Skoči na vsebino

Nova dohodnina


Osama

Priporočene objave

Ali ste opazili, da nova dohodnina uvaja nekaj novih davkov, kot so davek na svetovne dohodke in davek na obresti.

Ko pa se poglobiš v te davke ugotoviš, da pri obdavčevanju ne upoštevajo osnovnih načel ekonomije, ki pravi DOBIČEK = DOHODEK minus STROŠKI

V praksi je zgodba takale:

OBRESTI - novi ZDOH uvaja davek na obresti. O.K., ampak treba je vedeti, da velik del obresti predstavlja inflacija. Letošnja projekcija inflacije na EUR je reci piši 2%. Bančne obresti na EUR so 1,5%. Tu dobička sploh ni. Tudi v primeru plasiranja denarja v dobre obveznice (EUR + 5%) predstavlja 2% oz. skoraj polovico obresti strošek inflacije. Pravilna obdavčitev bi bila:

5% (obresti) minus 2% (inflacija) = 3% osnova za obdavčitev

Novi ZDOH pa veselo obdavči vseh 5% in tako plačaš davek še na inflacijo (skoraj še enkrat prevelik davek).

ODDAJANJE NEPREMIČNIN - prejšnji ZDOH je pri oddajanju nepremičnin priznaval normirane stroške v višini 40%. To v praksi pomeni, da so ti od dohodka iz najemnine odbili 40% zneska za stroške. Ti stroški niso na lepe oči, ampak predstavljajo amortizacijo stanovanja. Ta znaša 1,65% vrednosti stanovanja na leto in pri najemnini v višini 5% vrednosti stanovanja na leto znese 40% le-te.

Novi ZDOH strošek amortizacije meni nič tebi nič razpolovi, tako da znašajo normirani stroški le 20% najemnine. Tako plačuješ davek še na lastno amortizacijo.

DAVEK NA KAPITALSKE DOBIČKE - novi ZDOH uvaja 10 letno obdobje za ugotavljanje dobička pri prodaji stanovanja. Ne upošteva pa, da v npr. 9 letih inflacija pri vrednosti stanovanja znese 20% (v EUR). Tako je naprimer stanovanje, ki ga kupimo za 100 vredno po 9 letih 120, ne da bi na njem sploh kaj zaslužili (inflacija). Davkarije seveda to ne zanima...

Kaj menite o tem, da davkarija v teh primerih ne priznava dejanskih stroškov, ampak obdavčuje počez dohodek in ne le dobiček, kar je povedano z drugimi besedami, navadna kraja.

Če komu morda ne bo kaj razumljivo, se oproščam, saj gre za kompleksne teme, ki jih je težko napisat v par besedah.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kakšne stroške, pa lepo te prosim, ti prizna ropar, ki ti pride krast v hišo - nobeeeenih

&

zakaj potem pričakuješ nekaj podobnega od ministra za finance ... saj je ropar prava in odkritosrčna poštenjačina v primeri z njim.

:naughty:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

nov davek o dohodnini prinaša OGROMNO novosti, zato predlagam, da si ga VSAK, ki ne živi ravno na socialnem minimumu ali je brezposeln pregleda, obvezno pa vsak, ki ima sam ali v družini s.p. ali kakšno drugo obliko družbe. sploh pri s.p. so razlike velike in se mnogim ne bo več splačal. meni je preveč vsega, se že računovodkinja z njim ukvarja, da ne bo drugo leto kakšnih neprijetnih presenečenj.

pri s.p.-jih se bo ugotavljala tudi odvisnost od pogodbene stranke zato imajo lahko probleme tisti s.p.-ji, ki delajo samo za enega ali pretežno za enega naročnika in so torej "odvisni" od njega.

takšnih cvetk je še ogromno, pa še samo do decembra, da se uredijo nekatere stvari.

davčni svetovalci obupujejo ko študirajo zakon in se veselijo ker bodo lahko mastno kasirali za uvajanje in svetovanje o spremembah. :wacko:

PS: velike spremembe so tudi na področju bonitet (službena vozila, mobiteli,...itd.). npr. - vsak, ki mu služba plačuje saj del stroškov mobitela bo tako drugo leto v dohodnino dopisal še 12 x 3000 sit dohodka iz bonitete.

juhuhu :angry:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

PS: velike spremembe so tudi na področju bonitet (službena vozila, mobiteli,...itd.). npr. - vsak, ki mu služba plačuje saj del stroškov mobitela bo tako drugo leto v dohodnino dopisal še 12 x 3000 sit dohodka iz bonitete.

juhuhu  :angry:

Ni res, zamenjaj računovodkinjo :P :D :D :D ... Napiše se interni pravilnik po katerem je mobitel last družbe in ga imaš ti samo zato, da si 24ur/dan na razpolago družbi. Mobitel pač lahko vzame (seveda po pravilniku) vsak izmed uslužbencev, ki mora biti trenutno na razpolago 24/ur na dan.

Tako mobitel ni več boniteta.

Seveda pa nov zakon dejansko ukinja s.p., saj se ga ne bo več splačalo imeti.

Zakon kot tak je naravnost debilen in bi moral tisti, ki ga je napisal in tisti, ki ga je sprejel iti naravnost pred strelni vod.

Sicer pa, kdor bere finance si je itaq lahko ogledal trenutno oceno slovenije:

- neprijazna za gospodatstvo (za nami so samo še štiri države)

- evrope je nas zakon o rabi slovenščine že ocenila za nacionalistični

- pri nas traja povprečno 1000 dni, da se po sodni poti izterjajo dolgi, medtem, ko v SČG, Bosni samo 400 dni,

- največji neplačnik država, medtem, ko moraš seveda DDV na izdan račun državi plačati takoj,

- ... in tako naprej.

Skratka, beda.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

eeee ni bilo tako rečeno na kratkem predstavitvenem seminarju novega zakona. rečeno je bilo, da takoj ko se ISTI telefon uporablja tudi za privatne pogovore se šteje kot boniteta in mojega jasno plačuje firma in jasno je tudi v privat uporabi torej......

sicer pa so ravno za to davčni svetovalci, da ne bom rekel samo računovodja in eden od njih mi že to študira, da se ne rabim obremenjevat z tem.

tudi s.p. se še vedno splača, ampak le pri določenih podjetjih (storitve, brez vrednih osnovnih sredstev in z malo ali 0 zaposlenimi), na srečo moj sodi v to kategorijo tako da saj tega problema nimam.

zakon je krepko usmerjen proti tistim s.p.-jem, ki so nastali, da so se delodajalci razbremenili zaposlenih in jih najeli preko s.p.-jev (npr. šoferji, raznašalci itd.).

ma ja kaj bom pametoval zdaj, so drugi pametni (in plačani), da ugotovijo kaj je najboljše za mene :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

eeee ni bilo tako rečeno na kratkem predstavitvenem seminarju novega zakona. rečeno je bilo, da takoj ko se ISTI telefon uporablja tudi za privatne pogovore se šteje kot boniteta in mojega jasno plačuje firma in jasno je tudi v privat uporabi torej......

Saj, telefon se ne uporablja za privatne namene, nahaja se v tajništvu, da se uporablja za klicanje na mobilne telefone, ker je klicanje na mobilne telefone z mobilnim telefonom ceneje, da s tem prihranite itd.

Kdo pa pravi, da se ga uporablja v osebne namene. :D

Sicer pa je tudi nov zakon o Potnih stroških enako ZABAVEN, če ne že dobesedno DEBILEN. Priporočam, da si preberete tudi tega.

Kar pa se čudnih in motnih poslov s s.p. pa je prav, da so jih malce "zategnili", saj samo ustvarjajo nelojalno konkurenco s tem, ko delajo napol legalno.

P.S.

Sicer pa ima človek itaq občutek, da se naši politiki še vedno ne morejo znebiti komunističnega razmišljanja, da so podjetja in denar podjetij državna last (ob branju zakona o potnih stroških boste zagotovo dobili takšen občutek). :SS

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:topic:

...ne sodi v to temo, pove pa veliko o tem, kake neumnosti zakonodajalec napiše v zakon (odlomek je iz ZVCP).

(1) Gonič ali vodič živali ali črede mora poskrbeti, da bo čreda ponoči ali v pogojih slabe vidljivosti označena spredaj, zadaj in ob strani z lučmi ali odsevniki. Označbe morajo biti nameščene tako, da jih udeleženci v cestnem prometu, katerim so namenjene, pravočasno opazijo.

...ste že kdaj poskusili prepričati ovco, da mora ves čas hoditi čisto zadaj (ali skrajno levo, ali skrajno desno, ali... ) :lol1:

Popravljeno . Popravil premza
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 leto pozneje...

Ah ta dohodnina '06, rabim nasvet

Si smeva z ženo pod "Posebno olajšavo za vzdrževane družinske čalane" za istega edinega otroka razdeliti čas vzdrževanja napr. ona jan-jun jaz jul-dec ???

7. člen pravi, da če se ne moreta dogovoriti => sorazmerno

in

4301 "Obresti za katere velja neobdavčeni del do 300.000"

Če seštejem obresti (dohodek, ki mi ga je banka dala) vseh 12 bančnih izpiskov, mi znese cca 8% tistega zneska, ki so mi ga oni pod rubriko 4301 priznali kot moj dohodek. Mogoče kdo ve kje je fora ???

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Si smeva z ženo pod "Posebno olajšavo za vzdrževane družinske čalane" za istega edinega otroka razdeliti čas vzdrževanja napr. ona jan-jun jaz jul-dec ???

7. člen pravi, da če se ne moreta dogovoriti => sorazmerno

Midva z bivso zeno se o tem sploh ne pogovarjava. Vsak prijavi mulca za celo leto in potem na davkariji avtomaticno priznajo vsakemu polovico olajsave.

Sva pa imela recimo eno leto dogovor, da ga jaz ne prijavim.

Pa z babami pazi, da se ne bosta dogovorila, da ga vsak prijavil samo za pol leta, nazadnje bos pa ugotovil, da ga je ona za celo leto. In se bos lahko pod nosom obrisal za polovico svoje olajsave.

4301 "Obresti za katere velja neobdavčeni del do 300.000"

Če seštejem obresti (dohodek, ki mi ga je banka dala) vseh 12 bančnih izpiskov, mi znese cca 8% tistega zneska, ki so mi ga oni pod rubriko 4301 priznali kot moj dohodek. Mogoče kdo ve kje je fora ???

Na banki ziher vejo, kje je fora.

Mas slucajno vec kot 300K SITnih obrest?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nisem čisto prepričan, ampak, če sem v postu o požrešni državi ter obdavčevanju pravilno razumel Lino, potem so vse te novosti pri dohodnini dobrodošle. Če si sposoben sam preživeti, kaj šele pridobivati dohodek, potem boš imel tudi za davek. Ne sprašujmo se o smiselnosti tega, niti o pravičnosti nove, poštene vlade, saj naj bi nas izkušnje iz obdobja "enoumja" naučile, da zna kakršenkoli dvom v dejanja naših Ljubljenih Vodij imeti za posledico tudi kaj neljubega...

Ne vem, zakaj se jezite, saj naše novo vodstvo bolje ve, kaj je dobro za narod, kakor prejšnja oblast...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...

Mas slucajno vec kot 300K SITnih obrest?

Glavnice ni več kot 300K SIT in obresti cca za pico (900 SIT), banka pa mi je poslala dohodek za 12k SIT.

Če bi ta pojem ustrezal moji predstavi, bi kar še malo denarja v banko nesel.

Je pa res, da je verjetno razlika med 12k SIT in 900 SIT račun, ki mi ga je banka izstavila za nateg na suho.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Obresti so do 300 K itaq neobdavcene. Tako da je vseeno, kaj ti je banka poslala.

Ampak ce ti zilica ne da miru, se se vedno lahko pozanimas, zakaj razlika...

Drugace pa se na strani davkarije lahko opravi informativni izracun.

Mogoce je tudi oddati napoved, poiskati odgovor na kaksno vprasanje, /etc.... skratka: e-Davki

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!