Skoči na vsebino

J.R.R. Tolkien in vse o Ardi


Priporočene objave

Hobbit name:

Todo Knotwise of Whitfurrows

Elven name:

Maeglin Pallanén (Profesor, kaj to pomeni?)

P.S.:

Any of you sons of bitches calls me Todo... I will kill you. :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hola!

Jaoj, Mustang... zar baš Maeglin...

Maeglin (320 - 510 FA) je bil sin Eola, "ki so ga zaradi njegovega obnašanja klicali Dark Elf in je živel sam v gozdu Nan Elmoth, blizu Doriatha v Beleriandu (to mu je dopustil kralj Thingol, v zameno za izdelavo krasnega meča z imenom Anglachel in ima spet svojo zgodovino :-)). Eol je bil Sinda, en del so jih klicali Teleri (tisti Elfi, ki so zadnji odšli iz Middle-eartha na Zahod), ni maral drugih Elfov, pravzaprav nikogar, družil se je le z Dwarfi od katerih se je učil kovaštva (in bil ZELO dober kovač).

Nekoč je v "njegov" gozdiček zašla lepa Aredhel, ki je bila Noldo (tako kot Galadriel), edina hčerka (elfskega kralja) Fingolfina in sestra Turgona, kralja skritega Elfskega mesta (in kraljestva) Gondolin. Eol jo je kar ugrabil, nasilno poročil in imela sta sina, Maeglina.

Tukaj je potem ena ful grozljiva zgodba o tem, kako je Eol zapiral ženo in sina (nista smela nikamor iz malega Nan Elmotha!), potem sta mu pa le ušla, k stricu Turgonu, kajti Maeglinu je sinilo, da je on pravzaprav prestolonaslednik Gondolinskega kraljestva. Tam je bil dobro sprejet, a kar se je (incestuozno) zaljubil v Turgonovo hčerko Idril Celebrindal (če sem prav izračunal je bila njegova sestrična - Elfi niso podpirali porok tako bližnjih sorodnikov), pa še Idril je izbrala drugega, Tuorja (človek!) in Maeglin je bil tako jezen/ljubosumen, da je zajebal maksimalno - ko so ga nekoč ujeli Orci ki so dolga leta iskali skrito Gondolinsko kraljestvo, je izdal Elfe in v napadu (in uničenju Gondolina!!!) ugrabil Idril in bežal z njo, a ga je Tuor ujel in ubil - a Gondolin je bil uničen in Morgoth je imel odprta vrata v Beleriand... (Gondolin je bil tudi kao drugo najlepše mesto vseh časov, takoj za Doriatskim Menegrothom, kjer je vladal kralj Thingol... jeba maksimalna!)

Ah, skoraj pozabil: vmes je še oče Eol prišel iskat oba z mamo, da ju odpelje nazaj domov in ker mu kralj Turgon ni več dovolil zapustiti Gondolina (kje je Gondolin je bila največja skrivnost v FA!!! - Morgoth bi dal Sauronovo desno roko za to, da bi izvedel!!!) je raje izbral da ga ubijejo kot da bi ostal tam in živel s familijo v Gondolinu... in tik pred smrtjo je hotel še ubiti sina Maeglina z zastrupljenim nožem, a je vskočila vmes mama Aredhel in je njo...

Torej... kaj naj ti rečem... Maeglin... cela tista familija... JAOOOOJ... tolk na hitro... (kaj več podrobnosti pa boš izvedel v Silmarilionu)

Aja, Maeglin pomeni "Sharp Glance", Pallanen pa ne vem... bom šel pobrskat malo po knjigah in napišem tule, če bom kaj našel...

Namarie.

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Fuck... just call me Todo. Todo doesn't sound so bad after all...

Mater - tale Maeglin je pa mel fubar življenje. Čeprav tale "sharp glance" mi je kar všeč...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Moro Brandybuck of Buckland :hmm:

Orodreth of Dorthonion :OK: mi zveni a la D'Artagnan. Mušketirji pa to...

Ampak škoda, da ne obstaja generator za dwarfe. Sicer pa tam že imam naziv - Gimli! :yea2:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hola!

Ah Lucky, Orodreth... Noldo, (ni datuma rojstva, umrl 496 FA) je bil sicer prijazen in previden vladar, sin Finarfina, drugi (in zadnji) kralj Nargothronda, a tudi malce slabiča... Mlajši brat Finroda Felagunda, oče Finduillas, Galadriel je bil njegova mlajša sestra. Bil je edini potomec Feanorja, ki je želel umiriti zadeve, ker je vedel kakšno mega pizd* bo naredil Feanor s svojim brezumnim dejajnjem (ki je, kot vemo, imelo za posledico izgon Feanorjevih somišljenikov iz Amana in bratomorno vojno med Elfi), a je nazadnje pod pritiskom bratov potegnil z njimi...

Z bratom Finrodom je branil Minas Tirith (ampak ne ta iz LotRa, ampak tistega iz FA, na otoku (Tol Sirion) blizu Pass of Sirion) med Dagor Bragollachom (bitka, kjer so Elfi bogato popušili!). Ko jih je Sauron pregnal z otoka se je zatekel v Nargothrond, ki mu je tudi vladal v odsotnosti brata Finroda, ko je ta šel z Berenom v Angband Morgothu ukrast Silmaril (cena, ki jo je kralj Thingol postavil da Beren dobi Luthien za ženo). No, to se je, kot vemo, za Finroda slabo končalo - umrl je v ječi Tol-in-Gaurhoth ko je branil Berena pred volkom, ki ga je Morgoth poslal da ubije Berena.

Po Finrodovi smrti je Orodreth tudi uradno postal vladar Nargothronda. Najprej ga je, podobno kot Turgon Gondolin, skrival pred svetom in njegova vojska ni sodelovala v mnogih bitkah, samo da jih ne bi odkrili (npr ni šel v Union of Maedhros, ni se boril za Talath Dirnen). No, leta 490 pa ga je Turin pregovoril, naj se začne odkrito boriti proti Morgothu in res so svoje kraljestvo očistili Orcov. A Morgoth je tako izvedel kje so in poslal vojsko, na čelu pa zmaja Glaurunga. Elfska vojska je bil poražena, Orodreth pa ubit v tej bitki - častno, v prvi vrsti napada (Turin je pozneje ubil Glaurunga, ampak to je že druga zgodba, una tahudožalostna, o Turinu in njegovi sestri Nienor Niniel...).

Tolk vem - za kaj več poglej v Silmarillion.

Namarie.

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

hobbit name: Mungo Bumbleroot of Haysend a.k.a. Mungo Proudneck of Longbottom a.k.a. Bungo Moss of Lake-By-Downs

elven name: Finrod Sîrfalas a.k.a. Finrod Véneanár a.k.a. Galdor Nólatári

Zgleda, da vsekakor Mungo ali Bungo :D

Lahko pa tudi Breme of Lenartflocken

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Meni ELF-name generator sicer izpljune:

Elrohir Tasartir

Vendar sem dolga leta (ko sem se igral Middle Earth MUSH) nosil ime Handuril (zivel v Rivendelu).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hola!

Nisem ravno fan LOTR, vendar mi generator izpljune naslednji imeni:

Orgulas Boffin of Whitfurrows

&

Turgon Mithrandir.

Če ni preveč površno, Suzuki, bom z veseljem prisluhnil tvoji razlagi.

Hvala. :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

elven name: Finrod Sîrfalas a.k.a. Finrod Véneanár a.k.a. Galdor Nólatári

Hola!

O Finrodu sem praktično vse napisa v postu za Luckyja (Orodreth in Finrod sta bila brata). Moda nisem posebej omenil le to, da je bil Finrod eden najbolj uglednih in spoštovanih High Elfov, splošno priznan kot dober, moder in eden najbolj sposobnih voditeljev/kraljev, kar so jih imeli Elfi.

Namarie.

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Meni ELF-name generator sicer izpljune:

Elrohir Tasartir

Vendar sem dolga leta (ko sem se igral Middle Earth MUSH) nosil ime Handuril (zivel v Rivendelu).

Hola!

Elrohir (sindar: elf-horse-master) je bil eden od sinov/identičnih dvojčkov Elronda (ki je bil po očetu Noldo in po mami Sindo) in Celebrian (Noldo, hčerka od Galadriel in Celeborna) iz Rivendela oz Imladrisa, kot so ga imenovali Elfi. Rojen TA 139 (in brat dvojček Elladan) s katerim sta stalno tičala skupaj. Leta TA 2509 sta rešila (mamo) Celebrian ki so jo ujeli (in zastrupili) Orci. Oče Elrond ju je pogosto pošiljal naokoli vohunit, kaj se dogaja, v "prostem" času pa sta z Rangerji (tudi Aragornom) preganjala Orce, da bi tako maščevala mamino trpljenje (Elrond je namreč kljub temu da je bil daleč najboljši zdravilec tistih časov ni mogel pozdraviti in da ne bi umrla je morala oditi v Aman...). Sodelovala sta tudi v War of the Ring - v veliki bitki na Pellenor Fields (pred Minas Tirithom).

Ko sta 29. septembra TA 3021 Galadriel in Elrond odplula v Aman, so Elrohir, Elladan in Celeborn (in še nekaj High Elfov) ostali v Middle-earthu in se ne ve, kakšna je bila njihova usoda. Moje mnenje: ladja ki je izplula leta FO 61 za Aman je bila tista, ki je odpeljala Sama Gamgeeja, zadnjega nosilca Prstana - morda so ga čakali prav teli fantje... ali pa so bili na čisto zadnji ladji za Aman, ki jo je leta FO 120, po Elessarjevi (Aragornovi) smrti zgradil Legolas in je s seboj vzel tudi Gimlija... Edina druga možnost (ki mi nikakor ni všeč) pa je, da sta v FO tudi onadva, tako kot sestrica Arwen Undomiel, izbrala da postaneta smrtnika...

Tasartir... hmmm... zdi se mi da sem to nekje slišal, pa se ne spomnim... in ne najdem niti v Companionu... sorry. Mislim, da je to opis (kao "hrabri" ali kaj takega), ne pa ime...

Handuril??? Prvič slišim. Lahko poveš kaj več, od kje to ime, kdo je to bil??? (edino podobno ime ki ga poznam je Anduril - tako je dal Aragorn ime svojemu zlomljenemu meču (in mu je bilo do tedaj ime Narsil), ko so mu ga ponovno sestavili Elfi v Rivendelu pred odhodom na War of the Ring in ga je podedoval od Elendila)

Namarie.

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...

Turgon Mithrandir.

Če ni preveč površno, Suzuki, bom z veseljem prisluhnil tvoji razlagi.

Hvala.  :)

Hola Pepe!

saj ni kakšne posebne razlage, kot vidiš gre bolj za življenjepis tistih, ki so to ime nosili "zares" :? :wacko: :lol:

Je pa tole zanimiva kombinacija: najprej Turgon (Noldo, ime bi lahko pomenilo "commander of power" oz "valiant lord") je bil kralj Gondolina, skritega kraljestva Elfov. Sin Fingolfina, oče Idril Celebrindal, rojen nekje okoli YT1300 (pazi, The Year of Trees - to je pred FA, ki se je začela s Soncem in Luno - ko sta bili obe drevesi, srebrni Telperion in zlati Laurelin edini vir svetlobe na Ardi, pravzaprav samo v Amanu, na Middle-earthu pa je bila tema, ker je Melkor (Morgoth) pred tem porušil obe Lamps of the Valar). Samo da spomnim: eno "Year of the Trees" je dolgo 9,582 "Years of the Sun" - Age of Trees je trajala 1500 "drevesnih" let oz 14.373 naših let). Turgon je bil ubit FA 510 pri obrambi Gondolina, star skoraj 20 tisoč let :? :blink: B) ...

V Eldamarju (v Amanu) je bil prijatelj Finarfina in je nasprotoval Feanorjevemu planu zasledovanja Melkorja (Morgotha) ko je ta ukradel Silmarile (tako kot že omenjeni Orodreth je videl kakšno pizd* bo s tem naredil Feanor), a je na koncu vseeno postal eden od Izgnanih. Njegova žena Elenwe je umrla pri prečkanju Helcaraxa, Turgon s hčerko Idril pa se je naselil v Nevrastu kjer je zgradil mesto Vinyamar na Mount Tarasu in postal High King tistih Sindarjev in Noldorjev ki so ostali v Nevrastu. Leta FA 51 in 52 je na Ulmovo (Vala!) prigovarjanje začel graditi kraljestvo Gondolin v skrivni dolini Tumladen (ki mu jo je našel Ulmo). Po 52 letih dela so vsi zapustil Vinyamar in se naselili v Gondolinu, kjer je vladal več kot 500 let - in se uspešno izogibal Bitkam za Beleriand. Razen tiste peripetije z Eolom je imel mir do bitke Dagor Bragollach (Battle of the Sudden Flame), ko mu je Thorondor (kralj orlov) prinesel truplo očeta Fingolfina, ki ga je Melkor (Morgoth) v dvoboju ubil pred vrati svoje trdnjave Thangorodrim (huda zgodba! že samo to, da gre Elf izzvat Valo (boga!) na dvoboj... hua, kapo dol!!!). Thorondor mu je nekaj let kasneje prinesel še dva človeka, brata, Hurina in Huorja, ki ju je Turgon gostil pri sebi celo leto (ker mu je tako namignil Ulmo), nato pa pustil nazaj domov (v Dor-lomin). Takrat je Turgon spoznal Doom of the Noldor in začel na skrivaj pošiljati mornarje/odposlance čez morje da bi se jih Valarji usmilili. Misije niso uspele, vrnil se je en sam mornar, Voronwe (pomemben ker je bil vodič Tuorju (sinu Huorja), človeku, ki ga je Ulmo poslal v Gondolin (in ki je postal, kot sem omenil v prejšnjih postih, mož Turgonove hčerke Idril Celebrindal in oče Earendila the Marinerja - pol človeka pol Elfa, ki je končno dosegel pomilostitev za Izgnance pri Valarjih, bil pa je tudi oče Elronda (in njegovega brata Elrosa, prvega kralja Numenorja). Tuor pa je bil edini človek, ki je lahko ostal v Amanu!)

Turgon je (najbrž zaradi smrti očeta Fingolfina v Dagor Bragollachu) postal član Union of Maedhros in se boril v Nirnaeth Arnoediadu, the Battle of Unnumbered Tears, v kateri je Morgoth skoraj dokončno uničil Elfe) in kjer je ostal živ le s pomočjo ultimativne žrtve Hurina in Huorja, ki sta (s svojimi vojaki vred) žrtvovala svoja življenja, da je Turgon s svojimi lahko zbežal nazaj v Gondolin. Ko je leta FA 496 v Gondolin prišel Tuor ga je Turgon sicer prisrčno sprejel, saj ni pozabil žrtve njegovega očeta, ni pa poslušal nasveta, ki mu ga je od Ulmota prinesel Tuor - naj vsi Gondolinci spokajo v Havens of Sirion in naprej v Aman, sicer bo jeba neizmerna, kajti Morgoth je z vsemi silami iskal Gondolin - in ga, kot sem že povedal, s pomočjo Maeglina tudi našel in uničil, sam Turgon pa je bil ubit pri obrambi.

Mithrandir ("grey pilgrim") ti je morda bolj znan pod imenom Gandalf. Gandalf je bil pravzaprav Olorin (Maia), ki se je šel borit kot eden od petih Istarijev (modrecev, ostali so bili Saruman the White, Radagast the Brown in še dva, ki nimata imena ker se o njiju nič ne ve in sta izginila iz zgodovine) proti Sauronu (tudi Maia). Gandalf je bil najbolj zaslužen za njegov padec. Od Valarjev je dobil človeško telo, ki pa se ni preveč staralo, saj je živel bolj ali manj z enakim izgledom kakih 2000 let (ej, da bi meni to ratalo... :-)) Ker je bil Maia (tak bolj majhen bog, morda pol-bog), je brez veze govoriti o starosti, rojstvu, smrti... V Middle-earth je prišel okoli leta TA 1000, Cirdan (ki je bil dovolj brihten da je nekako dojel njegov pomen in status) mu je dal Naryo, enega od Treh Prstanov, od tu verjetno izvira njegova spretnost z ognjem.

Gandalf je bil neumoren borec proti Sauronu. Npr leta TA 2063 ga hje White Council poslal kot vohuna v Dol Guldur, vendar ni odkril prave identitete Necromancerja (ki je bil Sauron). Tja je ponovno odšel leta TA 2850 in tokrat pogrunatl Saurona, pa še od zaprtega Dwarfskega kralja Thraina dobil ključ Ereborja (ki ga je kasneje dal Bilbotu v njegovi dogodivščini, ki je opisana v Hobbitu in kjer je najpomembnejša dolgoročna posledica ta, da je Bilbo našel The One Ring!!!). Leta TA 3001 je prepičal Bilba naj The One Ring da Frodu in TA 3018 sprožil The Quest of Mount Doom, ki je pripeljala do uničenja prstana in s tem tudi Saurona. Mimogrede: ne pozabimo, da je bil Gandalf v tej akciji ubit (v borbi z (zadnjim) Balrogom sta umrla oba), a so ga Valarji prav zaradi njegovih zaslug obudili in poslali nazaj, kao "da dokonča nalogo". In res, po zmagi nad Sauronom je Gandalf TA 3021 odšel nazaj v Aman (The last Riding of the Keepers of the Ring), skupaj s Frodom.

Hja, Pepe, če ne poznaš JRRTjevih del ti tole najbrž ne bo preveč pomagalo, saj sta življenji Turgona in Gandalfa prepleteni z mnogimi pomembnimi dogodki, ki pa dajo pametno sliko le, če poznaš vsaj grobo zgodovino Middle-eartha. To pa boš dobil le z branjem (vsaj) LotRa in predvsem Silmarilliona...

A kot sem rekel na začetku: dobil si ful zanimivo kombinacijo hudih imen, a se mi zdi prava zate...

Namarie.

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Meni ELF-name generator sicer izpljune:

Elrohir Tasartir

Vendar sem dolga leta (ko sem se igral Middle Earth MUSH) nosil ime Handuril (zivel v Rivendelu).

Handuril??? Prvič slišim. Lahko poveš kaj več, od kje to ime, kdo je to bil??? (edino podobno ime ki ga poznam je Anduril - tako je dal Aragorn ime svojemu zlomljenemu meču (in mu je bilo do tedaj ime Narsil), ko so mu ga ponovno sestavili Elfi v Rivendelu pred odhodom na War of the Ring in ga je podedoval od Elendila)

Namarie.

Ne spomnim se tocno, kako sem skoval ime - takrat se ni bilo ELF-name generatorjev :) Nekej sem po slovarju vilinscine brskal in prisel s tem na dan... Samo to je bilo leta 1993 in sem ze malo pozabil. Leta 1995 sem zadnjic igral tisti MUSH (mensezdi pa se obstaja).

Pa hvala za razlago!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hola!

Pa še tole: danes, ups, včeraj, smo LotRoljupci (vsi tisti, ki smo se prijavili na praznovanje - in našli tudi čas) pri Luckyju praznovali Frodov in Bilbov rojstni dan. Sicer malce pozno, a prej ni bilo časa, ker smo se vozili, al so ble trgatve... Blo je prav fajn, kljub začetnim težavam s tehniko. Ne samo zaradi odlične družbe, hrane in pijače, prilegel se je tudi filmski polmaraton, kjer smo si pogledali dva filma, LotR (EE verzija) in TTT (kino verzija, EE verzija TTT izide 17. novembra). Šest ur in pol... Mustang pravi, da smo s tem dosegli naziv "Iron Butt" :lol1: Na koncu smo šli pa še malo do IBCGja...

Prav lepo sem se imel, hvala vsem udeleženim, najbolj pa Janji in Luckyju za prijazno povabilo, trud in oskrbo. Bom še prišel :D !!!

Namarie.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bramblerose Proudfoot

in

Eámanë Culnámo

:? O:-) :hmm: Suzuki, še lahko prosim meni tole obrazložiš :004

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jest bi se tudi v mojem in Tininem imenu zahvalil Luckyju in njegovi lepsi polovici za gostoljubnost. seveda pa tudi Suzukiju (kot neusahljivem viru vedenja o LoTR) in Mustangu (ki nas ni pretepel, ko smo se norcevali iz harleya :) ).

Upam, da ste pojedli gibanico.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Upam, da ste pojedli gibanico.

Smo, smo. Je šla kar z nami v Indiana, pa smo jo tam maznal. Mater, je bla dobra. Nekaj malega sem je obdržal doma za današnji desert.

Sicer pa hvala udeleženim za udeležbo. Že razmišljam o prihodnjih dogodkih, eden bo zagotovo še letos s podaljšano verzijo LOTR TT, drugi, pravi maraton pa prihodnje leto, ko na DVD izide še tretji del. Za naslednjič se bom pa potrudil, da bo manj tehničnih težav kot tokrat.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...

Eámanë Culnámo

:? O:-) :hmm: Suzuki, še lahko prosim meni tole obrazložiš :004

Hola!

Vale, razočarat te moram... vse svoje vire (in na Netu) sem preiskal, pa žal ne obstaja nobena oseba s takim imenom (ne prvim, ne drugim). Morda je to res Elfska beseda/ime, a JRRT ga ni nikjer uporabil pri svojih osebah in je izgleda samo produkt generatorja imen... Sorry, res...

Namarie.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi jaz moram povedati, da sem se včeraj imel izredno lepo: odlična družba, slastna hrana in legendarni filmi.

Najlepše bi se rad zahvalil Janji in Luckyju za vso gostoljubnost in prijaznost,

Suzukiju za podajanje globokega znanja o Ardi (in fenomenalno torto!)

in

Fard Bramblu of Willowbottom :lol1: in njegovi dami za krasno družbo.

Še enkrat hvala, krasno je bilo!

(Einherjar: mater, si dobil dober elven name! :notworthy: )

Vaš Todo ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...

Eámanë Culnámo

:?  O:-)  :hmm:  Suzuki, še lahko prosim meni tole obrazložiš  :004

Hola!

Vale, razočarat te moram... vse svoje vire (in na Netu) sem preiskal, pa žal ne obstaja nobena oseba s takim imenom (ne prvim, ne drugim). Morda je to res Elfska beseda/ime, a JRRT ga ni nikjer uporabil pri svojih osebah in je izgleda samo produkt generatorja imen... Sorry, res...

Namarie.

Sej sem vedla, da sem čudna ... mi še zdej govorijo - ČUDNA SI BILA ŽE KOT OTROK ... na pa še tle ne obstajam :? :cry: :wacko: :( <_< :huh: :mellow:

... v Svena sem bom preimenovala ... :P

Popravljeno . Popravil Vale
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Elf name:

Fëanor Lossëhelin

Hola Ein!

Feanor.... sploh ne vem, kaj naj ti rečem :-)) Zagotovo najboljša izbira zate, vsaj med Elfi (maš srečo tako kot Pepe :-))

Feanor, najElf vseh časov... In to v plus in minus. Rojen v Tirionu na gori Tuna v Amanu v YT 1169, ubit FA 1 v bitki Dagor-nuir-Giliath. Pravo ime (očetovo) sicer Curufinwe, a je bil najbolj znan pod imenom ki mu ga je izbrala mama, Feanaro (Spirit of Fire) zaradi svojega karakterja: ni bil kakšna nežna rožica ampak zelo ponosen, vzkipljiv, in kakršnokoli nasprotovanje pri njem ni našlo razumevanja ampak le grobo zavrnitev. Bil je ZELO dober rokodelec (učila sta ga tast Mahtan in Vala Aule!), zlasti je obvladal izdelavo dragih kamnov in kristalov: naredil je slavne Silmarile, ki so jih občudovali vsi, Elfi IN Valarji, izdelal sedem Palantirjev, Elfska pisava (Tengwar) je njegovo delo...

Edini sin Finweja in Miriel (ki je kmalu umrla, Finwe pa se je še enkrat oženil z Indis in imel še dva sinova: Finarfina in Fingolfina). Feanor se je oženil z Nerdanel, nekje med leti YT 1179 in 1185. Imela sta sedem sinov (Maedhros, Maglor, Celegorm, Caranthir, Curufin, Amrod, Amras - sama epska imena v Beleriandu v FA!). A naredil je tudi največjo pizd* v vsem Middle-earthu - sprožil bratomorno vojno med Elfi, zahrbtno napadel in pobil na kupe svojih rojakov ker mu niso dali kar je zahteval od njih... ko je prisegel strašno (in za večino Noldorjev pogubno) prisego, da ne bo miroval, dokler ne bo povrnil Silmarilov (ki mu jih je ukradel Vala Melkor/Morgoth). Kar je imelo za posledico da so njega in njegovih pristaše Valarji izgnali iz Amana in jim prepovedali vrnitev. Za večno. Plus tega da je fasal še Doom of Mandos...

Leta YT 1250 je popravil Rumilove nerodne črke v pisavo Tengwar, ki so jo Eldarji uporabljali od takrat naprej za vedno.

Leta YT 1449 ja izdelal svoj najboljši izdelek, tri Silmarile, čudovite drage kamne, v katere je ujel svetlobo obeh dreves, zlatega Laurelina in srebrnega Telperiona. Melkor je bil takrat na "pogojnem izpustu" - Valarji so ga imeli najprej 3000 let zaprtega pri Mandosu - po poteku te kazni pa se je lahko dokaj prosto gibal po Amanu - in seveda delal pizd*... Tokrat se je namenil uničiti Feanorja ker je želel ukrasti njegove Silmarile, saj so bili tudi njemu blazno všeč. Rovaril je proti Feanorju kadar je le mogel, ga sprl s polbratoma Fingolfinom in Finarfinom, sprožil govorice da mislijo Valarji dati Silmarile Ljudem, ko se bodo le ti zbudili itd itd

Leta YT 1490 je bil zaradi takih prepirov - pljuval je čez Valarje in z mečem grozil Fingolfinu - Feanor za 12 YT izgnan iz Tiriona, zato je odšel na sever in zgradil mesto Formenos, kamor so prišli živet tudi njegov oče in sinovi.

Leta YT 1495 je bil "povabljen" na spomladansko fešto ki jo je vsako leto prirejal vrhovni Vala Manwe. In takrat se je zgodilo... Melkor je fešto izkoristil da je s prijateljico Ungoliant (ogromno zlobno bitje, ki je imela telo nekakšne ogromne pajkulje in je živela v gorah na jugu Amana) zastrupil/ubil obe Drevesi in oživeli bi jih lahko samo s Feanorjevimi Silmarili - ki pa jih Feanor ni hotel posoditi Valarjem!!! Potem so do njega prišle še novice, da je Melkor na begu ubil njegovega očeta in ukradel Silmarile. Takrat mu je počila žilica in zaklel se je, da ne bo počival dokler ne povrne Silmarilov in da ko jeb* Valarje ki so ga zvabili sem na fešto. Valarji so mu poskusili dopovedati da se niti on ne more meriti z Melkorjem (ki je bil eden od njih, torej Vala!), a Feanor je v svojem stilu poslal Manweta v PM (ker je na njegovo komando moral priti na fešto) in z vsemi Noldorji, ki jih je lahko prepričal v to začel pakirati za zasledovanje Melkorja (YT 1496). Takrat ga je Manwejev glasnik opozoril, da če res naredi to bo za večno izgnan iz Amana, skupaj z vsemi, ki mu bodo sledili, Mandos pa mu je izrekel svojo znano prerokbo (Doom of Mandos) - če ne bo začel spet spoštovati volje Valarjev, bodo predvsem on in njegova familija, pa tudi vsi ki bodo šli z njim, prekleti. Feanorju seveda niti na misel ni prišlo da bi se pokoril Valarjem in je pičil dalje. Pri tem je prišlo do prve bratomorne vojne, ko je njegova vojska pobila Telerije (tiste Elfe, ki so zadnji zapustili Middle-earth) v Alqualondeju na Toll Eressei. Ti mu namreč niso hoteli dati svojih ladij ki jih je potreboval za prevoz v Middle-earth. Pa jih je kar pobil, vzel ladje in se odpeljal, kar ladij je ostalo pa požgal - tako da je njegov polbrat Fingolfin moral do Middle-eartha peš, preko ledenega Helcaraxa, kjer je umrlo veliko Noldorjev.

No, ko so prišli v Middle-earth in se zakampirali čez noč, jih je napadla Melkorjeva vojska, ki jih je že čakala da pridejo. Feanor je sicer zmagal v tej prvi bitki za Beleriand (imenovani Dagor-nuir-Giliath, Battle under Stars), vendar je v svoji vzvišenosti zasledoval bežeče Orce vse do Dor Daedelotha, kjer so ga iz zasede napadli Balrogi pod vodstvom Gothmoga in ta ga je smrtno ranil. Ko so ga sinovi le dohiteli in rešili mu je (umirajočemu) prvič (in zadnjič) sinilo, da se je morda prenaglil in dela neumnost... Umrl je blizu Ethel Siriona - in niso ga mogli niti pokopati, ker se je njegovo truplo takoj po smrti vžgalo, veter pa je razpihal njegov pepel... Posledice teh brezumnih dejanj pa so Noldorji čutili še tisočletja zatem...

Evo Ein, tkole na kratko, bolj podrobno pa imaš vse tole v Silmarillionu.

Namarie.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hobbit name:

Bramblerose Overhill of Rushy

Elven name:

Eámanë Isilrá

Suzuki? Še kratka razlagica pour me?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Elf name:

Fëanor Lossëhelin

Hola Ein!

Feanor.... sploh ne vem, kaj naj ti rečem :-)) Zagotovo najboljša izbira zate, vsaj med Elfi (maš srečo tako kot Pepe :-))

[stuff deleted]

No, ko so prišli v Middle-earth in se zakampirali čez noč, jih je napadla Melkorjeva vojska, ki jih je že čakala da pridejo. Feanor je sicer zmagal v tej prvi bitki za Beleriand (imenovani Dagor-nuir-Giliath, Battle under Stars), vendar je v svoji vzvišenosti zasledoval bežeče Orce vse do Dor Daedelotha, kjer so ga iz zasede napadli Balrogi pod vodstvom Gothmoga in ta ga je smrtno ranil. Ko so ga sinovi le dohiteli in rešili mu je (umirajočemu) prvič (in zadnjič) sinilo, da se je morda prenaglil in dela neumnost... Umrl je blizu Ethel Siriona - in niso ga mogli niti pokopati, ker se je njegovo truplo takoj po smrti vžgalo, veter pa je razpihal njegov pepel... Posledice teh brezumnih dejanj pa so Noldorji čutili še tisočletja zatem...

Evo Ein, tkole na kratko, bolj podrobno pa imaš vse tole v Silmarillionu.

Namarie.

Hvala, hvala - pizda, pa tale elf name generator je res ucinkovit... Prav brez tezav bi se lahko poistovetil s tem...

Ceprav sem Silmarilion ze bral, vsega tega nisem vedel..

Najlepejsa hvala.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!