Skoči na vsebino

ARA-Predplačilo??


Priporočene objave

Tukaj bi lepo prosil, če mi lahko nekdo po "domače" razlozi probleme,

rešitve odgovornost itn...pri predplačilih-Arah!? V smislu: Če nekdo

nekaj za-Ara in se potem premisli, ali pa ne uspe končno vsoto

izplačat v roku. Pa recimo, da je bila Ara napisana na sekret papirju in

ni bila overjena itn...??? Vnaprej se zahvaljujem komurkoli, pa še

kakšno urco bom prišparal pri advokatu! :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če pogodba ni overjena se po mojem lahko zaneseš samo na poštenost tistega s katerim si podpisal pogodbo ( v kateri verjetno nista napisala nič o tem do kdaj naj bi ostalo plačilo moralo biti plačano ) da ti bo spoštoval pravila ki veljajo glede are ( vračilo dvojne ob tem da se premisli prodajalc in izguba are če se premisli kupec ).

Ampak tvojega dejanskega stanja in konkretnega vprašanja pa ne zasledim.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Klemens,

Pred leti sprejel Aro za X stvar in ustavil prodajo. Napisali in podpisali

smo to zadevo kar doma za mizo in kupec sploh ni hotel overit-jaz

sem rekel "cool" in vtaknil denar v zep. Smo pa obenem napisali in

ustno rekli, da naj bi drugi del te Are bil doplačan čez XX mesecev.

Teh XX mesecev preteče in jaz hočem kompletno vsoto, če ne bom

X stvar dal zopet na trzišče. Kupec mi reče "Vi kar prodajte!". Jaz

sebi rečem "Ja prav!" in prodam X. Ta kupec mi nekaj časa zatem

konfrontira z "Jaz bi pa rad mojo Aro!" Jaz :roll: in rečem "Nakupa

ste se odpovedal in obenem ga opomnim, da je tudi časovno Ara

potekla/zapadla!!" Vmes sem skočil za nekaj časa v tujino in ko pridem

nazaj me čaka tozba Kupca z zahtevo po povratku Are plus obresti.

to je bili 99. Azurirano: Bil na sodišču, kjer se je kupec malo ohladil

in zahteva Aro brez obresti. Jaz pa "Nič ne dam!". Sodnica zahteva,

da pridemo nazaj čez kakšen mesec s pričami. BTW priče so za v mojo

vprid! Hvala v naprej :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kupec zaara neko stvar. V kolikor se nakupu po dogovorjenih pogojih odpove, ara ostane prodajalcu. V kolikor prodajalec ne izpolni pogodbene dolžnosti določene v pogodbi, mora prodajalec kupcu vrniti dvojno aro. Pogodba je pravnomočna s sklenitvijo, overba ni potrebna.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pogodba je pravnomočna s sklenitvijo, overba ni potrebna.

Čemu potem overba kupoprodajnih pogodb, če so pogodbe, napisane na roko že pravnomočne.

LP,

Klemen

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

če skleneš pogodbe, se v njej lahko zmeniš drugače..npr

-da se ARO (pa ne papigo :lol: ) vrne nazaj, ne glede na pretečen čas

-da je vračilo, če prodajelec proda drugemu, trojna vsota are

in podobni primeri

na splošno in če se ne zmeniš drugače, pa velja tako, kot je YZF povedal

overba pogodbe je le še trdnejši dokaz in bogatejši žep notarja, podpisi strank so zadosti

so pa primeri, kjer je overitev nujna...ne vem točno kateri

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

J, ampak pazi. V sporazumu mora eksplicitno pisati da gre za aro (sicer bi se lahko smatralo za predplačilo).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi ustna pogodba je zavezujoča in veljavna na sodišču ... drugo je kako jo lahko dokazuješ.

Overovitev pogodbe ji ne "poveča" veljavnosti, ampak olajša dokazovanje.

Kar se pa ARE tiče, so pa pravila jasna. Če odstopiš od nakupa si se ari odrekel.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Čemu potem overba kupoprodajnih pogodb, če so pogodbe, napisane na roko že pravnomočne.

sej ni potrebno (notarsko) overiti vseh kupoprodajnih pogodb...

...v zakonih oz.podzakonskih aktih je določeno katere pogodbe je potrebno notarsko overiti...pa še pri tem se overi samo istovetnost prodajalca (kupca) oz.njihov podpis, ne pa vsebina pogodbe...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vsaka pogodba, je veljavna ,ce je podpisana, pa magari na skret papirju. Overiti je treba samo določene pogodbe (ce se npr. ločuješ,...), skratka pomembnejše zadeve za katere je to predpisano z zakonom.

Hotscho kar se pa tiče ustne pogodbe, bi pa na tvojem mestu se enkrat preveril koliko to velja na sodišču, da ne bo enkrat prepozno :wink: :D . Mogoče kaj velja, vendar ob prisotnostih pric, ...bla bla bla, samo tudi tukaj je stvar delikatna.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hotscho kar se pa tiče ustne pogodbe, bi pa na tvojem mestu se enkrat preveril koliko to velja na sodišču, da ne bo enkrat prepozno :wink: :D . Mogoče kaj velja, vendar ob prisotnostih pric, ...bla bla bla, samo tudi tukaj je stvar delikatna.

Twix,

če bi prebral, kaj sem napisal, ti ne bi bilo potrebno ugovarjat :wink:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ja, mislim da je malo narobe tole z dvojno aro. Jaz bom rekel, da je to nekako po defaultu.

Drugace pa bom nardil quote iz ene od sorodnih WEB strani:

Ara

Ara je opredeljena kot znesek denarja ali drugih nadomestnih stvari, ki jih ob sklenitvi pogodbe ena stranka da drugi stranki v znak, da je pogodba sklenjena. Namen are je utrditi obveznos obeh pogodbenih strank, zato je pogodba sklenjena šele, ko kupec prodajalcu izroči dogovorjeno aro (razen če ni dogovorjeno drugače). Tudi če pogodba ni posebej izrecno sklenjena, se šteje, da je sklenjena, ko kupec prodajalcu iuroči aro. Ko je pogodba izpolnjena, se ara vrne ali pa se všteje v kupnino.

Bistvena značilnost are pa je razvidna šele v primeru, da ena od strank pogodbe ne izpolni. Če tako na primer kupec nepremičnine v znak sklenjene pogodbe izroči prodajalcu aro (določen znesek denarja), pa potem prodajalec pogodbe ne izpolni (ne proda nepremičinne temu kupcu), sme kupec, ki je dal aro od prodajalca zahtevati ali izpolnitev pogodbe (in povrnitev morebitne škode zaradi zamude) ali vrnitev dvojne are ali vrnitev are in povrnitev nastale škode.

Če pa v istem primeru pogodbe ne izpolni kupec, ki je dal aro, potem sme prodajalec zahtevati ali izpolnitev pogodbe (in povrnitev morebitne škode) ali pa se zadovolji s tem, da aro obdrži.

Vendar pa je pri ari pomembno, da pogodbena stranka, ki je aro dala ne more enostavno enostransko odstopiti od pogodbe (si premisliti) tako, da prepusti aro drugi pogodbeni stranki. Prav tako ne sme npr. prodajalec, ki je aro prejel odstopiti od pogodbe, tako da kupcu vrne dvojno aro. Ne, ampak ima kupec pravico zahtevati izpolnitev pogodbe oz. povrnitev škode.

V zgornjem primeru gre za ljudsko pojmovanje are (če je ara plačana, potem lahko odstopim od pogodbe, če to aro prepustim drugemu). Če pogodbeni stranki želita, da bi obveljal takšen dogovor, potem se morata o tem izrecno dogovoriti (dogovoriti se morata o tem, da imata ob plačilu are pravico odstopiti od pogodbe). V tem primeru ara velja kot odstopnina.

Predplačilo

Pravno gledano predplačilo pomeni vnaprejšnjo delno izpolnitev obveznosti. Predplačilo pa ni ara, zato zanj ne veljajo določila o vračanju in vračunavanju. Če potem, ko je dano predplačilo katerakoli od strank ne izpolni svoje obveznosti, potem ima nasprotna stranka pravico vztrajati pri izpolnitvi pogodbe ali pa pogodbo razdreti. V primeru razdora pogodbe morata obe stranka vrniti druga drugi vse, kar sta od sklenitve pa do razdora prejeli ena od druge. Stranka, ki je jriva za radzor, mora drugi stranki povrniti še morebitno škodo, ki je zaradi razdora nastala. Če je bilo dano predplačilo, se to vrača skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi.

Se link: http://slonep.net/subareas.html?lev1=7&lev...v3=569&filt=569

To je mislim da iz zakona o obligacijskih razmerjih.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!