljše imet redni šiht za 500€. oddelaš 8 ur in te ne boli glava za ostalo. brumer je rekel delo 10 ur dnevno, no jaz bi bil tudi vesel (kot mashina) če bi bilo samo 10 ur. pa je pometanje še najlepše delo, lepše kot sedet v avtu in hodit iz sestanka na sestanek.

danes bi na žalost večina večkrat sestankovala, učinek sestankov pa je 10% ali manj sklenjenih poslov in ogromno porabljene energije.

poklici kjer je garantiran posel če delaš dobro:

keramičarstvo, popravila vseh vrst (elektrika, vodovod, kurjava,...), pleskarstvo, čiščenje domov!

ostalo pa je bitka :krneki:

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

aja krediti in sp - ni šans!!!! samo toliko če bi kdo mislil imet sp in kaj za firmo ali privat financirat s kreditom.

tle s pa mem usekow.... za vsak kredit je odvisno, s čim jamčiš zanj... a ne, de?

dovolj nepremičnin ti zagotovi vsak kredit; vezan denar, ki ga nočeš porabiti za investicijo; dovolj prometa in kredibilnost pri banki; ... jeba je, če ne veš s čim bi jamčil.. s prometom sp-ja, ki ga nočeš realno prikazati zaradi davkov? jeba. takrat, ko hočeš kredit, penzion in ostale zadeve...

moje mnenje: za tiste, ki vedo, kaj je njihov denar kot zaposlen v sp-ju in kaj je denar sp-ja, je vseeno. za ostale je boljši doo, ker je potrebno odvajanje dajatev takoj in ne konec leta, ko prideš do tega, da zaposlen (kot lastnik) dela za manj kot par 100€/mesec, denarja za cesarja pa od nikoder.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

misel je na firmo z cca 3-5 zaposlenimi, ki pa ne bi bili redno

glavna pa bi bila 2

eden z 4, drugi z 5 stopnjo

področje gradbeništvo

Ja pravi čas si našel za gradbeništvo, če si nov te bodo tako nat... da se ti bo zjokalo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pa še nekaj

če imaš z neko firmo pogodbo

izplačilo 15 v mesecu, pa tega ni

so lahk kakšne sankcije ?

Kje pa so tisti ki plačajo na rok, pozabi. Če nimaš dobrih rabatov, velike roke plačil pri dobaviteljih ali pa zelo velike zaloge denarja boš propadel v štartu.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

poznam enga gradbenika, ki je delal po principu plačila "pol takoj, pol pa čez en mesec" ... kmalu je bilo "pol zdaj, pol pa nikoli" ...

trenutno je na Sončni upravi.

Ko boš imel ti 43 let delovne dobe in boš 30 let obrtnik bi te jaz rad videl, če boš res še lahko delal več kot 10 ur na dan,kot si omenil v zgornjem postu.Če bi pri nas vsi delali 10 ++ efektnih ur na dan(kot ti) bi imeli pri nas Švico že pred letom 2000. :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ko boš imel ti 43 let delovne dobe in boš 30 let obrtnik bi te jaz rad videl, če boš res še lahko delal več kot 10 ur na dan,kot si omenil v zgornjem postu.Če bi pri nas vsi delali 10 ++ efektnih ur na dan(kot ti) bi imeli pri nas Švico že pred letom 2000. :whistle:

saj marsikateri od nas dela 10+ ur, ampak kaj ko imamo velik javni in politični sektor, ki jim 8 ur šihta rata samo z 3 urami malice :whistle:

  • Všeč mi je 1
  • Ni mi všeč 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

saj marsikateri od nas dela 10+ ur, ampak kaj ko imamo velik javni in politični sektor, ki jim 8 ur šihta rata samo z 3 urami malice :whistle:

Pozabil si še upoštevat seje,sestanke,upravičena odsotnost z dela-osebne nabave,rekreacija,zdravniški pregledi itd.itd. :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zavezanec za DDV avtomatsko postaneš ko presežeš določeno kvoto letnega prometa (po tastarem je bilo 5.000.000,00 SIT)

zavezanec si po novem pri prometu prek 25.000 €

Davek na dobiček pa plačajo vsi in sicer 25% od čistega dobička v koledarskem letu....

bučke lll rolleyes.gif

namreč je kar razlika v davku

pri d.o.o je res menda 25%..

pri s.p. pa je zgodba mal drugačna..

letna davčna osnova do 7.410,42 = 16%

od 7.410,42 do 14.820,83 = 27%

nad 14.820,83 = 41%

tukaj prav pride DOBER računovodja!!!

Ce se ne motim moras imeti za s.p. vsaj V. stopnjo izobrazbe oz mojstrski izpit.

Mojstrski izpit samo za dejavnosti, kjer je to potrebno. Recimo kakšen zidar, mehanik..

Pa še to, meni se zdi ob zagonu nerealno pričakovat 1000 € mesečno (če seveda ne gre za že precej utečeno dejavnost).

Hm, res je, da se lahko marsikaj ponesreči, ampak, če dvomiš že na začetku, da se boš prodal na trgu, potem še enkrat premisli o lastnem podjetju..

Še ena stvar. Če si na zavodu, potem se da od države dobit 4500€ nepovratnih sredstev za odprtje ali s.p. ali pa d.o.o.

Pogoj je da si na zavodu, da imaš pred prijavo na zavod v 2 letih vsaj leto in pol delovne dobe, in da nisi sam prekinil delovnega razmerja, torej, da so te odpustili.

Narediš en tečaj za s.p., po preteku 90 dni moraš odpret s.p. Še an mali haklc, v dveh letih po odprtju ne smeš zapret podjetja, drugače vračaš sorazmerni del za manjkajoče msesece.

Nov s.p. ali pa d.o.o. lahko odpreš na VEM točkah brezplačno v pol ure. Vsaj toliko sem jaz rabil za s.p. Potrebno je še nekaj tekanja naokoli za poslovni račun, štampiljko, računovodjo. Tega res najdi dobrega, ker drugače se lahk hitro preveč davka plača:)

Še dve koristni povezavi:

Data vem točka

Vse točke VEM

Pa obilo sreče pri zagonu, ker je res bitka na trgu:) Včasih tega nisem vedel, ker je blo delo pač samo to, da si prišel na delo, opravil svoj košček v celotni sestavljanki, pa šel domov.. Kot je Brumer napisal, ko si sam, si deklica za vse.. Sam je dober občutekworship.gif Recimo, lahk delaš do 5 zjutraj, pa spiš do 11 ure:) Pa namest malce se zapelješ na kako furco za par ur..evilgrin.gif Včasih bi moral vstat pa bit ob 8.00 na šihtutrance_25_naughty.gif

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ko boš imel ti 43 let delovne dobe in boš 30 let obrtnik bi te jaz rad videl, če boš res še lahko delal več kot 10 ur na dan,kot si omenil v zgornjem postu.Če bi pri nas vsi delali 10 ++ efektnih ur na dan(kot ti) bi imeli pri nas Švico že pred letom 2000. :whistle:

kdo pa želi Švico? :hmm: le pošteno plačilo za pošteno delo. :yes:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še ena stvar. Če si na zavodu, potem se da od države dobit 4500€ nepovratnih sredstev za odprtje ali s.p. ali pa d.o.o.

Pogoj je da si na zavodu, da imaš pred prijavo na zavod v 2 letih vsaj leto in pol delovne dobe, in da nisi sam prekinil delovnega razmerja, torej, da so te odpustili.

Narediš en tečaj za s.p., po preteku 90 dni moraš odpret s.p. Še an mali haklc, v dveh letih po odprtju ne smeš zapret podjetja, drugače vračaš sorazmerni del za manjkajoče msesece.

Ko sem sam odpiral so dali pol manj, sem pa za to mogu nardit podroben plan o poslovanju, o vizijah podjetja, o uresničljivosti itd. Vsaj v Kopru je bil kr dober nadzor nad tem, kdo ima resne namene in kdo ne, ker je to denar iz evropskih skladov in želijo imeti vpogled tudi po odprtju firme. Sam sem že v štartu izdelal zelo podroben načrt, pa sem skozi mogu neki dopolnjevat pa vztrajat, pa obliko poročila prilagajat ker so glih neke nove vzorce dobili itd...najbrž je tudi to del filtra, da ločijo jebivetre od ostalih. Poleg pogoja, da ne smeš zapreti firme v manj kot dveh letih, je tudi pogoj da gre denar izključno za prispevke (za zdravstveno zavarovanje pokojninsko in invalidsko zav.), kar pridejo tudi kontrolirat kasneje. Ko je prišu k računovodkinji si je podrobno pogledal kam je šou ta denar, če je bil res porabljen v ta namen. Namreč more bit voden posebej. Tako, da to ne pomeni, da boš dobil nakazano, drugi dan si pa greš s tem dnarjem motor kupit ;) Pa še en pogojček je, da imaš v pisarni al kjer pač delaš, stalno na steni prilepljen list, na akaterm piše, da program delno finacira evropska unija, ter da program delno financira Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, z znaki evropskih skladov itd... Jp, tudi to je prišel pogledat če imam prilepljeno ;) Ampak vse to se mi zdi zelo pohvalno, ker pomeni, da izvajajo kontrolo in imajo stvari urejene. Kar se tega tiče, morem zelo pohvalit Zavod za brezposelne v kopru, pa tudi na sploh so bli zelo prijazni in tudi marsikaj svetovali, le vprašat jih je treba. Oni imajo zagotovo največ izkušenj in vpogleda, v katerih panogah ima smisel vlagat, kje je primankljaj in morda priložnost za dober uspeh itd. Nad mano je bil kr navdušen, ker sem bil eden redkih, ki sem imel že vse vnaprej pripravljeno. Pomemben je pristop.

So pa bli tudi taki, ki jim je delo tuje, in so prišli le po "obljubljeni denar", ki niso vedli kaj bi odprli, s čim bi se ukvarjali, kje kaj za koliko, brez vizije...so pa vprašali kako bi do nepovratnih sredstev prišli. Poskusit ni greh pravijo :)

Jst sem se odloču za s.p., ker sem imel delo zagarantirano (v tujini) pa sem želel plačevat prispevke pri nas. Če bi pa kr tko, se odloču recimo za gradbeništvo, in si iskal delo...pa se najbrž ne bi upal. Bi si prej vsaj poiskal kakšne stranke al pa da bi imel že utečeno delo kje drugje, in pol preskoču na svoje.

Podpiram pa vsako samoiniciativo, vsak trud za boljši jutri. Meni so tudi pravli, kaj rineš v drek, ne zavedaš se tveganja, nimaš izkušenj itd. Pol kasneje, ko so vidli, da pa le šiba, so pa bili taisti zavistni in mi govorili, "lahko tebi, ki si s.p." To mi tako tlak dvigne ko to slišim, da bi jih najraje poslal v tri krasne :) Vsaka odločitev je pomembna, in zanjo je potrebno imeti tudi jajca. Tudi če ne uspe, in če si vse dal od sebe da bi uspelo, se nimaš česa sramovat. Si vsaj imel jajca in poskusil kaj nardit, za razliko od tistih, ki samo jamrajo. :P

Sreča je na strani pogumnih...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

letna davčna osnova do 7.410,42 = 16%

od 7.410,42 do 14.820,83 = 27%

nad 14.820,83 = 41%

tu je treba še poajsnil oza tiste, ki nimajo pojma o pojmu, da ne bo kdo slučajno v luft skakal ...

in to se računa tako

od 0 do 7410,42 se obdavči z 16%

kar je čez 7410,42 do 14.820,83 se obdavči z 27%

kar je nad 14.820,83 se obdavči pa po 41%

skratka - progresivno ...

mimogrede - pri s.p. se upoštevajo še davčne olajšave, cirka 3000 v štartu neobdavčeno, potem pa še za vsakega otroka po cirka 1500-7000 (se sešteva) - če imaš 5 frocov, imaš kot s.p. lahko enih 30.000 neobdavčenega ... seveda pa to potem itak ponucaš za frocovje, ni bojazni, da bi to lahko človek v luksuz, kot je motor ali jadrnica, vložil ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kdo pa želi Švico? :hmm: le pošteno plačilo za pošteno delo. :yes:

To se je pred nedavnim tako reklo bila je pač obljubljena dežela,verjetno bi moral danes za vas intelektualce z dvemi levimi rokami, napisat Monaco,Linchenstejn,Nizozemsko,Švedsko,Belgijo ali za pobožne verjetno Vatikan itd.itd. :headbang::headbang:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

To se je pred nedavnim tako reklo bila je pač obljubljena dežela,verjetno bi moral danes za vas intelektualce z dvemi levimi rokami, napisat Monaco,Linchenstejn,Nizozemsko,Švedsko,Belgijo ali za pobožne verjetno Vatikan itd.itd. :headbang::headbang:

prid moje leve roke v službo pogledat :evilgrin: mogoče boš vidu, da nisi edini v tej državi k delaš. :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

prid moje leve roke v službo pogledat :evilgrin: mogoče boš vidu, da nisi edini v tej državi k delaš. :whistle:

Meni sploh ni potrebno več delat, delam samo iz veselja in dolgčasa.Ti pa če si res tako pridna kot praviš, začni privat:S.p. neboš vedela kam z denarjem saj boš delala samo zase !!! :hmm:

Popravljeno . Popravil Brumer
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pogoj je da si na zavodu, da imaš pred prijavo na zavod v 2 letih vsaj leto in pol delovne dobe, in da nisi sam prekinil delovnega razmerja, torej, da so te odpustili.

Ko sm bil na zavodu tri dni nazaj, mi tega ni noben povedu?

Sam nameravam v roku mesca ali dveh odprt s.p. Fora pa je, da tega pogoja js ne izpolnjujem, ker sem do oktobra še študent. Res pa, da sem prek študenta delal pri isti firmi skor 2 polni leti - kar verjentno nima popolnoma nobene vloge pri zgornjem pogoju.

Sigurno, da je tako?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kakšna je "formula" za izračun bruto-neto? kolikor vem je to sicer zelo individualna zadeva...

Pa še to, meni se zdi ob zagonu nerealno pričakovat 1000 € mesečno (če seveda ne gre za že precej utečeno dejavnost).

Drugač pa hvala vsem za prispevke. Sem tudi sam v fazi odločanja med sp-doo.

Če nisi na na začetku sposoben zaslužit 1000€, je bolše da si poiščeš službo.

  • Všeč mi je 1
  • Ni mi všeč 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!