Skoči na vsebino

Dobri stari časi


Priporočene objave

Kakšni spomini, človek se kar razneži.

Pa še moji. Nepovezani, kar tako kot so mi prihajali nabrani.

Takega otroštva ni imel noben.

Pol mesta samo za nas mulce.

Mesto je bilo na koncu sveta.

Na Punti si se o tem lahko prepričal. Samo v daljavi si videl oddaljene kopnine, potem smo bili že mi in konec sveta.

Naslednji dokaz : v vsako mesto pride avtobus z ene strani in odide v drugo, k nam je prišel po isti poti kot je odšel.

Res je, tako sem jaz takrat mislil.

In z vseh strani ga je obdajalo morje, samo tam je bilo kopno, kjer je bilo potrebno po kopnem vanjga prit.

In imeli smo Dušana, ki je bil naš poglavar.

Vsi so se ga bali in zaradi tega tudi nas.

Prvomajska klapa je bila največja in najhujša.

In bile so razdalje. Ko si rekel na obali je bilo že daleč.

Do avtobusne razdalje predaleč.

Od Obale do Punte sredi julija ali avgusta nobenega avtomobila, kakšen osamljen motor ali vespa.

Po tleh mreže, ki so jih ribiči sušili in krpali.

Pol Pirana je bilo našega.

Bile so razpadjoče in prazne hiše optantov, ki so na hitro popokali, pa za seboj raje še kaj uničili. Pravi raj za mulce, ki smo se šli :

* tudi zdravnike

* kavbojece in indijance

* pa gusarje

* pa raziskovalce

* pa,...

Naše skrivalnice so bile super.Vsaka druga hiša prazna in v vsaki ogromno prostora od vrha do tal.

Preko streh si lahko od Punte do Prvega maja prišel.

Če si bil dober, te tud pol dneva niso našli.

Šele lakota te je prignala na plano. Večkrat, ko že ni bilo nikjer več nikogar, ki bi te pofočkal.

Če nisi vedel kam bi se skril, je bilo dovolj v mrežo na obali se zavit.

V večernem mraku si se prikradel domov in upal da te niso pogrešali.

In niso pogrešali, ampak vseeno so nas radi imeli. Vedeli so, da so naše skrivnosti naše in le z zaupanjem bodo tudi njihove.

Kje si bil kaj si delal - se ne spomnim.

S tem se druži, s tem pa ne - se ne spomnim.

Radi so nas imeli, pa cirkusa niso delali za nobeno stvar.

Igrač nobenih - igranja kolikor hočeš.

Sablje, loke, puščice in frače naredili sami. Pa špukalce iz kanel tudi.

Če si hotel da boli, si špukal s kroglicami, tistimi vijoličasto plavimi, ki sam ob obali rastejo, če si hotel nekoga popacat, si zdrizaste rafale iz kruha spuščal.

Prva televizija v circolo italiano - pa pet par si moral plačati.

Tam pa per voi ragazzi program - Disneya koikor hočeš.Vse črnobelo seveda.

No potem je bilo hitro vse drugače. Začel se je sindikalni turizem, hiše so popravljali, naredili počitniške domove, prihajali so tudi turisti iz tujine, ki so nas slikali kot za stavo, pa še danes ne vem čemu, ker smo tako zanič izgledali ali ker so rabili dokaz, da tudi v komunizmu otroci gor rasejo.

Kdo bi vedel, Nenavadni ti Švabi, saj ni čudno da so vojno izgubili.

In imeli smo lepo tovarišico, ki se je vsedla na kateder in se je v razporek krila in nog videlo daleč, daleč, dlje kot do obale.

Letele so nam stvari s klopi, enkrat svinčnik drugič radirka. Pridno smo pobirali, pri čemer smo nemo in slepo tipali z rokami po tleh, s pogledi uprtimi tja daleč, daleč.

Bilo je dlje kot do obale, bilo je tam, kjer smo slutili, da nekoč nekaj bo.

Sedaj vem, da je vedela.

Bilo je lepo.

:rolleyes:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Oh, šnite pa še moji otroci dandanes jedo. Take, kot si opisala. :P

Jaz jih pa nisem, mi niso bile všeč. :angry:

Pa smetana na mleku ali v beli kavi. Tega nisem spravil po grlu dol. Smo morali cediti. :rolleyes:

Bil sem otrok v SG, pa na Ptuju in v KP. :D

Delali vse to, kar ste opisali, le na doručak ne bil mahnjen. Jedel le v vojski po sili razmer, najboljše od slabega pač. Pri papici mladi in stari Brrrm biti zelo razvajena :)

Pa v prvem tednu, ko smo se preselili na Ptuj sem se zgubil in so me cel dan iskali in, očitno, tudi našli. :) :)

Najbolj me muči relativnost časa. Zhutraj si vstal in šel ven in se igral in igral in igral in igral in igral in potem na kosilo in popoldne v šolo in hitro nazaj domov in potem smo se igrali in igrali in igrali in igrali in šele potem je prišel mrak in spat.

Skoraj podpišem, da je en tak otroški dan trajal po cel današnji mesec :huh:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne morem zdaj kar na javno govorit o tem, da smo si kazal lulice pa lulčke !!! :ph34r:  :ph34r:

To se pa spomnim, ja, ja :rolleyes: .

Tam sem pa bil poleg :blink: .

Ampak tebe se pa ne spomnim :( . Ali pa ni bila ista skladovnica drv?

Verjetno res ni bila ista skladovnica. :rolleyes:

Ampak... saj sploh ni pomembno. :rolleyes:

Lahko je bila katerakoli skladovnica...kadarkoli in kjerkoli. :rolleyes:

In lahko je bil katerikoli zdravnik. In pacient. :rolleyes:

In katerakoli lulica ali lulček, kjerkoli na svetu. :rolleyes:

Na Ljubinju, v Ljubljani, na Punti v Piranu, V Sp.Idriji, na Vrhniki, v Dupleku, v Srednji vasi pri Škofji Loki.... :rolleyes:

.....kjerkoli in kadarkoli... :rolleyes:

Tudi danes. In vedno. In povsod. :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Moj najlepši spomin je na vrtec, ko smo imeli zraven veeeeeeeeelik travnik in je bla trava višja od nas, mal naprej pa še gozd in smo se igrali Partizane in Nemce čist brezskrbno po unem gozdu in se kregali kdo bo Boško Buha (se ga spomnite, jaz se tako jokala)

Pa k tršici smo šli domov v štalo gledat mlade teličke, pa piščance, pa koruzo smo ji pomagali ličkat. Pa ko je Tito umrl smo se vsi v uno kmečko kuhinjo zbasali in jokali, ko smo pogreb gledali.

Enkrat na leto so pa mestni otroci na obisk prišli, da smo jim krave pokazali, pa sadno kupo smo jim mogli nardit :D

Aja, pa vska vikend sem šla k bratrancu na kmetijo, pa sva si iz lesk loke nardila pa mal drevesa streljala, pa na karbid pljuvala in pokala za 1. maj, zravn pa tekmovala kateri pokrov od piksne bo bolj daleč letel. Pa ful dober mošt so meli ...

Popravljeno . Popravil Vale
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tole pa te kar potegne, da v mislih zavrtiš kar za nekaj let nazaj.

Na počitnice sem hodla zraven morja tudi v Prevalje (pasla krave in nasploh uživala na kmetiji) in na Muto, kjer sva z bratrancem uživala v raziskovanju podstrešja, ko so bili starši v službi.

V MB pa je bilo ogromno skrivanja, pa raubarje in žandarje smo se šli in zemljo krast, pa pozimi peš s smučarsko opremo na avtobus in na Pohorje, pa večkrat kopanje v Pristanu, poleti pa na Mariborskem otoku (hvala moji nekaj let starejši sosedi, ki me je vsepovsod sem "vlačla" zraven)... Dvorišče je bilo takrat zakon.

Pa za pusta je bila večina v šoli maskirana (danes je ravno kontra).

Zajtrk in večerja pa ogromnokrat kruh in mleko (nadrobljen kruh v toplem mleku) s sladkorjem, kasneje še benko na vrh je bila že prava poslastica.

Brmmm jaz tudi spadam med tiste, ki imajo probleme s smetano na mleku in je treba precedit.

Šnite smo tudi jedli in jih še.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

.. pa cvrli smo akacijine cvetove :D

To še danes. Pa bezgovo tudi :D

Aja pa smetana na kislem mleku je zakon, mmmmmmmmmm, pa ajdovi žganci z ocvirki zraven :P :P

Popravljeno . Popravil Vale
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

.. pa cvrli smo akacijine cvetove :D

Jedla ravno pred dnevi - njam, da je bilo vsaj nekaj koristi od akacije v bližini, ki mi drugače cvetove nosi po balkonu in v dnevno sobo :rolleyes: .

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi danes. In vedno. In povsod. :)

eksibicionistka???

Neeee, nostalgično dete....samo to.... :)

A je to tut kaznivo? :blink: :unsure: :unsure:

Popravljeno . Popravil Manuela
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

piiišuka

lepo ste napisali.. kr malo motno vidim..

js sm pa mislu, da sm sam..

edini mulc ujet v tem groznem

telesu petdesetletnika

:)

pa zgleda da mam družbo

:)

sedaj pa ena vesela:

mi ljubljančani smo bili pa huudo poredni

v tistih časih so se iz otroštva prebujali prvi

člani raznih kasnejših "band"

saj veste:

Šiška

Savska

Zelena Jama

Bežigrajska...

z Lipetom (kasneje je vodil Savsko bando) sva hodila v 5 rezred

frenda

lasy sunday afternoon

najdeva star časopis

huuuda igrača, neverjetno huda igrača

in greva do hišnikovega stanovanja

kurba nam ni pustil voziti se z lifti, kar je bila glavna dejavnost takratne mularije v "Savski"

Mindo (Lipe prihaja iz Lippai), kot smo ga kasneje klicali,

sleče pred vrati stanovanja hlače,

se napne in podela na predpražnik

drek pokrijeva s časopisom

prižgreva časopis z vžigalicami

in pozvoniva - na doooolgo

odpre hišnik:

"Mularija hudičeeevaaa"

:angry:

in

z

obema nogama

začne

skakati po časopisu, da bi pogasil ogenj..

drek je kar šprical okoli

:D :D

tako da naju je kar trebuh bolel

res, celo star časopis nam je bil huuuda igrača

sam malo fantazije je bilo potrebne

pa nam je bilo lepoo

:D

dejstvo pa je, da so novi mediji pri naših otrocih uničili fantazijo, ki se je razvijala pri nas med tem ko smo poslušali pravljice, čitali Karl-a May-a in si morali sami izmišljati igre..

teh aktivnosti danes ni več... če nekdo servira otroku igre na pc in filme na Tv mu posredno naredi veliiko škodo, ker tako prepreči razvoj njegove fantazije

po tej plati smo imeli več sreče

fajn se mejte - pa ušpičte še kakšno - ne bo vam žal

:ph34r:

sam pazite da vas ne dobijo

ker bi bilo nerodno

:angry:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Madooonaaaa, :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

Pa je blo res nekaj takega.........

A je še kdo zjutraj v kravjeku stal, da ga ni v noge zeblo??

Pa v vozičku po bregu se spuščal, dokler ni šel na kose, mi pa najprej po luft v grmovje, kasnej pa še čez striceve batine?

A se je še kdo na doma narejenih češnjevih dilcah v gumijastih škornjih po snegu dričal?

Aja, pa plastično pištolo sem mel, ki je imela not take fedrčke in je plastične metke po luft streljala ene dva dni, dokler nisem vseh pogubil, potem smo pa lesene delal. Ej sem bil ta glavn kavbojc na vasi!

...

jao, starine!

Tvojo ugotovitev, Brrrm, pa tudi jaz takoj podpišem.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

bezga pa ne maram, razen šabeso

šabesa.....bljak

Ko je pričel cvete,me je mat vedno naterala v Šišenski hrib nabirat tega hudiča.Potem je cel mesec po stanvanju smrdel po tem hudiču.....in ko je mali klimbra hotu kej pit....vedno isti odgovor......PA SEJ MAŠ ŠABESO!!!!!!!

Jaz sem si pa tako želu karkol druzga.....tut radensko ....... :(

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem pa komaj čakala, da so na Krvavcu začele jagode zoreti, da sem jih šla nabirati. Samo vedno jih je več v želodcu pristalo, kot pa v kantici. Pa nikoli nisem mami mogla razložiti, kako jih je vsako leto manj :P ;)

Uuu pa ko sem za paličnjake (ki sem jih dobila med počitnicami za paziti) nabirala robido za jesti, dokler nisem enkrat znorela, ker sem bila vsa popikana od robide in jih kar spustila. Pa sem rekla turšici, da si pomirli vsi :o ;)

Pa na krvavcu sem mogla nabirati bezek. Za sok, za marmelado... za vse je bil dober. Jaz ga pa full nisem marala. Pa z malinami je bilo isto. Jaz sem jih pa namesto v košaro dajala v usta. :P MLJASK!!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A je še kdo ..

js.. u kraujeku, yesss..

k smo šli h staremu očetu v Prekmurje (Goričko, Šulinci) na obisk..

pa sm šou u štalo, kjer je meu kobilo.. Šarga ji je blo ime

in sm jo, tko kot sm "apo" vidu... z bičm parkrat udaru

sj ni blo nč - 4 leta sem meu

pa me je "apa" zalotu

vzel bič

js pa kratke hlače pa škorne..

in je padal po golih nogah, da sm biu čist marogast..

drug dan so bli po nogah vijočično plavi štrajfni ampak bulel pa ni več

k smo šli po jajca na senik

smo pa "aviončke spušal"..

kure ki so poizkušale nesti jajca pometali iz senika v hlev..

luudo

kar perje je frčalo in to dobesedno

:D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jest sm pa mal žalostna. :(

Sm bla kregana, ker sem napisala "lulice" in "lulčki" enkrat na začetku te teme. :(

Kesam se. :( :unsure: :( :unsure:

Saj vem, da pridne punce ne počnejo tega. :(

Al ja? :o :rolleyes: :) :P :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:( :( :(

........ooooooooj mladosti mooojaaaaaaaaaaa, kam si šla oj kjeee siiiiiii........

B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

sm biu kot mulc doskat pr babici na Jesenicah na dopustu, in en dan so me lokalni mulci pelali na pešnik kjer so se igrali s kravami, en je eno tm zajahu pa una tud trznla ni, pol se je pa začel en se je direk na električnga pastirja poscal (ta je bil u eni visoki travi) pol drug je eno kravo lopnu po riti una mal muuu, pol jo pa še enkat lopne, sam močnej una pa začela za nami bezljat :o , uf komi sm se rešu (še zdej mam mal strahu pred kravami :blink:

veselica je bla na kmetiji

doma v lj smo bli pa cele dneve na dvorišču, pol se nam je odprla bmx steza :) jao kaki razbitki smo dam hodil,...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:(  :(  :(

........ooooooooj mladosti mooojaaaaaaaaaaa, kam si šla oj kjeee siiiiiii........

B)

Dragi, a si se spet vpisal v akademski pevski zbor???? :o :rolleyes: :)

Vesela sem, da imaš poleg motoriranja, jahanja, špilanja na kitaro, gorskega kolesarjenja, branja knjig in gledanja filmov sumljive vsebine, zdaj še en kulturen hobi.

In pa seveda zato, ker boš imel od zdaj naprej še več časa zame. :unsure: :) ;)

Popravljeno . Popravil Manuela
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

80-ta leta so bla res fajn (za prej ne vem ;))

sam da smo imel kolesa in poznal fajn lokacije s poooolnimi jablanami :D )

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hmmmm sem se spomnila, da noben ni rabutanja omenjal..... kake ste imeli pa kaj s tem izkušnje??

Jaz se spomnim, ko smo šli na koruzo s kolesi. Pa smo si že vse vrečke nabrali, ko nas je ata videl in v fičota, pa za nami. Pa je bratu pedalo dol padlo, vsi so zbežali, jaz pa sem lojalno ostala z njim, pa sva dobila zaušnice pa še navil nama je ušesa...... pa sva do doma jokala :(

Ampak tista koruza je bila pa najboljša, ko smo jo spekli na Golovcu.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!