Skoči na vsebino

J.R.R. Tolkien in vse o Ardi


suzuki

Priporočene objave

Suzuki - ti maš ene supernaturalne sposobnosti (da nisi ti tut slučajno kakšen od elfov?! :lol: ). Sem te namreč hotel povprašati ravno tole zadevo o Glorfindlu. Lik mi je bil ful všeč (blond elf, pa ful nevaren) in mi ni blo nič jasno, ko je v filmu Arwen sama obračunala z Nazguli. Jaz sem pa skoz mislil, da je šlo za dva Elfa, samo da sta imela isto ime... :roll: Zdej mi je pa jasno :arrow: hvala!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa da vam vržem še eno vabo: a veste, da precej folka z velikim veseljem (in različnim uspehom) piše zgodbe iz življenja Middle-eartha??? Evo linkec do ene (o Nazgulih):

http://fan.theonering.net/middleearthtours...azgulstory.html

Kako se vam zdi?

Bom kar ugriznil: jaz sem eden od tistih ortodoksnih vernikov v Tolkiena, da "kupim" samo njegovo pisanje. Ali pa tisto, kar so uredili drugi od njegovih del). Vse ostalo pa je... No ja, meni ne potegne...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bom kar ugriznil: jaz sem eden od tistih ortodoksnih vernikov v Tolkiena, da "kupim" samo njegovo pisanje. Ali pa tisto, kar so uredili drugi od njegovih del). Vse ostalo pa je... No ja, meni ne potegne...

Mislim, da s tem odnosom ni nic narobe!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Suzuki - ti maš ene supernaturalne sposobnosti (da nisi ti tut slučajno kakšen od elfov?! :lol: )...

Ah, riječi ti se pozlatile... bojim se da ne... sej ne, da ne bi hotel biti, prav nasprotno, ampak žal ne kaže tako... npr vsaj nos bi imel v tem primeru najbrž malo krajši in ne bi tako topotal, ko hodim :lol: :lol: :lol:

Ja, na tem primeru o Glorfindlu se res lepo vidi, kako je JRRT svojim likom udahnil "lastno" življenje in to potem tudi DOSLEDNO spoštoval. To je, IMHO, poleg neverjetne domišljije in čudovitega jezika, eden glavnih razlogov za tako priljubljenost njegovih knjig (in zato me P.J. tako jezi s svojim drugim filmom :twisted: :twisted: :twisted: ).

Vaba pa takole: se mi je zdelo :wink: :wink: :wink:

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vaba pa takole: se mi je zdelo :wink: :wink: :wink:

Meni pa se je zdel prav zanimiv poskus. Sicer ne poznam dogodkov v Drugem veku srednjega sveta ampak konec kaže na to, da je imel pisec zelo dobro pred sabo podobo tistega časa in tudi nadaljevanja.

Navsezadnje je tudi to Tolkienov dosežek, da je vzpodbudil druge, da dopolnjujejo 'zgodovino' tam kjer to pač lahko in se najdejo noter.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Heh Maco, je tko pa ni tko (matr, ko bom velik bom politik!). Lahko to vzameš kot trud, spodbudo za "dopolnjevanje" itd, a po drugi strani tip IMHO ni glih ne vem kakšen poznavalec in je dokaj brcal v temo:

- Sauron se je res kot Lord Annatar (=> Lord of Gifts) v letih nekje od II 1500 do II 1600 (II => Second Age) potikal po Eriadorju in se delal ful prijaznega in dobrega, tudi izgled si je takrat še lahko omislil dokaj prijeten, a ni se (kot navedeno v zgodbi) izdajal za Numenorca (heh, premalo zanj!) ampak (po JRRTju) za odposlanca Valarjev, ki je prišel pomagat/učit Elfe (ne ljudi!) ker je bil kao učenec Vale Auleta

- mesto kovačev, kjer so bili izdelani Rings of Power in na ruševinah katerega naj bi kasneje postavili Minas Anor (Minas Tirith) kot piše v zgodbi v "resnici" ni bilo v Gondorju, ampak Ost-in-Edhil v Eregionu (tik pred vrati Morie - kar logično, kajne :wink: )

- in še čisto moja špekulacija: zgodbo sem razumel kot da se dogaja med ljudmi, ki so bili (v tistem času) kao vrhunski kovači (no ja, vsaj glavni junak), kar (po JRRTju) ni res. To so bili takrat le Elfi in Dwarfi, Sauron pa se pri tako pomembnem projektu zagotovo ne bi zadovoljil z rokodelsko "drugo klaso", kajne!? Poleg tega je iz tistih časov znano združenje the Gwaith-i-Mírdain (the People of the Jewel-smiths) katerih izdelki veljajo za najboljše vseh časov (razen seveda Feanorjevih)! Spomni se npr kaj je pisalo na vratih Morie (približen citat): "I, Narvi made them, Celebrimbor of Hollin drew this signs". Narvi je bil Dwarf, Celebrimbor Elf, Hollin je (človeško) ime za (Elfski) Eregion, "glavno" mesto Eregiona je bil že omenjeni Ost-in-Edhil (kjer so bili tudi že omenjeni Gwaith-i-Mírdain) in je bil povezan s široko cesto z zahodnim vhodom v Khazad-dum (Moria). Celebrimbor pa je znan predvsem kot izdelovalec Treh Prstanov: Vilye, Varye in Nenye.

Pa najbrž bi še kaj našel, če bi brskal a sem samo preletel zgodbo (upam da mu zaradi površnosti branja ne delam krivice). Vseeno priznam trud ja, zagotovo, ampak precej mimo dejstev znanih za tisti čas :? :wink: . Hja, mogoče/najbrž dovolj dobro za P.J.ja... :roll:

Namarie.

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pozabil: včeraj je bila obletnica uničenja The One Ringa (in hkrati ostalih Prstanov; ko je bil na Orodruinu uničen The One Ring so tudi ostali izgubili svojo moč in postali navadni kovinski obročki...). Bomo v O.L.P.ju spili eno pivce v čast, slavo in v spomin...

Naredili so jih (pod Sauronovim strokovnim vodstvom) Mirdaini med leti II 1500 do II 1600, The One Ring pa je bil uničen 25. marca III 3019, ko je zaradi tega umrl Sauron, padel Barad-dur, se (neuradno) končal Third Age, sledil odhod še zadnjih Elfov v Aman...

Namarie.

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Suzuki - ti maš ene supernaturalne sposobnosti (da nisi ti tut slučajno kakšen od elfov?! :lol: )...

Ah, riječi ti se pozlatile... bojim se da ne... sej ne, da ne bi hotel biti, prav nasprotno, ampak žal ne kaže tako... npr vsaj nos bi imel v tem primeru najbrž malo krajši in ne bi tako topotal, ko hodim :lol: :lol: :lol:

Ja, na tem primeru o Glorfindlu se res lepo vidi, kako je JRRT svojim likom udahnil "lastno" življenje in to potem tudi DOSLEDNO spoštoval. To je, IMHO, poleg neverjetne domišljije in čudovitega jezika, eden glavnih razlogov za tako priljubljenost njegovih knjig (in zato me P.J. tako jezi s svojim drugim filmom :twisted: :twisted: :twisted: ).

Vaba pa takole: se mi je zdelo :wink: :wink: :wink:

Hja...samo pomisli kakšna ušesa bi imel, pa je prec bolje! Čeprav elfovski vid na motorju pa ne bi bil švoh! :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Heh, Suzuki. Mi boš že moral oprostit, ker moje znanje zgodovine Middle earth-a je še veliko bolj luknjičasto kot od pisca tega teksta. Jst bi mu čist verjela.

Imen in krajev in dogodkov pa si že ti v tem svojem kratkem odgovoru podal toliko, da sem se nekje na srdini že izgubila. Mah, bo že boljš.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hja...samo pomisli kakšna ušesa bi imel, pa je prec bolje! Čeprav elfovski vid na motorju pa ne bi bil švoh!  :D

Ah, če samo pomislim na Arwen in njena ušesca :oops: ... zelo te bom razočaral, Mustang, ampak jest bi jih takoj imel :oops: :oops: :oops: ... ( I am a mighty Elvish Lord caught in this ugly human body :shock: :wink: :lol: )

Sicer sem pa včeraj moral kar sam spit eno pivce za obletnico uničenja The One Ringa :cry: ... Kje hodite ostali? :? :roll:

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hej Maca, seveda ti oprostim, ampak boš morala res začet malo brcat v tej smeri, sicer boš vedno bolj preluknjana :wink:

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sicer sem pa včeraj moral kar sam spit eno pivce za obletnico uničenja The One Ringa :cry: ... Kje hodite ostali? :?  :roll:

Jaz sembila včeraj čist bliz pa nisi nič omenu. Prebrala sem pa tvoje sporočilce šele danes.

Sicer pa vemo, da Frodu ni uspelo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hja, manj se bo treba vozit z mototom in več viset na forumu, pa bo :shock: ... hej, just a joke, just a joke :wink: :lol: ...

Ampak ko boš enkrat prebrala še kaj drugega kot LotR boš opazila, da je LotR samo ena izmed nešteto zgodb iz Middle-eartha - res pa najbolj opisana, doterana, podrobna... praktično se (skoraj) vse zgodi v pol leta! Zgodovina Arde in s tem Middle-eartha pa se meri v desettisočih let...

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hja, manj se bo treba vozit z mototom in več viset na forumu, pa bo :shock: ... hej, just a joke, just a joke :wink: :lol: ...

Ampak ko boš enkrat prebrala še kaj drugega kot LotR boš opazila, da je LotR samo ena izmed nešteto zgodb iz Middle-eartha - res pa najbolj opisana, doterana, podrobna... praktično se (skoraj) vse zgodi v pol leta! Zgodovina Arde in s tem Middle-eartha pa se meri v desettisočih let...

Ko sem jaz po LotR bral Silmarillion, se mi je zdela potem vsa stvar iz LotR dokaj malenkostna... v primerjavi z vsemi bitkami med Valarji, Elfi,... Res, da se v LotR konča eno veliko obdobje, ampak afera s Silmarili :P je bila pa tudi nekaj... Osebno glasujem za Silmarillion! Čudovita knjiga! Pa tudi več akcije, kar meni ful ustreza. A kdo ve, ali obstaja verjetnost, da bodo posneli še kak film iz teh zgodb? (težko bi bilo napisati scenarij in zrducirati film na manj od 10 ur :x )

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sem prepričana, da je tam noter dovolj gradiva za kar nekaj filmov. Saj bi lahko posneli npr. 10 filmov. Saj je ziher 10 zgodb noter. A ni?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hja, prepričan sem, da če bi se Silmarilliona lotili z enako pedantnostjo kot LotRa, bi našli snovi za neizmerne količine (stotine!) filmov. Ne samo, da je notri nekaj deset zgodb, te zgodbe so ZELO dolge, in se jih NIKAKOR ne bi dalo (pri enaki natančnosti kot LotR!) prikazati v enem filmu. Niti v treh!!! Morda v tridesetih, če bi imel vsak več delov :shock: :roll: :wink: 8)

Npr Galadriel je živela morda 20,000 let :shock: preden se je spokala na barčico in odšla nazaj v Aman. Kolk se ti mora zgodit v tem času :shock: :roll: :oops: !?!?!?

Takole na hitro ena zgodbica: ni letnice njenega rojstva ker je rojena v Valinorju in to takrat, ko je bila samo svetloba Dreves in še niso šteli let - če ste pozabili, štetje let se je začelo šele po uničenju obeh Dreves, ko so Valarji na nebo postavili Luno in Sonce. Luna je nastala iz zadnjega cveta srebrnega Telperiona, ki ga je Yavanni in Nienni še uspelo "priklicati" iz umirajočega Telperiona, Sonce pa iz zadnjega sadeža zlatega Laurelina (enako). Potem je obe zadevi posvetil Manwe, vrhovni Valar, in jih dal Yavanninemu možu Auletu, ki je naredil zanje posebne posode da je ohranil njuno svetlobo, Varda ju je postavila na nebo, potem pa so Valarji še izbrali dve Maie, ki bosta upravljala z njima - Tilion bo "vozil" Luno, Ariel pa Sonce (zato so Hobiti vedno govorili o Soncu kot ženski in Luni kot moškem). Zakaj so Valarji izbrali glih onadva, kako se je obneslo in vse (začetne) težave ob tem (kako je bil Tilion zaljubljen v Ariel :oops: )... je vse opisano! itd itd...

Potem je tu še stvarjenje Arde, pa kako je (pred tem) nastala Ea... o Feanorju, najmogočnejšem Elfu vseh časov in kaj vse je povzročil s svojim Silmarili... o prvih ljudeh... prekletstvu... izdajah... neizmerni ljubezni in junaštvih (Beren in Luthien)... tragičnih nesporazumih (npr Turin Turambar in Niniel)... petih bitkah za Beleriand... pa War of the Wrath, ko so Valarji končno le ujeli in zaprli Morgotha... o 3000 letni zgodovini Numenorja... hua, materiala za filme KOLIKOR HOČEŠ!!! Pa do Saurona sploh še nismo prišli!!!

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ravno to mi je všeč pri Silmarillionu: stalno ena akcija epskih in monumentalnih razsežnosti.

Mogoče bi pa lahko za film kakšne zgodbice ven vzeli in jih obravnavali posamezno (kot en film). Npr. zgodba o Beren in Luthien bi bila lahko boljša romanca kot Titanik :D

Samo kar tako iz konteksat vzet pa tudi ni dobro...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, se strinjam. "Žal" pa bi bil tudi film precej daljši od Titanica, kljub temu da bi bil najbrž vsaj v dveh če ne treh delih :oops: :wink: :lol:

Meni bi bila zanimiva tudi kakšna 3D FRP igrica v stilu Ultima Underworld...

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jao Maca, pa ti sploh ne veš kaj ne veš... zgodba o Berenu (sinu Barahirja, ki je bil vnuk Beorja in ki je rešil Finroda Felagunda (brata od Galadriel) pred Orci) in Luthien (hčerko Elfskega kralja Thingola in Maie Melian), pa to je nekaj najbolj čudovitega... Kako Beren po Nirnaeth Arnoediadu (the battle of unnumbered tears) kot eden redkih preživelih zaide v Neldorethski gozd in tam v mesečini zagleda Luthien, kako pleše in poje... in ga ona popolnoma o(za)čara... Ahhh... Moram še premisliti, kaj naj ti sploh napišem o tem da dobiš občutek, pa da ne bom pretipkal celega Silmarilliona...

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če se ne motim (prosim profesorja za popravek) je Tolkien sploh začel pisati svojo mitologijo prav na to temo. Ko je bil vojak v prvi svetovni vojni je za svojo ženo napisal zgodbo, kako se smrtnik zaljubi v vilo. Oh, how romantic... :cry: In potem je iz tega izšla zgodba o Berenu in Luthien. Meni je še bolj všeč kot tista o Aragorni in Arwen :arrow: samo moje mnenje...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če se ne motim...

Če se jest ne motim, se ti motiš :? :roll: :wink: Namreč prva zgodba (ki jo je JRRT res pisal na fronti v časi WWI) naj bi bila tista o Gondolinu (Of Tuor and his coming to Gondolin, če se prav spomnim naslova).

So pa te "stare" zgodbe (iz First Agea) vse bistveno bolj epskih razsežnosti (če uporabim kar tvoj izraz) kot kasnejše, npr ta o Arwen in Aragornu - ki je tudi čisto fajn, če odmisliš vse, kar si videl v filmu TTT, kjer bejba neprenehoma samo joka (P.J. :arrow: :evil: :twisted: :!: ).

Ne pozabimo pa še zgodb o Amrothu in Nimrodel, Turinu in Nienor, Eolu and Aredhel, Idril in Maeglinu (ko je nato uletel še Tuor :? ), Aldarionu in Erendis itd itd... do neke mere celo o Tomu Bombadilu in njegovi Goldberry (Aule in Yavanna???)...

Namarie.

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Maca, evo, odločil sem se za tole:

Beren: Son of Barahir; cut a Silmaril from Morgoth's crown to be the bride-price of Lúthien Thingol's daughter, and was slain by Carcharoth the wolf of Angband; but returning from the dead, alone of mortal Men, lived afterwards with Lúthien on Tol Galen in Ossiriand, and fought with the Dwarves at Sarn Athrad. Great-grandfather of Elrond and Elros and ancestor of the Númenórean Kings. Called also Camlost, Erchamion, and One-hand.

Tole je zapisano v kazalu Silmarilliona o Berenu... Samo da ti malo požene kri po žilah :wink: ... (celotno zgodbo preberi sama!!!)

Najbrž se strinjaš da je TOLE res čisto nekaj drugega kot tisti plehki Titanic, kajne?! In če ni problem narediti enega dolgega filma (kot je Titanic) iz le nekaj ur (max nekaj dni) dogajanja, koliko filmov lahko potem narediš s toliko "materiala" kot ga je v tej zgodbi??? Hehehe, to je TO...

Namarie.

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A pol sta bla Beren in Luthien prastara starša od Elronda? Pismo to pa res ni Titanic. To je že kar Santa Barbara :twisted:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ej Maca, tale primerjava te pa ni vredna :( :? ...

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!