Skoči na vsebino

Včasih zamenjaš celo štalo konjev za enega samega?


Mačica

Priporočene objave

S punco imava doma 3 konje in sicer kobilo z zrebetom (oba SLO TOP) ter kasaca kastrata. Trenutno imava na obisku tudi hladnokrvno kobilo.

Za zacetnike jahanja in za tiste, ki bi jahali le tam pa tam, je hladnokrvni konj/kobila cisto primerna. Kar se sedenja in spage tice, je to pretiravanje. Vse skupaj gre malo bolj pocasi, sedi se dokaj udobno, vec je potrebno priganjati - vendar je to ravno tisto kar jahac zacetnik potrebuje - uporabljati dejstva in se jih nauciti. Seveda mora biti konj v formi, se pravi vajen gibanja potem hladnokrvci niso problem.

symru: meni se zdi, da konji niti ne smrdijo - seveda pa je odvisno v kaksnem hlevu je konj. Ce je hlev zracen in ce so konji kolikor toliko zunaj na pasniku potem izrazitega vonja ne bi smelo biti.

Solo (ne šolo ) jahanja na terenu ne priporocam, za zacetnike pa sploh ne. Se posebej to velja na kakih polnokrvnih konjih. Ti konji so strasno temperamentni in veliko dajo od sebe, vendar mora imeti njihov jahac tudi kar nekaj znanja in izkusenj. Na terenu je toliko moznih presenecenj, ki lahko konja prestrasijo in posledice so vecje kot pa pri crashu z motorjem. Zavedati se je treba, da konj po padcu lahko odbezlja neznano kam - lahko zaide v kao naselje (ljudje,otroci), cesto - povzroci prometno nesreco itd. in konec konce poskoduje tudi sebe.

To da na konju rabis samo bremzo je tako tipicno slovensko kavbojsko razmisljanje - konj naj bo zrebec, da bo letel, pol pa se sedlo pa eno ostro brzdo (kandaro) da bomo bremzal, en kavbojski klobuk in pa dezni plasc pa dija...galop. Pozabljajo na varnost (svojo in ostalih), pozabljajo, da se je treba tudi western jahanja uciti, tako kot klasicnega, pozabljajo pa tudi na konja, ki mora prenasati kavbojwannabe lastnika. Slednje je najhuje.

Je pa dejansko jahanje zame boljsi uzitek kot pa voznja z motorjem, verjetno sem zato tudi letos komaj naredil 2000km in me je kar minilo se vozit tja v tri dni. Motor je pac samo kos zeleza in plastike. Ko se zjutraj blizas garazi te ne pozdravi tako kot konji, ko zacutijo da se jim blizam. Pravo dozivetje ni samo jahanje, ampak vse tisto kar se pride zraven, pa ceprav je vcasih tudi kak minus...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

alexb :

Vidim, da se dobro spoznaš na konje, pa fifty tudi seveda, pa bi jaz nevednež okoli hladnokrvni toplokrvni vprašal ali je to definicija vezana zgolj glede na temperament konja ali je tu tudi biološka razlika v genih npr. in se med seboj sploh ne mešajo.

V čem je štos ?

:?:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ma saj se ne spoznam toliko ves... Se pa zdej precej z njimi ukvarjam in sem spoznal veliko novega...

V grobem imamo hladnokrvne pa toplokrvne konje. To nima nobene veze s temperaturo krvi, temvec je bolj opis konjevega temperamenta. Hladnokrvni so delovni konji - masivni, bolj nerodni, pocasnejsi.

Toplokrvni pa so vsi ostali. Najbol temperamentni so ravno polnokrvni konji in tu imamo samo dve veji - arabce in pa angleze. Obstajajo se pol krvni konji - to so tisti, ki imajo enega od starsev polnokrvnjaka.

Poleg teh pa obstaja se veliko toplokrvnih pasem, to so konji vecinoma rejeni za rekreativno/sportne namene, recimo slovenska toplokrvna pasma, bavarska toplokrvna pasma itd, pa tudi lipicanec je med njimi.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

lepo si napisal alexb. moja želja je kupiti lepo haflinger kobilico z manjšo ritko. toliko nežnosti je v očeh teh kobilic. :D :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

lepo si napisal alexb. moja želja je kupiti lepo haflinger kobilico z manjšo ritko. toliko nežnosti je v očeh teh kobilic. :D :)

:shock: :shock: :shock: bi je kupil zaradi ritke ali oči :lol: :lol: :lol:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

alexb pozdravljen :!: Seveda imaš prav. Z vsem kar si napisal se strinjam. Tudi sam jemljem konjske zadeve na tak način. Konec koncev so konji že kakih 14 let sestavni del mojega življenja, še posebej pa zadnjih 6 let, ko imam svoje. Gregs, Alla, Bladzo in Ana so imeli priložnost videti in slišati tisto, o čemer pišeš. Konjarski pozdrav 8)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Marijan, haflingerji so lahko prav hudo navihani! Pazi, da ne boš na kakšne nežne očke padel...in padel...

Arabci so že super, samo prav veliki pa niso. Kaj pa kakšen lep trakenc (a bi mogla z veliko napisat)?

Glede začetka učenja jahanja pa mislim, da je že prav vzeti si dovolj časa, primernega konja in trenerja. Po mojih izkušnjah se najbolj obnese vsaj nekaj individualnih ur, na lonži, najprej brez vajeti v rokah, da se lahko jahač najprej nauči obvladati sebe, svoj položaj in telo, preden prime vajeti v roke (vajeti so pač povezava z občutljivim konjevim gobcem, cukanje odsvetovano).

Uživajte z in okoli konj, BMG

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Fifty: Westfalec; cca 178cm na vihru? Si ziher da se nisi zmotil.. Ce je podatek tocen potem imas celega orjaka. A je v sportu? Tekmah?

Je potomec Fruelingsaderja (zagotovo nisem prav napisal imena:oops: , v glavnem je pa to žrebec, ki plodi po SLO westfalsko pasmo) in češke toplokrvne kobile. Kupil sem ga v Borovem selu (od Kočevske reke proti HR meji), tja pa je prišel iz ene "propadle" štale. Imam tudi vse papirje. Je odlično ujahan in (kot je povedal inštruktor, ki ga je ujahoval na Ugarju-Ribnica) ima odlične predispozicije za parkur ali dresuro

Sicer pa sem ga prepustil domačim, ker mi moj žrebec vzame preveč časa. Saj sam veš, kako je s tem.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Uf matr, tle notr pa nč fergazerjev, križev, akrapovičev in podobnih tehnikalij? :wink: :lol:

Ma je drugih ...kalij tolk, da se ti zmeša :lol:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

bi je kupil zaradi ritke ali oči

zaradi obojega, doma imam hladnokrvno kobilo z veliko ritko, ki pa me ne mara preveč, tudi takrat ne ko jo krmim, oko pa sva na terenu je pa vse drugače. zaradi tega si pač želim še eno ljubeznivo kobilco, ki bi me imela rada tudi takrat ko jo krmim.

ker sem bolj male sorte me veliki rušti ne zanimajo preveč. zame je preveliko vse kar je čez 156 cm na vihru. no sedaj boste pa rekli, kupi si ponija pa bo, ne sem proti mučenju živali, saj je moja teža prevelika za te sorte konj.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

bi je kupil zaradi ritke ali oči

ker sem bolj male sorte me veliki rušti ne zanimajo preveč. zame je preveliko vse kar je čez 156 cm na vihru. no sedaj boste pa rekli, kupi si ponija pa bo, ne sem proti mučenju živali, saj je moja teža prevelika za te sorte konj.

Tudi jaz nisem ravno prekla. Moj pol.arabček ima 152 na vihru in je ravno pravi. Kar se pa teže tiče: avstroogrska vojaška pravila so določala, da lahko konj nosi jahača, težkega do 1/3 svoje teže. Torej, če jih maš 100, te lahko nese že 300kg konjič. No sodobna športna pravila so na razmerju 1/4.

Imamo pa mi ta kratki tudi skupen problem pri izbiri motorja a ne :wink: Nad 80cm višine sedeža spljoh ne gledam :evil:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

no pri višinah sedežev do 80 cm te lahko zavede tudi širok sedež, pol maš pa spet probleme s tačkami (svojimi) do asfalta. :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

bi je kupil zaradi ritke ali oči

...ker sem bolj male sorte me veliki rušti ne zanimajo preveč. zame je preveliko vse kar je čez 156 cm na vihru. no sedaj boste pa rekli, kupi si ponija pa bo, ne sem proti mučenju živali, saj je moja teža prevelika za te sorte konj.

kaj pa Islandci? So med njimi tudi malo večji, sem eno jahal, ki bi jo na prvi pogled komot za Haflingerco zamenjal. Trpežna živalca! Je pa res, da bi te mnogo dražje prišla kot Haflinger. So pa Haflingerji menda tud zlo uporabna zadeva za po hribih (ta bulši fure), sam pazi, da kakšne žlehtnobe ne dobiš. Pa saj dosleden in prijazen gazda tudi to pošlihta.

Žival sama po sebi ni nobena hudobna. No vsaj po mojih izkušnjah.

Smo starega žrebca, ki so ga morali na daleč z metlo pucat, čez dober mesec prav komot štriglal pa čohal. Se je tako raznežil, da je bilo nevarno, da te ob steno stisne, ko se je k tebi pritisnil. Pa si ga hitro po drugi strani počohal, je pa tja začel lesti.

Ko je k bajti prišel je imel nataknjeno uzdo iz debelega sintetičnega usnja in z vijaki skupaj sešravfano, za uzdo pa doma našvasano kandaro. :cry: :shock: Svašta! Eni kmetavzi pa res nimajo občutka za žival. Bi bilo čisto prav, če bi prejšnjega lastnika žrebec sesul. :twisted:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

jaz bi kandare vsekakor prepovedal, gumijaste žvale so tabolš proti mučenju živali. :D

Moje skromno mnenje: vsakega konja se da jahati brez ostrih brzd (kandare ipd.). Tudi sam sem pri mojem imel hude probleme pri ustavljanju (Adam je 4x štartal na galopskih dirkah v kategoriji arabcev-in 4x zmagal- pa tudi ujahan ni bil kot bi bilo treba). Po 2 letih dela sem ga umiril ne da bi enkrat samkrat uporabil ostre brzde. Še vedno je "našpičen", ga pa z lahkoto obvladujem. Seveda pa ni za vsakega jahača. Sploh pa ne na terenu.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

če je dirkal na galopskih pol sigurno ni bil ujahan za navadnega jezdeca, najbolj všeč so mi arabci ujahani v western stilu. :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Konjeljubci ne mi zamerit ampak a ni konj en najneumnejših sesalcev in ravno zato primeren za ježo in ostale napore ... kot sem rekel brez zamere ... rad bi pojasnilo ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Konjeljubci ne mi zamerit ampak a ni konj en najneumnejših sesalcev in ravno zato primeren za ježo in ostale napore ... kot sem rekel brez zamere ... rad bi pojasnilo ...

:roll: :roll: :roll: te vabim u "mojo" štalo, pa ti razložim na licu mesta 8)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Konjeljubci ne mi zamerit ampak a ni konj en najneumnejših sesalcev in ravno zato primeren za ježo in ostale napore ... kot sem rekel brez zamere ... rad bi pojasnilo ...

A to hočeš reč, da je vsak sesalec, ki se pusti jahat neumen? Dej malo pazit, lahko bri kakšni metli brez ostaneš! :wink: :twisted: :lol:

IMHO: Jaz vedno bolj opažam, da neumnih živali sploh ni. To, kar se ljudem vidi kot neumno, je ponavadi ravno posledica človeške "modrosti".

Poleg psa, je konj tisti, ki človeku lahko pokaže največ naklonjenosti in mu omogoči skupno uživanje v druženju, najbolje v naravi.

Je pa konj po naravi plašna žival, ker mu nagon veli bliskovito reakcijo na karkoli kar bi lahko pomenilo napad plenilcev. Takrat lahko jahač ostane v luft konja pa ni več. (najprijaznejši scenarij)

Torej, za neumne ponavadi konje razglasijo kakšni zarukani kmetje, ker konj butasti neče razumeti, kaj zapiti ata s svojim godrnjanjem hoče. Potlej pa z gajžlo in kolom po sirotinji in ga proglasit za "žvau butasto".

Konjčki so zakon in blagor tistim, ki si lahko privoščijo polno življenje z njimi!

HHV

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Fifty - a lahko jaz tut mogoče, ko spet zberem pogum?

Imaš kakšnega krotkega, prijaznega velikana, ki ne bi 130-kilskega osla metal v hlode in bi sploh ubogal moje prijazne in racionalne ukaze?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!