Skoči na vsebino

Balada o trobenti in oblaku...


kekec III

Priporočene objave

J.J.Borges piše v svojem Življenjepisu Tadea Isidora Cruza (1829-1874) o vojaku,ki je zaradi prepira in pretepa s tovarišem dezertiral in se zatekel v močvirje v okolici Buenos Airesa,kjer so ga po srditem boju prijeli in za več let kazensko premestili na sever Argentine.

Po prestani kazni je zaživel mirno in spokojno življenje majorja vaške policije v svojem rojstnem kraju .

Nekega dne je dobil ukaz ,naj izsledi vojaškega ubežnika,dezerterja,osumljenega uboja dveh oseb.Potem ,ko so ubežnika obkolili in je v spopadu ubil in ranil več Cruzovih mož,je Cruz v trenutku samospoznanja ,v katerem je doumel svojo osebno usodo volka in ne ukročenega psa,odvrgel policijsko kapo in se začel boriti na strani svojega dotedanjega nasprotnika,dezerterja in ubijalca…

Ta Borgesova zgodba mi je prišla na misel maja leta 1986,ko sem na radiu zaslišal posebno obvestilo občanom,naj posredujejo informacije o 19 letnem B.P.,ki je oborožen z avtomatsko puško in 700 naboji pobegnil iz vojašnice Borisa Kidriča v Ljubljani, z ukradenim avtom prebil več blokad policije ,ubil dva inšpektorja UNZ in izginil nekje v bizeljskih gozdovih…..in ko sem, kot rezervni poročnik, dobil poziv naj se udeležim orožnih vaj…..

Če je Argentinec Tadeo Isidor Cruz v noči 12.julija 1870 spoznal (pravzaprav v enem samem trenutku te noči, kot podčrta Borges),enkrat za vselej spoznal kdo je (namreč volk in ne ukročen pes),in mu tega spoznanja niti ni bilo treba plačati z glavo ,kot ga je 116 let kasneje plačal njegov slovenski brat,bi lahko to imel za dokaz,da se življenje praviloma ne odvija po literarnih vzorcih.

T.I.Cruz je spoznal,da »nobena usoda ni boljša od druge,da pa mora človek spoštovati usodo,ki jo nosi v sebi«…

Usoda vojaka B.P. – ( na katerega sem čakal v zasedi na Gorjancih) je usoda psa,ki se je naveličal svojega pasjega življenja in je sklenil,da bo vsaj crknil kot volk…

Kajti,na tem pasjem svetu,kjer veliki psi vladajo majhnim psom, je samo mrtev volk dober volk….

P.S. Po uradnem sporočilu, je vojak Bojan Plut 5.maja 1986,storil samomor potem,ko je bil obkoljen in se ni hotel predati …

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zgodba ameriških Cherokee Indijancev

Nekega večera, je star Cherokee indijanec govoril svojemu vnuku o borbi, ki se odvija znotraj vsakega od nas.

Rekel je :« Vnuk, poglej tu gre za dva volka.

Eden je hudoben:

jeza, zavidanje, žalost, obžalovanje, pohlep, vzvišenost, samopomilovanje, krivda, maščevalnost, vzvišenost, lažnivost, lažen ponos, oblastništvo in egoizem.

Drugi je dober:

veselje, mir, ljubezen, upanje, zdrava pamet, ponižnost, prijaznost, radodarnost, zmožnost vživeti se v čustva drugega, plemenitost, resnicoljubnost, sočutje in zaupanje.«

Vnuk za kakšno minuto pomisli o tem in vpraša starega očeta:

»Kateri volk zmaga?«

Stari Cherokee preprosto odgovori:

« Tisti, katerega hranim«

Smo v času izravnave. Čas, ko črno postaja belo, brezmadežni postajajo umazani, ovce se spremenijo v volkove in večerja se v kuharja spremeni ...

Popravljeno . Popravil Vale
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:huh: Bolje živeti en dan kot volk kot 100 let kot ovca.

Jep, samo celo življenje pa vseeno ne moreš živeti kot volk. Zelena bratovščina komaj čaka, da te pokonča. B) :yea2:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kaky, nekako se mi medlo sanja, da sem en takle spisek ze enkrat videl tukaj na tem nasem spletnem motosvetu. ti kliker (vec) ne dela kot je treba?! :naughty:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Da, v temi o vojakih...

Tudi takrat me je zbodla druga črka spisa, ki je napačna. Namesto J bi moral biti L.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!