Skoči na vsebino

Zelezo,jeklo,inox (?)


BRANE

Priporočene objave

obstajata dve vrsti diskov,jekleni (nerjaveci) in zelezni (rjaveci) in obe vrsti uporabljata razlicne vrste zavornih ploscic.kot je napisal transalp,bi se jaz osebno izogibal vseh vrst ploscic z metalnimi dodatki.

To pa bolj težko verjamem.

Kakšna jekla?

Da ni mogoče siva litina?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

obstajata dve vrsti diskov,jekleni (nerjaveci) in zelezni (rjaveci) in obe vrsti uporabljata razlicne vrste zavornih ploscic.kot je napisal transalp,bi se jaz osebno izogibal vseh vrst ploscic z metalnimi dodatki.

To pa bolj težko verjamem.

Kakšna jekla?

Da ni mogoče siva litina?

jeklo kot jeklo,tisto nerjavece pri vecini motorjev. :P glanc varianta so kromirani diski (slabse primejo) in siva litina je tocno in enostavno gus -> rjaveci,zelezni disk.se kaj jasno?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kakšno jeklo?

al je nerjaveče, nerjavečega se ne kromira, saj ne rjavi..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

poglej kaksne after market zadeve za HD-predelave; so kromirane! :shock:

ja in vem,da jeklo ne rjavi...... saj ni zelezo valda.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ice takole je z železom oz. jeklom:

Železo je samo železo, Fe brez primesi, uporabno samo za kaka jedra transformatorjev- brez histerezne zanke.

Jeklo je pa železo+ legirni elementi. Legirni elementi (največkrat druge kovine) dajo jeklu željene lastnosti, kot so ustrezna trdnost, trdota, prekaljivost.......in tudi nerjavnost.

Kromiranje pa je galvanska prevleka.

Še bi nakladu, pa moram jet.

Brez zamere!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ice takole je z železom oz. jeklom:

Železo je samo železo, Fe brez primesi, uporabno samo za kaka jedra transformatorjev- brez histerezne zanke.

Jeklo je pa železo+ legirni elementi. Legirni elementi (največkrat druge kovine) dajo jeklu željene lastnosti, kot so ustrezna trdnost, trdota, prekaljivost.......in tudi nerjavnost.

Kromiranje pa je galvanska prevleka.

Še bi nakladu, pa moram jet.

Brez zamere!

pa dobro,zakaj ti zdaj o tem tukaj? zakaj krstis krscenega? ce se nisi videl kromiranih diskov ti ne morem pomagati.jaz sem jih.vem tudi kaj je jeklo in kaj zelezo.

ce smo ze ravno natancni,je "zelezo" tudi zmes zeleza in primesi,med katerimi je tudi karbon do dolocene kolicine (nisem siguren,se mi zdi da do 1 ali 2 %; izi to bolje ve),jeklo je pa zelezo + zmesi + nad 2,5% karbona.to je definicija iz gradbenistva,kjer je vse,kar rjavi zelezo,kar ne rjavi jeklo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ja in vem,da jeklo ne rjavi...... saj ni zelezo valda.

Da razjasnimo:

Železo - kemijsko Fe, material z dokaj slabimi mehanskimi lastnostmi, rjavi.

Jeklo - železo z dodatki barvnih kovin (Cr, Ni...) in (ali) ogljika. Mnogo vrst jekla močno rjavi.

Nerjaveče jeklo (oznake npr.: inox, rostfrei, stainless), železu namensko dodane barvne kovine, da ne rjavi. Zanimivo, da največkrat nima magnetnih lastnosti.

Hotschko, glede posedanja ročke pri mirujočem disku pa nimam pojma, tudi mene zanima.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ice takole je z železom oz. jeklom:

Železo je samo železo, Fe brez primesi, uporabno samo za kaka jedra transformatorjev- brez histerezne zanke.

Jeklo je pa železo+ legirni elementi. Legirni elementi (največkrat druge kovine) dajo jeklu željene lastnosti, kot so ustrezna trdnost, trdota, prekaljivost.......in tudi nerjavnost.

Kromiranje pa je galvanska prevleka.

Še bi nakladu, pa moram jet.

Brez zamere!

pa dobro,zakaj ti zdaj o tem tukaj? zakaj krstis krscenega? ce se nisi videl kromiranih diskov ti ne morem pomagati.jaz sem jih.vem tudi kaj je jeklo in kaj zelezo.

ce smo ze ravno natancni,je "zelezo" tudi zmes zeleza in primesi,med katerimi je tudi karbon do dolocene kolicine (nisem siguren,se mi zdi da do 1 ali 2 %; izi to bolje ve),jeklo je pa zelezo + zmesi + nad 2,5% karbona.to je definicija iz gradbenistva,kjer je vse,kar rjavi zelezo,kar ne rjavi jeklo.

Zmes jekla z ogljikom je ogljikovo jeklo, vendar samo do 2,06% ogljika.(fe-fe3c diagram).Naprej je siva litina.

G krščeni, moped s kromiranimi diski sem malo celo vozu.

Rad bi ti samo razjasnu kaj je jeklo, kajgus in kaj železo.

inox je jeklo in to nerjavno.

Drgač si poglej Krautov strojniški priročnik, ni važen letnik.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zmes jekla z ogljikom je ogljikovo jeklo, vendar samo do 2,06% ogljika.(fe-fe3c diagram).Naprej je siva litina.

G krščeni, moped s kromiranimi diski sem malo celo vozu.

Rad bi ti samo razjasnu kaj je jeklo, kajgus in kaj železo.

inox je jeklo in to nerjavno.

Drgač si poglej Krautov strojniški priročnik, ni važen letnik.

zdaj se prosim natancne zlitine Al-okvirjev,Mg-platisc,sintriranih oblog cilindra,batov,titanskih ventilov itd.

saj pravim,da nisem strojnik ali metalurg; se vedno lahko trdim,da je zelezo za armiranje zelezo in ne jeklo; obstajajo kromirani zavorni diski,enako kot jekleni nerjaveci (bili ti inox ali durex) in lito-zelezni ali lito jekleni diski,po zelji.samo ti t.i. "gus" diski rjavijo.j

e sedaj vsem metalurgom in strojnim tehnikom zadosceno? ker drugace resno inzistiram na tocnih metalurskih definicijah vsakega vijaka na vsakem modelu (padavasvidimsepogovrajtidavasnekdorazumepress). :twisted:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ice, še vedno mešaš kruške in jabolka. Sam delam v automobilski industriji in tud jast nisem metalurg. Uno tvoje železo za beton pa je jeklo. Če dajete surovo železo not, pa tam jest ne bi živu. Boljše da končamo to, če ne ne bomo nič bremzali, bomo kvečjemu še kake vijola vzorce z roza pkami v barvni metalurgiji skunštli.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

sem sel gledat....heh desi se :oops: ....... prevajal iz nemscine direktno v slovenscino (ceprav se to ne sme delati) in potem pride tak kaos ven.res je jeklo (stahl),ceprav je govora o eisen (zelezo) v bransi; samo pod kaj firmira edelstahl v slovenscini? da je inox-varianta vem.ima se kaksno drugo,pogovorno,ime? in ne reci mi rostfrei.sprasujem za slovenski izraz.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ice mogoče nerjaveče!

Sem pa že videl nerjaveče sode za vino pa tud druge nerjaveče stvari ki so bile nekam čudno rjave!

O teh stvareh vem samo toliko da je teh inox materialov ne broj razlikujejo pa se samo po % sestavi različnih materialov! Če je teh materialov v neprimernem razmerju še kako hitro inox zarjavi!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Edelstahl so legirana jekla ali po angleško high-quality steel. Legure so različni dodatki (krom, molibden...).

PS Moje znanje je omejeno redakcije prevodov ESPJ-a (Pogodbe o ustanovitvi ES za premog in jeklo) in njenih podrejenih aktov v slovenščino. :oops:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Železo (tehnično) vsebuje vedno ogljik ©, ter nekaj ostalih primesi, ki so ostale tekom pridobivanja (Mn, Si, P, S). Na kvaliteto pa ima največji vpliv C.

Glede na količino C delimo teh.železo na JEKLO (do 2,06 % C) in GRODELJ (nad 2,06 % C). Legirane vreste teh.železa pa vsebujejo še druge elemente s katerimi dobimo željene lastnosti materiala.

Vpliv na lastnosti materiala pa nima samo količina raznih primesi, temveč tudi sama kristalna struktura sistema Fe-C (ferit, avstenit, cementit, ledeburit, perlit in grafit), ki je odvisna od načina predelave samega jekla.

Jekla glede na sestavo delimo na OGLJIKOVA jekla (odločilen vpliv na lastnosti ima C, ostali elementi so samo v sledeh) in LEGIRANA jekla (glavni vpliv na lastnosti dajo legirni el. Mn, Si, Ni, Cu, Cr, W, Mo, V, Co, Ti, Al)

Glede na uporabo pa delimo konstrukcijska jekla (C<0,6%) in orodna jekla (ogljikova j. s 0,6%<C<2,06% ali legirana)

Na končne lastnosti pa vpliva še zaščita jekla (galvanizacija, premazi....)

Če vas zanimajo posamezne lastnosti za npr. jeklo za vijake, matice, verige.... najdete v strojniškem priročniku (Bojan Kraut) na straneh od 352 dalje.

Aja.....inox je pa samo komercialno ime za (bogvekatero) jeklo......(jojkolksemzamorilapress) :wink: :twisted:

Lp, Alla

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

inox-nerjavna jekla, SP 2002, stran 433,435,nerjavna jeklena litina, stran 442

Ice, pivo za razsvetljenje :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dajte Krauta skenirat pa tle gor dat da bo že enkrat mir! :twisted: Do takrat pa lahko :?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dajte Krauta skenirat pa tle gor dat da bo že enkrat mir! :twisted: Do takrat pa lahko :?

Me prou zanima kako bi forum unih 800 strani prenesu :?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... me veseli, da vas je začela metalurgija zanimati ... faks je namreč skoraj prazen in prav čakajo takšne zanesenjake, kot ste vi ... :twisted:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dajte Krauta skenirat pa tle gor dat da bo že enkrat mir! :twisted: Do takrat pa lahko :?

Me prou zanima kako bi forum unih 800 strani prenesu :?

Še bolj pa se bojim za tvoj skener! :twisted: ker sem res skeptičen glede foruma predlagam da daš samo link! :lol:

Ko bo 800 strani za brat bo skoraj vsakemu dol viselo za inox pa jeklo pa železo pa... :evil:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa "dromel" od našega pralnega stroja tudi. Piše "INOX"... :twisted: :D

Bi se pa strinjal s Hanzijem glede korozije nerjavečega jekla (rostfrei) - prijatelj, ki je navdušen morjeplovec, ima na barki ograjo iz rostfrei profila okroglega prereza. Trdi, da je treba zadevo spolirati do visokega sijaja, sicer se sčasoma v drobnih "kraterjih" na površini kovine prične proces korozije zaradi slane vode. :?: :roll:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:shock: :shock:

Od vsega čisto dobro zastopim le to, da so sodi za vino iz rostfreja :wink: :lol: :lol:

nartabulše vino se še zmirej nrdi v sodi vt hrasta.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:shock: :shock:

Od vsega čisto dobro zastopim le to, da so sodi za vino iz rostfreja :wink: :lol: :lol:

nartabulše vino se še zmirej nrdi v sodi vt hrasta.

Aaaah, ne verjamem! :wink: :lol: To pa že ne bo res! :wink: :twisted: :lol: :lol: :lol:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Gost
Ta tema zaprta in dodajanje odgovorov ni več mogoče.
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!