Skoči na vsebino

Josip Broz - TITO


kekec III

Priporočene objave

joj...... ne smem preveč migat - sem še vedno na bolniški :blush: .)

sy

ni treba - enostavno se prepustiš Lynčici, da dela s tabo kar ji drago

:blush:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

sy

ni treba - enostavno se prepustiš Lynčici, da dela s tabo kar ji drago

:blush:

In se potrudi, da obema naenkrat pride. :devil: :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

a ti imaš dokaze o teh 500.000 izginulih? Samo vprašam ...

A ti to resno? Vir za 1,1 milijona med 45-92 imaš. Če misliš, da ni verodostejen, pač najdi boljšega. Morda samo tole (http://www.mladina.si/tednik/200651/clanek/slo-pamflet--bernard_nezmah/)

"Premočni liki oblastnikov pač niso blagodejni za demokracijo. Prav te dni so v Čilu pokopali oblastnika in diktatorja Augusta Pinocheta, ki je jemal kot nekaj samoumevnega, da da pobiti več kot tri tisoč nasprotnikov, jih množično zapiral in pognal v izgnanstvo. Jugoslovanski pogled je bil seveda od uboja njegovega predhodnika Salvadorja Allendeja 1973 kristalno čist: v deželi vlada diktatura. Prepoved svobode govora, gomile pobitih, množice zaprtih, vrženih iz služb, emigrantov, vse to je govorilo, da v deželi vlada totalitarizem.

Toda, iste jugoslovanske množice niso bile sposobne refleksije, enostavnega premisleka: kakšna država pa je bila Titova Jugoslavija? Z nekaj cinizma bi v primerjavi Tita in Pinocheta slednjemu rekli celo demokrat, saj je leta 1989 razpisal referendum, na katerem so ob pravici opozicije, da izraža svoje mnenje, državljani odločili, da Pinochetu ne podelijo še enega mandata. Maršal Tito ne po sedemnajstih letih ne po tridesetih letih vladavine ni pozval ljudstvo, da se referendumsko odloči, če naj mu vlada še naprej. "

Pa še ena cvetka, ki se vseskozi pojavlja: socialna enakost. Slovenci močno podpiramo socialno neenakost, kar si skupaj z virom poglejte na priloženem grafu.

[attachmentid=88810]

post-6926-1167293310_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A ti to resno? Vir za 1,1 milijona med 45-92 imaš. Če misliš, da ni verodostejen, pač najdi boljšega. Morda samo tole (http://www.mladina.si/tednik/200651/clanek/slo-pamflet--bernard_nezmah/)

"Premočni liki oblastnikov pač niso blagodejni za demokracijo. Prav te dni so v Čilu pokopali oblastnika in diktatorja Augusta Pinocheta, ki je jemal kot nekaj samoumevnega, da da pobiti več kot tri tisoč nasprotnikov, jih množično zapiral in pognal v izgnanstvo. Jugoslovanski pogled je bil seveda od uboja njegovega predhodnika Salvadorja Allendeja 1973 kristalno čist: v deželi vlada diktatura. Prepoved svobode govora, gomile pobitih, množice zaprtih, vrženih iz služb, emigrantov, vse to je govorilo, da v deželi vlada totalitarizem.

Toda, iste jugoslovanske množice niso bile sposobne refleksije, enostavnega premisleka: kakšna država pa je bila Titova Jugoslavija? Z nekaj cinizma bi v primerjavi Tita in Pinocheta slednjemu rekli celo demokrat, saj je leta 1989 razpisal referendum, na katerem so ob pravici opozicije, da izraža svoje mnenje, državljani odločili, da Pinochetu ne podelijo še enega mandata. Maršal Tito ne po sedemnajstih letih ne po tridesetih letih vladavine ni pozval ljudstvo, da se referendumsko odloči, če naj mu vlada še naprej. "

Pa še ena cvetka, ki se vseskozi pojavlja: socialna enakost. Slovenci močno podpiramo socialno neenakost, kar si skupaj z virom poglejte na priloženem grafu.

[attachmentid=88810]

Primerjas dve neprimerljivi stvari: povojne poboje pri nas z 30 let kasnejsimi v Pinocejevi diktaturi. Po vojni pri nas so se pac mascevali izdajalcem (tega sicer ne odobravam-raje bi jih terali pri obnovi pozganega in razrusenega), tako je po vsaki vojni.

Oba vira sta zame neverodostojne. Prvi je mocno politicno nabit, o drugem, grafu, pa vse pove stavek " vendar je bolje placana tajnica hitrejsa, vec naredi in je tudi bolj zanesljiva kot prva". Zelo subjektivno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

in veseli me, da se tudi nasprotniki Tita zavedate, da ne bi govorili slovensko. To me samo še bolj prepriča, da je prav, da je bilo tako, kot je bilo, pa čeprav vedno in vsem ni bilo z rožicami postlano.....

Zakaj pa se ne bi govorilo slovensko :?

lahko se tudi s tem tolažiš..... :OK:

ker pa imaš toliko časa, pa daj napiši še scenarij, kako bi bilo, če se zgodovina ne bi odvijala tako, kot se je.......

Karađorđevič bi prišel po vojni nazaj na oblast. Washington bi nam dal neki penezov za dober začetek, adoptiral bi kapitalizem in leta 1970 bi se že furali z hondami. Simpl B) In Jugoslavija bi mogoče danes še vedno obstajala.

Seveda, pa je bila tudi ena od prioritet Tita, da si niste mogli predstavljati življenja brez njega. Fural je neke vrste božanstvo. Zato mu tudi krščanstvo ni dišalo. Bil je monoteist in v Jugoslaviji je bil prostor le za enega boga.

Popravljeno . Popravil Brihta
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Primerjas dve neprimerljivi stvari: povojne poboje pri nas z 30 let kasnejsimi v Pinocejevi diktaturi. Po vojni pri nas so se pac mascevali izdajalcem (tega sicer ne odobravam-raje bi jih terali pri obnovi pozganega in razrusenega), tako je po vsaki vojni.

Oba vira sta zame neverodostojne. Prvi je mocno politicno nabit, o drugem, grafu, pa vse pove stavek " vendar je bolje placana tajnica hitrejsa, vec naredi in je tudi bolj zanesljiva kot prva". Zelo subjektivno.

Fak, milijon izdajalcev, pa še vsaj enkrat toliko izseljenih. Očitno je bilo na tem področju od Vardara do Triglava res ogromno simpatizerjev nacizma.

Vir imaš, če misliš, da je neverodostojen, poišči svojega, kjer piše drugače. Če tega ne narediš, se samo smešiš. Vsak lahko nekaj trdi, malo teže je to podkrepiti.

Off topic - Moram pa priznati, da me najbolj v dobro voljo spravljajo komentarji "1" v smislu (če malo pogledamo skozi teme):

Hrwaty so kreteny,

Po wojni so jih pobili premalo,

ampak wsi razen mene so polni

predsodkow.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zakaj pa se ne bi govorilo slovensko :?

Karađorđevič bi prišel po vojni nazaj na oblast. Washington bi nam dal neki penezov za dober začetek, adoptiral bi kapitalizem in leta 1970 bi se že furali z hondami. Simpl B) In Jugoslavija bi mogoče danes še vedno obstajala.

Seveda, pa je bila tudi ena od prioritet Tita, da si niste mogli predstavljati življenja brez njega. Fural je neke vrste božanstvo. Zato mu tudi krščanstvo ni dišalo. Bil je monoteist in v Jugoslaviji je bil prostor le za enega boga.

Ce bi zmagala druga stran, se tukaj zanesljivo ne bi govorilo slovensko. Ze pred vojno na od Italijanov zasedenih ozemljih poucevanje v slovenskem jeziku ni bilo dovoljeno. Poglej, kako je na Koroskem z dvojezicnostjo (v mirnem casu, 60 let po vojni), ravno sedaj so v Italiji pri izdajanju osebnih dokumentov ponovno potujcevali priimkein imena. Pa so oboji izgubili vojno. Zamisli si obratno.

V Jugoslaviji je bila vera po mojih izkusnjah popolnoma svobodna. Moja starsa sta bila v partiji, stara mama pa je odkar pomnim lahko normalno hodila v cerkev. In tudi mi, mulci, smo naprimer hodili gledat risanke v kino Farovz v Sp. Siski.

Fak, milijon izdajalcev, pa še vsaj enkrat toliko izseljenih. Očitno je bilo na tem področju od Vardara do Triglava res ogromno simpatizerjev nacizma.

Vir imaš, če misliš, da je neverodostojen, poišči svojega, kjer piše drugače. Če tega ne narediš, se samo smešiš. Vsak lahko nekaj trdi, malo teže je to podkrepiti.

Virov ti ze lahko navedem kolikor hoces, a ti ne bos zaupal, bodo z nase strani.

Zdaj pa na pocitnice, vsem zelim lepo motoristicno sezono 007.

Popravljeno . Popravil Buzdovan
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zakaj pa se ne bi govorilo slovensko :?

Karađorđevič bi prišel po vojni nazaj na oblast. Washington bi nam dal neki penezov za dober začetek, adoptiral bi kapitalizem in leta 1970 bi se že furali z hondami. Simpl B) In Jugoslavija bi mogoče danes še vedno obstajala.

Mislim, jih večina razmišlja v napačno stran. Brez Broza (oz. partizanov), bi glede na dogovor zaveznikov prišli pod ruski patronat in bi živeli v "srečni panbalkanski federaciji" skupaj z Bolgari, Albanci in verjetno še kakšnimi Romuni. Standard bi bil temu primeren, ker bi morali pomagati še ostalim "revežem". Pa bi bili hudo srečni že, če bi se lahko vozili s kakšnimi Jawami, CZ-ji,Dnepri ipd, ki bi jih dobili po kakšnih 20-tih letih čakanja.

Res pa je, da bi govorili slovensko (poleg ruščine).

lp

Franc

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ce bi zmagala druga stran, se tukaj zanesljivo ne bi govorilo slovensko. Ze pred vojno na od Italijanov zasedenih ozemljih poucevanje v slovenskem jeziku ni bilo dovoljeno. Poglej, kako je na Koroskem z dvojezicnostjo (v mirnem casu, 60 let po vojni), ravno sedaj so v Italiji pri izdajanju osebnih dokumentov ponovno potujcevali priimkein imena. Pa so oboji izgubili vojno. Zamisli si obratno.

V Jugoslaviji je bila vera po mojih izkusnjah popolnoma svobodna. Moja starsa sta bila v partiji, stara mama pa je odkar pomnim lahko normalno hodila v cerkev. In tudi mi, mulci, smo naprimer hodili gledat risanke v kino Farovz v Sp. Siski.

Virov ti ze lahko navedem kolikor hoces, a ti ne bos zaupal, bodo z nase strani.

Zdaj pa na pocitnice, vsem zelim lepo motoristicno sezono 007.

Daj navedi vsaj en vir. Drugače je vse, kar pišeš, samo nakladanje in opisovanje lastnih izkušenj. Izpadeš kot tisti, ki trdijo, da je bil holokavst mit. Z viri boš takoj kredibilnejši, razen če se tvoji "viri" ustavijo pri "Deček s Sotle".

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ce bi zmagala druga stran, se tukaj zanesljivo ne bi govorilo slovensko. Ze pred vojno na od Italijanov zasedenih ozemljih poucevanje v slovenskem jeziku ni bilo dovoljeno. Poglej, kako je na Koroskem z dvojezicnostjo (v mirnem casu, 60 let po vojni), ravno sedaj so v Italiji pri izdajanju osebnih dokumentov ponovno potujcevali priimkein imena. Pa so oboji izgubili vojno. Zamisli si obratno.

V Jugoslaviji je bila vera po mojih izkusnjah popolnoma svobodna. Moja starsa sta bila v partiji, stara mama pa je odkar pomnim lahko normalno hodila v cerkev. In tudi mi, mulci, smo naprimer hodili gledat risanke v kino Farovz v Sp. Siski.

Virov ti ze lahko navedem kolikor hoces, a ti ne bos zaupal, bodo z nase strani.

Zdaj pa na pocitnice, vsem zelim lepo motoristicno sezono 007.

Pa kaj je z vami. Kaka druga stran. Kaj ma Tito veze s tem :eek:

Tisto s cerkvijo je bilo kar tako mal, tja v 3 dni .)

Mislim, jih večina razmišlja v napačno stran. Brez Broza (oz. partizanov), bi glede na dogovor zaveznikov prišli pod ruski patronat in bi živeli v "srečni panbalkanski federaciji" skupaj z Bolgari, Albanci in verjetno še kakšnimi Romuni. Standard bi bil temu primeren, ker bi morali pomagati še ostalim "revežem". Pa bi bili hudo srečni že, če bi se lahko vozili s kakšnimi Jawami, CZ-ji,Dnepri ipd, ki bi jih dobili po kakšnih 20-tih letih čakanja.

Res pa je, da bi govorili slovensko (poleg ruščine).

lp

Franc

Češka je bila pod ruskim patronatom, pa je standard podoben kot v Sloveniji. Dvomim, pa da bi se to sploh zgodilo. Romunija, Češkoslovaška... so bile "manj" pomebna ozemlja od Jugoslavije. In zavezniki ne bi z lahkoto oddali Jadrana. Bi bil pa tvoj scenarij seveda možen :(

Popravljeno . Popravil Brihta
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Češka je bila pod ruskim patronatom, pa je standard podoben kot v Sloveniji. Dvomim, pa da bi se to sploh zgodilo. Romunija, Češkoslovaška... so bile "manj" pomebna ozemlja od Jugoslavije. In zavezniki ne bi z lahkoto oddali Jadrana. Bi bil pa tvoj scenarij seveda možen :(

Češka ima mogoče približno tak standard, kot mi, sedaj,(Slovaška pa niti podobnega ne).

Leta 1980 pa je bila takratna Češkoslovaška zelo zelo daleč za nami. Se spomnim, kaj vse se je dalo dobiti za nekaj holahupk, malo Vegete ali pa za MALO denarja.

Sem bil čisto povprečen denarno, tam pa sem bil car (kar se denarja tiče).Pa tudi Čehi niso smeli (ali pa mogli) kar tako v tujino.Žal tudi Čehinje ne. Manj strogo, kot v Rusiji, kljub temu pa daleč od našega...

LPD

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Češka ima mogoče približno tak standard, kot mi, sedaj,(Slovaška pa niti podobnega ne).

Leta 1980 pa je bila takratna Češkoslovaška zelo zelo daleč za nami. Se spomnim, kaj vse se je dalo dobiti za nekaj holahupk, malo Vegete ali pa za MALO denarja.

Sem bil čisto povprečen denarno, tam pa sem bil car (kar se denarja tiče).Pa tudi Čehi niso smeli (ali pa mogli) kar tako v tujino.Žal tudi Čehinje ne. Manj strogo, kot v Rusiji, kljub temu pa daleč od našega...

LPD

Damian, kako pa je bilo kaj v Franciji, kjer ni bilo Tito režima in podobnih, in je bila tudi okupirana država....

Da vidimo, če je bil res Titek tak car...v razlagi vključi standard, ker zdaj primerjaš Češko in pa povojne poboje...

Lp...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Damian, kako pa je bilo kaj v Franciji, kjer ni bilo Tito režima in podobnih, in je bila tudi okupirana država....

Da vidimo, če je bil res Titek tak car...v razlagi vključi standard, ker zdaj primerjaš Češko in pa povojne poboje...

Lp...

-Teta, ki je iz Pariza hodila na obisk enkrat do dvakrat na leto je vedno govorila,da ne vemo, kaj imamo, da zelo dobro živimo v primerjavi s povprečnim Francozom.To so mi rekli tudi sodelavci v bivšem IMV-ju, ki so hodili na izpopolnjevanje v Renault.In v končni fazi tudi marsikateri Francoz, ki je prišel v IMV.

-za to, kaj bom vključil v razlago ne rabim tvojih navodil in vodenja, kakšne standarde naj vključujem.

-naj me Sheriff Mr.Chuck lepo prosim razsvetli,, kje sem primerjal Češko in povojne poboje.Če ne, naj še enkrat prebere moj post in neha pisati bedastoče....

-Ko smo že pri pobojih: preden bi se ti znala zareči kakšna bedastoča, preveri, koliko kvislingov so Francozi po vojni potolkli.In tudi to, koliko so jih prej obsodili, koliko pa mimo.

Sheriff,Sheriff..... :hmm: :slap:

LPD

Popravljeno . Popravil Damian
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Da ponovno zalajnam še stokrat zlajnano!

Pred dvemi desetletji in pol, po vašem mnenju v svinčeno rdečih diktatorskih časih, sem s svojo v 14 dneh prisluženo plačo preko študenskega servisa vandral en mesec po demokratično kapitalističnem britanskem otoku in dajal na veliko za pijačo po pubih in se sploh fletno imel. Po poti tam in do tja pa seveda razlagal podobne reći, kot jih opisuje Br.1. V Callais-u smo požrli ves pir, kar so ga premogli v Youth hostlu. Ostali popotniki iz svobodnih kapitalističnih dežel so seveda radi pili na naš račun. So nam verjetno le pomagali, da bomo prej konec vzeli, ko se bomo vrnili v našo revščino. :slap:

Pa še motoristična. Stric, bivši profi soldat v II.WW, svetovni popotnik v mladosti (v glavnem področje Commonweltha) in razgledan možak mi je o mojih pogledih na Triumph-e razložil, da se pri njih v večini z motorji vozijo tisti, ki si avtov ne morejo privoščiti. Harleye sem pa itak videl le pred najbolj nobel hotelom in z USA registracijo. 4 komadi od tega 3 prikoličarji.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... Pred dvemi desetletji in pol, po vašem mnenju v svinčeno rdečih diktatorskih časih, sem s svojo v 14 dneh prisluženo plačo preko študenskega servisa vandral en mesec po demokratično kapitalističnem britanskem otoku in dajal na veliko za pijačo po pubih in se sploh fletno imel. ...

Ja,

to so bili za študente zlati časi,

ko študentski servis še ni bil lopowska organizacija, ki ožema študente in potem tako "prislužen" denar investira v kapavemkake donosne projekte, da imajo lahko glavonje astronomske plače.

Ys

sem se v tistih časih preko "študenta" šel akviziterja pri Cankarjevi založbi. Vedeti je treba, da so to bili še časi, ko slovenska knjiga ni bila najdražja v Evropi, ampak je bila v velikih količinah dostopna Janezu Vsakerniku in Micki Povprečnici. Ravno takrat je izšel prvi Leksikon CZ - mislim, da ima še sedaj sovo na ovojnici.

Kako

smo prodajali knjige - dekleta in fantje moji - to ni bilo za verjet. Poklicali so me po telefonu v Ljubljanske Mlekarne, kjer me je v jedilnici že čakala miza, stol in vrrrstaaaa zaposlenih - samo vsedel sem se in pisal naročilnice kot norec. Na sodišču sem v vsaki pisarni napisal od 5 do 20 naročilnic za različne knjige - noro.

V

treh dneh dopoldanskega 5 urnega dela sem zaslužiw toliko, da sem dekle z očetovim avtom peljal na morje v kamp Premantura (takrat je pač moja družba tam kampirala) in v enem mesecu in pol nisva niti enkrat sama kuhala .. jedla sva le v restavracijah in hotelih same naj-zadeve.

Kolega,

poklicni akviziter si je takrat s knjigami v treh letih postavil popolnoma opremljeno hišo.

Yesss,

pod TITOM so lahko povprečni Slovenci kupovali knjige v količinah, katere bi danes pripeljale do bankrota tudi bogate .. kar se jasno odraža tudi v polpismenosti današnje mladine.

Pa ne sedaj začeti trobiti o kakršnikoli cenzuri, ker je ni bilo in je človek v tisti knjigarni v ljubljanskem Kozolcu (ne vem, če je še) lahko naročil kakršnekoli knjige in časopise iz celega sveta.

In

najvažnejše: zaslužiti, res zaslužiti se je v TITOVEM obdobju dalo s poštenim delom - kar je danes, recite kar hočete, čisto nemogoče. S poštenim delom, danes ljudje lahko žive le na robu revščine.

BTW:

da ne bo spet kak butlbutast skakow zaradi merljivosti podatkow glede zadnjih besed - kot rečeno: vsi podatki so na spletni strani Zavoda za Statistiko .. iščite.

:evilgrin:

:yes:

Popravljeno . Popravil Broj Jedan
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

In kdaj so nas potem v standardu tako močno prehiteli, gospod polnoglavi kanonaš in seveda, povojni poboji, bejbi, zakaj to pozabljaš opisovati. Si bil morda udeležen??!! :doze:

Imajo res toliko višjega od nas?

I wouldnt bet on it. Podatkov pa tudi nimam dovolj, da bi karkoli trdil... Morda Opazovalec priskoči na pomoč?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Yesss,

pod TITOM so lahko povprečni Slovenci kupovali knjige v količinah, katere bi danes pripeljale do bankrota tudi bogate .. kar se jasno odraža tudi v polpismenosti današnje mladine.

Pa ne sedaj začeti trobiti o kakršnikoli cenzuri, ker je ni bilo in je človek v tisti knjigarni v ljubljanskem Kozolcu (ne vem, če je še) lahko naročil kakršnekoli knjige in časopise iz celega sveta.

Knjige so res svinjsko drage...moje skromno mnenje je da bi morale biti vsaj brez ddv-ja...vendar so drage zaradi majhnega tržišča in prevelikih stroškov, ki se pač ne moreje porazdeliti glede na količino prodanega.

Titu je bilo pač vseeno če zadeva dela iz ekonomskega vidika izgubo.....tako tudi tiskarne niso posodabljale svojih strojev...če so jih niso iz zasluženega ampak so denar potegnile iz drugih virov (tiskarna denarja je delala s polno paro)....vse skupaj je bilo nerentabilno...sicer je celo gospodarstvo delalo po tem principu...zato smo tudi imeli tako inflacijo in končali kot smo.

Popravljeno . Popravil lina
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Knjige so res svinjsko drage...moje skromno mnenje je da bi morale biti vsaj brez ddv-ja...

Jasno,

da so drage zaradi majhnega trga in problemov s tiskanjem - če pa pogledaš uvožene knjige - recimo isto knjigo, katero kupiš v Celovcu za 3€ pri nas pa za 30€, se pa slika bistveno spremeni, saj grosistična cena za tako knjigo ne presega 1,5€.

Vsekakor

se velikost trga ni bistveno spremenila od TITOvih časov pa do sedaj (glede na v nekem davnem postu omenjeni genocid, katerega izvajajo današnji politiki in Vatikan nad slovenskim narodom) - spremenil se je samo odnos države do kulture, ki ni postal le mačehovski ampak dobesedno fašistično uničujoč .. in ne bi zdaj tule štrikali inflacijo med knjige, ker so za inflacijo bili povsem drugi razlogi.

:)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Rekla sem, da je celotno gospodarstvo delalo po tem principu in ne da so knjige povzročale infalcijo.

Sicer pa čist tko koliko knjig kupite Motosvetovci na leto?

No pa ena pozitivna iz časa Tita...Opća enciklopedija jugoslavenskog leksikografskega zavoda -Zagreb 1977....še danes me kljub vsem goolom in ostalimi leksikoni ne pusti na cedilu. Danes pa si jo najbrž res ne bi mogla pivoščit oz bi jo mogla resno preračunat kako bi sfolgala.

Popravljeno . Popravil lina
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!