Osama Objavljeno Avgust 24, 2004 Objavljeno Avgust 24, 2004 Zadnjič sem vrgel v CD en krasen violinski koncert - Joshua Bell... In začne na minuti in 14 pokat in se vračati na minuto. Nikakor nisem mogel čez. Vzamem ven CD in ugotovim, da ima eno grobo prasko (ne vem od kje). Operem in nažajfam in sperem pod vodo, obrišem z mehko krpo, isto! Dam v računalnik in pesnamem - nič se ne vrača, no morda je rešen. Poslušam - katastrofa, poka kot bi streljal s topom. CD je uničen, se razžalostim in razmišljam kako in kaj. In se spomnim kako sem spoliral svojo GIVI šipco, da je kot nova. Nesem CD v garažo in se ga lotim najprej z ličarsko grobo pasto, ker se mi je ris zdel globok. Napaka, pasta je bila pregroba in en velik ris je nadomestlo nebroj majhnih raz. Potem vzamem najfinejšo pasto, v bistvu bolj čistilo za lak, kot pa polir pasto. Prešvoh, ni efekta. Nazadnje vzamem tisto za stare lake. Spoliram in obrišem s papirnato brisačo. Spet napaka. Brisača naredi nove praske. Spet spoliram in sploh ne brišem, ampak operem (mehka gobica, pril, nežno žajfanje, ispiranje, brisanje z najmehkejšo brisačo). Po nekaj poizkusih je CD skoraj brezhiben. Vržem v predvajalnik, in glej, igra brez napake.
Špilferderber Objavljeno Avgust 24, 2004 Objavljeno Avgust 24, 2004 in z miljon kemikalijami si verjetno srednjeročno ferdirbal tudi drugo, pomembnejšo stran zgoščenke <_< dobronamerno mnenje laika, seveda :rolleyes:
Osama Objavljeno Avgust 24, 2004 Avtor Objavljeno Avgust 24, 2004 in z miljon kemikalijami si verjetno srednjeročno ferdirbal tudi drugo, pomembnejšo stran zgoščenke <_< dobronamerno mnenje laika, seveda :rolleyes: Ne razumem - stran kjer piše RCA in ostalo se mi ne zdi pomembnejša, razen če ne gre za nesporazum. Ris je bil na tisti strani, kjer je glasbeni zapis in zadeva ni igrala. In to stran sem poliral (vem da je blasfemično, saj naj se je še dotikal nebi) In sedaj igra, kemikalije gor ali dol - lahko ga vsaj npr. presnamem, preden bodo domnevne kemikalije naredile svoje, kar pa se po mojem sploh ne bo zgodilo.
Špilferderber Objavljeno Avgust 24, 2004 Objavljeno Avgust 24, 2004 kolikor vem, je zapis na "zgornji" strani diska (tam, kjer piše SmartBuy in podobne zadeve), na spodnji pa je zgolj plastika in na tisti se pojavljajo praske, ki motijo laser, ki potuje skozi plastiko do zapisa :?
Shargo Objavljeno Avgust 24, 2004 Objavljeno Avgust 24, 2004 Ja spodnja stran je samo plastika, bolj nevarno za medij je praska na zgornji strani .)
strom Objavljeno Avgust 25, 2004 Objavljeno Avgust 25, 2004 Ja spodnja stran je samo plastika, bolj nevarno za medij je praska na zgornji strani .) amen.
SiR Objavljeno Avgust 25, 2004 Objavljeno Avgust 25, 2004 in z miljon kemikalijami si verjetno srednjeročno ferdirbal tudi drugo, pomembnejšo stran zgoščenke <_< dobronamerno mnenje laika, seveda :rolleyes: tisti, ki verjamete, da bodo razni glasbeni cedeji držali 50 let in več ,se itak motite :) tko da - al crkne po 10 letih, a l pa po 30... skor ni razlike ... vmes se bodo itak že standardi spremenil itd ... ;)
cyc Objavljeno Avgust 25, 2004 Objavljeno Avgust 25, 2004 Ja. Najbolje da se vse zripa v mp3je ustrezne kakovosti, potem pa jih kopiraš na čedalje večje diske ... :D
<=YaMaHa=> Objavljeno Avgust 26, 2004 Objavljeno Avgust 26, 2004 Jep...najbolš je sicer da ni praske ne na spodnji ne na zgornji strani(zgorno smatram kot tisto po kateri lahk tut kej lepga napiss),drgac je pa pomembnejša zgorna stran ;)
Zok Objavljeno Avgust 26, 2004 Objavljeno Avgust 26, 2004 kolikor vem, je zapis na "zgornji" strani diska (tam, kjer piše SmartBuy in podobne zadeve), na spodnji pa je zgolj plastika in na tisti se pojavljajo praske, ki motijo laser, ki potuje skozi plastiko do zapisa :? tako je. zapis je na zgornji strani, in ce se poskoduje zgornja stran, gre k vragu zapis. ce se poskoduje spodnja stran pa tako ves kako je - v bistvu nastanejo kao prizme/lece/whatever, in ker je zapis zelo gost, speljejo laserski zarek na sosednjo sled/kr nekam, tako da je prebrana informacija napacna. to je tudi vzrok, da se da spodaj poskodovani cede popravit - ce bi bil zapis spodaj, se ga neb dal. .)
ceco Objavljeno Avgust 26, 2004 Objavljeno Avgust 26, 2004 Zok, ne bo čisto držalo. Vsak CD deluje z algoritmi, ki popravljajo felerje v zapisu. In felerjev je ogromno. Kupujemo pravzaprav polizdelke posnete glasbe v obliki nalepljene folije na plastični plošček. Če je presledek prevelik, pa zadeva zgubi štreno in ne zna več nazaj in ne naprej. Poka pa ne zaradi praske, ker ni analoga plošča. Enostavno se pretrga stream podatkov. Tukaj tudi tiči eden od razlogov, zakaj pri slabših CD playerjih bolje igrajo presnete CDjke od originalov. Poleg recimo slabšega laserja ....
Shargo Objavljeno Avgust 26, 2004 Objavljeno Avgust 26, 2004 ...Tukaj tudi tiči eden od razlogov, zakaj pri slabših CD playerjih bolje igrajo presnete CDjke od originalov... Nic nisi omenil barve nanosa na CD-ju, najboljsi za laser so zlati, te bere domala vsak mlincek bolj ali manj so primerni za stisnjene datoteke ;)
ceco Objavljeno Avgust 26, 2004 Objavljeno Avgust 26, 2004 Nisem, priznam. Ker uporabljam Theta Digital CD transport in DAC, ki pohrusta vse, ne šmirgla barv ploščkov, flomastrov in raznih CD enhancerjev (zeleni flourescenti mati, tlačenje bufferjev z lampami med analogni izhod in preamp). Tole navedeno je vse skupaj bulšit bingo placebo, z zlato barvo vred. Kot DVD player in mp3, če hočete spodoben zvok. DVD player laser ima drugo valovno dolžino kot oni za CD in zadevo slabo bere, pri stiskanju in posledično raztegovanju pa vam seveda začne igrati računalnik/RAM po svojem naloženem SW-ju iz zbirke, kaj naj da od sebe namesto tistega, kar manjka. Slednje se dogaja tudi v primeru felerjev na samem CD zapisu. K temu dodajte še nelinearnost človeških ušes (to so prešpricali pri snovanju CD medija, zato so prvi CD-ji igrali kot Stihlove motorne žage), pa imate spaka v ušesih. Posledično zaradi tega nekateri še vedno onanirajo s klasičnimi gramofoni.
Osama Objavljeno December 4, 2004 Avtor Objavljeno December 4, 2004 Pa tole je totalno offlajnalo; Zadnjič je bila dolga debata kako (in če sploh) spolirati screen na motorju. Potem je eden spraševal, kako polirati aluminijaste dele? BTW - medtem sem spoliral tudi vizir stare čelade, ki sem ga pomotoma grobo opraskal. Pri novih z antiscratch nanosom je to verjetno težje. Morate priznati, da je napram takim drvarskim opravilom poliranje spraskanega CD-ja precejšna inovacija, še posebej če prej ni igral, potem pa igra. In tukajle se razvije debata o vseh mogočih lastnostih CDja, ki so sicer zanimive, v glavnem pa offltopic. No, kakorkoli že, tist CD je spoliran že ene pol leta, špila in je rešen. Ostaja v svojem formatu, nepresnet in nekomprimiran, ker je vsaka druga oblika smrt za enkratne zvočne lastnosti moje high end verige.
Priporočene objave
Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje
Za objavljanje se morate najprej registrirati
Ustvarite račun
Registrirajte se! To je zelo enostavno!
Registriraj nov računPrijava
Že imate račun? Prijavite se tukaj.
Vpišite se