Skoči na vsebino

Kino - priporočila in debatni krožek :)


Priporočene objave

He he he... sem sam čakal kdaj se bo tole o Troyi začel... :) Še najbolj smešno je, ko je ne vem kdo napisal da ni holivudska... :D

Da to je nova zvrst.. Epski Holivud. :devil:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Homer ?

Avtor Iliade in morda Odiseje... :D

Iliada opisuje samo zadnjih 48 dni desetega leta bojev za Trojo. Trojansko - grška vojna se je začela zaradi ugrabitve Helene, najlepšega grškega dekleta in žene Spartanskega kralja Menelaosa. Ugrabil jo je trojanski kraljevič Paris - ali bolje rečeno: prostovoljno je odšla z njim. Avtor predstavi boje med Ahajci in Trojanci. Izhodiščni dogodek vse zgodbe je prepir med Ahilom in Agamemnonom. Agamemnon in Ahiles sta se sporekla zaradi dekleta, hčere Apolonovega duhovnika Hrisa – lepe Hriseide, ki jo je na bojnem pohodu ugrabil Hrisu. Ahil mu napove težke posledice v ponosni zavesti, da je on edini med Ahajci, ki je kos Hektorju in da ga bodo morali potolčeni Ahajci kmalu ponižno skesani prositi pomoči. Ta Ahilova napoved se uresniči v IX. spevu, ko pride odposlanstvo Ahajcev v njegov šotor prosit pomoči. Toda Ahila ne ganejo solze Ahajcev,niti kri padlih junakov, niti ponižne prošnje odposlancev, niti Agamemnovi obilni darovi. Ko privre stiska Ahajcev do vrhunca, prosi Ahila njegov najboljši prijatelj Patroklos, naj vsaj njemu da svoje orožje, svoje čete in dovoljenje,da sme v boj. Ahil ugodi njegovi prošnji. Patroklos prežene Trojance od ahajskih ladij, pri tem pa sam izgubi življenje.Ahil si očita prijateljevo smrt in sklene sam poseči v boj, da bi se maščeval. Ob truplu padlega Patrokla se pobotata Ahil in Agamemnon. Ahil v dvoboju ubije Patroklovega morilca Hektorja.

Po Hektorjevi smrti se Ahil še zmeraj ni potolažil. Klofuta in zmerja mrtvega Hektorja. Na Olimpu se bogovi posvetujejo o usodi Hektorjevega trupla. Pošljejo tudi po Tetido. Zeus ji naroči, naj pripravi Ahila do tega, da bo Trojancem izročil Hektorjevo  truplo. Ahil privoli in Zeus ukaže Iridi, naj prenese ukaz Priamu - naj odkupi Hektorjevo truplo od Ahila. Priam uboga in Zeus mu pošlje Hermesa za spremstvo, da bi lahko Priam prišel nemoteno do Ahila. Hektorjev oče, Priam, pride v Ahilov šotor prosit, naj mu Ahil vrne truplo padlega sina. Ob truplu mrtvega  Hektorja si sežeta v roke dva sovražna kneza, Ahil in Priam. Tako se Ahil iz krutega maščevalca spremeni v plemenitega zmagovalca. S to plemenito gesto dobi Ahilov srd globlji pomen. V mestu Andromaha, Helena in Hekaba objokujejo mrtvo truplo. Priam pošlje po les za grmado. Sledi deset dni žalovanja, mrliča sežgejo, poberejo njegove kosti, jih zložijo v gomilo. Na tem mestu se Iliada, zgodba o večletnem boju Grkov za Trojo, zaključi. Iz konca zgodbe se lahko sklepa, da je Ahil kmalu umrl in da je Troja padla.

KOPIRAL OD TUKAJLE

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V knjigi Najepše antične pripovedke je zgodba spet malce drugačna. Ne zahtevajte od filmarjev, da se ko pijanec plota držijo zgodbe, ki je v vsaki knjigi zapisana drugače.

Alla B)

P.S. Men je bla pa Troja vseeno všeč..... :rolleyes:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

P.S. Men je bla pa Troja vseeno všeč..... :rolleyes:

sej vem..... zaradi Brad pitta... ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

bla,bla,bla

bla,bla,bla

bla,bla,bla

Iliada pa je zgodovinsko-epski zapis o dejanskih dogodkih (tako se predpostavlja :rolleyes: ), ki je preživel skoraj tri tisoč let... in potem pride kakšen H-woodski scenarist in reče: "nah, tole pa sploh ne bi dobro zgledalo, dejmo to mal spremenit..." :angry:

bla,bla,bla

bla,bla,bla

Nekako se mi zdi da je naslov tega filma Troy (torej v sčovenščini Troja) in ne Illiada, ali pač :? :?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

eeeeee zakaj morem rečt, da sem nekaj takega pričakoval???? :devil:

ampak očitno so z hollywoodskim "prikrojevanjem" zgodbe šli še dalj kot sem pričakoval. pa so saj vpletli kakšne prizore grških svetišč z golimi vestalkami? .)

Vestalke so bile v starem rimu, ne v Grčiji...

Mogoče bodo naredili še Eneido za Pervyja... :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Troja je za trojansko vojno tisto, kar je Torque za motorizem. :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Homer ?

Avtor Iliade in morda Odiseje...
,

ki so mu včasih rekli tudi "slepi rapsod". Bogve zakaj? :huh:

("Res je, nekaj sem slišala o tem, vendar ne bom verjela, dokler ne vidim na lastne oči!" je trmoglavila Helen K.

"Ha, yst sem pa videl in imam dokaze!" se je repenčil Evgen B. in ji mahal pred nosom z lastnoročno posneto fotografijo.

Luj Š. ni zinil ne bele ne črne in je samo mrko bolščal v svoje nohte.

Ludwig van pa se je počutil nelagodno. Kot da nekako ne sodi v to druščino...)

:naughty:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sej res, čist tko BTW, a sploh v vsem tem razglabljanju vemo, kaka je prava zgodba iz Iliade/Troje, kolkor se jaz spomnim še ni popolnega prevoda ampak je preveden samo "šnelkurz".

lp

Rudi

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Vestalke so bile v starem rimu, ne v Grčiji...

Mogoče bodo naredili še Eneido za Pervyja... :D

ups, no saj veš kaj sem mislil, one pupike ko so bile svečenice in njihove pomočnice v templih pa jih povsod predstavljajo kot dolgolase črnolaske v zelo tankih svilenih haljah :wub: , torej grško različico vestalk pa to... :devil:

drugače pa bi jaz bolj bil za ponovni re-make Nerota, ravno prav krvi, seksa in perverzij za en lep večer v kinu .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hm....niti ne.....nekajkrat sicer pokažejo ritko Brad Pitta ................

(Sorry Pervy, pejt rajš kak drug film gledat ;) :P :devil:

Alla B)

hvala za namig, bom počakal na Baywatch - The movie :devil:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Avtor Iliade in morda Odiseje... :D

Bolj težko bi Homer na debelo pogledal, ker je bil stric menda slep. B)

:lol:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ah, splošna izobrazba očitno malo šepa.

Ilion so dali eni ime dotičnemu mestu, Troja pa eni drugi.

Tako naprimer, kot imamo Dunaj in Wien.

Je pa prišlo popolnoma v običaj in v uho, da govorimo o Trojanski vojni in ne o Ilionski vojni ter o epu Iliada in ne o epu Trojada.

:lol:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ah, splošna izobrazba očitno malo šepa.

Ilion so dali eni ime dotičnemu mestu, Troja pa eni drugi.

Tako naprimer, kot imamo Dunaj in Wien.

Je pa prišlo popolnoma v običaj in v uho, da govorimo o Trojanski vojni in ne o Ilionski vojni ter o epu Iliada in ne o epu Trojada.

:lol:

Hvala za tole :)

Vsak dan neki novega,.. a vendar, ne gre tukaj preveč za dlako v jajcu,.. kot o sami holivudizaciji,.. ma saj nima veze...

Film je gledljiv, punce so vzdihovale, kri je tekla,... super je blo za 400 SIT kolk stane karta v KOLOSEJU v Celju :) Vse super. :D :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

,... super je blo za 400 SIT kolk stane karta v KOLOSEJU v Celju :) Vse super. :D :OK:

a samo 400 sit :o ...matr bom kr v cele hodu filme gledat...v koloseju v lj je karta 1000 sit..... <_<

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

THE DAY AFTER TOMORROW

videno danes na predpremieri

nenaden nastanek ledene dobe

(Discovery Chanell obdeluje to tematiko že mesec dni)

odlično narejen film z nekaj holywoodsko osladnimi odvečnimi vložki in kretenskim koncem, kjer v New Yorku, ki je kao zmrznil v izredno kratkem času, (tako da vidiš led, ki prodira po kamnitih (!!) tleh proti ekipi napol-glavnih igralcev) potem lezejo ljudje iz stolpnic kot mravlje in čakajo na strehah helikopterje USAvojske-odrešitve.... namesto da bi ležali pod 30m debelim ledom in snegom ter se ne bi več sekirali zaradi ničesar

Peeeesda, kako znajo holivudarji posrati konec in s tem cel film, ki bi lahko bil odličen, če bi tudi konec bil vsaj približno realen.

Popravljeno . Popravil Jur
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mah, dejstvo je, da so moral narediti film, ki je všeč ameriškim masam, hkrati pa povedat, da je sedanja vlada zaf... zadevo glede segrevanja ozračja.

Na žalost je še zmeraj tako, da so za Ameriko delani fimi pač tko malo specifični; morajo imeti vse Hollywoodske lastnosti zato, da lahko v tistih 10%, kolikor imajo znotraj filma svobodnega prostora, tudi kako bolj resno temo obdelajo. No pa sej, tudi vložke ne prodajajo stare babure ampak mlade in poskočne.... :D

lp

Rudi

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mah, dejstvo je, da so moral narediti film, ki je všeč ameriškim masam, hkrati pa povedat, da je sedanja vlada zaf... zadevo glede segrevanja ozračja.

mislim da bo film všeč tudi neameriškim masam...sporočilo filma pa je bolj vidno na njihovi spletni strani...

lahko si jo ogledaš tukaj

saj je stran res odlična......

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hola!

IMHO je vzrok za slabo voljo nekaterih (med njimi sem tudi jaz) v tem, da smo gledalci preveč naivni. Nekdo objavi da bo posnel film po LotRu in eni dobesedno drvimo v kino, kjer pa otrpnemo od groze. Podobno (enako?) najbrž Troja: ko gremo v kino, pričakujemo da bo režiser naredil film, ki bo spoštoval neka pravila ali dejstva (logična, zgodovinska, osnove fizike, zdravo kmečko pamet, whatever...). Malo morgen!!!

Režiser je naredil film, za katerega misli/upa da bo prinesel čimveč zelencev in prav boli ga tisto kar punčke nimajo, koliko je zadeva logična, zgodovinsko pravilna itd itd. Danes se prodajajo pač kri, znoj in solze (ne nujno v tem vrstnem redu), gledalce pa itaq smatrajo za prevelike bebce, da bi pri/po gledanju filma še razmišljali... in potem so filmi taki, kot so...

Zato ne bodite presenečeni, ko se bo pojavil kakšen film, v katerem bodo prikazali npr Hitlerjevo življenje, ki pa ne bo imel neke zveze z zgodovinskimi dejstvi.

Vseeno naivno upam, da za take režiserje (pokvarjene Sarumane, kot je npr P.J.) Tam Spodaj kurijo prav poseben kotel z extra vročim oljem in režejo jermena iz hrbtov s prav nemarno topim nožem...

No, danes grem gledat Trojo, pa povem jutri svoje vtise...

Popravljeno . Popravil suzuki
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem ze kar precej pozabil zgodbo Iliade in to kdo kdaj s kom kako na kaksen nacin, ipd. in mi je bil film vsecen :)

Samo to sem hotel povedat :)

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A bi lahko nekoga lepo lepo lepo lepo prosila ce ima kaksno karto od Troje (porabljeno) rabm za v solo k mormo to it gledat....

Ce jo ma kdo pa je iz LJ in je seveda gledal trojo v Lj naj mi prosim poslje PM

hvala

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hola!

Torej, včeraj gledal. Film kot HW film presenetljivo gledljiv, celo brat Pit, ki mi je v Legends of the Fall dvignil cukr v krvi preko vseh meja, me je tu navdušil.

Kar se pa tiče zgodovinske avtentičnosti, pa tragedija na (skoraj) celi črti. Nimam zdajle časa naštevat vseh kiskov, a večina so astronomski. Vseeno FUL zavidam Wolfgangu Petersenu... namreč ful me matra kako bi naredil, da bi vsak mesec dobil 12 plač namesto ene naslednjih 10 let... tako kot je dobremu Wolfgangu uspelo 10-letno vojno stlačiti v 17 dni... (jasno samo zato, ker bi se po 10 letih brat Pit preveč postaral :-)))

Skratka čist fajn film za gledat, s tistimi časi pa razen nekaterih oseb in kraja nima praktično nobene zveze.

PS pozabil še tole: Vrtnica, žal nimam več kart...

Popravljeno . Popravil suzuki
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

genearcija 1960 in pogojno po 1970- za ljubitelje azre in bivše jugo rock muzike - priporočam Otroci sreče

-----

avtor filma je šel do štuliča v NL, ampak ali je štulič nastopil v dokumentarcu? to je za sline cediti

Popravljeno . Popravil barkafe
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!