Skoči na vsebino

Ukinitev naborniškega služenja vojaškega roka


viking

Priporočene objave

Eh, qrc, zdej se pa umirja. Jaz sem pa že pir odpru. :trance_33_sleep:

na prijatelje pa vedno pozabiš,a?........ .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem pa že pir odpru. :trance_33_sleep:
na prijatelje pa vedno pozabiš,a?........ .)

Ja, na mene tut vedno pozabi! :(

Sicer se osebno ne poznava, a dvomim, da je to pogoj za pir plačat... :blush: Upam, da ti je jasno, kdo bi plačal... :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

HHV? kako, nisi za en pir danes? si na ketni danes? :whistle:

drgač pa ne tako podjebavat tega soldata.

sploh pa ga ne podcenjevat, kljub izpadom.

slovenski fantje (in sedaj tudi dekleta, ma upam, da se jim ne bo treba) so se vedno izkazali pod orožjem in se srčno in zagrizeno borili. in verjamem, da bi blo tudi sedaj tako, če bi bilo potreba.

prav je, da so ponosni na svoj poklic in da ga zagovarjajo. jaz jih vedno in jih vedno bom.

je pa res, da so nekateri videli malo preveč filmov in jih vojaška realnost totalno prizadene, ker kar naenkrat ne morejo "frajerišit" kot filmski junaki, poleg tega je v vojski 90% nesmislov, 9% rutinskega usposabljanja in 1% akcije (beri:vadbeno bojno streljanje). in tu se začnejo jamranja nekaterih slabičev, ki pa bi hitro se streznili ko bi pokalo zares. to je blo pokazano in dokazano v neštetih spopadih po svetu. tudi je res, da kot slišim, da je precej brezdelja v vojski, vendar je to specifika tega poklica v mirnem času. ČE pa je preveč tega to kaže na sistemski problem, za kar pa niso krivi vojaki, niti poveljniki ampak generalštab in ministrstvo za obrambo, ki nima izdelane jasne strategije do pikice natančne tudi na najmanjšem nivoju za stalno pripravljenost in usposobljenost SV. pregovorno metanje denarja skozi okno pa tudi ne pripomore k lepši sliki te, zame sicer častne in spoštovanja vredne ustanove, slovenske vojske.

problem SV je tudi v tem, da se jih vsakokratna politična garnitura sposoja za ad hoc reševanje notranjih sporov in vsakič ko nek resor "nima denarja" kažejo s prstom na vojsko. sploh z nabavami nekih nepreizkušenih sistemov in čudne bom rekel kar izdajalske plačne in nastanitvene politike še dodatno podpihujejo moralni razkroj in delajo vzdušje "nepotrebnosti" SV.

tako, malo nabijanja, ker mi je dolgcajt :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Praviš, naj ti ga sisamo in obenem trdiš, da nisi toplovodar? :? Svašta...

HE, HE, HE...... :naughty: Čuj, meni so dans vzeli pol litra ta žlehtne in žlahtne tekočine, tak da jaz dans ne bom najedal...... O:-)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

poleg tega je v vojski 90% nesmislov, 9% rutinskega usposabljanja in 1% akcije

A to pomeni, da so 1% klubi v bistvu vojaki? :? :P :P :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

dodajam še svojo kost za glodanje, zadnjič sem se pogovarjal s sodelavcem, katerega svak ima podjetje za urejanje vrtov, zelenic itd... in mi je povedal kako je ta njegov svak prejšnji vikend nujno rabil pomoč v delovni sili ker je šel urejat okolico kasarne na Vrhniki, kosit, rezat grmovje,itd...

Morala zgodbice: Vojska za vikend domov k mamicam, privatnik pa travo kosit pa fajn kasirat...

Se razmetavajo z našim denarjem da je grdo videt.... :angry:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

dodajam še svojo kost za glodanje, zadnjič sem se pogovarjal s sodelavcem, katerega svak ima podjetje za urejanje vrtov, zelenic itd... in mi je povedal kako je ta njegov svak prejšnji vikend nujno rabil pomoč v delovni sili ker je šel urejat okolico kasarne na Vrhniki, kosit, rezat grmovje,itd...

Morala zgodbice: Vojska za vikend domov k mamicam, privatnik pa travo kosit pa fajn kasirat...

Se razmetavajo z našim denarjem da je grdo videt.... :angry:

Morala zgodbice je, da o današnji vojski pojma nimaš, da živiš v zmoti in za časom.

Če bi šlo v tem primeru za neko podkupovanje, netransparentno dajanje posla prijateljem ali kakšno drugo nečedno početje, ok, dajmo o temu pisati oz. še bolje, o tem obvestimo organe pregona.

Ker pa ne gre za to, ti lahko povem le naslednje:

- vojaki so v službi za to, da se naučijo znanj in veščin, ki so potrebne za njihovo delo, najsi je to izvajanje oboroženega boja ali sodelovanje v mednarodnih operacijah vzdrževanja ali vsiljevanja miru;

- današnji profesionalni vojaki gredo vsak dan domov komurkoli jih že čaka in ne samo čez vikend (če niso na kakšni vaji ali drugi posebni dolžnosti);

- za urejanje zelenic lahko vojska zaposli ustrezno osebje ali najame nekoga, da to delo opravi - v obeh primerih se del denarja namenjenega za obrambo vrača v civilno sfero, najraje v neposredno okolje vojaškega objekta, tudi z namenom izboljšanja sodelovanja saj je vojaški objekt pogosto breme za okolico (na Vrhniki še posebej, saj ima kot edino majhno mesto v Sloveniji kar dve vojašnici).

Vsa ta razna dela po vojašnici so bila dokaj pogosta v naborniškem sistemu. Marsikdo tedaj in še danes ne razume, da je državljan moškega spola, kateremu je država vzela 6-7 ali 12+ mesecev življenja bil tam za to, da se je naučil nekih osnov in dobil namensko usposabljanje za neko določeno dolžnost v primeru, da bi ga država kadarkoli v prihodnosti (dokler je bil v evidenci, odvisno od starosti) rabila. To je bil namen služenja vojaškega roka. In razumem, da se je marsikomu to služenje priskutilo, če so mu po vsem usposabljanju in delu dajali še vrtnarske in druge naloge, ki s samo vojaščino nimajo neposredne povezave. Če pa drugega dela ni bilo, potem to pomeni, da tisti, ki so zadeve vodili niso opravljali svojega dela tako kot bi morali ali pa je bil časovni rok služenja predolg.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

dodajam še svojo kost za glodanje, zadnjič sem se pogovarjal s sodelavcem, katerega svak ima podjetje za urejanje vrtov, zelenic itd... in mi je povedal kako je ta njegov svak prejšnji vikend nujno rabil pomoč v delovni sili ker je šel urejat okolico kasarne na Vrhniki, kosit, rezat grmovje,itd...

Morala zgodbice: Vojska za vikend domov k mamicam, privatnik pa travo kosit pa fajn kasirat...

Se razmetavajo z našim denarjem da je grdo videt.... :angry:

Glej ta podjetnik se je prijavil na razpis - javno naročilo, ki ga je razpisal MORS (ali SV). Pogoj pri teh razpisih je tudi, da dokaže, poleg drugih bolj pomembnih pogojev, da ima dovolj in ustrezno delovno silo. Torej?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

morda res živim za časom vendar vseeno, sam sem služil JLA leta 1982 pri diverzantih-specialcih v Zagrebu, vsak petek sem bil doma, vendar ko je bilo treba pokosit travco in uredit okolje kasarne ni bilo debate. Kosilnico v roke pa gasa in rožice zalivat in listje pograbit itd... in stroški ostanejo kjer so...

In mislim da je bila "obuka" specialcev YU armije malo bolj zajebana od Vrhniških tabornikov.

Fritz ne klamfaj mi o prelivanju prihodkov, če bi to vojska sama uredila ne bi bilo stroškov ali ne?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, zato ker so tedaj naborniki počeli marsikaj je bila tudi vojska toliko cenejša, anede? Malo si poglej odstotke BDP-ja namenjenega obrambi nekoč in danes.

Vojska denar ima, če ji ga vlada nameni in tudi izgubi, če ji ga vlada vzame. Stvar politične odločitve. Če se MORS ne odloči kupiti orožja od 'domačega' ponudnika, je ogenj v strehi, če plača domačemu zasebniku za kakšno delo, spet ni dobro. A bi se odločili kaj hočete prosim in potem to naslovili na vlado, naj pove zakaj ima vojsko? In verjemi mi, da je trenutno nima za urjenje vrtnarjev.

Če so tebe osebno imeli zaprtega v vojašnici in si moral početi vse kar so ti rekli, so pač bili takšni časi. Danes niso. In tudi usposobljenost specialnih enot ni nič slabša kot je bila tedaj, kvečjemu boljša le da so naše precej manjše.

Morda boš bolje razumel, če ti na koncu odgovorim z vprašanjem: "Ali bi se ti zdelo normalno, da bi za vrtnarska dela v okolišu tovarne pobrali delavce iz obratov, saj bi na tak način samo podjetje 'prišparalo' pri teh izdatkih?"

Popravljeno . Popravil Fritz
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No še nekaj.

Če si bil pripadnik specialne enote oz. če si se za to usposabljal, potem veš, da so takšne enote namenjene izvajanju najzahtevnejših in najbolj rizičnih nalog. Nekdo te za to uri in ti v uho šepeta, da si elita, najboljše kar vojska premore ipd. nakar te čez 5 minut da zalivat rožce in grabit listje.

Zna biti, da to niso počeli zato, da bi vojska kaj prihranila ampak so le testirali vašo moralno trdnost ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Se strinjam s tabo in drži da so bile rožice posajene v obliki zvezd in različnih napisov o vrednotah naše bivše države in da je to imelo precej veze z moralno trdnostjo in še s čim, moj point pa je da za kosilnico ne rabiš neke velike znanosti in da je to po mojem mnenju "preseravanje" z davkoplačevalskim denarjem. Če bi morali podirati stara drevesa ali zasejati in urejati nasade cvetja bla bla bla potem je strokovnjak za to na mestu da ga najameš in plačaš, za kosit travo in čistit okolico pa bi morala vojska skrbeti sama. That's it!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na vso to debato še nekaj....

Naborniki v JLA so/smo (recimo konec 80-ih) služili 12-13,5 mesecev. Obuke je bilo 3 mesece, potem pa v glavnem straža, košenje trave, plevel, pobiranje čikov ipd.

Danes so vojaki zaposleni, - uslužbenci MORS, imajo svoja področja dela, svoje zadolžitve, opredeljene v pogodbah in košenje trave tam ni zajeto. In pika. Isto kot referentka na UE izdaja in podaljšuje prometna dovoljena, in jo boli kurac za vse ostalo....

In še nekaj...oborožitveni sistemi so vse bolj zapleteni. Če je bil nekoč za vezista na RUP 3 ali RUP 33 dober vsak, ki je razumel razliko med VHF ali UHF kanalom in kanalom za odtekanje vode, danes to ne gre več. Večina RRN (ročne radijske naprave - Harris, Tadiran.)..se programirajo preko compov, in osnovno znanje računalništva, elektronike ipd včasih sploh ne zadošča več.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

In še nekaj. Vojak svoje delo opravlja načeloma med 7:30 in 15.30. Zakaj...ker je , edinstveno v svetu, delavec v javni upravi. Z famoznim Virantovim plačilnim sistemom, je ta uniformirani delavec javne uprave izgubil še dodatke, ki so mu vsaj finančno blažili strese ob spanju na terenu , straži, 24 urnih dežurstvih ipd. Od zdaj naprej...ni dodatkov, ni terenov.

Simpl ko pasulj.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Se strinjam s tabo in drži da so bile rožice posajene v obliki zvezd in različnih napisov o vrednotah naše bivše države in da je to imelo precej veze z moralno trdnostjo in še s čim, moj point pa je da za kosilnico ne rabiš neke velike znanosti in da je to po mojem mnenju "preseravanje" z davkoplačevalskim denarjem. Če bi morali podirati stara drevesa ali zasejati in urejati nasade cvetja bla bla bla potem je strokovnjak za to na mestu da ga najameš in plačaš, za kosit travo in čistit okolico pa bi morala vojska skrbeti sama. That's it!

se strinjam z obema, tvoj point je pravi, vendar v današnjem času je pač tako, da vsak dela tisto za kar je plačan. verjemi, če bi vojakom ponudili dodatek za primer urejanja okolice, bi sigurno kdo to počel. vendar spet govorimo o denarju in na koncu je nekdo plačan za košenje trave. udarniških akcij, delovnih brigad ipd., s katerimi je manipulativna oblast zastonj ali za višje cilje gradila celo železniške proge, žal ni več in jaz osebno sem vesel da je tako.

če pa že glodamo kosti, je po teoriji zarote lahko vojska sama eno veliko "preseravanje" z davkoplačevalskim denarjem, mar ne?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

In še nekaj. Vojak svoje delo opravlja načeloma med 7:30 in 15.30. Zakaj...ker je , edinstveno v svetu, delavec v javni upravi. Z famoznim Virantovim plačilnim sistemom, je ta uniformirani delavec javne uprave izgubil še dodatke, ki so mu vsaj finančno blažili strese ob spanju na terenu , straži, 24 urnih dežurstvih ipd. Od zdaj naprej...ni dodatkov, ni terenov.

Simpl ko pasulj.

Ma kakšne strese, pa to je njegovo delo :headbang: Če si prebral par postov nazaj sem bil pri specialcih imel sem 3 mesece terena pozimi na Slunju na -20 v šotorih plus eno noč preživetja na prostem in tri mesece terena poleti na +32 pod polno opremo ne mi klamfat o stresu...če si za vojaka si za vojaka če pa si pussy si pa pod stresom ker moraš ponoči bit dežuren ma daj.....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Se strinjam s tabo in drži da so bile rožice posajene v obliki zvezd in različnih napisov o vrednotah naše bivše države in da je to imelo precej veze z moralno trdnostjo in še s čim, moj point pa je da za kosilnico ne rabiš neke velike znanosti in da je to po mojem mnenju "preseravanje" z davkoplačevalskim denarjem. Če bi morali podirati stara drevesa ali zasejati in urejati nasade cvetja bla bla bla potem je strokovnjak za to na mestu da ga najameš in plačaš, za kosit travo in čistit okolico pa bi morala vojska skrbeti sama. That's it!

A potem je tudi vse ostalo kar sodi v domeno osnovnega čiščenja in vzdrževanja okolice pri vseh ostalih državnih uslužbencih 'preseravanje z davkoplačevalskim denarjem' če npr. policisti sami ne pomivajo tal v svojih pisarnah ali če občinski uradniki ne pometejo okrog stavbe v kateri delajo?

Tako kot ti je Tedybear napisal in jaz že prej, imaš vso pravico do svojega mnenja, tako kot mr. extreme, vendar govorita o stvareh, ki jih ne razumeta ter brez pravih argumentov. Profesionalna slovenska vojska ni JLA, v kateri si ti služil (pa s tem ne mislim, da je vse v JLA bilo slabo).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ma kakšne strese, pa to je njegovo delo :headbang: Če si prebral par postov nazaj sem bil pri specialcih imel sem 3 mesece terena pozimi na Slunju na -20 v šotorih plus eno noč preživetja na prostem in tri mesece terena poleti na +32 pod polno opremo ne mi klamfat o stresu...če si za vojaka si za vojaka če pa si pussy si pa pod stresom ker moraš ponoči bit dežuren ma daj.....

In komu jaz razlagam, da vojak NI vojak, ampak uslužbenec v državni upravi. Še kakšna nejasnost???

(daj mi pogodbo, povej mi, da sem vojak, in tako bom delal, ne pa mi rečt, da sem vojak, vse pravice in dolžnosti so pa izenačene z referentko na UE, ki podaljšuje prometna dovoljenja,3x na teden od 8-15).

Ko boš ti imel možnost, da dežuraš 24 ur za "kruh in rib'ce" boš razumel.....

Njegovo delo je natančno zapisano v pogodbah. Pika. In tam kakšnih neplačanih dežurstev NI.

Glede specialcev...danes (in nekoč) je bil specialec vsak, ki je nosil kapo malo bolj postrani, ali pa imel namesto titovke baretko.

Verjemi, poznal sem prejšnji sistem in še bolj poznam tega.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

če pa že glodamo kosti, je po teoriji zarote lahko vojska sama eno veliko "preseravanje" z davkoplačevalskim denarjem, mar ne?

Ne po teoriji zarote ampak v realnosti. Če svet ne bi bil tak kot je, potem vojskà in vsega tega ne bi rabili in bi sredstva in energijo lahko porabili v druge namene. Le takšno oblast je potrebno izvoliti, ki bo vojsko ukinila in zadeva bi bila, s tega vidika, rešena.

Popravljeno . Popravil Fritz
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

no da je problem SV v najvišjih inštancah torej generalštabu se je pokazalo zej, ko sploh nimajo natančno izdelane razporeditve tanovih oklepnikov. sploh ni neke predvidene formacijske sestave tipa kam kje kaj kdo...je vse skupi "od zdej do pole"

seveda, ko pa se razni polkovniki in brigadirji ukvarjajo z biznisom in provizijami namesto z vojsko... :trance_33_sleep:

težko je bit motiviran in trden ko se razni posli lomijo na hrbtih vojakov (ali v njihovih rokah :rolleyes: ). plačna politika ki so jo nekateri tu omenli in nasploh dokaj napeti odnosi v vojski povzročajo da je več odpovedi kot novih rekrutov.

drugače pa je patria kar vredi vozilo samo po sebi...edino tista pokalica 12,7 mm me ne prepriča...le zakaj ni hitrostrelnih 30mm? pa avtomatski minometi? bojo? ne bojo? kadarkoli berem o nabavah tujih vojsk povsod piše...da so nabavli toliko in toliko v tej konfiguraciji in toliko v tadrugi itd (pa še zraven kar ne povejo). kaj bodo vse naše konzerve opremljene samo z 12,7mm strašilom? oziroma nekatere celo brez tega?

sploh pa, kako se obnese kaj F2000? kaj pravijo vojaki, ma kdo kake insiderske informacije? al morajo molčat :whistle:

Popravljeno . Popravil GorazdH
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

(daj mi pogodbo, povej mi, da sem vojak, in tako bom delal, ne pa mi rečt, da sem vojak, vse pravice in dolžnosti so pa izenačene z referentko na UE, ki podaljšuje prometna dovoljenja,3x na teden od 8-15).

Referentka na UE je v primerjavi s povprečnim vojakom pravi "garač", za bistveno manjšo plačo (500€ neto).

lp

Franc

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Referentka na UE je v primerjavi s povprečnim vojakom pravi "garač", za bistveno manjšo plačo (500€ neto).

lp

Franc

:worship:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!