Skoči na vsebino

Kvaliteta življenja


bernardek

kvaliteta življenja  

157 članov je glasovalo

  1. 1. ali ste zadovoljni z življenjem v naši državi

    • da
      50
    • ne
      107


Priporočene objave

Zadnje čase se mi mota po glavi vprašanje kam nas je pripeljal novodobni kapitalizem na slovenski način in sem malo primerjav podatke o kvaliteti življenja pri nas in po svetu, v priponki je Forbesov graf kjer je Slovenija pri vrhu svetovne lestvice, ki so jo imenovaoli misery&happiness index kar že naslov vse pove, v bistvu gre za razmerje med zaslužkom in prispevki (davki) ter kvaliteto življenja glede na zdravstveno oskrbo, socialno varnost, zagotavljanje zaposlistve itd...

forbes

Popravljeno . Popravil bernardek
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem kar zadovoljen zaenkrat. Se pa vseeno oziram za službami v tujini (avstrijo imam 15km stran) ... imam srečo, da je moj profil bodoče (nism še čist konc) izobrazbe povsod iskan in da nebom imel problemov z službo, ki me praktično že čaka in še štipendirajo me. Če pa nebom zadovoljen pri nas bom šel pa v avstrijo, kjer je plača za podobna delovna mesta skoraj 1x višja, potreba po kadru pa praktično enaka (sam dojče se bo treba naučit šprehat malo bolj konkretno :D ) Enako je z mojo punco ... ima štipendijo + komaj čakajo, da diplomira.

Živel bom pa v vsakem primeru v sloveniji.

Nevem pa kako bi se počutil, če bi hodil na faks kjer je študentov 100x preveč glede na potrebe in se na razpis na eno delovno mesto prijavi 200 kandidatov. Čakaš na bedno službo tut do 2 leti in jo potem dobiš, če imaš slučajno veze ali pa se komu prilizuješ tam pov leta. Mislim, da pa tej mladini ni tako rožnato postlano v tej preljubi državici in tudi jaz nebi bil zadovoljen če bi bil med njimi.

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zaenkrat morm rect,da sm lahko kr zadovolen s tem kar imam :) Samo to pa se ne pomeni,da ne bi moglo biti boljs :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zrolaj stran do konca in poglej si grafe kjer smo na vseh na zadnjem mestu.....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...z samo kvaliteto že (se ne pritožujem)....Z političnimi butli (ne glede v kateri stranski so....vsi so isti) in lopovskimi meneđerji pa ne.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zrolaj stran do konca in poglej si grafe kjer smo na vseh na zadnjem mestu.....

ti pa probaj malo razmisljat zraven ko gledas v te grafe, saj po tvojem je torej boljse v romuniji, rusiji, gruziji? ki so pred nami na tej listi. bodi no resen. :alien1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ti pa probaj malo razmisljat zraven ko gledas v te grafe, saj po tvojem je torej boljse v romuniji, rusiji, gruziji? ki so pred nami na tej listi. bodi no resen. :alien1:

mislim, da je tle mišljeno relativno (koliko ti od tistega, kar ti uspe zaslužiti, potem še država vzame). In to kar drži, iz prakse ti lahko povem (delam tudi na tem področju), da npr. za podjetje (torej vsi stroški, davki...) stane nek inženir v SLO praktično enako, kot stane v avstriji, pa zaradi manjših davčnih obremenitev (čeprav tudi avstrija ni poceni država), ostane inženirju bistveno več v avstriji.

Skratka, državni aparat v SLO je popolnoma neučinkovit, imeli smo ogromno premoženje na KADu in SODu, ki bi lahko šlo skozi leta v penzije in bi sedanja delovna generacija bila manj obremenjena z davki, pa so še to zafurali. Grozijo, kako ne bo več penzij, ko bomo za to mi na vrsti, in naj si sami šparamo, hkrati pa malo manjka, da bo 1 zaposlen plačeval penzion vsak mesec enemu upokojencu. Sedaj pa berem članke, da bo spet pokojninska reforma, delalo se bo do 65 leta (da ne rečem, da so tudi že govorili o meji 70 let - sicer nerealno), vsako leto se ful vplačuje v penzije, glede na statistiko pa kot moški škripneš pri 74 letih. What's the point vsega tega?

zgodbo lahko nadaljujemo seveda s sedanjim zadolževanjem države, da reši banke, da potem banke rešijo razne istrabenze in ostale skrite sfalirane bolnike. In ko bo čez par let treba vse te obveznice končno odplačevati (s katerimi se je zapufala država), bo treba spet nabiti davke in spet bomo mi jebena generacija.

o perverznosti državnega aparata pa niti ni vredno zgubljati besed.

prek kratkim so objavili podatek, da so se plače v SLO povečale za 2-3% (ne spomnim se v katerem obdobju-1 leto, 1/ leta?), krati pa povejo, da so se je v privatnem sektorju plače znižale za 4-5% zaradi krize (krajši delovniki, ni napredovanj, bonusov). Ta razlika lahko edino pomeni, da je cel državni aparat in javna uprava z dvigom svojih plač uspela dvigniti državno povprečje na pozitivno številko. Ne moreš verjet, sploh ko poslušaš. Kaj takega v teh časih samo pri nas.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ti pa probaj malo razmisljat zraven ko gledas v te grafe, saj po tvojem je torej boljse v romuniji, rusiji, gruziji? ki so pred nami na tej listi. bodi no resen. :alien1:

ne po mojem, po analizi ki jo dela Forbes, je pa res da smo pošteno u kurcu samo da se tega ne zavedamo ti je lepo napisal barth, jaz bi pa dodal, kot "privatnik" od leta 1992, da zadnjih par let delam le še za pripspevke in položnice in da se na da "prišparat" en kurc nič

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

mislim, da je tle mišljeno relativno (koliko ti od tistega, kar ti uspe zaslužiti, potem še država vzame). In to kar drži, iz prakse ti lahko povem (delam tudi na tem področju), da npr. za podjetje (torej vsi stroški, davki...) stane nek inženir v SLO praktično enako, kot stane v avstriji, pa zaradi manjših davčnih obremenitev (čeprav tudi avstrija ni poceni država), ostane inženirju bistveno več v avstriji.

Od 1.3.09 dalje je se vecja razlika napram Sloveniji...nova davcna reforma v Avstriji. Cca. 700 EUR prihranka letno. :worship: Velja pa za nazaj, od 1.1.09 dalje.

post-5882-1237999390_thumb.png

Popravljeno . Popravil vuk76
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

v bistvu če gledamo imamo zdravstvo zanič, pokojninski sistem zanič, socialno varstvo razen za cigane zanič, a ni politične opcije, ki bi imela jajca in znanje to poštelat, osnovni problem pa je v tem da imamo absolutno predrag državni aparat (administracijo), ki pa zelo slabo deluje...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Najbolj so mi hecna taksna 2-3% povecanja place. Pomislte,kolk se to pozna nizjemu sloju ki ima cca 400€ place (ali pa se manj),kolk pa tistim z 2-3000 € . In kdo pol povprecje drzi :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

mislim, da je tle mišljeno relativno (koliko ti od tistega, kar ti uspe zaslužiti, potem še država vzame). In to kar ..,

drži, drži kaj pišeš. vendar je zgrešeno to primerjati s kvaliteto življenja ali z zadovoljstvom. kvaliteta življenja je bolj odvisna od drugih dejavnikov kot od npr. plače. dosti denarja, dragi avto, firme oblačil ipd. ne pomenijo večje kakovosti življenja, čeprav si marsikdo to tako predstavlja... v glavnem, forbes me ne gane, jaz uživam na tem zadnjem mestu :D

Popravljeno . Popravil PICASSO
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pikaso, true, true, seveda pa je od posameznika odvisno, kaj mu predstavlja zadovoljstvo (pa naj bo to družina, potovanja ali pa materialne prčkarije). Jasno, da se ne moremo primerjat z romuni, bolgari, hočem samo reči, da za to, kar uspemo ustvariti, te naša država relativno bolj obdavči, potem pa si upa še zafurati ta denar (menda imamo najdražje avtoceste na kilometer v evropi). Čas je denar in z denarjem si kupiš tudi prosti čas - če pa ti ga država več vzame, imaš manj tudi prostega časa.

naša firma ima 10 podjetij po balkanu, zahodni evropi in ZDA. glede na to, da je moj job nadzor teh podjetij in sem tudi že nekaj prepotoval po tujini, lahko povem kako zgleda delovna praksa na tujem.

IRSKA: po službi se gre v pub, praktično vsak dan, razen mogoče ob ponedeljkih in torkih manj. Četrtki, da ne govorim petki, so po službi (po 4 uri dalje) nabito polni vseh slojev zaposlenih (od kravatarjev, do inženirjev in smetarjev). Gre se enostavno na kak pir, rundo ali 2, na pogovor in sprostitev. Petek po 4 uri ni šans da kdo dela. Ko se dela, se pa dela, organizirano in učinkovito (razen če nimaš v teamu kake poljake, jih v dublinu že več kot avtohtonih ircev).

NEMČIJA; AUSTRIA: točno vedo za kaj in koliko so plačani, naredi se toliko in nič več. Res pa je, da naredijo, kaj jim je naloga, naredijo dobro in po pričakovanjih (odvetniki so face, ti specificirajo račun v nulo - vse pogovore po telefonu do sekunde natančno zabeležijo in ti točno toliko zaračunajo). Delovni dan ima 8 ur in tega se držijo, razen če je res res nujno tudi potegnejo - seveda se to plača.

PRI NAS: na eni strani imaš službe, ki ti omogočajo dopoldanski špancir in nakupovanja po centru Ljubljane (blagor javni upravi) in službe, ki mejijo na tlako. Nujne zadeve in podaljševanje delovnika za uro ali dve je nekaj čisto normalnega (seveda se nadur ne plača, pa tudi pokoristit jih je težko), ponavadi pa se šefi spomnijo, da je nekaj najbolj nujnega potrebno narediti v petek ob 17,00. Mladi se pustijo izžet do zadnje kaplje in podležejo mobingu, samo da obdržijo službo, potem pa še dodatna izobraževanja, faksi in magisteriji ob službi - ni čudno, da je čedalje več izgorelosti. Geekexploitation rules.

Hočem samo reči, dalo bi se bolje! Zame me ne skrbi, se kar dobro znajdem, ampak vse skupaj pa bi bilo boljše, če bi vsak naredil vsaj tisto, kar mu je job. Najprej bi cestarje nagnal popravit vse flike na cestah :evilgrin: (pri nas te vrže v zrak, skoraj odtrga amortizerje, v tujini pa se flik ne čuti - res strašna tehnološka razvitost je potrebna, da se to doseže). :slap:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

samo nekaj bom rekla...če boste gledali sosedu v pisker ne boste nikoli zadovoljni sami s sabo...

problem današnje družbe je v materializmu. vse se meri v tem kaj ima kdo, mimogrede za mrliški avtom ni prikolice.

verjemite da materialne zadeve ne osrečujejo na dolgi rok za njimi vedno ostaja praznina, nezadovoljstvo.

ste opazili da je v razvitem svetu porast bolezni psihičnega izvora...depresija , anksiozne motnje ipd....

zakaj? ker se ljudje držijo zase, ker se pehajo za denar, ki bi jim naj prinesel srečo.

jaz osebno si nikoli ne dam plačati nadur, čeprav bi mi denar prav prišel. meni več pomeni prosti dan, da se vsedem na motor in grem kam. za to ne rabiš veliko denarja. raje si kupim en hlače al pa čevlje manj.

ne rabim dragega avtomobila, dizajnerskih oblek...čist dobre so iz hm in c&a in podobnih trgovin....

za 100 evrov si raje izberem izlet, vožnjo z motorjem al pa obisk toplic, kot pa en par ultra modernih čevljev....

človeka nikoli ne ocenjujem po tem kaj ima ampak po tem kakšen je po srcu, kakšen ima odnos do sebe in soljidi.

dr.looney :alien1:

  • Všeč mi je 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Država preveč vzame tistim ki že tako nimamo preveč, pusti da nam jemljejo tudi tisti ki imajo ogromno. Nazaj dobijo spet tisti ki imajo ogromno in tisti ki ne delajo ničesar in ves dan po gostilnah posedajo in razmišljajo kje bi opeharili državi in druge ustanove.

Žal je sistem nastavljen tako da preživi vsak, tudi največji lenuj ima za stanovanje, avto, cigarete in še za alkohol. (Nam) ki pa vsak dan vstanemo, gremo v službo, ustavrjamo pa sistem pusti tolko da imomo malo več ko tisti ki ne dela nič. Ostalo pobere in z tem denarjem se gradijo drage in zanič ceste, šentviški predori itd. Mi tisti ki smo delavni imamo delodiš pa smo srečni če le imamo za en motor, šparamo za gume, za obleko za... En ki pa ima 10.000€ mesečne plače si pa še mimogrede nakažejo 2mio€ nagrade za uspehe firme v pretklem letu.

Mar ni plača v višini 10.000€ dovolj velika nagrada? Tu bi se še dalo marsikaj napisat, in verjamem da se tudi bo. Ampak dokler nebomo prišli na obalst ljudje, ne tisti ki jih ljudje volimo na demokratičnih volitvah se nebo spremenilo prav veliko.

Ljudje vedno hrepenimo po nečem več. S stvarmi ki jih imamo, kaj kmalu več nismo zadovolni in jih želimo zamenjati z novimi, lepšimi, boljšimi...

Upam da se bo tistih 99% bosgastva ki je v lasti 1% prebivalstva pošteno razdelilo med vsemi.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Evo ena vzpodbudna, danes je Elektro Primorska objavila novico,da ukinjajo t.i. progresivno lestvico plačevanja elektrike za gospodinjstva, kar naj bi v povprečju pomenilo cca 8% nižje račune, razlog ZNIŽANJE cene električne nergije pri dobaviteljih oz. v Evropi :kva2:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

samo nekaj bom rekla...če boste gledali sosedu v pisker ne boste nikoli zadovoljni sami s sabo...

problem današnje družbe je v materializmu. vse se meri v tem kaj ima kdo, mimogrede za mrliški avtom ni prikolice.

verjemite da materialne zadeve ne osrečujejo na dolgi rok za njimi vedno ostaja praznina, nezadovoljstvo.

ste opazili da je v razvitem svetu porast bolezni psihičnega izvora...depresija , anksiozne motnje ipd....

zakaj? ker se ljudje držijo zase, ker se pehajo za denar, ki bi jim naj prinesel srečo.

jaz osebno si nikoli ne dam plačati nadur, čeprav bi mi denar prav prišel. meni več pomeni prosti dan, da se vsedem na motor in grem kam. za to ne rabiš veliko denarja. raje si kupim en hlače al pa čevlje manj.

ne rabim dragega avtomobila, dizajnerskih oblek...čist dobre so iz hm in c&a in podobnih trgovin....

za 100 evrov si raje izberem izlet, vožnjo z motorjem al pa obisk toplic, kot pa en par ultra modernih čevljev....

človeka nikoli ne ocenjujem po tem kaj ima ampak po tem kakšen je po srcu, kakšen ima odnos do sebe in soljidi.

dr.looney :alien1:

To si pa tko lepo povedala,sem mislu da v tej državi ni več normalnih ljudi.... :worship:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 let pozneje...

Si je kdo vzel čas in razmislil, kako nam je bilo v SFRJ in, kako nam je sedaj. Veliko ljudi pove, da so bili takrat drugačni časi z boljšo kvaliteto življenja. Tedaj so bili vsi zaposleni, zdravstvo je delovalo, prav tako šolstvo, dopustovali so vsi, ... Sedaj pa vsi vemo, kako je. Zanimivo je primerjati kvaliteto življenja takrat in sedaj. Zanimive ugotovitve pridejo na dan.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!