Skoči na vsebino

Avtoakustika


simonsi

Priporočene objave

Bi blo uredu? Je kej narobe, glede na to da bi na radio prklopu zadi 2x 150, spredi pa 2x 50w zvočnike?

Mislm, recimo v primeru da do konca nabiješ, lahko spredne zvočnike skur? Al so tok močnej da majo še vseeno dost lufta?

Hvala :)

Nič ne bo skurlo, ko se bo začelo popačenje (pojavilo se bo pri vseh 4 naenkrat) bo to zaradi radia, ker je radio tvoj najšibkejši člen, samo moraš pa potem pazit, da ne boš nabijal glasnosti v popačenje, ker ti lahko skuri tudi ovalce. Lahko pa tudi naštimaš, da ti radio daje več moči ovalcem, kot pa sprednjim, samo tako ali tako ne boš niti sprednjih 100% izkoristil.

PS: Sem probal danes 16-ke od blaupunkta 50W RMS priklopit na 300W ojačevalec. Priklopil sem samo woofer, ker je to ločen sistem. Pri max 10V (vbistvu napetost ko vdari bas, vendar še vedno povprečna v sin krivulji) povprečne napetosti (25W RMS) je začel tisti 16 že grdo tolčt in ven skakat, se pravi je to zvočnik glih za na radio direkt, ker kaj dost več ne zdrži. Ne vem pa zakaj napišejo 50W RMS. Najbrž je fora v tem, da je od tega mogoče 25W mišljeno za tw in 25W za wf. Seveda je v praksi nemogoče dat 25W (potem rabiš na bassu vsaj 1kW) na tw, samo imajo vsi tw podobne podatke o moči. Je fora v tem da so zvočniki ceneni (40€) al so tud dražji zvočniki isti? Bi recimo kake 13-ke za 100€ zržale 50W basa gor? Ker meni se to zdi v praksi skoraj nemogoče... Kolko so pa resnični kaj podatki o občutljivosti?

Samo k0ci, ti pa nis normaln :worship:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

k0ci,mogoč si mel mal neuravnovešen sistem...spredi 13ke pa še to ne glih neka klasa vzadi pa tak woofer :D Spredi bi mogu dat 2x16 na vrata :D Sam vem,saxo je bol tko,ampak se vse da! :D

ja sej vem :blush: sem hotel dat spredaj radioactive serije 13ke, sam sem potem vse skup prodal pa kupil kombinezon za motor :D

K0ci, vidm da razturaš ti tole.

Zanima me kaj pravš na tole(rabm eno pocen varjanto):

Ovalci zadaj

Spredaj za v armaturko

Glavna enota

Bi blo uredu? Je kej narobe, glede na to da bi na radio prklopu zadi 2x 150, spredi pa 2x 50w zvočnike?

Mislm, recimo v primeru da do konca nabiješ, lahko spredne zvočnike skur? Al so tok močnej da majo še vseeno dost lufta?

Hvala :)

glej vse je dobro direkt za na radio, sam kot ti je že mitiž povedu, radio je najšibkejši člen, če češ glasnost investiraj v en poceni ojačevalec, bo za 300% bolj igralo kot direkt na radio, ker zvočniki ne hreščijo zaradi moči ampak zaradi clipa, sej si štromar, boš že vedu kaj je to, .......da ti ponazorim:

pravilen sinusen signal brez popačenj:

100khz_sinus.jpg

in sinusen signal z clippingom:

post-9362-1211915728_thumb.png

...in tisti clipping povzroča popačenja v zvoku, ko so vrhovi signala porezani, zdaj če imaš možnost si kje sposodit osciloskop pa priklopit na kanal za zvočnik in pomerit pri kaki glasnosti pride do clippinga bi blo idealno, če ne pa itak slišiš ko začne hreščat, in to ni dobro za zvočnik.......kajti zvočnik boš prej uničil z clipanjem kot z preveliko močjo, tako da lahko ti tudi z 20Wrms uničiš woofer ki zdrži 1kWrms, sploh pa ne skrbi glede moči zvočnika, tisti ki ima deklariranih 50Wrms bo zdržal tudi 100Wrms, če le ne bo clipanja!!! sam morš pa merkat če že obesiš nanj večjo moč kot ima deklarirano, zato mora bit potem tudi najnižja frekvenca ki jo mora predvajati višja, in spet smo pri clipanju :D

če te še kaj zanima kar vprašaj

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hvala K0ci :beer2:

mogoče res pride še ojačevalc kdaj, amapk za enkrat se mi to ne zdi potrebno, glede na to kaj mam zdej notr, bo karkol druzga velik boljš.

Sam, zdej morm poiskt druge zvočnike pa radio k teli niso na voljo :rolleyes: pol pa naročit :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

na tvojem mestu bi izbral GZ zvočnike tako za spredaj kot za zadaj, ker za tolko kolko stanejo ponudijo res dosti. Radio pa raje daj 20-30eur več pa vzami Alpine ali pionner

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi Rainbow sistemi niso slabi. Smo prejšnji teden delali montažo v enem švabu.

Sistem:

Head: Sony (malce starejši, ma dela dobro :D )

Amp: GZ GZTA4000tx

Front: RAINBOW SLX 265

Sub: Treo 10" :D

Conection: Kabli GZ

Kaj potegne ta sistem vn ob pravilni montaži je neverjetno. Sploh sm presenečen s Treotom v 28L kompresiji. 10" pa igra skoraj tko nizko kot moja 12" SLC v reflexu :D

Cena montaže, če odbijemo moje delo s paneli in custom izdelavi prtlažnika :) je bla 400€

Aja, pa nasvet.

Radio definitivno uzami Alpine. Za svoj dnar ponuja ogromno več kot konkurenca. Drgač pa raje ne dajej večsistemskih zvožnikov not. Ločen sistem redko zafuša (če je cenovno soliden) medtem ko iz večsistemcev težko dobiš kaj pametnga :D Osebno sm pa pristaš dobrega sistema spredi, v prtlažnik pa sužnja in nič druzga zadi :010

Popravljeno . Popravil gizmOkak
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem opazil, da v zadnjih vratih špilajo isti zvočniki 10 dB glasneje. A bi se dalo kako zamašit sprednja vrata, da bi dobil podoben rezultat kot pri zadnjih? Ker sprednja imajo najbrž prevelik volumen in se 16-ke ne spustijo dovolj nizko, zadaj je pa glasen kick.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kako si pa zmeril da so 10db glasnejši :hmm: ...drugače pa ja se da, ali butyflex (al kako se že reče tisti armirani samolepilni foliji), ali pa naredit panele z zaprtimi škatlami, druge ni

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz mam merilnik glasnosti na mobitelu, sicer ne vem če kaže prou, sam bolš kot uho je pa sigurno. Pokaže mi pa spredaj max 100dB, zadaj pa 110dB, oboje sem meril nekje na sredini avta, ne pred zvočnikom. A občutljivost zvočnika pove glasnost 1W 1m brez ohišja? Ker potem verjetno še vrata veliko dodajo, oz. ohišja pri wooferjih. Ugotovil sem, da je pri feršterkariji najpomembnejša postavitev in ohišja, ker veliko lažje pridobiš 10dB tako, kot pa z močjo, ker za to rabiš teoretično 10*večjo moč.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jst pa nimam prov nič posebno močnega,mam pa spredaj zvočnike Hertz dieci system DSK 165 160W 2sistemski(kolk RMS ne vem...) zadaj tudi Hertz dieci COAX DCX 690 180W 3sistemski in radijo pioneer 4000UB in mi špila kot urca,nabija pa tudi pošteno tako,da nimam potrebe po kšnmu nizkotocnu itd. ker mi je to čist zadovoljivo:D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zgleda še nisi slišal kakšnega boljšega sistema. ;)

:grim

mitiž, za povečanje zvočnega tlaka za 3db rabiš moč krat 2, se pravi če na 100W rms dobiš 120db, rabiš potem 200W rms če češ dobit 123db, teoretično

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, +6dB je 4*moč, +10dB pa 10*moč. In če tako pogledaš je samo z močjo težko drastično dvignit glasnost. Še enkrat večja moč se sliši fantastično, pa je v praksi skoraj isto. Se pravi da je potem 80% umetnosti v ohišjih in postavitvi zvočnikov. Če bi gledal zgolj moč in izkoristek zvočnikov, bi bilo nemogoče doseč 140dB, ker bi potem rabil 100kW RMS (štroma za eno oreng vas, kaki akumulator), če ima zvočnik 90dB občutljivosti, samo se pa 10 ali več dB zlahka dobi z ohišji in raznimi odboji zvoka, tako kot si imel ti 140dB z 1kW. Če bi vzel woofer ven iz škatle in ga prbil nekje zunaj, bi nameril mogoče dobrih 120dB na 1m razdalje.

Zanima me še, kako je možno da meni spredaj v vratih bolje špilajo orginal zvočniki kot pa blaupunkt 16? Zdi se mi, da se nekako spustijo nižje, kar bolj odgovarja vratom, blaupunktovi pa kickajo v prazno. Kako se pa naredi zaprt panel, oz. koliko mora bit velik?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zgleda še nisi slišal kakšnega boljšega sistema. ;)

Slišov sm itk da,sj nism reku ,da so najbolši pa ne vem kwa lol Zame je to čist ql,prov razbijana pa ne maram v avtu ,mrbit nism glih tko napisov v prejšnmu ampk se bo iz tega posta vidl hehe

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj pa če bi jaz v vrata nabasal lepenko ali pa kak papir in s tem zmanjšal volumen zraka v vratih? Bi kaj pomagalo? Ker jaz se poslužujem bolj primitivnih metod :blush:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ja če češ jih lahko z purpenom zafilaš, samo ne vem kako boš potem šipe odpiral :whistle:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, šipe so problem, mogoče bi zafilal samo po dnu, samo potem pa spet ne bo nič poznat pri resonanci. Ah, sekret uglavnem...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

na dnu ne smeš ker maš tam kanale da voda odteka iz vrat.......saj pravim, ali butyflex da ojačaš vrata ali pa panele

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj pa če bi jaz v vrata nabasal lepenko ali pa kak papir in s tem zmanjšal volumen zraka v vratih? Bi kaj pomagalo? Ker jaz se poslužujem bolj primitivnih metod :blush:

Pleh lahko polimaš z uno samolepilno izolacijsko zadevo.

Je pa dosti tudi od zvočnika odvisno če mu paše zaprt panel ali pa da v vrata igra.

Na avtoakustiki imajo naštudirane popularne modele zvočnikov, da ne boš tople vode odkrival.

Jaz pa še vedno nekako pogrešam svoj bivši sistem, ki sem ga zasilno in na hitro skupaj vrgel. Spredaj dual cone 13-ke ene 15rms v vrata pa twiterje posebaj, zadaj pa ene trosistemske boschman ovalce, ene 70rms.

Vse skupaj na blaupunkt ampu 4x50rms pa en microstar radio za 50€. Sem pa nekaj časa porabil za pravilno nastavitev ampa pa radia.

Zelo mi je odgovarjal zvok, ker je bilo res prijetno poslušat, kakšne glasnosti pa itak ni bilo. :D Čudno, kako se lahko en budget sistem tako fino obnese.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, +6dB je 4*moč, +10dB pa 10*moč. In če tako pogledaš je samo z močjo težko drastično dvignit glasnost. Še enkrat večja moč se sliši fantastično, pa je v praksi skoraj isto. Se pravi da je potem 80% umetnosti v ohišjih in postavitvi zvočnikov. Če bi gledal zgolj moč in izkoristek zvočnikov, bi bilo nemogoče doseč 140dB, ker bi potem rabil 100kW RMS (štroma za eno oreng vas, kaki akumulator), če ima zvočnik 90dB občutljivosti, samo se pa 10 ali več dB zlahka dobi z ohišji in raznimi odboji zvoka, tako kot si imel ti 140dB z 1kW. Če bi vzel woofer ven iz škatle in ga prbil nekje zunaj, bi nameril mogoče dobrih 120dB na 1m razdalje.

Zanima me še, kako je možno da meni spredaj v vratih bolje špilajo orginal zvočniki kot pa blaupunkt 16? Zdi se mi, da se nekako spustijo nižje, kar bolj odgovarja vratom, blaupunktovi pa kickajo v prazno. Kako se pa naredi zaprt panel, oz. koliko mora bit velik?

Da se tut z 300rms pridit do 140db.Pa še kak db več...Recimo s kakim starim XTC-jem.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pleh lahko polimaš z uno samolepilno izolacijsko zadevo.

A bo to potem dvignilo resonančno frekvenco?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A bo to potem dvignilo resonančno frekvenco?

To je zato da pleh ne vibrira in resonira, pa da je nekoliko boljši zvok.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, +6dB je 4*moč, +10dB pa 10*moč. In če tako pogledaš je samo z močjo težko drastično dvignit glasnost. Še enkrat večja moč se sliši fantastično, pa je v praksi skoraj isto. Se pravi da je potem 80% umetnosti v ohišjih in postavitvi zvočnikov. Če bi gledal zgolj moč in izkoristek zvočnikov, bi bilo nemogoče doseč 140dB, ker bi potem rabil 100kW RMS (štroma za eno oreng vas, kaki akumulator), če ima zvočnik 90dB občutljivosti, samo se pa 10 ali več dB zlahka dobi z ohišji in raznimi odboji zvoka, tako kot si imel ti 140dB z 1kW. Če bi vzel woofer ven iz škatle in ga prbil nekje zunaj, bi nameril mogoče dobrih 120dB na 1m razdalje.

Zanima me še, kako je možno da meni spredaj v vratih bolje špilajo orginal zvočniki kot pa blaupunkt 16? Zdi se mi, da se nekako spustijo nižje, kar bolj odgovarja vratom, blaupunktovi pa kickajo v prazno. Kako se pa naredi zaprt panel, oz. koliko mora bit velik?

Da se tut z 300rms pridit do 140db.Pa še kak db več...Recimo s kakim starim XTC-jem.

Ahhh kaki lepi časi so to še bili ko sem tudi jaz tekmoval v dB Drag-u.... zdaj pač ni več časa za to :(

No najboljši rezultat sem dosegel 144,7 dB in to s 450RMS subwooferjem Cerwin Vega. Veliko je odvisno od samega avtomobila, postavitve, izdelava škatle itd.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!