Skoči na vsebino

Zakon o rabi slovenščine velja


Codeine

Priporočene objave

Kakšnemu revežu bojo res zagranili življenje,ma na splošno bo zakon veljal,samo,da ga nobeden ne bo izvajal.

Mene je pa ravno strah, da bodo izvajali... kazni so kar fine, inkasanta pa se bo lahko šel vsakdo.

Pa saj ni štos v tem ali se izvaja ali ne. Problem je v tem, da so ga sprejeli. :cry:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če bodo vsi lokali poimenovani v slovenščini, kako naj potem taki lokali privabijo turiste?

:lol1:

Koliko turistov, da ne zapišem celo tujih turistov, si pa srečal naprimer v Old London Pubu?

A misliš, da bi tista oštarija izgubila finočo in glamour, če se bi ji reklo Stara londonska gostilna ali kaj podobnega.

Sicer pa nobene juhe ne pojemo tako vroče, kot smo jo skuhali.

Podoben zakon imajo prav gotovo tudi v Franciji, ki menda ni majhna in zaplankana, pa še svetovni jezik poseduje, pa verjetno kje drugje tudi.

Pa kaj

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz pa sem trdno prepričan, da Slovenci moramo zaščititi svoj jezik tudi na tak način.

Poleg tega, se mi zdi, da je mnogo bolje, če se neka firma, bife ali kar koli drugega imenuje nap. Galaksija in ne Galaxxxxxsy".

Popravljeno . Popravil Gallus
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Podoben zakon imajo prav gotovo tudi v Franciji, ki menda ni majhna in zaplankana, pa še svetovni jezik poseduje ...

Francija je tipičen zgled vampirskega iztrebljanja vsega, kar je tuje. In se temu primerno rasistično obnašajo.

Francoščina tudi ni več svetovni jezik, čeprav Francozi mislijo drugače.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Poleg tega, se mi zdi, da je mnogo bolje, če se neka firma, bife ali kar koli drugega imenuje nap. Galaksija in ne Galaxxxxxsy".

Kaj MENE kot lastnika firme Galaxxxxxsy briga, kaj je TEBI ljubše? Si ti morda zagotovil kapital, da imaš pravico reči, kako naj se moje podjetje imenuje?

V TEM JE POANTA.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ima, imam pravico,

ker če boš obesil izvesek Galaxxxxy poleg moje hiše v ulici,

imaš sicer ti materialno pravico, kot lastnik,

nimaš pa moralne, kot someščan.

Ni vse v kapitalu, to itak verjetno veš.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Podoben zakon imajo prav gotovo tudi v Franciji, ki menda ni majhna in zaplankana, pa še svetovni jezik poseduje, pa verjetno kje drugje tudi.

Pa kaj

V Franciji so podoben zakon sprejeli že leta 1994, imenuje se loi Toubon kot pri nas npr. Kebrov zakon. Zakon je napisan zelo strogo ampak ga v praksi nič kaj dosti ne izvajajo, vsaj opaziti tega ni. Je pa na oglasih s tujim besedilom jasno videti tudi prevod v francoščino. V zadnjem času edino veliko polemizirajo, kako aplicirati zakon na internet. A pamet jim je celo padlo, da bi zakon veljal tudi za tuje strani, ki jih francozi pogosteje obiskujejo. :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj MENE kot lastnika firme Galaxxxxxsy briga, kaj je TEBI ljubše? Si ti morda zagotovil kapital, da imaš pravico reči, kako naj se moje podjetje imenuje?

...bi pa verjetno motilo če bi se firma imenovala "Voće i Povrće d.o.o." ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...bi pa verjetno motilo če bi se firma imenovala "Voće i Povrće d.o.o." ...

Zakaj bi me motilo, če nekdo želi tako poimenovati svojo firmo si jo naj tako poimenuje, kaj je to meni mar. Gre za privatno lastnino in osnove svobode govora in izbiranja imen.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ima, imam pravico,

ker če boš obesil izvesek Galaxxxxy poleg moje hiše v ulici,

imaš sicer ti materialno pravico, kot lastnik,

nimaš pa moralne, kot someščan.

Ni vse v kapitalu, to itak verjetno veš.

Seveda imaš pravico (na osnovi tega fašističnega zakona jo seveda sedaj nimaš) saj izobešiš tablo za firmo na svojo lastnino in ne na tujo.

Zakon je na žalost vreden kvečjemu Butal, nikakor pa ne spada v 21. stoletje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hja, saj imate oboji po svoje prav, problem je da bi v "zelo omiljeni obliki" - če bi tako stvar lahko jasno definiral - zadeva bila koristna, saj marsikdo naravnost svinja z jezikom. In ker nas je malo bi nekako na ta jezik morali paziti. Je pa seveda vprašanje če je to pravi način za to.

Po drugi strani bi bil s tem križ, ker držati se tega ko pijanec plota ... bi tudi do bedarij prišlo.

@Codeine: kaj boste pri tun-oblikovanju ukrenili? :wink

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

S tem, ko obesiš tablo z butastim nazivom podjetja v mojo okolico, mi onesnažuješ okolje.

Gre pač za mentalno higieno

in me pri tem dejstvo, da imaš 2 milijona tolarjev, da lahko

registriraš podjetje, prav nič ne zanima.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...Koliko turistov, da ne zapišem celo tujih turistov, si pa srečal naprimer v Old London Pubu?

A misliš, da bi tista oštarija izgubila finočo in glamour, če se bi ji reklo Stara londonska gostilna ali kaj podobnega. ....

V bistvu sem bolj mislil na lokale ob obali...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zakaj bi me motilo, če nekdo želi tako poimenovati svojo firmo si jo naj tako poimenuje, kaj je to meni mar. Gre za privatno lastnino in osnove svobode govora in izbiranja imen.

Gre pač za mentalno higieno

:OK:

Osnove svobode govora pa so itak :topic: , ker lahko začnemo debato tudi o rutah in jezusih...

PS

Tudi kitajske restavracije imajo poleg svojih pismenk prevod v slovenskem jeziku...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Avatar je na srečo internacionalno. Upam da si naši slavisti ne izmislijo kakšnega novega izraza.

Ikonšček :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@Codeine: kaj boste pri tun-oblikovanju ukrenili? :wink

Nič, zakon ne velja za nazaj in mi je prav malo mar za ta zakon dokler ne velja za čisto vse.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

S tem, ko obesiš tablo z butastim nazivom podjetja v mojo okolico, mi onesnažuješ okolje.

Gre pač za mentalno higieno

in me pri tem dejstvo, da imaš 2 milijona tolarjev, da lahko

registriraš podjetje, prav nič ne zanima.

Kar se tebi zdi nagnusno se meni zdi okusno. Kdo ima sedaj prav in več pravic. V državi, ki ne temelji na fašističnih zakonih, tako kot očitno po novem slovenija, bi imela oba svojo pravico oz. pride do kompromisa, ki bo obema zagotovil pravico in ne bo kršil temeljnih svoboščin.

Se pravi:

- jaz bi lahko imel podjetje poimenovano kakor hočem a obenem bi moral imeti na hiši tablo, ki tebe ne bi motila.

- tebe pa kot nelastnika podjetja ne bi smelo popolnoma nič brigati, kako sem si jaz poimenoval podjetje.

Preprečevanje poimenovanj podjetij na takšen način, ki ga zagovarjate pa je navadna nestrpnost, fašizem, nacionalizem in tako naprej.

Kar pa se tiče mentalne higiene pa je izraz za katerega je bolje, da ga ne uporabljate. Recimo, mene moti tvoja barva hiše, oblika ograje, barva in znamka tvojega avtomobila se ne ujema z avtomobili v ulici. Na bruhanje mi gre, ko vidim, da nimaš okoli hiše zasajenih cipres ali dvorišča tlakovanega s šestkotnimi tlakovci, ki niso sive barve in tako naprej. Skratka ne mi govorit o mentalni higieni in podobnih oslarijah.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Osnove svobode govora pa so itak :topic: , ker lahko začnemo debato tudi o rutah in jezusih...

Ja in... mene ne moti nihče. Tisti, ki pa jih take stvari motijo, pa potem sprejmejo takšen debilen zakon.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kapital pri celi stvari po mojem prepričanju sploh ni v ospredju tega zakona, ampak slovenski jezik.

Prav malo nas je (gledano globalno) in mislim, da je prav, da se država (pa vi rečite, da je ne vem kakšna, je pač takšna kot si jo zaslužimo volilci, ki smo izvolili predstavnike v Državni zbor) zavzema za ohranitev slovenskega jezika na vseh ravneh.

Mene je kar malo strah, da bodo moji vnuki znali bolje "ne vem kateri jezik" kot slovenščino, če sami ne bomo skrbeli, da se ohrani v sedanji obliki.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dragi moj Kodein,

ti stojiš na stališču, da če imaš denar, da ti je vse dovoljeno,

jaz pa na stališču, da to ni tako, da nekakšne omejitve so.

In verjetno se bova morala strinjati, da omejitve, kljub posesti denarja, so.

En butast, a dokaj prepričljiv primer:

ni dovoljeno najeti plačanega morilca in plačati smrt sočloveka.

To je prepovedano in sankcionirano, ni kaj.

Še en butast primer, z denarjem si ne smeš kupiti sužnja.

Tudi prepovedano in sankcionirano.

Pa je zaradi tega naša družba fašistična?

Ne vem, mislim, da ni.

Kaj misliš ti?

Zakoni so družbeni dogovor, kaj je primerno in kaj ni.

In če družba sprejme zakon, da se napisi Galaxxxy naj ne bi pojavljali brez potrebe naokoli, ali je to fašistoidna družba?

Po mojem ne.

Po tvojem, kolikor sem lahko razbral, pa je.

Kaj češ, različna mnenja in različne življenske filozofije.

Tako, kot je enim v krvi, da bi, če bi ustanavljali firmo, le tej raje dali ime Cvet, Sonce ali pa Krčma, drugim pa, da mislijo, da jim bodo glamurozno zveneči Flowerji, Suni in Pubi prinesli več prometa.

Meni so bolj pri srcu tisti prvi ustanovitelji in imenodajalci in zato podpiram sprejeti zakon o uporabi jezika.

Nikakor pa ta zakon ne posega v omejevanje govora, ker je govor, uradni, omejen z drugimi akti na: Slovenščino, Italijanščino in Madžarščino.

Čisto osebno vprašanje, na katerega pa ni potrebno odgovoriti, če nočeš:

ali resnično misliš, da ti Design v firmi zagotavlja več prometa, kot Oblikovanje?

Brrrm

(še sreča da si nisem za nadimek izbral kakšne neumnosti v smislu Heavy Rider, ker bi potem moral biti tukaj lepo tiho :xx: )

:)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

18. člen

(imena obratov, lokalov in drugih poslovnih prostorov)

(1) Obrati, prodajalne, gostinski in drugi lokali ali drugi poslovni prostori, ki so poimenovani drugače kot z registriranim imenom ali firmo pravne osebe zasebnega prava oziroma z imenom in priimkom fizične osebe, so poimenovani v slovenščini.

    (2) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka se v imenu obrata, prodajalne, gostinskega in drugega lokala ali drugega poslovnega prostora lahko uporabljajo besede v tujem jeziku, če pomenijo mednarodno uporabljen izraz za posamezno vrsto poslovnega prostora, če vsebujejo tujo blagovno ali storitveno znamko ali če gre za krajše besedne zveze, ki so zaradi običajne rabe razumljive večini potrošnikov, če predstavljajo sestavni del celostne podobe.

"Samo brez panike!" bi najbrž v tem primeru položil na srce vsem bruhajočim dobri vojak Švejk. Bodimo vendar (zmerni) optimisti in domnevajmo, da bodo pristojni uveljavljali zakon "z zrnom soli". Kajti v nasprotnem primeru zna biti vsak zakon velikanska yeba. (mimogrede: beseda yeba je bojda arabskega izvora. Posipam se s pepelom.)

Glede uporabe oznake "fašističen" bi pa svetoval krajši pogovor s kakim (ne najmlajšim) primorskim Slovencem, ki je fašizem v pravem pomenu besede izkusil na lastni koži.

Vaš vdani PEPE

(ki mu slovenščina ne dela omembe vrednih preglavic, čeprav občasno posedi v kakem "pubu")

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dragi moj Kodein,

ti stojiš na stališču, da če imaš denar, da ti je vse dovoljeno,

jaz pa na stališču, da to ni tako, da nekakšne omejitve so.

In verjetno se bova morala strinjati, da omejitve, kljub posesti denarja, so.

En butast, a dokaj prepričljiv primer:

ni dovoljeno najeti plačanega morilca in plačati smrt sočloveka.

To je prepovedano in sankcionirano, ni kaj.

Še en butast primer, z denarjem si ne smeš kupiti sužnja.

Tudi prepovedano in sankcionirano.

Pa je zaradi tega naša družba fašistična?

Ne vem, mislim, da ni.

Kaj misliš ti?

Zakoni so družbeni dogovor, kaj je primerno in kaj ni.

In če družba sprejme zakon, da se napisi Galaxxxy naj ne bi pojavljali brez potrebe naokoli, ali je to fašistoidna družba?

Po mojem ne.

Po tvojem, kolikor sem lahko razbral, pa je.

Kaj češ, različna mnenja in različne življenske filozofije.

Tako, kot je enim v krvi, da bi, če bi ustanavljali firmo, le tej raje dali ime Cvet, Sonce ali pa Krčma, drugim pa, da mislijo, da jim bodo glamurozno zveneči Flowerji, Suni in Pubi prinesli več prometa.

Meni so bolj pri srcu tisti prvi ustanovitelji in imenodajalci in zato podpiram sprejeti zakon o uporabi jezika.

Nikakor pa ta zakon ne posega v omejevanje govora, ker je govor, uradni, omejen z drugimi akti na: Slovenščino, Italijanščino in Madžarščino.

Čisto osebno vprašanje, na katerega pa ni potrebno odgovoriti, če nočeš:

ali resnično misliš, da ti Design v firmi zagotavlja več prometa, kot Oblikovanje?

Brrrm

(še sreča da si nisem za nadimek izbral kakšne neumnosti v smislu Heavy Rider, ker bi potem moral biti tukaj lepo tiho :xx: )

:)

Nikakor ne stojim na stališču, da če imaš denar ti je vse dovoljeno. Tvoji primeri so skrajnosti, to o čem govorim pa gre za navadno poimenovanje osebnega oz. privatnega podjetja ali lokala. Slednje primerjati z morilci, sužnji je skrajno mimo.

Če nekdo misli, da mu takšno ali drugačno ime prineslo več posla ali karkoli je to njegova osebna odločitev in če želi imeti takšno ime firme je popolnoma nepomembno kaj se komu drugemo zdi lepo, okusno in oh in sploh. Takoj, ko se pojavijo omejitve pri izbiri imena pa gre za fašizem in cenzuro, ki je nesprejemljiva.

Sicer pa, kdo in kaj je država, da bo omejevala, kako se lahko katera firma imenuje. Še v komunizmu so se lahko podjetja poimenovale kot so se želela. Zakoni so dogovori, vendar se naj dogovorijo, da ime ne sme vsebovati žaljivih besed (tako kot je bilo sedaj)

Da, zakon krati moje osnovne pravice po svobodi izbire imena.

P.S.

Kar se tiče Design in Oblikovanje, gre za TM in ne firmo. Za TUN pa bi po novem zakonu moral dokazati, da gre za skovanko, ki ne pomeni ničesar oz. da v nobenem jeziku ne pomeni ničesar in šele nato bi mi jo vpisali v register. Kriminal in odiranje ljudi prve vrste. E, to je fašizem.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mah, jas se pa kr strinjam, da lokali dobivajo slovenska imena, saj se recimo sprehajaš po Mariboru pa neveš točno ali je ukupiran s strani Nemcev, Italianov ali pa morda zavezniških sil (Trust, Extreme itd.). Naši dedje bi se jokali pomojem, da so se borili za polingualnost, ki je je danes vse polno. Nisem neki Slovenia Fan, ampak sem ziher, da tudi v sosednji Avstriji, Italiji in Madžarski ni nekih Žoga barov in podobnih slovenskih ali kakšnih tujih imen. Čisto povšeči so recimo imena: Propaganda, Orto bar, Picerija Romantika itd.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A bo treba tudi X pa Y z registerskih tablic brisat ? Pa vanity-plates v stilu RACER, BOSS, COW, HOG ipd. neuveč?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!