Skoči na vsebino

Umrl legendarni Čkalja


Špilferderber

Priporočene objave

1958 Četiri kilometra na sat kao profesor

1960 Ljubav i moda

1960 Zajednički stan

1961 Nema malih bogova kao kuvar Jordan

1961 Sreća u torbi kao kuvar Jordan

1964 Na mesto građanine pokorni

1964 Put oko sveta kao Jovanča

1966 Orlovi rano lete kao Lijan

1967 Zlatna praćka kao Sibin

1968 Kad golubovi polete

1968 Višnja na Tašmajdanu kao profesor francuskog

1969 Bog je umro uzalud kao blizanci Predrag I Nenad

1969 Silom otac kao Jovanče

1970 Biciklisti

1970 Lepa parada kao krojač

1970 Prva ljubav

1973 Paja i Jare - kamiondžije kao Jare

1980 Avanture Borivoja Šurdilovića

1984 Kamiondžije opet voze

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Čkalja telefonira

Jedan poslanik u Skupštini rekao je da se Čkalja na telefonu ruga drugovima

Evo šta mu je Čkalja telefonirao:

"Halo... je l’ to stan Branka Pešića?... Curo, daj mi Branka... Šta radi: spava?! Svašta! Predsednik grada pa - spava. (OŠTRO) Odmah ga probudi, kaži: zvao ga Čkalja... Halo, zdravo Branko... Blago tebi: spavaš dok ti Dunav žubori ispod jastuka. Pitaj Stojadina šta njemu žubori...? Pa, spetljao si mu petlju ispod uva, čoveče... ne ide to... ama šta vredi da se sad izvinjavaš kad je gotovo... Nemoj sad da mi petljaš - znam ja vas političare! E, pa stegni petlju, pa pomozi čoveku... Kad si imao petlju da napraviš petlju, raspetljaj tu stvar kako znaš... U redu, dobro, javi mi se sutra da vidim šta si uradio..".

To je bila "satira" koja je zbunila mog rođaka. I ne samo njega. Poput strasnih fudbalskih navijača, koji bi ponedeljkom produžavali nedeljni derbi za čitavo radno vreme, tako su sada petkom raspredane priče o sinoćnjem Čkaljinom podvigu. I kao što to nalaže pravilo usmenog telefona, integralni tekst je proširivan, skraćivan, bogaćen i osiromašivan. Miodragu Petroviću pripisivane su misli i pomisli koje on ne bi pristao ni da sanja.

Šta se iz ovog moglo zaključiti? Ništa drugo nego da je široka javnost očigledno bez sluha za lak i kozerski politički vic.

I ne samo široka javnost.

Sredinom januara ’71. savezni poslanik iz Kopra Viktor Klanjšček izjavio je u Skupštini da se Čkalja u sceni telefoniranja "izrugivao sa predsednikom SIV-a, drugom Mitjom Ribičičem". Inž. Klanjšček je na sednici Privrednog veća rekao:

- Ne bi se smelo tolerisati da komičari, zbog rehabilitacije svoje popularnosti, pred javnošću miniraju i napadaju napore Skupštine.

Izjava je delovala kao - bomba. Ovo je, koliko znam, prvi slučaj da se o humoru beogradske televizije govori u najvišem predstavničkom telu i da se, štaviše, traži zaštita od - humora!

Pomalo mi je sve to bilo tužno. Izgrađivali smo moderan društveni sistem, razvijali samoupravljački način mišljenja i odnose a sa humorom smo tapkali, tapkali u - mestu.

Šta se sa mnom zbilo? Evo beleške iz rubrike "Klub poznatih":

"Novak Novak se iznenada razboleo. Dobio je povišeni krvni pritisak. Sada obilazi kardiologe koji mu preporučuju da ide u Herceg Novi na kratak odmor".

Počelo je... počelo...

Sećam se svake sitnice: bio je ponedeljak, dvadeset prvi novembar, šest izjutra. Kolicima me voze u operacioni blok. Hodnici su puni promaje i mirisa građevinskog materijala - klinika se dograđuje u nevreme!

- Dragiša, je l’ naš - oglašuju se majstori paliri.

- Naš - odgovara ponosno Dragiša, bolničar koji spretno upravlja kolicima.

- Srećno - pozdravljaju me majstori paliri.

Zamislite: usred ugledne švajcarske klinike vozi me "naš" Dragiša, pozdravljaju me "naši" majstori paliri a u bloku me očekuju "naši" doktori - Radovanović i Zarić! U intenzivnoj će me sačekati "naša" sestra Marija a kasnije za šankom "naš" barmen iz Struge. Da mi je do šale, pomislio bih: u ceo ovaj komplikovani operacioni postupak Švajcarci su uložili samo zgradu i struju.

- Stiže li mali? - dočekuje me Zare.

- Ništa ti ne brini, tu ti je brat - kaže mi Sadi, moja drugarčina iz detinjstva. On se oslobodio poslova u svojoj bolnici u Veveju i došao je da bude uz mene.

- Tu je tvoj brat, ne brini - ponavlja Sadi.

Naravno, ne brinem. Jedino u šta sam siguran to je da je kasno da im kažem:

- Izvin’te, drugari, šalio sam se.

Pa da iskočim iz kolica i - zbrišem u vrleti Monblana.

Plava kapica i jareća brada Zaretova su nad mojim licem. Zare se više ne smeška. Niti priča o svojim vodenicama u Sandžaku. Niti me zove na podvarak. Govori tamo nekom nešto na - francuskom.

A onda meni:

- Mali, sad ćeš da pajkiš.

Podiže mi desnu ruku, prinosi špric.

Tačno je pola sedam.

A već deset minuta kasnije sam se probudio! Zbog čega? Liči to na ono kad avion uzleti i posle jednog kruga ponovo sleti na polazni aerodrom.

Ali zbog čega sam ja sleteo?

Možda je hirurg Radovanović, dok se vozio svojim "volvoom" od Ženeve do Ženolijea, napravio prekršaj pa ga zadržala policija. Možda nije stiglo garantno pismo našeg socijalnog da će ovu petljavinu oko mene platiti do poslednjeg rapena.

Probudili su me da sačekam ili Radovanovića ili poštara sa pismom.

- Malo limuna? - pita sestra Milja.

- Miljo, koji je danas dan?

- Utorak!

Utorak!? Da već ne ležim, njen bi me odgovor oborio.

- A šta je sa ponedeljkom, Miljo?

- Ponedeljak je prošao, još juče...

- Operisan sam, znači?

Sat dakle nije varao, samo je pokazivao vreme jednog utorka, dvadeset i četiri časa posle one Dragišine vožnje i srdačnih pozdrava majstora palira.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Miodrag Petrović Čkalja: Borio sam se za istinu, ali boriti se ne znači i pobediti. Pogotovu kad je istina u pitanju. Jer, ako želite uspeti u životu, nikada ne govorite ono što mislite, nego ono što u tom trenutku treba reći. To je to, na žalost

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

..kamijon, 600ton, vozi kao avion..

Skoda, ko sem gledal ponovitve po nevemkolikem casu sem zmeraj z veseljem gledov, ceprav je ze stara serija-ulalaa..

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!