Skoči na vsebino

Zivljenski standard, kupna moc


Ice

Priporočene objave

Si mogoče zaposlen kje, da ti država krije del stroškov?

Večji del šolnine krije MŠZŠ študentom na fakultetah, katere so se prijavile na razpis za sofinanciranje podiplomskega študija.

Vse info dobiš na www.mszs.si kot sem že napisal.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Iz prve roke vam lahko podam znesek za šolnino na EF v Ljubljani za leto 2004/2005 - Brez subvencije je 676.000 SIT (podiplomc seveda). Subvencija države vsako leto pada po 10%točk dol. Lani je bila 60%, letos pričakujem 50% (večja verjetnost pa je, da bo še manjša, glede na koliko je bilo to leto nazaj kreganj glede financiranja visokega šolstva). Subvencijo dobiš le, če redno nareduješ v 2. letnik.

Minimalni zneski na ostalih faksih v LJ za podiplomca se začnejo min od 450 k SIT naprej. Ostali kao neki podilomski z ekonomije, poslovni MBA itd itd so cca 4 mio SIT (verjetno tud že kaj več v letošnjem letu) za celoten študij, ki ponavadi traja 1,5 leta.

Glede tega, kaj te pa naučijo na podiplomcu za ta denar - hmm ja no v to se ne bi spušščal - poglejte si cene raznih kotizacij na konferencah, seminarjih po SLO. Za 1 do 2 dnevne stvari se začnejo cene od 100 k SIT na udeleženca, v tujini so kotizacije faktor 6x naprej. Meni se zdi da kar koli dobiš za ta denar, kolikor plačaš podiplomca, dovolj.

Popravljeno . Popravil Barth
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hm, imamo skeširane motorje, ne vozimo se z javnimi prevoznimi sredstvi, za avtomobile na plin še ni potrebe, naše hiše so narejene iz opeke in ne iz desk, razmišljamo o pravilnih nastavitvah rebounda in katero olje bi nalili v naše motorje. Ja, kar v redu je tukaj. :P

Popravljeno . Popravil dule3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hm, imamo skeširane motorje, ne vozimo se z javnimi prevoznimi sredstvi, za avtomobile na plin še ni potrebe, naše hiše so narejene iz opeke in ne iz desk, razmišljamo o pravilnih nastavitvah rebounda in katero olje bi nalili v naše motorje. Ja, kar v redu je tukaj.  :P

Tebi in večini na tem forumu je res fajn, marsikomu pa žal ne! :doze:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hm, imamo skeširane motorje, ne vozimo se z javnimi prevoznimi sredstvi, za avtomobile na plin še ni potrebe, naše hiše so narejene iz opeke in ne iz desk, razmišljamo o pravilnih nastavitvah rebounda in katero olje bi nalili v naše motorje. Ja, kar v redu je tukaj.  :P

Večina ne. Na tem forumu pa itaq ni revežev, saj le-ti dostikrat nimajo keša za net, kaj šele motor.

In vsi nimamo skeširanih motorjev.

Popravljeno . Popravil Avatar
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V povprečju nam gre kar fajn. Če primerjamo tole s kako Indijo al pa podobno državo, kjer za isto izobrazbo dobijo ?x manj plače, motorji in avtomobili pa iste ali celo višje cene razen kakega Enfielda. No, nam je kar dobro.

lp

Rudi

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

dam ti se konkreten primer:

delavka v graz-u z neto placo € 1.000.- si lahko privosci ca. 40m2 veliko garsonjero na periferiji, vozilo spodnjega razreda (polo) in skromno prehrano. povprecno ji ostane € 30.- na mesec.

delavki v sloveniji z placo v visini SIT 100.000.- ostane po odbitku stroskov za stanovanje, vozilo (yugo) in skromno prehrano povprecno SIT 5.000.-.

po diferenci v visini SIT 2.200.- sklepas, da je taka bogatija v AUT?!

Hecno pa je to, da se bodo plače Avstrijcev zaradi globalizacije prilagajale tistim v Sloveniji (Oziroma Slovakiji) in ne obratno. Stroški bodo pa verjetno ostali avstrijski.

Zato ugotavljam, da je nerazvitost prava božja mana, kajti edini, ki jim gre na bolje so Kitajci in Slovaki (ob nizkih stroških).

V Sloveniji se je v zadnjih 10 letih BDP skoraj podvojil, plača moje žene pa je bila ves čas 1000 DEM. Tudi moja ves čas odkar delam (6 let) praktično stoji (in to v tolarjih - povečuje se le prevoz). Odveč je povdarjati, da so se nam stroški medtem podvojili. To v praksi pomeni 2X višji BDP = skoraj 2X nižji standard!

Vendar pa se Slovencem še ne bo toliko poslabšalo, kot se bo npr. Nemcem.

Na koncu lahko samo vzkliknem ŽIVELA GLOBALIZACIJA!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V povprečju nam gre kar fajn. Če primerjamo tole s kako Indijo al pa podobno državo, kjer za isto izobrazbo dobijo ?x manj plače, motorji in avtomobili pa iste ali celo višje cene razen kakega Enfielda. No, nam je kar dobro.

lp

Rudi

Motorji niso merilo. Merilo je cena stanovanj, najemnin (povezano s prvim) in hrane. Te stvari so v Indiji verjetno 3(iks X) nižje ob samo 1(iks X) manjših plačah. Na koncu pogruntaš, da lahko celo živijo bolje. Njim se izide tudi zdomska matematika, ko lahko z nekim banalnim zneskom prisluženim na zahodu ob vrnitvi v domovino kupijo hišo itd.

In kar je najhujše pri povečevanju BDP, je to da se to najbolj pozna na ceni stanovanj in drugih stroškov, in najmanj na običajnih plačah.

Zato je vsiljena nuja za povečevanjem BDP-ja ena največjih demagogij našega časa.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zato je vsiljena nuja za povečevanjem BDP-ja ena največjih demagogij našega časa.

Merilo česa pa sploh je BDP :doze:

Merilo idiotizma in pove, za koliko smo sami sebi sposobni prodajati drek!

Dražje in več ko si ga prodamo, večji je BDP! :yea2:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Merilo česa pa sploh je BDP  :doze:

Merilo idiotizma in pove, za koliko smo sami sebi sposobni prodajati drek!

Dražje in več ko si ga prodamo, večji je BDP!  :yea2:

Vsak dan na novo me impresioniraš s vsojim znanjem ekonomije. Premzata namesto Venclja. :devil:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa okej, recimo da je to še nekako vredu. Vendar gredo trendi v smer plačevanja za vse. Kot npr. v ZDA. Reven človek, ki bo želel študirati, se bo moral zakreditirati že takoj na začetku. In potem bo prva leta službovanja lahko odplačeval kredite. Hja, tako bo. Je pa res, da je vse to še vedno bolje kot npr. srednji vek, kjer krediti gor ali dol, jih je večina pocrkala od lakote.

Točno tako je prav !...

Če se je nekdo pripravljen zakreditirat za avto, moped, stanovanje etc , zakaj je potem problem vzet kredit za plačilo šolnine???Za povprečnega slovenjceljna je investicija Vase znanstvena fantastika, ni pa problem vzet kredit in kupit stvar katera presega njegove finančne sposobnosti.

Ko bomo predrli to bariero bo tudi jamranje prijetnejše. :hmm:

In ja, sem za plačljiv študij z bonitetami za študente, kateri opravljajo izpite v rokih ali pa imajo uspeh nadpovprečen.

Torej pridni in perspektivni bi lahko zelo poceni ali pa celo zastonj prišli do izobrazbe, če si pa samoplačnik, pa lahko itaq študiraš do 27 reinkernacije.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ravno zadnjič sem se pogovarjal s kolegico (ki veliko dela z tujimi študenti), kako je tujcem nepojemljivo, da povprečen študen v Slo študira 8 let. Sploh se ne zavedamo kako poceni je pri nas izobrazba, poleg tega pa imamo še "balkansko" mentaliteto...."lagano". Med tem ko pri njih velja "time is money". Sicer se stvar le malo sklada s kupno močjo, hočem samo poudariti, da nam ni tako slabo, konec koncevsmo že vsi doživeli kaos, ki vlada v času sezonskih (ali kakih drugih) popustov...očitno je eno....People have money to spend......

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V tole mene ne prepriča noben. Mi dol visi za ameriško al pa angleško pravniško plačo, če bom moral imeti njihov urnik, njihov dopust, njihov prosti čas.

Kar naj imajo time=money pa ga kakim poljakom in slovakom prodajo.

lp

Rudi

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V tole mene ne prepriča noben. Mi dol visi za ameriško al pa angleško pravniško plačo, če bom moral imeti njihov urnik, njihov dopust, njihov prosti čas.

Tole si mi pa iz ust vzel.

Na zahodu se je folk spremenil v jebene kure nesnice, ki pod neonsko lučjo v kjubiklih 12 ur na dan nesejo zlata jajca za svoje delodajalce.

In tudi študirajo izgleda tako.

Precej sem presenečen, da si tudi naši fantje želijo študirat tako in si še plačevat šolnino. Če so že doštudirali, zakaj tega ne privoščijo drugim. Konec koncev pa imajo tudi sami otroke. O inteligenci tistega, ki si želi poslabšanje pogojev za sebe ali svoje otroke, sem skoraj prisiljen podvomiti...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mogoče bi te začudilo kako veliiiko

mladih je trdno odločeno:

"Nkol nam meu otrok - tut enga ne!"

:hmm:

Pametna odločitev. Zanima me le, kako dolgo jo bodo izvajali.

Itaq pa je na svetu nekaj milijard ljudi preveč.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mogoče bi te začudilo kako veliiiko

mladih je trdno odločeno:

"Nkol nam meu otrok - tut enga ne!"

:hmm:

Povej to tistim idiotom, ki se javno sprašujejo kako, da mladi nočejo imeti več otrok.

Tudi jaz seveda ne privoščim otroku vloge jebene kure nesnice in mi je - skladno z drug drugega prehitevajočimi dogodki - precej žal, da ga imam.

Sicer pa je taka odločitev tudi izraz osebnega pesimizma, na širšem nivoju pa izraz pesimizma v družbi. In pri tolikem pesimizmu (nizki rodnosti) ne more iti več samo za osebne značilnosti ljudi.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

..in mi je - skladno z drug drugega prehitevajočimi dogodki - precej žal, da ga imam...

no, torej?

Ys mam 3 kom (+1 = samostojna) - pa ti povem, da je huud qrac vse financirati ... tko da včasih

:cry:

Ampek, kolikor sem govoril z mladimi (zelo širog krog) gre bolj, kot za strah pred bodočnostjo, za neko "marketinško infekcijo", egoizem v stilu "bom raje sebi privoščil", "kdo se bo pa še s tem matral" .... saj mladi niso taki pesimisti in bolj malo razmišljajo o tem "kako bo čez 3 ali 5 let" ... preveč stvari hočjo naenkrat imeti in potem ...

Pomisli samo na "otroški marketing" med nedeljskim Živ-žavom po TV, ko otrokom načrtno pumpajo v podtavest željo po tonah brezveznih plastičnih igrač in jih spreminjajo v manične nakupovalce, ki si bodo v bodočnosti s "karjolami" iz trgovin vozili bedarije, katerih nihče ne potrebuje.

Ko tak otrok odraste, se nenadoma znajde v dilemi:

družina, otroci, odpovedovanje na vseh nivojih

ali

konfort, svoboda, neodgovornost.

Intiligentni in razgledani so pa velikoo bolj od nas v istem obdobju, zato taka odločitev ni čudna.

:hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Da ne? Propaganda počne to. Sili. In to latentno. Na vsakem koraku. To počne družba, okužena od propagande. Če nimaš vsega tega si luzer. Točno tako. Pa porečeš: Saj človek lahko živi tudi če je luzer. Ja, ampak tovrstno življenje je le še ena velika muka. No, saj se lahku tisti ubije. Ah, ubiti se ni enostavno, luzerstvu navkljub.

In potem je človek ujet v dva pekla. Pekel življenja, ko je tarča zasmeha, poroga, ko ve da je luzer par excellence in da se stvari ne bodo spremenile. Na drugi strani občutki raznih odgovornost, pa strah pred smrtjo, potomci, starši in še kaj, kar vse preprečuje storiti konec brdkemu bivanju.

si ze uporabil pravi izraz: "propaganda". nekateri lazje podlezejo klicu te posasti, drugi tezje, nekateri sploh ne. latentna spretnost marketinga je tocno pregovoriti ljudi k nakupu. jur je se dobro povedal

...problem pa nastane, ko si nekdo dovoli s praznim žepom nakupovati take artikle zaradi pomanjkanja samokontrole; to je pravi looser - tisti brezupni primer, ki neminovno zaide v težave & propade...
.
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

si ze uporabil pravi izraz: "propaganda". nekateri lazje podlezejo klicu te posasti, drugi tezje, nekateri sploh ne. latentna spretnost marketinga je tocno pregovoriti ljudi k nakupu. jur je se dobro povedal .

Vredu, lahko rečemo tudi tako. Samo potem je pač potrebno dodati, da je tovrstnih rojenih luzerjev kar večina, saj večji del ljudi podlega vplivu propagande. Če temu ne bi bilo tako, bi kult potrošništva slabo prosperiral.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V tole mene ne prepriča noben. Mi dol visi za ameriško al pa angleško pravniško plačo, če bom moral imeti njihov urnik, njihov dopust, njihov prosti čas.

Kar naj imajo time=money pa ga kakim poljakom in slovakom prodajo.

lp

Rudi

Se podpišem pod tole.

Sam gre vse čedalje bolj v tej smeri, že na faksu vsi gledajo sam v to smer in študentarijo pumpajo s tem da je treba življenje posvetiti študiju, službi, karieri.......... jebeš ti to bolš da kar prec crkneš k da boš celo življenje delal k zamorc.

FANTJE IN DEKLETA JE TREBA ZNAT DELAT, AMPAK JE PA TREBA ZNAT TUD SI NAJT KAJ CAJTA ZASE PA UŽIVAT ŽIVLJENJE.

LP

Leteči

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sam gre vse čedalje bolj v tej smeri, že na faksu vsi gledajo sam v to smer in študentarijo pumpajo s tem da je treba življenje posvetiti študiju, službi, karieri..........

He he he. Danes živimo v času "vseživljenjskega učenja".

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!