Skoči na vsebino

Stavka novinarjev


Nata

Priporočene objave

sicer o stavki nimam pojma (24ur.com spet ne dela) ampak na moj vsakdan nima nobenega vpliva - ne berem časopisov, ne poslušam radija, televizije pa tudi premalo gledam, da bi opazil kakšno razliko...

24ur.com ne dela zato, ker imamo zunanji napad na našo mrežo ... :angry:

me prav zanima kateri lobi je kateremu hackerju to naročil in koliko mu je plačal ... :fight2:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Predsednik republike Janez Drnovšek, ki se

je danes sestal tako s predstavniki stavkovnega odbora Sindikata

novinarjev Slovenije (SNS) kot s predstavniki Združenja za tisk in medije

pri Gospodarski zbornici Slovenije, je izrazil pričakovanje, da bosta obe

strani sedli za pogajalsko mizo. Poteka tudi korespondenčna

seja združenja za tisk in medije, na kateri naj bi odgovorili na zahteve

novinarjev, je sporočil stavkovni odbor SNS.

Predstavniki stavkovnega odbora so predsedniku Drnovšku predstavili potek

stavke in razmere za delo novinarjev v različnih medijskih hišah. Po

pogovorih s predstavniki odbora in združenja za tisk je predsednik države

poudaril pomen čimbolj urejenega statusnega položaja novinarja, ki vpliva

na kakovost novinarskega dela in neodvisnost novinarjev. Zavzel se je tudi

za iskanje tistih rešitev, ki bodo v skladu s trendi v državah Evropske

unije, obe strani pa pozval, naj sedeta za pogajalsko mizo in začneta

dialog, saj sedanji položaj ne koristi nikomur.

Splošna stavka novinarjev, ki so se ji danes pridružili še nekateri

mediji, pa se tako nadaljuje. Stavki so se sicer danes pridružili Zavod

Mariborski radio Študent (MARŠ), tiskovna agencija MOREL in internetni

medij Ljubljanske novice. Stavki se pridružujejo tudi posamezni novinarji

POP TV, solidarnostno pa so zahteve novinarjev podprli še novinarji

poslovnega časopisa Profit. Danes je potekalo tudi glasovanje novinarjev

internetnega časopisa 24ur.com o pridružitvi splošni stavki, vendar je bil

rezultat glasovanja neodločen. Tako se novinarji niso odločili za

kolektiven pristop k stavki, je še sporočil stavkovni odbor SNS.

Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek se je

pred sejo stavkovnega odbora Sindikata novinarjev Slovenije (SNS) sestal s

člani odbora, ki so mu predstavili potek splošne stavke novinarjev. Hanžek

je v pogovoru poudaril pomen svobodnega novinarstva in pomen dejstva, da so

izpolnjeni vsi pogoji za normalno opravljanje novinarskega dela, so

sporočili iz stavkovnega odbora SNS.

Ombudsman je pozval novinarje, naj njegov urad obvestijo o vseh kršitvah

zakonodaje in človekovih pravic. Kot je znano, je sindikat novinarjev med

splošno stavko, ki traja od nedelje, zabeležil kar nekaj kršitev pravic

novinarjev, med drugim na Štajerskem valu in Novem tedniku in Radiu Celje.

Novinar mora biti zaščiten pred samovoljo delodajalcev, je opozoril Hanžek,

in dodal, da mora biti status slovenskih novinarjev urejen tako "kot v

civilizirani Evropi".

Stavkovni odbor je po pogovoru s Hanžkom začel razpravljati o uradnem

odgovoru Združenja za tisk in medije pri Gospodarski zbornici Slovenije na

stavkovne zahteve sindikata.

Popravljeno . Popravil Nata
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

eh ta štrajk je brezveze, pred 3 ali 4 leti pa se ravno sindikat ni hotel pogovarjati o novi kolektivni pogodbi, ko jim je to bilo predlagano z strani ministrstva (vir - državni sekretar zadolžen za to področje, ki se je hotel pogovorjati o tem).

ob tem so medijske hiše zelo različne in je nemogoče to regulirati z ENO pogodbo, ob tem pa nevem kaj naj bi ta pogodba spremenila za tiste, ki resnično delajo v medijih - honorarce. ti naredijo večino dela in so vedno najslabše plačani in prvi na udaru, ko je treba stroške klestit.

edino pametno je, da bodo posledično zaradi tega letele glave nekaterih novinarjev in urednikov (insiderski viri .) ) in bo mogoče kak delovni honorarec celo dobil možnost za redno zaposlitev, ki je drugače niti slučajno nebi.

ko gledam obraze glavnih stavkajočih v nekaterih medijih se mi zdi da videvam samo "znane face", ki si jih več videl po bifejih kot na delovnem mestu, ti so še krepko predobro plačani za svoje delo.

pri nas se dela normalno, če bi kdo poskušal stavkati bi že isti dan letel in začuda noben sploh ne ve kaj je kolektivna pogodba, pogoje dela si določaš individualno v dogovoru z vodstvom, če ti pašejo delaš, če ne pa ne rabiš. simpl as that, temu se baje reče tržna ekonomija in ponudba-povpraševanje. klub vsej modrosti nekaterih novinarjev, zgleda da tega ne kapirajo vsi oziroma prav tisti najbolj pametni. aja pa nisem na financah ali POP-u. nas je še kar nekaj medijev, ki ne štrajkamo. če bo štrajk uspešen, pa bomo mogoče mi edini ven dali revijo drugi teden . to bi bla bomba za oglaševalce zato - ŠTRAJK, ŠTRAJ, ŠTRAJK,........(ostalih) .)

PS: morem jutri Delo odjavit, se že 2 meseca pripravljam na to, zdaj pa bo res čas, bo zgledalo kot da je stavka kriva za to :devil: . škoda da še RTV ne morem odajvit, ampak če se mi bo dalo bom zahteval zmanjšanje naročnine za dneve brez programa :naughty:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zdaj se mi pa zdi že brezveze... hočem svoj jutranji cajtng!!!! :angry: :angry:

sicer pa kot je rekel pervy.. mnogo nas dela brez kolektivne pogodbe in pač pod dogovorjenimi pogoji... in tudi mi smo pridno delali ta vikend, včeraj, danes... (jutri pa ne ker sem končala prispevke za to oddajo :P )

lp alena

aja.. sem že povedala, da hočem svoj jutranji cajtng! .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Samo sranje in z novinarji, se bolj pa z dohtarji, sodniki, tovornjakarji, in drugo velegospodo, ki se odloči štrajkati.

Nihče od njih še ni bil deležen prave konkurence, pa lahko celo slovensko rajo zaje.....o.

zanima me, kako ta velegospoda ni tudi slucajno solidarna z siviljami (ki jim za ovratnik dihajo kitajske deklice (9-12 let), ki sivajo bistveno ceneje (za 1USD na dan) Pa tudi s cevljarji ne, ki jim za ovratnik dihajo taiste kitajske deklice po 1 $ na dan.....

Ne, v tem primeru zagovarjajo npr. Mercator, kajti on jim naštepa toliko in toliko reklam mesečno...Pa se ga uredniki boje.....

Dnevnik in Novice bom definitivno odpovedal, pa naj potem novinarji strajkajo, komer hocejo.

Ce sem nekaj placal, potem to hocem tudi imeti.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ni mi jasno kako je mogoce, da ce nekdo ne izpolnjuje svojega dela neke pogodbe lahko tako enostavno ostane brez posledic. ce tista neka zveza (GZS ali kdo ze) ne izpolnjuje obveznosti zakaj jih potem sindikat novinarjev ne tozi? ali sem kaj narobe razumel?

so spet samo igrice in kruheki (panem et circenses) v ozadju.

osebno podpiram stavko, ker nimam ne od programa RTVSLO nic in tudi ce ga ni me ne tangira.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@ ICE

Pa kaj potem tudi naročnine RTV ne plačuješ? Saj mene tudi ne moti, da stavkajo, TV gledam zelo malo. Bolj me je motilo ker je V 202 vrtel glasbo kot takrat, ko je preminil maršal :wacko:

Vem, da bodo sorazmerno znižali RTV prispevek za čas stavke, zanič glasbeni izbor in nezanimiv program na radiu je pa.....

LP Cvetoo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

moje mnenje, ki se nadgrajuje že nekaj časa:

podpora borbi za osnovne socialne pravice. o tem ni dvoma. vedno za, vedno sodeloval.

moti me pa to, kako novinarji izkoriščajo medije. že nekaj časa opažam, da se za vsako prdenje na nacionalki uporablja dragocen čas dnevnih informativnih poročil in se objavlja prispevek o nečem, kar se nekega povprečnega državljana sploh ne tiče. in zakaj objektivna nacionalka ne objavlja prdenja na pop tv (in obratno)?

in (kar je najbolj moteč faktor): izkoriščanje termina informativnih oddaj za propagando in objavljanje (!) novic sindikalnega boja. če štrajkaš, potem štrajkaj in bodi tiho, zato tudi ne smeš objavljati novic (!), ki se tičejo samega štrajka. potem pa poslušamo 10 minut zgodb o tem, kako jih podpirajo mednarodne novinarske zveze (ki imajo toliko in toliko članov), ob kateri uri se je kdo sestal, ipd. posilstva tega tipa so mi vedno bila :BUA:

ne vem. to je moje razmišljanje. zavedam se pomembnosti medijev in globalnega piarovskega delovanja vsega živega, kar leze in gre, ampak naj tisti, ki so generatorji javnega mnenja, vsaj poskusijo delovati objektivno in naj ne izkoriščajo moči (in medija), ki jo nedvomno imajo.

da o dejstvu, da je danes že lahko novinar vsak, ki ima pet minut časa, sploh ne govorimo..

đast maj hambl eipinijen...

p.s. tudi vem, kaj boste rekli: pa ugasni tv, če te tako moti! :devil:

Popravljeno . Popravil Špilferderber
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@ Špilferderber

Prav imaš.

Tovornjakarji zaprejo ceste, doktorji ambulante..........

Navadni smrtniki pa vse to prenašamo in potem tudi plačamo.

No čisto :topic: . Če bi se pri nas kdo izmisli štrajk, bi se mu na zadnjici nekaj poznalo <_<

LP Cvetoo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

in (kar je najbolj moteč faktor): izkoriščanje termina informativnih oddaj za propagando in objavljanje (!) novic sindikalnega boja. če štrajkaš, potem štrajkaj in bodi tiho, zato tudi ne smeš objavljati novic (!), ki se tičejo samega štrajka.

mimo totalno ! :BUA:

potem pa povej kako naj tv in radijski novinarji sporočijo novico o njihovem štrajku ! pa časopisni itd. če ne preko medija na katerem delajo !

železničarji ko stavkajo tudi ne grejo s kamioni na cesto ! .)

al pa motoristi pred parlament z rolkami ! :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

potem pa povej kako naj tv in radijski novinarji sporočijo novico o njihovem štrajku ! pa časopisni itd. če ne preko medija na katerem delajo !

slavist:

stavka -e ž (a)

1. prenehanje dela za določen čas zaradi

ekonomskih, političnih zahtev delavcev: stavka

traja, se začne, ekspr. izbruhne; organizirati, voditi

stavko; razglasili so enodnevno splošno stavko;

zatreti stavko; publ. stopiti v stavko; množična stavka;

uspeh stavke / politična, solidarnostna stavka

2. v zvezi gladovna stavka protestno odklanjanje jedi

z namenom izsiliti izpolnitev postavljenih zahtev:

kaznjenci so začeli gladovno stavko

3. nar. skupina navadno desetih pokonci

postavljenih snopov: postavljati snope v stavke

jurist:

Stavka je organizirana prekinitev dela delavcev za uresničevanje

ekonomskih in socialnih pravic in interesov iz dela.

(1. člen Zakona o stavki)

ergo: počivanje, ne propagiranje..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

partibrejkers :stupid:

ja veš kaj bi morali narediti novinarji iz nacionalne tv, one iz POP-a poklicat dati izjavo in bi potem na POP-u predvajali njihove stavkovne zahteve ! ja to bo !

mimogrede to o počivanju si si totalni izmislil, o propagandi pa si še malo preberi ! .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

partibrejkers  :stupid:

ja veš kaj bi morali narediti novinarji iz nacionalne tv, one iz POP-a poklicat dati izjavo in bi potem na POP-u predvajali njihove stavkovne zahteve ! ja to bo !

:P ampak prizor bi pa bil :P

bajdevej: kaj je včeraj "delala" jelena aščić: prekinila delo ali poročala?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:OK: :OK: :OK: včerej Štakul objavu da bo sklical Svet na katerem naj bi zaradi stavke zmanjšali naročnino za ta mesec oz za dni stavke. :OK: :OK: Super, mogoče pa ostalo za en pir.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

jelena je včeraj najprej zjutraj popila skodelico kave :naughty: ob primernem času tudi obedovala, zvečer pa je podala sporočilo za javnost o stavki ! .)

baje še sam danes do 20.00 ! tako da je blo dosti jamranja !

se pa da na temo stavke in volitev narediti eno tako fajno zgodbico, no lahko tudi pravljico al pa basen, vojna drama, bo boljše ! .) :hmm:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... podala sporočilo za javnost o stavki !  .) ...

dopolnilno delo piarovke, torej... in to v času, ki ga ubogi davkoplačevalci plačujemo za pridobitev globalnih informacij :hmm:

sicer pa imaš prav..

danes nehajo..

volk bo sit, koza cela, pastirja pa ne bodo nikjer našli..

ker bo na POP TV gledal 24 ur, ki se ga je v zadnjih treh dneh tako navadil :devil:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Samo sranje in z novinarji, se bolj pa z dohtarji, sodniki, tovornjakarji, in drugo velegospodo, ki se odloči štrajkati.

Nihče od njih še ni bil deležen prave konkurence, pa lahko celo slovensko rajo zaje.....o.

zanima me, kako ta velegospoda ni tudi slucajno solidarna z siviljami (ki jim za ovratnik dihajo kitajske deklice (9-12 let), ki sivajo bistveno ceneje (za 1USD na dan) Pa tudi s cevljarji ne, ki jim za ovratnik dihajo taiste kitajske deklice po 1 $ na dan.....

Ne, v tem primeru zagovarjajo npr. Mercator, kajti on jim naštepa toliko in toliko reklam mesečno...Pa se ga uredniki boje.....

Dnevnik in Novice bom definitivno odpovedal, pa naj potem novinarji strajkajo, komer hocejo.

Ce sem nekaj placal, potem to hocem tudi imeti.

Kaka uriti logika! A zdaj pa ker obstaja nekdo (še) bolj izkoriščan (npr. šivilje), se pa jaz (ali kdorkoli) ne morem boriti za svoje pravice???!!!! :SS

(baj the vej, zelo simpatiziram s folkom, ki dela za minimalca, ki ni vreden preživetja, da se razumemo! In podpiram vsak štrajk, ki bi izboljšal njihov status.)

Kljub temu pa ostaja dejstvo, da so nekateri naredili medicinski, novinarski, itd. faks (in zato pokurili leta), nekateri pa triletno poklicno šolo!

Ti kar odpovej Delo in Novice, pa s prišparanim denarjem kupi extra par čevljev in kake hlače, da boš podprl sovensko tekstilno in šiviljsko industrijo! :SS

Urbi :angry:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A Janša je pol dobil al ne? :huh:

na nacionalnem pop tv pravijo da ja !

drugi časi, druge nacionalke ! :P .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kljub temu pa ostaja dejstvo, da so nekateri naredili medicinski, novinarski, itd. faks (in zato pokurili leta),

O zdravnikih ne bom komentiral. O novinarjih na RTV-ju pa toliko. S povecevalnim steklom je treba iskat tiste kateri so fax koncali, kaj sele novinarstvo. Zato o tem nebi razpravljali!!!!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaka uriti logika! A zdaj pa ker obstaja nekdo (še) bolj izkoriščan (npr. šivilje), se pa jaz (ali kdorkoli) ne morem boriti za svoje pravice???!!!!  :SS 

Naša je pravica do dela in morda še pravica do plačila za to delo. Al igre za honorarno plačilo, plačo, pogodbo za nedoločen čas, pa je že nekaj drugega - luksuz :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

inu kaksen je rezultat tega stratesko fenomenalno pametno izbranega trenutka, ko se je lahko celo gledalo kaj na RTVSLO? imate kolektivno pogodbo ali ne? in ce da, je boljsa ali slabsa?

po ucinku na program bi predlagal, da gredo novinarji se kaksen teden ali leto stavkati. :devil: :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Naša je pravica do dela in morda še pravica do plačila za to delo. Al igre za honorarno plačilo, plačo, pogodbo za nedoločen čas, pa je že nekaj drugega - luksuz :)

Kapitalizem at it`s finest...! :doze:

Urbi

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.


×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!