Skoči na vsebino

Gume - Pnevmatike splošno, dimenzije, legalnost itd..


FalcoR

Priporočene objave

Tudi če imaš par let "stare" nove, ni nobene razlike med "novo" novimi, razen v vonju. Ne izgubijo nobenih lastnosti.

 

Še strokovni link, da ne bo "gostilna" kupovala.

http://www.amzs.si/starost-pnevmatik/default.aspx

 

To, da razna strokovna "združenja" gumarjev oz. proizvajalci dajo izjavo za javnost oz. kupce, da je pet ali šest let stara guma (pravilno skladiščena!!) enaka novi je normalno. V nasprotnem primeru bi bili največji tepci na komercialnem/prodajnem področju, ker bi morali dejansko dati v odpis vse gume, ki bi bile starejše od npr. enega leta ali znatno znižati ceno starejši pnevmatiki. Lobiji v gumarstvu so močni (tudi finančno), tako da v vseh letih še nisem zasledil neodvisnega  testa - stara (nova npr DOT3408) guma proti novi gumi (DOT4613). Po končanem testu verjetno ne bi slišali tistih fraz - nobene razlike, enake lastnosti, ..........

Popravljeno . Popravil ankh
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No, po par letih je guma ziher se nova.

Mam na oldtimeru stare gume prek 30 let pa se funkcionirajo normalno.

Pa so bile delane po prastari tehnologiji.

Tak da sedaj za par let stare nove ne more biti panike, razen ce ma guma res tako hitro razpolovno dobo...

Letos sem vozil gume 2011, no problem.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

To, da razna strokovna "združenja" gumarjev oz. proizvajalci dajo izjavo za javnost oz. kupce, da je pet ali šest let stara guma (pravilno skladiščena!!) enaka novi je normalno. V nasprotnem primeru bi bili največji tepci na komercialnem/prodajnem področju, ker bi morali dejansko dati v odpis vse gume, ki bi bile starejše od npr. enega leta ali znatno znižati ceno starejši pnevmatiki. Lobiji v gumarstvu so močni (tudi finančno), tako da v vseh letih še nisem zasledil neodvisnega testa - stara (nova npr DOT3408) guma proti novi gumi (DOT4613). Po končanem testu verjetno ne bi slišali tistih fraz - nobene razlike, enake lastnosti, ..........

Ah daj ne bluzi. Dirkalne gume stare 4 leta so okrog grobnika letele 1:33:50 pa ne zarad gum, ker pilot hitreje ni se znal. Ce bi bli lobiji tako super mocni bi zagotovo razbobnali ali celo uzakonili, da so tri leta stare gume fuc. In bi use mal starejse gume sle u mlin, mi bi pa morali kupovat nove, frisne kot zemljice...

Btw, bojda so dirkalne dunlopke 2013 slabse, pocasnejse od gum 2011, pa vprasaj dirkace, kaj bi obuli ce bi meli moznost.

Folk, to ni jogurt. To ni otroska hrana.

Za vec kot dve leti staro gumo bi dilerji morali dat kak % popusta. Za ostale bluzerje pa bi morali vulkanizerji met elektro shockerje. Vcasih srecam kakega motohipsterja, k prednjo gumo zuli ze cetrto sezono, pa takoj odpre temo, kako so lanske gume stare....jez bi mu kr motor zapalu....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Razmišljam o nakupu save oz. mitas sport v dimenziji 120/70/17(na voljo) in 190/50/17, ki menda pride v letu 2014. So že kakšne informacije okrog cen?

Popravljeno . Popravil honda2000
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ah daj ne bluzi. Dirkalne gume stare 4 leta so okrog grobnika letele 1:33:50 pa ne zarad gum, ker pilot hitreje ni se znal. Ce bi bli lobiji tako super mocni bi zagotovo razbobnali ali celo uzakonili, da so tri leta stare gume fuc. In bi use mal starejse gume sle u mlin, mi bi pa morali kupovat nove, frisne kot zemljice...

Btw, bojda so dirkalne dunlopke 2013 slabse, pocasnejse od gum 2011, pa vprasaj dirkace, kaj bi obuli ce bi meli moznost.

Folk, to ni jogurt. To ni otroska hrana.

Za vec kot dve leti staro gumo bi dilerji morali dat kak % popusta. Za ostale bluzerje pa bi morali vulkanizerji met elektro shockerje. Vcasih srecam kakega motohipsterja, k prednjo gumo zuli ze cetrto sezono, pa takoj odpre temo, kako so lanske gume stare....jez bi mu kr motor zapalu....

No, tole je pa reakcija kot od kakšnega užaljenega vulkanizerja .... :evilgrin: pa se kot popoln laik na tem področju ne morem povsem strinjat s tvojo izjavo - prav vsi poudarjajo pravilno skladiščenje in ob tem navajajo le temperaturo, vlažnost, UV sevanje, olja, ... nihče pa ne govori o samem položaju pnevmatik med skladiščenjem - vertikalno ali leže, vsaka posamično ali naloženih več pnevmatik ena na drugo, koliko v tem primeru, ...!! Dvomim, da je vseeno, ali leži pnevmatika 2, 3 ali celo več let na enem boku, pa po možnosti še obremenjena z nekaj pnevmatikami na njej ali pa stoji vertikalno, na ravni podlagi ali pa v posebnih stojalih za pnematike!!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Super, sem kar naročil pri Širniku. Upam samo, da ne bodo prestare, ker je cena nizka - 133 EUR.

Guma bo nova pri Širniku. Oni prodajo zelo veliko gum za motorje, cena je pa čisto normalna, je kakšnih 5 EUR (v moji dimenziji) cenejša, kot pri konkurenci. Cene so pa bolj ali manj enake novembra in marca pri njih, lansko leto so celo imeli spomladi akcijo, da si pri nakupu Dunlopk dobil kupon za 30 EUR za naslednji nakup. Je pa imel MotorJet na Ptujski pred kakšnima dve tednoma zadnje kose RES ugodno, Z8 160/60/17 za 80 EUR in 120/70/17 za 60. Samo do takrat, ko sem videl oglas, je že šel tisti komplet...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No, tole je pa reakcija kot od kakšnega užaljenega vulkanizerja .... :evilgrin: pa se kot popoln laik na tem področju ne morem povsem strinjat s tvojo izjavo - prav vsi poudarjajo pravilno skladiščenje in ob tem navajajo le temperaturo, vlažnost, UV sevanje, olja, ... nihče pa ne govori o samem položaju pnevmatik med skladiščenjem - vertikalno ali leže, vsaka posamično ali naloženih več pnevmatik ena na drugo, koliko v tem primeru, ...!! Dvomim, da je vseeno, ali leži pnevmatika 2, 3 ali celo več let na enem boku, pa po možnosti še obremenjena z nekaj pnevmatikami na njej ali pa stoji vertikalno, na ravni podlagi ali pa v posebnih stojalih za pnematike!!

nit prblizno nism vulkanizer, niti prodajalec gum. Verjetno ze predolgo delam s strankami, pa za vulkanizerje zganjam mal empatije.

Ce te razumem, ti ciljas predvsem na mehanske poskodbe? Na avtu sm ze kupil defektno gumo. to opazis zelo hitro. tudi na moto gumi sm ze videl mehansko poskodbo, ki bi (je verjetno) lahko izvirala iz nepravilnega skladiscenja, pa je bila stara komaj par mesecev, ampak vse te stvari vidis! In reklamacije so ble uspesne, brez kaksnih dolgovezenj.

DOT na gumi ni baubau, ki te bo u ovinku spodnesu.

jaz, se precej neveden, sem na razprodaji pred 10 leti kupil gume stare okrog 6 let. Odlicne so ble.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Cisto vseeno je kak leži, važno je na čem leži in kaj nanj pritiska. En par, druga na drugi, to so zanemarljive sile, da bi sploh lahko pomislili na kakšni deformacijo :-)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No, po par letih je guma ziher se nova.

Mam na oldtimeru stare gume prek 30 let pa se funkcionirajo normalno.

Pa so bile delane po prastari tehnologiji.

Tak da sedaj za par let stare nove ne more biti panike, razen ce ma guma res tako hitro razpolovno dobo...

Letos sem vozil gume 2011, no problem.

 

To, da tebi 30 let stara guma funkcionira normalno jaz razumem takole - lahko se pelješ po suhem asfaltu naravnost, guma nima razpok na bočnicah....skratka z motorjem se da peljati. Za razliko od te idealne situacije se pelji po mokri cesti in močneje zaviraj in predvsem "položi motor v ovinku - me zanima če boš še enakega mnenja?

Gume DOTxx11 res niso problem.

 

 

Ah daj ne bluzi. Dirkalne gume stare 4 leta so okrog grobnika letele 1:33:50 pa ne zarad gum, ker pilot hitreje ni se znal. Ce bi bli lobiji tako super mocni bi zagotovo razbobnali ali celo uzakonili, da so tri leta stare gume fuc. In bi use mal starejse gume sle u mlin, mi bi pa morali kupovat nove, frisne kot zemljice...

Btw, bojda so dirkalne dunlopke 2013 slabse, pocasnejse od gum 2011, pa vprasaj dirkace, kaj bi obuli ce bi meli moznost.

Folk, to ni jogurt. To ni otroska hrana.

Za vec kot dve leti staro gumo bi dilerji morali dat kak % popusta. Za ostale bluzerje pa bi morali vulkanizerji met elektro shockerje. Vcasih srecam kakega motohipsterja, k prednjo gumo zuli ze cetrto sezono, pa takoj odpre temo, kako so lanske gume stare....jez bi mu kr motor zapalu....

 

Kako hitro so nekateri vozili s štiri leta starimi gumami po grobniku se jaz ne obremenjujem. S tvojim razglablanjem o mlinu po treh letih - kdo bo pokril stroške izdelave in uničenja (npr. sežig) gume - kupec pri ceni nove gume sigurno ne, ker bi bila enostavno previsoka.Verjetno ne razumeš vsega ....

Imaš prav GP211 so bile boljše od GP212.

Guma res nima roka in se ne pokvari kot jogurt. ima pa s časom slabše lastnosti - verjetno edino dobra je ta, da se obraba zmanjša.

Takšne kupce kot ti, si vulkanizerji in maloprodaja enostavno želijo. Na žalost jih je vsak dan manj.

Za konec še informacija ta tebe in podobne bluzerje - poklicno se ukvarjam s gumami.

 

Lep dan še naprej 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne, itak da je po 30 letih bolj trda in ne več tako dobra kot sveže vlita, samo hotel sem povedati, da to ni tako hitro pokvarljivo sadje.

 

Res pa je, da je to motosvet, kjer imajo "vsi" gume še preden jih naredijo. Kako se poklicno ukvarjaš? prodajalec ali razvijalec?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne, itak da je po 30 letih bolj trda in ne več tako dobra kot sveže vlita, samo hotel sem povedati, da to ni tako hitro pokvarljivo sadje.

 

Res pa je, da je to motosvet, kjer imajo "vsi" gume še preden jih naredijo. Kako se poklicno ukvarjaš? prodajalec ali razvijalec?

 

sam premontaža :kva2:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kolk filozofije:) Dejstvo, 3-4 leta stara moto guma ni noben baubau,itak jo zvoziš v pol leta in jo ne trajbaš še naslednjih X let.

Za gumo je pa tako ali tako dobro da po proizvodnji odleži nekaj časa...

 

PS.:če bi vulkanizerji dajali dodatni popust na toliko "stare" gume, bi bile pa najboljše :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne, itak da je po 30 letih bolj trda in ne več tako dobra kot sveže vlita, samo hotel sem povedati, da to ni tako hitro pokvarljivo sadje.

 

Res pa je, da je to motosvet, kjer imajo "vsi" gume še preden jih naredijo. Kako se poklicno ukvarjaš? prodajalec ali razvijalec?

Sneči zdej si pa v 30 letih tolk pršparu da bi svojmu oldiju prvošču nove copatke, no... :yea1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zdj me pa že res zanima, kere gume so najboljše na ceumu svetu sploh :?

Popravljeno . Popravil maus
  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zdj me pa že res zanima, kere gume so najboljše na ceumu svetu sploh :?

 

.... Durex ....  :kva2: 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zdj me pa že res zanima, kere gume so najboljše na ceumu svetu sploh :?

Maus, ta debata je podobna kot pri vinih. Poznamo vrhunska vina, kakovostna vina, namizna vina in MOJE VINO :D

 

Najbuljša guma je tista, ki te pripelje domov iz zaključne fure leta  :grim

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!