Skoči na vsebino

J.R.R. Tolkien in vse o Ardi


Priporočene objave

Sem odprl nov, splošen topic o vseh JRRTjevih delih (topic namenjen bolj za fane), filmi pa naj bodo posebej. OK?

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

OK Suzuki. Za začetek predlagam, da napišeš kratko obnovo zgodovine Arde (seveda od nastanka sveta naprej). :twisted: :twisted: :twisted:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Že dalj časa sem v dilemi ali naj berem ali ne "Unfinished Tales". A mi lahko poveš (okvirno) za kaj gre tam? Ali ni v Silmarillionu že vse povedano (no ja, vse itak ne more biti povedano!). Hočem reči: kateri del zgodovine in oseb pokrivajo "Unfinished Tales"? Ali jih je napisal JRR Tolkien, ali Christopher Tolkien?

Vsekakor priporočam "Unfinished Tales"! Ne samo, da so notri nekatere "čisto nove" zgodbe (npr o Galadriel in Celebornu, o Aldarionu in Erendis), tudi že znane zgodbe so tu BISTVENO bolj podrobno opisane npr Narn i Hin Hurin - The Tale of the Children of Hurin, kjer je zgodba iz Silmarilliona razdelana veliko podrobneje, enako o Tuorjevem prihodu v Gondolin - cela pot od doma, pogovor z Valo Ulmom v Vinyamarju, pot nazaj, srečanje s Turinom, opis sedmih vrat v Gondolinu, spoznamo Echteliona (po katerem dobi ime beli stolp v Minas Tirithu - White Tower of Echtelion), takojšenj Tuorjev "clash" z Maeglinom itd, skratka ful detajlov, pa kompletena zgodovina Numenorja zvsemi vladarji, letnice, kako so vladali, zavojevali Middle Earth, kako so padli pod Sauronov vpliv... in na koncu propad Numenorja.

VSE knjige je napisal JRRT sam , njegov sin Christopher je le zbral nekatera nedokončana dela (Unfinished Tales) ali tista, kjer je obstajalo več verzij ali kjer niti JRRT ni vedel, kako bi naprej, pa jih ni dokončal (Lost Tales), potem je tu še nekaj v verzih itd.

Sin je v "svojih" knjigah tudi na veliko komentiral - razlike, verzije, popravki JRRTja za nazaj, ko je opazil, da je kaj zajeb*... Lepo in pošteno. Vsekakor priporočam.

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

OK Suzuki. Za začetek predlagam, da napišeš kratko obnovo zgodovine Arde (seveda od nastanka sveta naprej). :twisted:  :twisted:  :twisted:

Ej Maco, easy... kaj pa lahko narediš tudi sama!!! Ko boš prečitala, bomo pa tule komentirali :wink: :lol:

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Damn. Pa sm že mislila, da se bom na izi zmazala :oops: :oops: :cry:

No, ja. probat pa ni greh.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Aha, hvala suzuki!

Sem postal še kar pod rubriko o filmu, zdaj pa vidim, da je res bolj primeren nov prostor takšne debate.

Vidim, da moram res skočiti do konzorcija in si zagotoviti kopijo "Unfinished Tales". A preveč vprašam - koliko pa je dejansko vseh (dostopnih) knjig od JRR Tolkiena (ali pa Christopherja)?

Zaenkrat vem za The Hobit, The Lord of the Rings, The Silmarillion, in Unfinished Tales

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...hua, tegale je pa kar nekaj... Takole na hitro preko 30 knjig. Poglej npr na:

http://users.telerama.com/~taliesen/tolkie...n/editions.html

Ni pa vse povezano z MiddleEarthom :wink: ... pa še tisto kar je, je včasih "le" pesmica (npr Adventures of Tom Bombadill), kar mi nekako ne sede :? :( .

Včeraj sem bil v Konzorciju in malo pošpegal, kaj imajo: našel sem skoraj kompletne Lost Tales (le ene dva dela sta manjkala), ampak ko sem videl ceno, me je skoraj pobralo: vsaka (paperback) knjigica (~250, 300 strani) 4.186 SIT (za primerjavo: kompleten LotR, ~1200 strani, stane manj kot 6 kSIT)! A so znoreli!!! Barabe!!! Bom verjetno naročil pri Amazonu...

Pospešeno pa iščem nekakšen "Tolkien companion" (a ne verzijo avtorja J.E.A. Tylerja, kjer je menda precej napak), ki sem ga nekoč nekje videl, pa (butl!) nisem kupil. Gre za kao "slovar" oseb, krajev, dogodkov, monsterjev itd skratka imen za hitro referenco, ki jih vsaj jest pozabim, zamenjujem, zgubim sled kdo je kje bil, pa čigav oče, sin, brat, žena... Npr kaj (in kdaj) je (živel?) Nirnaeth Arnoediad? Heh, to je Sindarsko za "Tears Unnumbered" oz "Battle of Unnumbered Tears", zadnja, peta bitka za Beleriand v First Ageu, kjer ne samo da je (spet) zmagal Melkor, Elfi (in ljudje) so bili skoraj totalno uničeni. Itd...

Če boš kje videl kaj takega, prosim takoj sporoči! Iščem tudi čim več JRRTjevih knjig v TXT ali DOC obliki, da si jih potem vržem na Palma in tako lahko nosim zaklade kar s seboj :oops: :wink: :lol: . Sem jih že kar nekaj nabral (če potrebuješ ti jih pripnem k emajlu), le tegale "companiona" nikakor ne najdem...

No, toliko za zdajle.

Namarie.

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Čuj Suzuki, kaj tisti index of names na koncu Silmarilliona ni dober? Pač sam vprašam.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Čuj Suzuki, kaj tisti index of names na koncu Silmarilliona ni dober? Pač sam vprašam.

Hja, je dober, ampak to ni TO, kar bi jest rad: takojšnja referenca česarkoli - vsega, kar je napisal JRRT (npr v Silmarillionu lahko izveš kaj je Grond (the hammer of Melkor), ne moreš pa izvedeti nič npr o Tomu Bombadillu. Iščem nekaj takega kot je npr Ecyclopedia of Arda ( http://www.glyphweb.com/arda/default.htm ).

Da nikakor NI vseeno, kaj si kupiš pa poglej tole kritiko knjige The Tolkien Companion:

Remarkably Unreliable

Author J.E.A. Tyler's goal in this book is unclear. As a book to read for fun, it's not bad: it is mostly written in a flowery historical style somewhat similar to Tolkien's own histories. However, as a source of information on Tolkien's Middle-earth, it is downright bad; almost every Tolkien "expert" I've seen agrees on that.

Tyler's book has two real problems. First, he does a very poor job of distinguishing between facts from Tolkien's writings and his own extrapolations. Second, his research itself is rather poor, as can be seen even from the sample pages provided here. A classic example is the entry for "Adan, Edain": his translation "Father-of-Man" is wrong ("Edain" literally means "The Second People"), his discussion of the Three Houses says nothing of the Haladin (who in any case did not have "much to do with Dwarves"), and many of his other statements in the entry are incorrect or misleading as well.

A far better reference for information on Tolkien's world is Robert Foster's "Complete Guide to Middle-earth". It's not as fun to read, but it's very reliable and includes page references to the source material. Better still, read Tolkien's own books, such as "Unfinished Tales".

No, ta Complete Guide od R. Fosterja (v TXT obliki!) iščem po Netu...

Kupujem pa seveda tudi knjigo, poglej si kaj pravijo na Amazon.comu:

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detai...PDKIKX0DER&st=*

TO je TO.

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pospešeno pa iščem nekakšen "Tolkien companion" (a ne verzijo avtorja J.E.A. Tylerja, kjer je menda precej napak), ki sem ga nekoč nekje videl, pa (butl!) nisem kupil. Gre za kao "slovar" oseb, krajev, dogodkov, monsterjev itd skratka imen za hitro referenco, ki jih vsaj jest pozabim, zamenjujem, zgubim sled kdo je kje bil, pa čigav oče, sin, brat, žena... Npr kaj (in kdaj) je (živel?) Nirnaeth Arnoediad? Heh, to je Sindarsko za "Tears Unnumbered" oz "Battle of Unnumbered Tears", zadnja, peta bitka za Beleriand v First Ageu, kjer ne samo da je (spet) zmagal Melkor, Elfi (in ljudje) so bili skoraj totalno uničeni. Itd...

Jao, jao, Suzuki... jaz sem pa mislila da ti vse veš :wink: :twisted:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jao, jao, Suzuki... jaz sem pa mislila da ti vse veš :wink: :twisted:

Ej dečva, če bi jest vse vedel... sploh ne bi bilo tako zanimivo živet kot je zdaj :wink: :roll: 8)

Mi je pa hudo da sem ti razsul tvoje sanje :twisted: :roll: :wink: :lol:...

Kdaj boš začela brat Silmarillion???

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Uf, ko bi ti vedu kaj bi jst še vse brala .... Trenutno sem bolj na Pullmanu. Čakam na drugi in tretji del (z veseljem pa bi še enkrat prebrala prvega: Northern lights), ampak to je že drug avtor, ki ne sodi v to temo ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Medtem ko čakaš :idea: ... a ti kaj namignem :?: :wink: :wink:

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...hua, tegale je pa kar nekaj... Takole na hitro preko 30 knjig. Poglej npr na:

http://users.telerama.com/~taliesen/tolkie...n/editions.html

Ni pa vse povezano z MiddleEarthom :wink: ... pa še tisto kar je, je včasih "le" pesmica (npr Adventures of Tom Bombadill), kar mi nekako ne sede :?  :( .

Sem mislil, da sem edini nevernik, ki ne mara Tom Bombadilla. Ko sem prišel do njega v knjigi, sem mislil, da jo bom odložil in nikoli več prijel v roko. Nekakšen psihotičen starček, ki nima nobene veze z zgodbo. Vem, da se marsikdo ne bo strinjal z mano, ampak to je le moje skromno mnenje :wink: Pa sem se vseeno prebil čez njega in potem je šlo vse samo še navzgor. Imam prijatelja, ki je zaradi Toma nehal brat LotR :roll: Verjetno je Tom nekakšen literarni dodatek, ki naj bi obogatil zgodbo. Po moje slepa ulica.

Hvala za spisek knjig - res me zanimajo samo tiste, povezane z Middle Earthom. Še eno neumno vprašanje: a teh Lost Tales je več knjig? Teh pa nisem še nikoli videl. What are they? Kdo jih je napisal (JRR/Christopher)?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sem mislil, da sem edini nevernik, ki ne mara Tom Bombadilla.

Kolikor jaz poznam Suzukija mu Tom Bombadill ni tako neseimpatičen, edino pesmice o njemu mu ne sede (branje verzov in to). Suzuki daj me popravi, če se motim.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@ Maca:

pa mene postaja že malo strah, tolk me že poznaš :wink: :lol:

Ampak je točno tako, T.B. mi je zelo všeč - ker je ena silna skrivnost, ampak bistveno rajši berem roman kot pesmico (čeprav je JRRT neke reči napial samo v verzih, npr že omenjene Adventures of T.B., pa tista o Earendilu, ki so ga Valarji poslali z enim Silmarilom in ladjo iz mithrila da se vozi po nebu (saj se spomnite, ko je Galadriel dala frodu "the light of Earendil, our most beloved star"...). Tko da bo treba nekoč tudi v to ugriznit :? :roll: :wink: :lol: ...

@ Mustang:

Tom Bombadil je zame ZELO fascinantna osebnost, kajti NIHČE ne ve kdo (ali kaj :? ) T.B. pravzaprav je (mislim rasa, bitje, spirit...). Npr ko si je nadel Prstan se mu ni nič zgodilo! Ni postal neviden, ni ga prevzel, ni s tem "poklical" Saurona... LE KAKO JE TO NAREDIL??? Obstajajo različne teorije kdo je on, ki segajo od Elfa do Eruja (!) Iluvatarja osebno! Tole pravi ena zelo zanimiva in splošno uporabna stran:

http://www.glyphweb.com/arda/t/tombombadil.html

in od tam je link še na eno zanimivo stran:

http://www.cas.unt.edu/~hargrove/bombadil.html

Zanimivo pri njem se mi zdi to, da je vse nevarnosti pregnal s pesmijo (hej, saj venomer poje!!!); a prav tako (z glasbo, hm... iz glasbe?) je bila ustvarjena Ea, če pogledaš Ainulindale, kajne... Torej moja fascinacija izvira predvsem iz njegove skrivnostnega porekla in nenevadnih moči (in kaj sploh počenja??? OK, ima Goldberry, ampak kaj počenjata sama sredi Old Foresta (pa ne zdej kaj namigovat... itaq, a ne... :oops: jest mislim kaj drugega počenjata :roll: :wink: ).

Sam JRRT pa je o T.B.ju rekel tole:

"And even in a mythical Age there must be some enigmas, as there always are. Tom Bombadil is one (intentionally)."

The Letters of J.R.R. Tolkien, No 144, dated 1954

Lost Tales pa takole: v to serijo spada 12 knjig (ki so vse navedene v tistem linku ki sem ti poslal), to so Tolkienove zgodbe, ki pa niso nikoli izšle ali pa se ni mogel odločiti med več variantami iste zgodbe, al pa so nedokončane oz čakale na popravljanje, ker JRRTju kaj ni bilo všeč, zaradi nekonsistentnosti itd. Izbral, izdal in bogato opremil s komentarji, referencami itd pa jih je sin C. po njegovi smrti. Kaj več ti o njih povem ko jih bom dobil - v ponedeljek jih bom naročil preko Amazon.coma, potem še kak mesec in... ŽUR!!!

Namarie.

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sastavek o Tomu Bombadill-u je pa eden daljših na zgoraj omenjeni strani. Pa še prav zanimiv.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No, danes sem malo razmišljala o Middle earthu in zgodbi o stvarjenju sveta. Pa mi ena stvar še vedno ne gre čist skupaj. In sicer dilema o nastanku orkov.

V prvotni zgodbi je tako, da je Morgoth zapeljal nekatere viline, da so se mu pridružili in tako postali orki. OK. Vendar pa si je JRR kasneje 'premislil' in je rekel, da so orki nastali iz ljudi (zaradi nesmrtne duše vilinov). A je potem spremenil tudi zgornjo zgodbico? In če ja, kaj pa se je potem zgodilo s tistimi elfi, ki so se pridružili Morgothu? In kakšna je potem zgodba o nastanku orkov?

A sem zakomplicirala?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:oops: Zdaj, ko sem pa prebral tisti link o Tomu, imam občutek, kot da sem mu naredil krivico... Meni je (bil) totalno brezvezen in po pravici povedano, annoying lik in ga sploh ne maram. Zdaj pa berem, da bi lahko bil Iluvatar himself! To težko verjamem, ampak imam pa kar novo spoštovanje do Toma. Po moje bi res lahko bil Valar! Samo je pa to zadnja oblika, va kateri bi si predstavljal Valarja ali pa celo Iluvatarja. Toda če pogledamo že Tarot karte (hmmm kakšna primerjava...) je Norec (Fool) najmočnejša karta.

V bistvu se še nikoli nisem poglobil v temo Toma Bombadilla, zdaj me pa mika, da bi šel kar še enkrat brat tisti odsek v LotR (nisem si mislil, da bom kdaj to rekel!)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pospešeno pa iščem nekakšen "Tolkien companion" (a ne verzijo avtorja J.E.A. Tylerja, kjer je menda precej napak), ki sem ga nekoč nekje videl, pa (butl!) nisem kupil. Gre za kao "slovar" oseb, krajev, dogodkov, monsterjev itd skratka imen za hitro referenco, ki jih vsaj jest pozabim, zamenjujem, zgubim sled kdo je kje bil, pa čigav oče, sin, brat, žena... Npr kaj (in kdaj) je (živel?) Nirnaeth Arnoediad? Heh, to je Sindarsko za "Tears Unnumbered" oz "Battle of Unnumbered Tears", zadnja, peta bitka za Beleriand v First Ageu, kjer ne samo da je (spet) zmagal Melkor, Elfi (in ljudje) so bili skoraj totalno uničeni. Itd...

Če boš kje videl kaj takega, prosim takoj sporoči!

V petek sem se znašel v knjigarni na Čopovi in med vsemi blazno spiritualnimi knjigami in dimom iz še bolj ezoteričnih dišečih palčk zagledal ime Tolkien. Takoj sem obrnil pozornost v tisto smer in zagledal nekakšno enciklopedijo likov iz Tolkienovih knjig - je v srbščini, avtor pa je Dejvid Dej (verjetno David Day). Ne vem, če to že poznaš, ampak ne more škoditi če povem... Zraven pa še ena zanimiva knjiga, ki opisuje in povezuje Tolkienovo mitologijo z miti o Nibelungih, Arturjansko legendo... Kar zanimivo.

Glede Lost Tales pa to - sej ne vem ali naj skačem od veselja ali naj se tolčem po glavi, ker bom imel še toliko za brat :P

Vsem želim krasen pričetek pomladi in s tem tudi MOTORISTIČNE SEZONE!!! 8)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hehe Mustang, pa to je to... to je JRRTjev čar... jest ne znam opisat, zakaj so mi njegove pisarije tako všeč in kar nekaj nakladam, kadar me kdo od "neposvečenih" kaj vpraša, ampak v bistvu sem začaran...

Eden poglavitnih JRRTjevih čarov je zagotovo v tem, da je svoje like obravnaval kot prave, žive osebe. Npr ko je videl, da se je nekje zaštrikal, ni samo podrl tistega dela in naštrikal novega, oh ne, to delajo mesarji - on je začel razmišljati, ZAKAJ JE TISTI LIK TO NAREDIL!?!?!? Šele ko je našel odgovor na to, ga je doštrikal in je bilo urejeno. Npr tipična zgodba o dveh Glorfindlih, prvi, ki je v First Ageu umrl v boju z Balrogom (in ga tudi ubil pri tem!), ko je branil ženske in otroke ki so preko gorskega prelaza bežali iz gorečega Gondolina in drugi, ki živi Third Ageu v Rivendellu in se pojavi v LotRu kot Frodov rešitelj (ka rv filmi naredi Arwen :? ). Ko je JRRT opazil, da imata oba Elfa isto ime, ni preprosto enemu spremenil imena in bi to bila pač dva različna Elfa (heh, to počnejo mesarji, kot sem že rekel)... kje pa - JRRT se je "spomnil", da Valarji lahko (izjemoma, za posebne zasluge) reinkarnirajo že umrle Elfe (in Glorfindel je, z ubojem Balroga, definitivno to zaslužil), zato ISTEGA Glorfindla lahko (nekje od sredine Second Agea) spet srečamo v Middle-earthu... Mislm pa če to ni cool 8) 8) 8)

Žal mu to ni uspelo z zgodbo o Galadriel (o kateri je napisal tri verzije!, dokler se mu ni zdela taka, kot je smatral, da je morala biti najmogočnejša ženska Middle-eartha), saj je bila zgodba o Galadriel in njenem Celebornu zadnja reč o Middle-earthu, ki jo je (na)pisal - še mesec dni pred smrtjo :cry: Preberi vse tri variante, ZELO zanimivo!

Podobno pa je, kot si (hehe, končno) tudi sam opazil, T.B.: npr jest se strinjam z esejem ( http://www.cas.unt.edu/~hargrove/bombadil.html ) in zapisanim razmišljanjem, da je on najbrž Vala Aule (med drugim stvarnik Dwarfov)...

Hvala za namig o knjigah, bom šel preverit!

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mačica, bom vrgel še drugo oko v tole zadevo okoli nastanka Orcov... :wink: (ampak mislim, da je to v Lost Tales, kjer so zadnje variacije oz popravki).

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Evo, očesa vržena :wink: ...

Rezultate si lahko pogledaš na naslednjih linkih: prvi je kao "zadnja beseda" JRRTja samega, nato razlage nekaterih ljubiteljev na njihovih straneh, potem spet en esej, na koncu pa link kjer lahko pobrskaš še malo o "zmedi" med Orci (tudi Orki) in Goblini:

http://www.annalsofarda.dk/annals-of-arda/.../Origintext.htm

http://valarguild.org/varda/Tolkien/encyc/.../orcsAmillo.htm

http://home7.swipnet.se/~w-70531/Tolkien/o.../orc_origin.htm

http://www.tolkien-archives.com/library/es...php?essay_id=16

http://www.thetolkienwiki.org/wiki.cgi?The...rigin__of__Orcs

http://www.xenthenia.com/tolkienist/enemies/

Morgoth's Ring in ostala imena so naslovi knjig iz Lost Tales.

Namarie.

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa da vam vržem še eno vabo: a veste, da precej folka z velikim veseljem (in različnim uspehom) piše zgodbe iz življenja Middle-eartha??? Evo linkec do ene (o Nazgulih):

http://fan.theonering.net/middleearthtours...azgulstory.html

Kako se vam zdi?

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!