Skoči na vsebino

DURS $#"%$#?!!!!!??!


marem

Priporočene objave

Kar se opomina tiče NO CAN DO, stvar je taka: oni men niso dolžni obveščati  :blink: , lahko grem v izpodbijanje podpisa, kar pa bi prišlo še več denarja,.......

tragedy

:angry: :angry: :angry:

tud jest tko mislm sam kaj češ plačat al pustit da ti trgajo še več,.... :angry: :ph34r:
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 let pozneje...

Zdravo

po dolgem dolgem času oživim staro temo, samo sem uporabo iskalnik in se mi je zdela ta tema najprimernejša.

pred približno dvema mesecema, sem po posti dobil vabilo, da se naj javim na razgovor zaradi DDVja na enoti DURSa. Takrat se nisem bil star 18, pa sem vzel za vsak slucaj mamo zravn, se le malo bolj spozna na te stvari. Pa je prijazna gospa tam razlozla, da gre v zvezi z motorjem, da majo 11.000 sit denarja, ki ga ne vejo kam knjizit (motor uvozen iz avstrije junija 2004!). pa poiščem jaz doma položnico, pa kr po telefonu uredimo.

3 dni nazaj pa zvoni doma telefon. Ta ista gospa iz DURSa je poklicala, pa povedala da sem ob nakupu motorja plačal davek v avstriji, pri nas pa sem ga plačal premalo. meni ni blo nič jasno, saj pa od tega je že ja leto pa pol, se ne spomnim. pa mi gospa pove, plačali ste davek v avstriji ko vam ga nebi blo treba, pri nas ga pa niste, potrebno bo plačat še davek v sloveniji 20% od nakupne vrednosti motorja. waaaaaaaa, meni mrak na oči pade..

20% od 1.200.000 .... to je 210.000 sit, za stvar ki sem jo že plačal v celoti!!!

aja, motor je bil nov. a se slučajno sanja komu, kaj lahko jaz zdaj nardim, ali morem res plačati 20%? saj pa avstrijci plačajo davek pri nas normalno ko kaj pri nas kupijo, jim naša država nič nazaj ne vrača, tako kot tudi mi plačamo gori, in nam njihova država ne vrne nič, zakaj potem doma še 1x plačevati?

lepo prosim, če ma kdo rešitev, kaj narediti, bi se lepo lepo priporočal, ker za 210.000 sit pa se lahko celo sezono vozim, pa še servis naredim na ta račun..

LP :(

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Uradno pojasnilo DURSa

Obdavčitev motornih vozil po 1. maju 2004 Pojasnila DURS, 10.5.2004

V zvezi z obdavčitvijo motornih vozil po 1. maju 2004 v nadaljevanju podajamo kratka pojasnila na najpogosteje zastavljena vprašanja.

Obdavčitev motornih vozil z davkom na dodano vrednost (v nadaljevanju DDV) in davkom na motorna vozila (v nadaljevanju DMV) urejajo naslednji predpisi:

  • Zakon o davku na dodano vrednost (Ur. l. RS, št. 134/03-UPB1 in 45/04), v nadaljevanju ZDDV,
  • Pravilnik o izvajanju zakona o davku na dodano vrednost (Ur. l. RS, št. 17/04 in 45/04), v nadaljevanju pravilnik,
  • Zakon o davku na motorna vozila (Ur. l. RS, št. 52/99, 2/04 in 42/04), v nadaljevanju ZDMV.

Obračunavanje in plačevanje DDV in DMV ob nakupu rabljenega motornega vozila v drugi državi članici Evropske unije, če je kupec fizična oseba, ki ni identificirana za namene DDV v Sloveniji

Za rabljeno prevozno sredstvo se po ZDDV poleg zrakoplovov in plovil šteje tudi kopensko motorno vozilo, ki je bilo dobavljeno po poteku šestih mesecev od datuma prve uporabe in s prevoženimi več kakor 6.000 km. Če si kupec, ki ni identificiran za namene DDV v Sloveniji, kupi rabljeno motorno vozilo v drugi državi članici Evropske unije in ga vnese v Slovenijo, ne plača slovenskega DDV.

Glede na to, da se po ZDMV določena motorna vozila, ki se dajo prvič v promet oziroma se prvič registrirajo na območju Republike Slovenije, štejejo za nova motorna vozila, se od nakupa teh sicer rabljenih vozil plačuje DMV. DMV odmeri davčni organ v kraju stalnega prebivališča fizične osebe. DMV se plačuje po davčnih stopnjah, predpisanih z ZDMV. Davčna osnova je prodajna cena motornega vozila, to je cena, ki jo dobavitelj iz druge države članice Evropske unije zaračuna slovenskemu kupcu, za slednjega pa je to nabavna cena. Kupec rabljenega motornega vozila mora DMV, odmerjen na podlagi napovedi, plačati najkasneje v 30. dneh od vročitve odločbe.

Plačevanje DMV na rabljena motorna vozila, pridobljena iz drugih držav članic Evropske unije

ZDMV, kakor do sedaj, pozna dva načina obračunavanja DMV, in sicer tako imenovano samoobdavčitev in odmero:

  1. Davčni zavezanec - proizvajalec motornih vozil oziroma oseba, ki pridobi motorno vozilo iz druge države članice Evropske unije zaradi opravljanja dejavnosti trgovine z motornimi vozili, mora obračunati davčno obveznost za koledarski mesec. V svojih evidencah mora zagotoviti podatke po vrstah motornih vozil glede na vrednost, na podlagi katerih obračunava in plačuje DMV. Na podlagi navedenih evidenc davčni zavezanec sestavi mesečni obračun DMV, ki ga mora predložiti davčnemu organu do zadnjega dne naslednjega meseca po poteku meseca, za katerega je sestavil obračun. Davčni zavezanec mora davčnemu organu predložiti obračun DMV ne glede na to, ali je za obdobje, za katerega predloži obračun, dolžan plačati DMV ali ne.
  2. Davčnemu zavezancu, ki pridobi motorno vozilo iz druge države članice Evropske unije in ni proizvajalec ali trgovec z motornimi vozili, odmeri DMV pristojni davčni organ na podlagi napovedi, ki jo ta pridobitelj predloži najpozneje v roku 15 dni od dneva pridobitve motornega vozila. DMV odmeri davčni organ v kraju stalnega prebivališča fizične osebe.

Nastanek davčne obveznosti za DMV, če pridobitev motornega vozila iz druge države članice Evropske unije opravi oseba, ki opravlja dejavnost trgovine z motornimi vozili

Obveznost za obračun DMV nastane takrat, ko je opravljen promet motornih vozil. Šteje se, da je promet motornih vozil opravljen:

  1. ko je izdan račun o prodaji motornega vozila;
  2. ko je motorno vozilo izročeno, če je izročeno pred izdajo računa ali brez izdaje računa.

V primeru pridobitve motornega vozila torej obveznost za obračun DMV nastane na dan izdaje računa (oziroma drugega dokumenta, ki nadomešča račun) oziroma ko je motorno vozilo izročeno (kar pridobitelj dokazuje z dokumentom o izročitvi), če je le-to izročeno pred izdajo računa ali brez izdaje računa. Za preračun vrednosti tuje valute v domačo valuto se upošteva srednji tečaj Banke Slovenije na dan nastanka davčne obveznosti.

Pridobitev prevoznega sredstva iz druge države članice Evropske unije

Pojasnilo DURS, 11. 5. 2004

V nadaljevanju podajamo odgovor glede obdavčitve motornih vozil po Zakonu o davku na motorna vozila (v nadaljevanju ZDMV) oziroma kopenskih motornih vozil po Zakonu o davku na dodano vrednost (v nadaljevanju ZDDV).

Obenem opozarjamo, da spremenjeni ZDDV, kot tudi spremenjeni ZDMV, uvajata nekatere nove pojme. Dosedanji izraz "uvoz" iz držav članic Evropske unije se je nadomestil z izrazom "pridobitev". Zato ne govorimo o uvozu motornih vozil v Slovenijo, pač pa o pridobitvah le-teh iz drugih držav članic Evropske unije.

Obdavčitev prevoznih sredstev z davkom na dodano vrednost (v nadaljevanju DDV) in davkom na motorna vozila (v nadaljevanju DMV) urejajo naslednji predpisi:

  • Zakon o davku na dodano vrednost (Ur. l. RS, št. 134/03-UPB1 in 45/04),
  • Pravilnik o izvajanju zakona o davku na dodano vrednost (Ur. l. RS, št. 17/04 in 45/04), v nadaljevanju pravilnik),
  • Zakon o davku na motorna vozila (Ur. l. RS, št. 52/99, 2/04 in 42/04).

1 DAVEK NA MOTORNA VOZILA

Po ZDMV se davek na motorna vozila plačuje od motornih vozil iz tarifnih oznak: 8703 21, 8703 22, 8703 23, 8703 24, 8703 31, 8703 32, 8703 33 in 8703 90 kombinirane nomenklature carinske tarife (Uradni list RS, št. 81/98), ki se dajo prvič v promet oziroma se prvič registrirajo na območju Republike Slovenije. Ta vozila se po ZDMV štejejo za nova motorna vozila.

V navedenih tarifnih oznakah kombinirane nomenklature carinske tarife so zajeti avtomobili in druga motorna vozila, konstruirana predvsem za prevoz ljudi, vključno z motornimi vozili za kombiniran prevoz ljudi in blaga (tipa "karavan", "kombi" itd.) in dirkalnimi avtomobili.

Vozila, ki se dajo prvič v promet oziroma se prvič registrirajo na območju Republike Slovenije, se po ZDMV torej štejejo za nova motorna vozila, zato je od njihove pridobitve treba plačati DMV, ki ga odmeri davčni organ, oziroma ga davčni zavezanec plača na podlagi samoobdavčitve.

Princip samoobdavčitve velja pri davčnih zavezancih - proizvajalcih motornih vozil in pri osebah, ki pridobivajo motorna vozila iz drugih držav članic Evropske unije zaradi opravljanja dejavnosti trgovine z motornimi vozili.

Davčni organ pa odmeri DMV od pridobitve motornega vozila iz druge države članice Evropske unije v vseh drugih primerih, ko pridobitelj ni proizvajalec ali trgovec z motornimi vozili. Davčni organ odmeri DMV na podlagi napovedi (oblika in vsebina napovedi v ZDMV ni izrecno predpisana), ki jo mora davčni zavezanec predložiti najpozneje v roku 15 dni od dneva pridobitve motornega vozila. Kupec - pridobitelj motornega vozila mora za odmero DMV predložiti dokazilo o nakupu (račun, pogodba ali drug ustrezen dokument), iz katerega so razvidni osnovni podatki o vozilu, kot na primer vrsta, znamka, tip in model vozila, prostornina in moč motorja itd.

Osnova za DMV je prodajna cena posameznega motornega vozila, ki ne vključuje tega davka in tudi ne slovenskega davka na dodano vrednost. Prodajna cena pomeni ceno, po kateri je kupec kupil motorno vozilo.

DMV se od posameznega novega motornega vozila plačuje po naslednjih stopnjah:

do 1,0 mio SIT 1 %

nad 1,0 mio SIT do 1,4 mio SIT 1,4 %

nad 1,4 mio SIT do 1,8 mio SIT 2,0 %

nad 1,8 mio SIT do 2,4 mio SIT 3,5 %

nad 2,4 mio SIT do 3,0 mio SIT 5,0 %

nad 3,0 mio SIT do 4,0 mio SIT 7,0 %

nad 4,0 mio SIT do 5,0 mio SIT 9,0 %

nad 5,0 mio SIT do 6,0 mio SIT 11,0%

nad 6,0 mio SIT 13,0 %

DMV pa se ne plačuje v primerih, za katere ZDMV določa oprostitev plačila tega davka. Določbe o oprostitvah plačila DMV, ki se uporabljajo po 1. maju 2004, so v glavnem nespremenjene, razen 6. točke 5. člena ZDMV, ki določa, da se davka od cestnih motornih vozil ne plačuje tudi od vozil, ki se vnesejo v Slovenijo iz druge države članice Evropske unije zaradi začasne ali stalne preselitve lastnika vozila, vendar le če od teh vozil v skladu z ZDDV ni treba obračunati DDV.

DMV se do 31. decembra 2009 tudi ne plačuje za nova motorna vozila, proizvedena po 1.1.2003 in katerih uradna specifična emisija ogljikovega dioksida ne presega 110 miligramov na prevoženi kilometer.

2 DAVEK NA DODANO VREDNOST

Zakon o davku na dodano vrednost pri obdavčitvi kopenskih motornih vozil loči nova in rabljena motorna vozila.

Za NOVO prevozno sredstvo se po ZDDV šteje kopensko motorno vozilo s prostornino motorja nad 48 kubičnih centimetrov ali močjo motorja nad 7,2 kilovata, namenjeno za prevoz ljudi in blaga, ki je bilo dobavljeno pred potekom šestih mesecev od datuma prve uporabe, ali s prevoženimi manj kakor 6.000 km.

Predmet obdavčitve z DDV v Sloveniji so nova prevozna sredstva (torej tudi kopenska motorna vozila pod zgoraj navedenimi pogoji), ki jih v Slovenijo iz držav članic Evropske unije pridobi katerakoli oseba proti plačilu.

Če je pridobitelj novega prevoznega sredstva oseba, identificirana za namene DDV v Sloveniji, obračuna in plača DDV po obračunu, pridobitev novega prevoznega sredstva, ki ni namenjeno nadaljnji prodaji, pa mora prijaviti davčnemu organu v 15 dneh od dneva pridobitve na obrazcu DDV-NPS-P2, ki je bil objavljen v pravilniku.

Če je pridobitelj novega prevoznega sredstva oseba, ki ni identificirana za namene DDV v Sloveniji, mora to pridobitev prijaviti davčnemu organu v kraju sedeža, stalnega oziroma običajnega prebivališča v 15 dneh od dneva pridobitve na obrazcu DDV-NPS-P1, ki je bil objavljen v pravilniku. DDV odmeri davčni organ.

Obrazca DDV-NPS-P1 in DDV-NPS-P2 predpisujeta tudi obvezne podatke o vozilu, ki so pomembni in potrebni za obračun oziroma odmero DDV.

Za RABLJENO prevozno sredstvo se po ZDDV šteje kopensko motorno vozilo, ki je bilo dobavljeno po poteku šestih mesecev od datuma prve uporabe in s katerim je bilo hkrati prevoženih več kakor 6.000 km.

DDV se obračunava in plačuje v Sloveniji od rabljenega prevoznega sredstva, ki ga pridobi oseba, identificirana za namene DDV v Sloveniji od prodajalca, ki je identificiran za DDV v drugi državi članici Evropske unije in je rabljeno prevozno sredstvo dobavil pod pogoji, ki so enaki pogojem iz 1. točke 31. a člena ZDDV (oproščena dobava v državi prodajalca). Ta pridobitelj DDV izkaže v obračunu DDV in prijavi pridobitev rabljenega prevoznega sredstva na obrazcu DDV-RPS, ki je bil objavljen v pravilniku. Oseba, identificirana za namene DDV v Sloveniji, ki pridobi rabljeno prevozno sredstvo zaradi nadaljnje prodaje, ne predloži obrazca DDV-RPS.

DDV se v Sloveniji ne obračunava in ne plačuje od pridobitve rabljenega prevoznega sredstva iz druge države članice Evropske unije, če je prodajalec davčni zavezanec s sedežem v tej drugi državi članici Evropske unije in je od dobave rabljenega prevoznega sredstva obračunal DDV od dosežene razlike v ceni po posebni ureditvi za rabljeno blago.

Če katerakoli oseba pridobi rabljeno prevozno sredstvo iz druge države članice Evropske unije od prodajalca fizične osebe, malega davčnega zavezanca ali pravne osebe, ki ni davčni zavezanec, se DDV v Sloveniji tudi ne obračunava in ne plačuje.

Če torej kupec, ki ni identificiran za namene DDV v Sloveniji, pridobi rabljeno prevozno sredstvo iz druge države članice Evropske unije v Slovenijo, ne plača DDV.

V prilogi so štiri tabele, ki prikazujejo obdavčitev pridobitev in dobav rabljenih in novih prevoznih sredstev znotraj Skupnosti po ZDDV in ZDMV.

Priloge:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

MaraudeR najlepša hvala

kolikor sem to prebral in zastopim, bi že takrat moral plačati 20% DDVja... toda na davčni upravi so mi izstavili položnico za 11.000 sit na njej pa lepo piše za plačilo DDVja za motor. Če oni niso vedeli kaj delajo, kak te naj potem mi...

... nebom nič na ponovni razgovor hodo, bom kr lepo počakal da pošljejo kaj domov, ker če grem tja mi lahko potisne še kje položnice v roke pa sem potem v ... <_<

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

MaraudeR najlepša hvala

kolikor sem to prebral in zastopim, bi že takrat moral plačati 20% DDVja... toda na davčni upravi so mi izstavili položnico za 11.000 sit na njej pa lepo piše za plačilo DDVja za motor. Če oni niso vedeli kaj delajo, kak te naj potem mi...

... nebom nič na ponovni razgovor hodo, bom kr lepo počakal da pošljejo kaj domov, ker če grem tja mi lahko potisne še kje položnice v roke pa sem potem v ... <_<

LP

Če si si prebral celotno temo,potem bi mogel vedet da če boš čakal boš plačal....obresti...pravijo da oni niso dolžni tebe obveščat....vprašaj koga za nasvet.....reši čim prej..!!!

Sem jaz pred leti tud mogel plačat davek...in so obresti nanesle za vsoto glavnice....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!