Skoči na vsebino

Obračunavanje davka pri kapitalskih dobičkih


Priporočene objave

Evo, ena za nas finančnike.. :P

Ker sem (še vedno) malo zarustan in se moram spet vpeljati nazaj v finančne vode, me zanima tole.

Po sedanji zakonodaji spada v obračun dohodnine tudi slengovsko imenovan kapitalski dobiček. Ker je država zvita lisička, je enostavno to naredila takole (primer):

Prodajna vrednost delnic: 1.000.000

Nakupna vrednost delnic: 800.000

------------------------------------------------

Kapitalski dobiček: 200.000

------------------------------------------------

Akontacija dohodnine: 50.000 (saj je 25% ali koliko že)

Na koncu leta se ugotovi, v kateri razred spadaš in pač doplačaš ali dobiš nazaj (verjetnost doplačila je bistveno večja ;) ).

No, zanima me pa sedaj naslednje.

Zakaj država ne obračuna vseh provizij, ki si jih imel s trgovanjem, saj bi se s tem dejansko približali realnemu kapitalskemu dobičku?! Ma jasno, da država molze, kjer se le da, ampak vseeno. Pri pravnih osebah je tako, ne vem, zakaj ne bi bilo še pri fizičnih. Če bo šlo tako naprej, grem kmalu kaj v Luxemburg ali pa Man... (o tem pa v drugi temi)

Izračun bi bil recimo takle:

Prodajna vrednost delnic: 1.000.000

Nakupna vrednost delnic: 800.000

Plačane provizije: 50.000

------------------------------------------------

Kapitalski dobiček: 150.000

------------------------------------------------

Akontacija dohodnine: 37.500

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No, zanima me pa sedaj naslednje.

Zakaj država ne obračuna vseh provizij, ki si jih imel s trgovanjem, saj bi se s tem dejansko približali realnemu kapitalskemu dobičku?!

To se boš pa moral na davčno upravo pritožit, ne pa tukaj spraševati "zakaj?".

BTW.......ne 25% temveč 30%.

Pa še nekaj popravkov: provizija je ob nakupu in prodaji 1%, pri višjih zneskih manj. V tvojem primeru torej ne 50.000sit, temveč samo 18.000sit.

30% od 18.000sit je 5400sit, ki ti jih država "neupravičeno" zapleni.

Pa ko si že pri vprašanjih davčni upravi........daj vprašaj jih, zakaj ne obračunajo in izplačajo obresti za znesek, ki ti ga potem vrnejo, ker so ti zaračunali previsoko akontacijo in si jih dejansko financiral :ph34r:

Boš pa verjetno dobil tak odgovor, kot ga boš dobil pred tem na svoje vprašanje: "Gospod, takšna so pravila".

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Največja svinjarija pa je, da ti za nakup štejejo tudi zamenjavo delnic (zaradi preoblikovanja, pridružitve, ... ) . :angry:

Špekulirat z razlikami manjšimi kot 5% se pa pri nas ne splača, ker imaš potem dejanski dobiček (ko odšteješ provizije) komaj za davek plačat! :?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Največja svinjarija pa je, da ti za nakup štejejo tudi zamenjavo delnic

Tudi to je špekuliranje. Menjaš namreč tisto delnico, za katero misliš, da bo padla za tisto, ki bo rasla. Torej nisi dolgoročni vlagatelj, temveč ti gre za kratkoročne dobičke. Ti so obdavčeni.

Špekulirat z razlikami manjšimi kot 5% se pa pri nas ne splača, ker imaš potem dejanski dobiček (ko odšteješ provizije) komaj za davek plačat! :?
Dobiček lahko pojejo provizije, ni pa varijante, da ti davek poje dobiček. Ga pa zmanjša.

Ko je Roly že ravno omenil revalorizacijo, kot možnost zniževanja osnove za obdavčitev....... Tudi dobički in izgube realizirane v obračunskem obdobju se "kompenzirajo".

Popravljeno . Popravil YZFgeorge
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:angry:

Tudi to je špekuliranje. Menjaš namreč tisto delnico, za katero misliš, da bo padla za tisto, ki bo rasla. Torej nisi dolgoročni vlagatelj, temveč ti gre za kratkoročne dobičke. Ti so obdavčeni.

Nisva se razumela!

Primer:

Družba A, katere lastnik si, se pripoji k družbi B.

Družba A tako neha obstajati.

Določi se menjalno razmerje po katerem se delnice A zamenjajo za delnice B!

A je to nakup? :?

Dobiček lahko pojejo provizije, ni pa varijante, da ti davek poje dobiček. Ga pa zmanjša.

Pa je varijanta!

Kupim za 100 (+provizija=101)

Zraste za 3%

Prodam za 103 (-provizija=102)

----------------------------------------

Razlika med prodajno in nakupno = 3

Moj dejanski zaslužek je 1 (3-provizije)... provizije mi niso pojedle vsega dobička! :D

Potem moram pa plačat davek (od 3, ne od 1)... to pa mi poje ves dobiček! :angry:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Cool.......pe res je varianta, čeprav tako na malo ne "igra" nihče.

Še eno v opozorilo:

Kdor misli na borzi kaj zaslužiti, naj se zadeve loti čim prej. Slišal sem za neko ameriško študijo, po kateri bi v naslednjih 20-30 letih doživeli "borzni zlom". No, ne ravno dobesedno, bodo pa cene vrednostnih papirjev dalj časa vztrajno padale. Vzrok? Pokojnine.

Sedaj razni pokojninski skladi, z bolj ali manj tvegano in agresivno naložbeno politiko, upravljajo z premoženjem bodočih upokojencev. Kupujejo delnice in obveznice (razmerje je od države do države različno). V splošnem povpraševanje presega ponudbo. Vlade forsirajo varčevanje za stara leta v tej obliki. Cene na dolgi rok rastejo.

Čez 20-30 let, se bo število upokojencev v nekaterih državah (predvsem evropskih) tudi podvojilo. Rodnost upada in aktivnih prebivalcev bo manj, prilivi v sklade bodo nižji. Skladi bodo prodajali nakupičene vrednostne papirje za izplačilo upokojencev. Pojavila se bo poplava vrednostnih papirjev, po katerih nebo dovoljšnega povpraševanja. Cene VP se bodo sesule same vase.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Evo, nekaj mnenj in replik...

@ George: jep, zneski preovizij so različni oz. manjši, kot sem navedel, vendar v tem primeru niti ni bilo pomembno, kakšni. Moj odstotek pri BPH se recimo giblje od 0,3 do 0,5 (odvisno od posla). Primer je bil tam samo zato, da sem ponazoril, kaj mislim.

Davkarija: ja, saj vem, da je tak zakon, vendar sem hotel vprašati, če se slučajno pripravlja kakšna sprememba, ker je tak zakon trenutno diskriminatorni (beri: počasi bom izginil kot fizična oseba iz poslovanja). Ja, bi bilo tudi fino, če bi plačali obresti za ležanje dohodnine.

Akontacija: ok, hvala. Ne vem zakaj sem bil prepričan, da je 25%. Sicer pa: ker ne grem na vrat na nos nazaj v finance (nekako sem si vzel 6 mesecev intenzivnega ponovnega učenja), sem raje izdatno previden. Je že nekaj let, odkar sem bil na trgu, potem zaradi stanovanja ne, nato je bil samo vzajemni sklad, zdaj pa grem spet na upravljanje premoženja in direktno trgovanje. Ampak z dovolj odrustanega znanja. Je preveč lepih stvari v igri, da bi jih zaradi lastne neumnosti zapravil... ;)

@ Roly: a tudi kot fizična oseba?

@ Premza: tukaj se motiš. Dovolj, da imaš ničelno igro, je porast investicije za 2,43% (pri predpostavki 0,6 dvojne provizije BPH in KDD ter 50% dohodninske stopnje davka, kar je ZELO realna predpostavka). Lahko ti pošljem Excel datotekco, ki sem jo sam sestavil za taka preračunavanja. Mogoče jo pa kar prilimam za vse.

@ George: tvoja objava zamisli problema zloma trga je čisto realna, zato je potrebna strategija večih investicij. Primarno papirji in nepremičnine. Vsaj mene boš tu srečal... ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Špekulirat z razlikami manjšimi kot 5% se pa pri nas ne splača, ker imaš potem dejanski dobiček (ko odšteješ provizije) komaj za davek plačat!

@ Premza: tukaj se motiš. Dovolj, da imaš ničelno igro, je porast investicije za 2,43% (pri predpostavki 0,6 dvojne provizije BPH in KDD ter 50% dohodninske stopnje davka, kar je ZELO realna predpostavka). Lahko ti pošljem Excel datotekco, ki sem jo sam sestavil za taka preračunavanja. Mogoče jo pa kar prilimam za vse.

Res je, teoretično je meja tam nekje (odvisno tudi od dohodninskega razreda), ampak v praksi je pa malo više. Zakaj?

1. Odšteti je treba še vložen čas in trud!

2. Računati je treba tudi s padci (zraste za 5% dobim 2%, pade za 5% izgubim 7%... pri igranju z nihanji slaba popotnica :( )

Popravljeno . Popravil premza
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

a tudi kot fizična oseba?

Ja, tudi fizična oseba lahko, če je vrednostni papir posedovala več kot 6 mesecev, revalorizira nakupno vrenost vrednostnega papirja.

Kaj si mislil z diskrimatornim zakonom?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj si mislil z diskrimatornim zakonom?

Ma saj niti ni... ali pa je... tako kot vsak zakon.

Namrec to, da si pravna oseba lahko odsteje stroske provizije, medtem ko si jih fizicna oseba ne more. Drzava zaracuna prevec davka (kar tudi hoce, ocitno!)zaradi tega fizicni osebi in ta ni v podobnem polozaju (kar bi recimo v takem primeru bila). Zelo nelogicno se mi namrec zdi, da na provizije BPH in KDD drzava se enkrat nalozi placilo davka. To je priblizno tako kot z dvojnim obdavcevanjem dobicka pravnih oseb.

To se mi zdi diskriminatorno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 let pozneje...

uf...komi najdu primerno temo....

Rad bi zvedu cimvec o prodaji delnic,postopka,kolko tržejo(davki...).konkretno gre za krkine delnice

.Hvala za pomoc.

miren zimski spanec vsem...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

uf...komi najdu primerno temo....

Rad bi zvedu cimvec o prodaji delnic,postopka,kolko tržejo(davki...).konkretno gre za krkine delnice

.Hvala za pomoc.

miren zimski spanec vsem...

Si prodal lani ali boš prodal letos?

Če si prodal lani in si imel delnice več kot tri leta ni davka. Ta je izi. :D

Če si prodal lani pa si imel delnice manj kot tri leta plačaš najprej 25% akontacije davka, potem pa gre vse skupaj v dohodnino. Davek se računa na razliko med prodajno ceno-1% in nakupno ceno+1%.

Če boš prodal letos in si bil lastnik delnic že 1.1.2003, boš plačal 20% davka na razliko med ceno delnice na dan 31.12.2005 in prodajno ceno-1%. Če si lastnik delnice več kot 5 let boš plačal le 15% davka, če več kot 10let le 10%, če več kot 15 let le 5% in če več kot 20 (to sicer ni možno) let nič.

Če boš prodal letos in 1.1.2003 nisi bil lastnik delnic boš plačal 20% davka na razliko med prodajno ceno-1% in nabavno ceno+1%.

En procent je le meja. Če so bili dejanski stroški nakupa/prodaje manjši lahko nakupno ceno povečaš in prodajno zmanjšaš le za dejanske stroške.

Simpl a ne... :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kako pa naj natančni izvem, koliko časa sem že lasnik delnic.Ker je to že kar

nekaj časa(takrat sem bil še mladoleten in so bili starši glavni pri tem).Mislim pa,da je to najmanj 10 let tako da...

Pa če lohk s tem računanjem narediš kak primer premza.Sam sem slab matematik.

Če lahko seveda...prosim :)

Hvala za pomoč

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Predvidevam, da iamš Krko še iz obdobja certifikatov, pravzaprav si jih tako dobil in tam mislim, da ni nobenega davka, prav tako ni treba nikamor vpisovat :? (dohodnina, kapitalski dobički...) lvseeno pa počakaj na motosvetove "davčne svetovalce" :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hvala. Upam da se kmalu oglasijo.S tem denarjem si mislem kupit SVOJ prvi motor :OK: .upam da rata :blush: .

Hvala

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kako pa naj natančni izvem, koliko časa sem že lasnik delnic.Ker je to že kar

nekaj časa(takrat sem bil še mladoleten in so bili starši glavni pri tem).Mislim pa,da je to najmanj 10 let tako da...

Pa če lohk s tem računanjem narediš kak primer premza.Sam sem slab matematik.

Če lahko seveda...prosim :)

Hvala za pomoč

Najprej povej, če si lastnik delnic zaradi nakupa ali zaradi certifikatov! Če si delnice pridbil preko certifikata potem tako ali tako nimaš nobene odbavčitve pri prodaji delnic. Če pa so tvoji starši delnice kupili, potem pa jih imate na eni od borznih hiš. V tem primeru čisto enostavno pokliči na borzno hišo in ti bodo povedali koliko časa si lastnik delnic. Seveda ti bodo povedali le, če si res lastnik. Če je tvoj oče lastnik teh podatkov ne boš dobil.

uf...komi najdu primerno temo....

Rad bi zvedu cimvec o prodaji delnic,postopka,kolko tržejo(davki...).konkretno gre za krkine delnice

.Hvala za pomoc.

miren zimski spanec vsem...

kar se postopka tiče:

z osebnim dokumentom, bančno kartico (TRR računom), davčno številko ter izpiskom iz KDD-ja (ta enkrat letno pošilja izpiske stanj - zdele januarja bodo pošiljali naokoli) prideš na eno od borznih hiš, kjer se naredi prodaja. Imaš tri možnosti prodaje:

1. tržno - pomeni, da v tistem trenutku, ko se delnice prenesejo iz reg. računa na trgovalni proda po tisti ceni, ki je trenutno na trgu (tega ti ne priporočam)

2. s preudarkom - pomeni, da borzni posredovalec tekom dneva (borza traja od 9.30 do 13h) proba izbrati najboljšo ceno in po tej ceni prodati

3. postaviš svojo ceno - pomeni, da bodo delnice toliko časa čakale na prodajo, da se bo našel kupec, ki bi jih bil pripravljen po tej ceni čakat (če se ti mudi za denar, ta opcija nekako ne pride v poštev).

V cca 3. dneh dobiš denar na račun zmanjšan za stroške odprtja trgovalnega računa, prenosa iz reg. na trg. račun ter seveda borzno storitev. Koliko te bo to prišlo je seveda odvisno od borzne hiše, se mi pa zdi, da se cena giblje nekje cca 7.000 SIT oz. več....

kar se pa davkov tiče, je pa že povedal premza. :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 mesecev pozneje...

pupa, renegade_slo ti sporoča oz. nam sporoča(preko gumba Opozori moderatorja):

"pupa je zakon!!!"

:D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!