Skoči na vsebino

postavitev foruma


Jason

Priporočene objave

Takole je!

Razmišljam, da bi naredil en forum, ki bi bil primarno zamišljen kot konkurenca motosvetu. Ker pa s tem nimam nič izkušenj, bi za začetek prosil koga od taglavnih tukaj, da mi malo razloži.

He he, preden bo kdo pomislil, kaj je z mano narobe, naj povem da se malo hecam. Tisto zgoraj je en tak wanna-be šaljiv uvod.

Zdaj pa resno:

Res bi rad postavil en forum, ki bi bil popolnoma zaprtega tipa. Tudi za branje bi se bilo potrebno registrirati in prijaviti. Na svetu je samo približno 100 potencialnih uproabnikov, od tega jih ima recimo 30% (ugibam) dostop do interneta. Koliko bi jih bilo pa pripravljenih sodelovati, pa sploh nevem. Bi poskusil.

No, kot vidite, bi bila zadeva zelo majhna in zaprta, jaz pa iščem način, kako to postaviti. Ja, pa čim ceneje naj bi bilo vse skupaj.

Imam povprečen računalnik z ADSL-om. Ali bi to lahko laufalo kar na moji mašini? Ali obstaja kakšna druga poceni (zastonj) varjanta na netu. Če je zadeva na netu, bi rad imel čim manj nadležnih okenc z reklamami in podobno.

Skratka, za vse ideje in nasvete vam bom hvaležen, če bo pa kakšen posebej uporaben, se oddolžim s čim tekočim.

LP, Jaša

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

He he, preden bo kdo pomislil, kaj je z mano narobe, naj povem da se malo hecam. Tisto zgoraj je en tak wanna-be šaljiv uvod.

Zdaj pa resno:

Res bi rad postavil en forum, ki bi bil popolnoma zaprtega tipa. Tudi za branje bi se bilo potrebno registrirati in prijaviti. Na svetu je samo približno 100 potencialnih uproabnikov, od tega jih ima recimo 30% (ugibam) dostop do interneta. Koliko bi jih bilo pa pripravljenih sodelovati, pa sploh nevem. Bi poskusil.

No, kot vidite, bi bila zadeva zelo majhna in zaprta, jaz pa iščem način, kako to postaviti. Ja, pa čim ceneje naj bi bilo vse skupaj.

Imam povprečen računalnik z ADSL-om. Ali bi to lahko laufalo kar na moji mašini? Ali obstaja kakšna druga poceni (zastonj) varjanta na netu. Če je zadeva na netu, bi rad imel čim manj nadležnih okenc z reklamami in podobno.

Skratka, za vse ideje in nasvete vam bom hvaležen, če bo pa kakšen posebej uporaben, se oddolžim s čim tekočim.

LP, Jaša

Najprej cinizem (in potem se resen odgovor)

Ko bos nasel zastonj resitev z sirokim bandwithom, ki ne bo ad supported in ti bo obenem nudila tudi ganjat php in SQL, mi prosim sporoci ASAP! [/cinizem]

Doma bo slo precej tezko, vsaj s tem paketom, ki ga imas. Je pa sicer mozno. Predlagam da se malo nacitas o dinamicnih DNS serverjih. To bi moralo odgovoriti na tvoja vprasanja. Ce ne ves nic splosnega o DNSju, potem predlagam da si najprej preberes kej o reverse IP mappingu in o DNSjih.

Tvoj drugi korak je dedicated server. Predlagam da o tem kej preberes. (softwer, hardver)

Tvoj tretji korak je, da se nacitas o php-ju.

Tvoj cetrti korak je da najdes zastonj php forum.

Tvoj peti korak je, da se nacitas o SQL-u

Tvoj sesti korak je, da downloadas oboje zgoraj nasteto.

Tvoj sedmi, osmi in n-ti korak je, da to instaliras in se sprasujes zakaj nic ne dela.

Na kratko.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hehe ..... dobro vprašanje in še bolši in realen odgovor :D

Me spominja na mene 10 let nazaj ko sm tko vprašal za HTML :smile in dobu praktično iste odgovore .....

Stvari sm se lotu trdo in je šlo :P

@Jason ...... od tebe je odvisno vse ostalo a se upaš tok časa in truda nečemu posvetit.

Lepo je takrat bilo ........

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Skratka, za vse ideje in nasvete vam bom hvaležen, če bo pa kakšen posebej uporaben, se oddolžim s čim tekočim.

Zelo uporaben nasvet je:

razmisli, ali sploh potrebuješ forum, ali pa bi bila dovolj "mailing lista" - to je elektronski poštni sistem, ki deluje tako ,da vsa sporočila, ki jih kdo pošlje vanj, dobijo vis. Tako se lahko med seboj zelo enostavno, hitro in učinkovito obvešča zaprta skupina ljudi... In celo tu in tam si lahko pošiljajo slikce in kaj podobnega, pač v taki meri, da ni preveč balasta za downloadat ...

Kar takole na suho se lotiti foruma je pa podobno, kot bi šel jaz na Brnik in reku - fantje, letalo bom sestavil...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

če boš imel res tako malo uporabnikov potem razmisli o kakšnem asp forumu...npr Snitz Forums 2000 - snameš ga pripravljenega za uporabo - popraviš nekaj nastavitev po navodilih in naložiš na web strežnik ... še vedno pa potrebuješ web strežnik ki podpira SQL ali vsaj access ...

Popravljeno . Popravil MaraudeR
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Narediti forum sicer ni bogve kako velika težava, dejstvo je, da ima Symru najbolj prav, da lahko to urediš po mailing listi, ker je kasneje tak sistem potrebno vzdrževati, kar pa laho zadeva kar nekaj dela. Da bi pa naredil forum velikosti Motosveta, mislim, da nimaš energije in predvsem volje. Pa tudi zaščita in vse ostalo, če imaš SQL zadaj, je kar nekaj dela zadaj, drugače se ti lahko zgodi kot na motosvetu, ko sem jim pokazal kako slab sistem so na začetku imeli in sem jim z lahkoto vdru v sistem. Tako, da mislim, prespi vse skupaj, pa tudi finančno nisi podprt ...

LP matic

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kar takole na suho se lotiti foruma je pa podobno, kot bi šel jaz na Brnik in reku - fantje, letalo bom sestavil...

Stavim, da bo Jason prej postavu forum, kot ti sestavu letalo! :naughty:

Tukaj lahko snameš forum, pol pa je samo še vprašanje kam ga boš dal?

Če ga daš na svoj računalnik boš rabu še server, PHP in MySQL... vse skup je lepo zapakirano in prednastavljeno v paketu Fireserv.

Tukaj snameš Fireserv ga inštaliraš na mašino in zadeva dela brez da bi še kaj nastavu. Samo forum, ki si ga prej dol potegnu, še nekam vtakneš! :yea2:

Če pa boš dal kam drugam, pa rabiš MySQL in PHP podporo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hja, oboje je opcija, tako mailing lista kot forum, v obeh primerih si pa tezko predstavljam Windows resitev (krivo je seveda to da jaz takih resitev za Windows okolje nikoli nisem iskal, gotovo je kaj).

Obstajajo mailing liste z arhiviranjem. Uporabniki lahko torej prek spleta gledajo arhiv. Ampak spet poznam samo linux resitve in namestitev le-teh je kolikor se spomnim precej tezja kot pa postavitev phpBB foruma (na njem je vcasih temeljil Motosvet, se zdaj pa prakticno "vsi" forumi, od poljub.com do kaj vem cesa .. skratka, zelo pogost je.

Ampak se zmeraj - zadeva potrebuje racunalnik s PHPjem in mySQLom ... ker tako PHP kot mySQL obstajata za Windows morda sploh ne bos imel tezav. Branje vsaj osnovne dokumentacije ti pa seveda kljub temu ne uide.

Apache httpd

PHP

MySQL

phpBB

Jaz sicer slutim da zna biti to pocetje v Windows okolju PITA, ampak what do I know ...

:unsure:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hvala za odgovore, predvsem tiste praktične.

Vem da bi bilo najbolj preprosto s kakšno mailing listo, po drugi strani pa forum lepše izgleda.

Malo bom potipal po linkih, ki jih je napisal premza, potem bomo pa videli kaj bo.

Prej sem pa mislil, da obsataja na netu že kakšna rešitev, ki je le malo bolj zapeltena od registracije brezpalčnega emaila. Za tako malo uporabnikov kot imam jaz zamišljeno, bi se mogoče še kaj našlo.

@sym: modelček jadralnega letala se da precej hitro sestavit. Moj forum naj bi bil proti pravim forumom nekaj takega.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če delaš na Windows platformi imaš brezplačni forum na

http://forum.snitz.com/, potrebuješ pa še WEB strežnik (Personal web server se mi zdi da je že v Windows 2000 pro) in SQL strežnik.

Za toliko ljudi je uporabna in praktična rešitev mailing lista, ker imaš opcije

- dobiš email takoj ko kdo kaj napiše

- dobiš dnevno email

- pregleduješ samo arhiv

Ker pri tako malo uporabnikih je nepraktično hoditi na forum brati kaj se dogaja novega.

Sošolci smo uporabljali mailing listo na www.yahoogroups.com in se je obneslo.

LP,

Klemen

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:lol1: :D

emmm... ja..

no da še ti jaz nekaj o zadevi povem...

stvar je ta: , če praviš da maš NULL ANUNG - to ni vreji... vsaj neko znanje HTML-ja moreš met... pol pa morš ZNAT php .. in če to 2-je znaš... si lahka forum postaviš sam... sprogramiraš, itd... do je 1. del.. druga zadeva pa ti je server... statični IP, registrirano domeno, pa dober upload... pol daš 2003 server gor od microsofta, pa teh zadev pol ni taki problem naštelat....

skratka za forum pa rabiš znanje HTML-ja in PHP-ja ... zaj nevem kak je z kakimi free forumi.. za začetek ti je to vreji, če kakega najdeš, pa ga pol preoblikuješ, spreminjaš, ipd...

sicer pa z dosti volje in truda se vse da :D

LP

-matej

Popravljeno . Popravil CrashOver
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:lol1: :D

emmm... ja..

no da še ti jaz nekaj o zadevi povem...

stvar je ta: , če praviš da maš NULL ANUNG - to ni vreji... vsaj neko znanje HTML-ja moreš met... pol pa morš ZNAT php .. in če to 2-je znaš... si lahka forum postaviš sam... sprogramiraš, itd... do je 1. del.. druga zadeva pa ti je server... statični IP, registrirano domeno, pa dober upload... pol daš 2003 server gor od microsofta, pa teh zadev pol ni taki problem naštelat....

skratka za forum pa rabiš znanje HTML-ja in PHP-ja ... zaj nevem kak je z kakimi free forumi.. za začetek ti je to vreji, če kakega najdeš, pa ga pol preoblikuješ, spreminjaš, ipd... 

sicer pa z dosti volje in truda se vse da :D

LP

-matej

php forum z mysql bazo (vbulletin, phpbb) lahko postaviš na svojem računalniku (z navadnim adsl paketom) brez kakršnega koli znanja html, php ali katerega koli drugega jezika.

downloadaš apache, php, mysql in forum. v vsakem paketu je readme v katerem je podrobno opisana namestitev. če to ni dosti, lahko z google-om najdeš še veliko tutorialov na to temo (npr tole). edina stvar ki jo še rabiš poleg tega je volja in dosti časa...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Prej sem pa mislil, da obsataja na netu že kakšna rešitev, ki je le malo bolj zapeltena od registracije brezpalčnega emaila.

@sym: modelček jadralnega letala se da precej hitro sestavit. Moj forum naj bi bil proti pravim forumom nekaj takega.

V internetu ni modelčkov.

Takoj, ko nekaj daš on-line... si lahko v veliki pizdi, će ne znaš tega ustrezno vzdrževati. Če drugega ne ,zato, ker lahko hekerji tvoj sistme po naključnem ključu najdejo, vanj vlomijo in ga potem zlorabljajo za nadaljnje napade - kar je v času ADSL-jev zelo pogost pojav.

Zato, če res ne veš, kaj delaš, tega raje ne počni... Namestitev samega foruma morda niti ni tako zahtevna .... ampak potem bi moral lepo vsaj nekajkrat na teden prečekirati sistem, če je vse okej.

Mimogrede - a se znajdeš v Linuxu? Večina teh brezplačnih rešitev namreč deluje na linuxu... In te zadeve niso pičkin dim, ampak malo bolj resni heci ...

Ne vem, če si že slišal reklo: "Ko ti gledaš v brezno, te tudi brezno gleda". Isto je z internetom - ko ga ti uporabljaš, lahko on uporablja tebe. Oziroma - kdorkoli iz interneta lahko zlorabi tvoj čarunalnik.

Edina prava perspektiva je MaraudeRjev nasvet ... ampak pazi ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Praviš, da imaš ADSL? Tam lahko pošlješ pisno zahtevo za statični IP naslov. To je prvi korak.

- Potem rabiš stabilen brezplačen server, ki ga najdeš na www.apache.org

- potem snameš iz www.ikonboard.com njihov brezplačen cgi forum (P.S. podpira različne jezikovne pakete lahko si pa ustvariš tudi svojega (p.s. če boš iskal slovenskega za ta forum ga boš našel po slovian lang pack).

- potem greš še na www.perl.org in snameš najnovejši ActivePerl mislim, da je zadnja verzija 5.8.2

- ko imaš vse to nameščeno (pazi v apache serverju moraš omogočiti cgi) pogledaš v instalacijska navodila za ikonboard katere perl module potrebuješ. ActivePerl ima zdraven še en programček ppm s katerim lahko željene module avtomatsko instaliraš. P.S. Predno inštaliraš perl moraš paziti, da je apache server ustavljen.

- Če boš imel obseg (število sporočil) foruma velik si lahko inštaliraš še MySql ni pa zato nobene potrebe.

Potreben čas za vzpostavitev cca 2 uri brez vsakršne predhodne prakse.

Meni dela brezhibno na PIII500 z 384kb uploada. (za 34 uporabnikov).

LP, FalcoR

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

vsaj neko znanje HTML-ja moreš met... pol pa morš ZNAT php .. in če to 2-je znaš... si lahka forum postaviš sam... sprogramiraš, itd... do je 1. del..

Jaz potemtakem ne bi mogel postaviti foruma za Maksi? Hehe - saj HTMLja nekaj razumem, vendar ga ne znam toliko da bi "na roke" pisal reci ki niso cisto trivialne ... o PHPju pa zagotovo nimam pojma :D

Nekaj moras vedeti o OS ki ga uporabljas, da lahko potrebno programsko opremo namestis, that's it, kar se instalacije tice.

Ima pa SymRu se kako prav kar se tice varnosti in vzdrzevanja ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:lol1: :D

emmm... ja..

no da še ti jaz nekaj o zadevi povem...

stvar je ta: , če praviš da maš NULL ANUNG - to ni vreji... vsaj neko znanje HTML-ja moreš met... pol pa morš ZNAT php .. in če to 2-je znaš... si lahka forum postaviš sam... sprogramiraš, itd... do je 1. del.. druga zadeva pa ti je server... statični IP, registrirano domeno, pa dober upload... pol daš 2003 server gor od microsofta, pa teh zadev pol ni taki problem naštelat....

skratka za forum pa rabiš znanje HTML-ja in PHP-ja ... zaj nevem kak je z kakimi free forumi.. za začetek ti je to vreji, če kakega najdeš, pa ga pol preoblikuješ, spreminjaš, ipd...

sicer pa z dosti volje in truda se vse da :D

LP

-matej

Očitno si sam postavil že precej forumov, ko si tako pameten.

Za postavitev kateregakoli od bolj uporabljanih forumov ... PhpBB, IPB in ostalih ni treba imeti skoraj nobenega znanja. Vse kar potrebuješ so podatki za dostop do baze in 5 minut časa.

Kar pa se tiče postavitve serverja in ostalega ...

Jason, da ti ne bi bilo treba vsake stvari posebej nalagat, si omisli paket, ki vsebuje Apache, php in mysql. Eden od takih paketov je PHPtriad (mislim, da se je pred kratkim preimenoval, zato boš moral malo pogooglat). Ko boš to naložil, le še najdeš forum in ga instaliraš.

O bolj tehničnih zadevah pa ... ko boš tako daleč.

Če nimaš statičnega IP-ja, si poglej http://www.dyndns.org/.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Praviš, da imaš ADSL? Tam lahko pošlješ pisno zahtevo za statični IP naslov. To je prvi korak.

vpraš Jasona najprej, a laufa Windows ali Linux in ali je pripravljen zadevo laufat na linuxu in se tako odreči svoji domači mašinki z windows ... oz. posledično kupiti še en čarunalnik.

@Jason - tisti Apache, ki ti ga priporočajo: to je program za streženje spletnih strani ... ni neka brezplačna storitev nekjev internetu :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

mi imamo pri yahoo groupsih mail listo...tam se dobivamo in diskutiramo bivši sošolci iz gimnazije...je kr uporabna zadeva...imamo tud čet in ostale zadeve pa kar nekaj prostora za upload.....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

CYC pa DRKA..emmDIRKAČ ...

obema: sej sem napisal da za začetek je čist OK kaki free forum, ko ni treba nič... tak da najprej preberita vse pol pa bodita pametna pa bluzita nekaj...

drugač pa iz izkušn povem, da itaq da neko znanje je potrebno... še vama dam en primer da ga bota tudi VI2 razimela??!!:

na MS(MotoSvet)-forumu, so meli problem pri anketi, ko jim je štelo 300% al kaj še.. torej, če bi se kaki moderator spoznal na PHP-bi funkcijo lahka sam popravo, pa nebi rabo čakat na kake update, pa popravke foruma, da bi zadeva dalje laufala.. zato pa pravim da če se hočeš it kakega ko postavla forume, da maš neko znanje, ne pa da si neki navadn user(je pa za začetek to vreji!!).. bo vredu zdaj?. sta zadovolna, al je še kaki problem?...če še pa vama kaj ni jasno, pa kr lepo povprašajta B)

hehe...

LP

-matej

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

mi imamo pri yahoo groupsih mail listo...tam se dobivamo in diskutiramo bivši sošolci iz gimnazije...je kr uporabna zadeva...imamo tud čet in ostale zadeve pa kar nekaj prostora za upload.....

Čak mal, a nisi tudi ti nekoč en svoj forum hotel oživit ... vsaj tako se lahko kje po netu izbrska :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Čak mal, a nisi tudi ti nekoč en svoj forum hotel oživit ... vsaj tako se lahko kje po netu izbrska :hmm:

se ne spomnim...kje si to izbrskala.....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

CYC pa DRKA..emmDIRKAČ ...

obema: sej sem napisal da za začetek je čist OK kaki free forum, ko ni treba nič... tak da najprej preberita vse pol pa bodita pametna pa bluzita nekaj...

drugač pa iz izkušn povem, da itaq da neko znanje je potrebno... še vama dam en primer da ga bota tudi VI2 razimela??!!:

na MS(MotoSvet)-forumu, so meli problem pri anketi, ko jim je štelo 300% al kaj še.. torej, če bi se kaki moderator spoznal na PHP-bi funkcijo lahka sam popravo, pa nebi rabo čakat na kake update, pa popravke foruma, da bi zadeva dalje laufala.. zato pa pravim da če se hočeš it kakega ko postavla forume, da maš neko znanje, ne pa da si neki navadn user(je pa za začetek to vreji!!).. bo vredu zdaj?. sta zadovolna, al je še kaki problem?...če še pa vama kaj ni jasno, pa kr lepo povprašajta B)

hehe...

LP

-matej

vreji ka pa te te pa dajmo še zaj mal tak odgovorit da ojo fsi razmeli ne čuj ti

Hočm rečt - daj se vsaj malo potrudi.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

skratka za forum pa rabiš znanje HTML-ja in PHP-ja ... zaj nevem kak je z kakimi free forumi.. za začetek ti je to vreji, če kakega najdeš, pa ga pol preoblikuješ, spreminjaš, ipd...

...kdo pa tega ne razumem.. pa mi jaz tud nevem dalje pomagat... (mogoče še 1X v OŠ, pa malo slovenščino skoz preletet?)

:BUA:

LP

-matej

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...kdo pa tega ne razumem.. pa mi jaz tud nevem dalje pomagat... (mogoče še 1X v OŠ, pa malo slovenščino skoz preletet?)

:BUA:

LP

-matej

kritika moderatorja je letela na tvojo pretirano uporabo narečnega jezika...nismo vsi štajerci/dolenci/prekmurci....

si pa lepo napisal v prejšnjem postu... :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Gost
Ta tema zaprta in dodajanje odgovorov ni več mogoče.
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!