Skoči na vsebino

Priporočene objave

Moram malo pojamrat o danasnjem krstnem padcu... Jezen sem nase...

Peljem po ozki ulici, siroki za en avto, 600m stran od doma. Nepregleden ovinek, brzine 10 ali 15km/h, nasproti pripelje en domorodec.

Jaz zelenec, se umaknem kolikor se da na rob, on pa kar zavija proti meni. Se ustrasim in seveda naredim najbolj zacetnisko napako, prednja bremza. Prednje kolo zaplese, jaz pa z njim. Bum.

Domorodec ustavi, stopi ven iz avta, mi pomaga pobrati motor, vprasa kako sem. Stisk roke, vsak svojo pot naprej.

In motor... Malo kriva balanca, odrgnjeno ogledalo, nic resnega.

Kako pa je z ravnanjem balance? Najboljse it na servis, a se da doma naravnat?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kako pa je z ravnanjem balance? Najboljse it na servis, a se da doma naravnat?

 

Ne rabiš hodit na servis... sem velikokrat glihal belance... Lahko pobereš ročke dol, ali pa samo okl njih fajn abdekaš, oviješ s kakšnim papirjem... pa meterski ror gor natakneš in "glihaš"... Fajn če ti kdo pomoaga motor držat... pa kak meter je fajn zram met, da mal razdalje pomeriš... boš zgihal brez skrbi...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Moram malo pojamrat o danasnjem krstnem padcu... Jezen sem nase...

Peljem po ozki ulici, siroki za en avto, 600m stran od doma. Nepregleden ovinek, brzine 10 ali 15km/h, nasproti pripelje en domorodec.

Jaz zelenec, se umaknem kolikor se da na rob, on pa kar zavija proti meni. Se ustrasim in seveda naredim najbolj zacetnisko napako, prednja bremza. Prednje kolo zaplese, jaz pa z njim. Bum.

Domorodec ustavi, stopi ven iz avta, mi pomaga pobrati motor, vprasa kako sem. Stisk roke, vsak svojo pot naprej.

In motor... Malo kriva balanca, odrgnjeno ogledalo, nic resnega.

Kako pa je z ravnanjem balance? Najboljse it na servis, a se da doma naravnat?

Meni se je to že dvakrat zgodilo pri vožnji (šele delam izpit), enkrat v ovinku, enkrat pa pri vaji obračanje v klancu. Obakrat pokrita z 200 kg robe, inštruktor pa me je reševal. Morda pa se bom s časom odvadile te grde razvade?
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...zato je pa za prvi motor fajn kupiti nekaj, kar nima dragih delov ali pa ga ni škoda po tleh metati. Itak so prvi padci večinoma zaradi nerodnosti na križišču ali parkingu... Vsaj pri meni je MZ bil kar parkrat na tleh. Vedno počeno ogledalo, ostalo poglihaš.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hecno, men so motorji začel po tleh padat po parih letih vožnje. Samozavest je včasih boleča izkušnja ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hecno, men so motorji začel po tleh padat po parih letih vožnje. Samozavest je včasih boleča izkušnja ;)

Nerodnost tudi! :)............ ce si priznas.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Enkrat v Puli. Na rivi, na tlaku iz kamnitih blokov.

Ustavim, dam v ler. Ko pa stegnem noge šele ugotovim, da sem "v larku" in imam vsaj 10cm prekratke noge da di dosegel tla. Skupaj z polno naloženom GSjem kresnem direkt v lužo.

sem pa bil tako jezen, da sem 250kg mopeda pobral z ihto sam.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

Oj

Mam izpit pa motor lih en mesec.

Nisem sicer še legu, je blo pa bliz.

1. uro na poligonu, inštruktor je vpil ne sprednjo bremzo in jest sem stisnu lih sprednjo bremzo. K sreč XJ6 ni tolk težek da sem ga še nekak obdržu pokonc.

 

Naredu izpit, čez dva dni kupu motor, prav kolega greva se jutr pelat. Pa sva šla. On ga je tišu ko bog meglo, jaz pa seveda za nemu kolkor so mi jajca pustla. Dokler nisem v enem ovinku pregrobo spustu kuplunge (itak da sem pozn bremzu pa šaltu) da je motor zrukal da sem ga komi ujel, ene 5 ovinkov naprej sem pa tolk prepozn bremzu da sem šel čist na nasprotni pas. K sem se zglihu pa šel nazaj na svojga je pa nasprot pršu avtodom. Pol sem si šele lohk reku, pamet v roke (desno), un naj gre kamor če, jaz grem po svoje naprej.

 

Pelem se med bloki 1. prestava pa ene 3,5k obratov, zavijem, model 10m pred mano pogleda na drugo stran, prot meni ne in ga scruka na cesto. Jaz mal panike, zagrabm sprednjo bremzo in seveda blokiram kolo. K sreč sem mel motor poglihan pa počas je šlo, tko da se nisem prekucnu ampak sem ga nekak ujel. Kakšen meter štrajfne sm naredu.

 

Mal treniram countersteering pa pogruntam da te tam pr ene 30-50 prov lepo premakne za tričetrt metra če ga prov nardiš in to bistveno hitrej kot če bi sam balanco ožemal. Čez en teden se pelem skoz en naselje, pa se en cucek spomne dab šu k sosedi pogledat. But v levo balanco, me premakne na desno okol cuckove riti, čez 200 m na avtobusni postaji, ko so se nehale roke rukat tacajt ko sem kadil sem pa pomislil, da konc koncev niti ni tko neumn kakšno stvar kdaj potrenirat....

 

Tolk v enem mescu, kva pa še bo bomo pa še vidl... (pa čimmanj prič)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Oj

Mam izpit pa motor lih en mesec.

Nisem sicer še legu, je blo pa bliz.

1. uro na poligonu, inštruktor je vpil ne sprednjo bremzo in jest sem stisnu lih sprednjo bremzo. K sreč XJ6 ni tolk težek da sem ga še nekak obdržu pokonc.

 

Naredu izpit, čez dva dni kupu motor, prav kolega greva se jutr pelat. Pa sva šla. On ga je tišu ko bog meglo, jaz pa seveda za nemu kolkor so mi jajca pustla. Dokler nisem v enem ovinku pregrobo spustu kuplunge (itak da sem pozn bremzu pa šaltu) da je motor zrukal da sem ga komi ujel, ene 5 ovinkov naprej sem pa tolk prepozn bremzu da sem šel čist na nasprotni pas. K sem se zglihu pa šel nazaj na svojga je pa nasprot pršu avtodom. Pol sem si šele lohk reku, pamet v roke (desno), un naj gre kamor če, jaz grem po svoje naprej.

 

Pelem se med bloki 1. prestava pa ene 3,5k obratov, zavijem, model 10m pred mano pogleda na drugo stran, prot meni ne in ga scruka na cesto. Jaz mal panike, zagrabm sprednjo bremzo in seveda blokiram kolo. K sreč sem mel motor poglihan pa počas je šlo, tko da se nisem prekucnu ampak sem ga nekak ujel. Kakšen meter štrajfne sm naredu.

 

Mal treniram countersteering pa pogruntam da te tam pr ene 30-50 prov lepo premakne za tričetrt metra če ga prov nardiš in to bistveno hitrej kot če bi sam balanco ožemal. Čez en teden se pelem skoz en naselje, pa se en cucek spomne dab šu k sosedi pogledat. But v levo balanco, me premakne na desno okol cuckove riti, čez 200 m na avtobusni postaji, ko so se nehale roke rukat tacajt ko sem kadil sem pa pomislil, da konc koncev niti ni tko neumn kakšno stvar kdaj potrenirat....

 

Tolk v enem mescu, kva pa še bo bomo pa še vidl... (pa čimmanj prič)

Preživel si avtodom. Si se kaj zamislil? Lepo kultivirano se pelji sicer če se boš tako učil ne prideš daleč. Sposobnosti pridejo z vajo in cesta ni dirkališče kjer lahko počneš karkoli (še tam obstajajo pravila). Ali boš sebe prizadel ali kar mene najbolj jezi druge spravil v probleme ali tudi smrt zaradi splošnega ignoriranja okolice in neprimerne vožnje. Splošno znano je da če boš vozil toliko kot ti jajca dopuščajo se boš bolj malo naučil le velko možnosti imaš da se ne boš dolgo. Iz prebranega sklepam da lahko greš par dni na parking in vadiš bremzanje ne bo ti škodilo. Predvsem se odvadi paničnega grabljenja. Pride z vajo. Pa še najboljši nasvet ki ti ga lahko dam je da se vozi na 75% tvojih realnih sposobnosti. Kmalu jih boš presegel pa niti vedel ne boš da si še vedno na 75% sposobnosti le da števec že kaže zaskrbljujoče številke. Še nasvet št.2 glej okolico okoli tebe kot da se gre za življenje ali smrt (ni daleč od resnice). Sčasoma boš znal hitro oceniti vse situacije in te ne bo morilo med vožnjo do takrat pa le opazuj in NE biti napet (če boš boš zelo slabo vozil).

 

"Mal treniram countersteering pa pogruntam da te tam pr ene 30-50 prov lepo premakne za tričetrt metra če ga prov nardiš in to bistveno hitrej kot če bi sam balanco ožemal"

Countersteering pride povsem naravno in je edini način za premik motocikla ko presežeš 25km/h. Do nekje 25 km//h countersteeing ne deluje. Veliko motociklistov sploh ne ve da to počne. Vse kar se lahko naučiš je da ga umetno forsiraš in stem se "vržeš" v zavoj ali izogneš predmetu na cesti. Poleg countersteeringa se loti še pravilnega vhoda v ovinek, bremzanje in pravilne drže na motorju da boš počasi dobil sploh feeling in se počutil eno z motorjem.

 

Upam da ne vzameš tega kot "napad" le dobro tebi in drugim želim. Če pa nadaljuješ eksperimente tako kot si začel bog pomagaj tebi pa drugim (sem ateist).

 

Sicer pa pamet v roke. Ni treba se naučit vse zgrda. Statistično smo letos z motorističnimi smrtmi zelo slabo (beri veliko). Aja, pa si primerno oblečen? Veliko jih vidim v kratkih majicah in hlačah lahkih supergah in nekakovostna čelada je edino kar imajo od zaščite. Najboljša zaščita je še vedno usnje... po možnosti ne lastno.

Popravljeno . Popravil StaraFeltna
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@stara feltna, če si orenk prebral si vidu tud : "Pol sem si šele lohk reku, pamet v roke (desno), un naj gre kamor če, jaz grem po svoje naprej."

Od takrat grem po svoje naprej in mi še ni ratal prepozn bremzat.

Ker se zdaj vozim lepo laganosportski tud kakšnega namernega hudega countersteeringa med ovinki ne rabim, je pa res huda zadeva ko se moraš v naselju nečemu hitr izognit. 

Trening? odkar mam motor sem bil že dvakrat na poligonu na Hrušici. Sam ujet moraš da so stožci postavleni. Pa še bom šel.

V majci in potonflih se ne vozim niti do Špara.

Nisem razumel zadeve kot napad, sam napisu si tisto do česar sem sam pršu, mal zgrda ampak vseen. 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 let pozneje...
On 25. 12. 2015 at 10:39 AM, DAMI34 said:

Ja 100x sem se vprasal, kaj bi lahko v konkretnem primeru naredil, pa ne najdem odgovora. Dejstvo je, da se je baba znašla 5 m pred mano in me presenetila na polno. Vse kar sem lahko naredil je bila zavora, abs je pulziral in upanje da baba pohodi zavoro. Žal je ni, zato sem odvil proti čimnižjemu delu avta in poskusil z odrivom.....spomnim se vsega, groznega zvoka ,letenja po zraku in pristanka z odbojem na hrbtu s pokrčenimi nogami. Medenica je samo razširjena in če bo sreča ne bo potrebno operacije. V bistvu me že silijo v sedeč položaj na rob postelje, kar tudi zmorem. Roko so pa tudi baje dobro zložili skupaj. Hvala vsem za lepe želje, hvala vsem ki me obiščete, vse to mi da moč, da se borim.

Da se vrnem, na karambol in misel, kaj bi lahkostoril. Dejstvo da je ona kriva mi nič ne pomaga, če ležim v bolnici, se pravi sem si sam kriv, ker se nisem znal izogniti situaciji. Ozka ulica, kjer ne pričakuješ avtomobila, in nezbrana voznica, ki tudi v trenutku ko me je videla ni znala reagirati. Torej, ta moment bom moral nekak preučit pa najdet neko rešitev, ker tole ležanje v bolnici ni prijetno.

Še 1x hvala vsem za vzpodbudo, in s tem zaključujem v tej temi, da ne bom smetil.

Dami, ali lahko poveš, s kakšno hitrostjo si peljal, preden si začel zavirati? Tega ne sprašujem, ker bi ti želel očitati prehitro vožnjo, ampak zato, ker me zanima, pri kakšni hitrosti ob trku z avtom že lahko kasiraš takšne poškodbe, kot si jih ti. Pa še to: kako zdaj nesreča vpliva na tvoj način vožnje? Je kaj drugače? Si bolj previden, voziš bolj "po jajcih", ali ni imelo nobenega vpliva in voziš tako, kot si dotlej? Zase vem, da sploh ne vem, če bi se še usedel na motor, če pa že, bi to zagotovo imelo precejšen psihološki vpliv in bi vozil tako, da bi mi verjetno že škodovalo, torej kot zajec, ki je ves čas na preži na vsako, tudi namišljeno nevarnost, ki kje preži nanj. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 13 urami, Kawalir pravi:

Dami, ali lahko poveš, s kakšno hitrostjo si peljal, preden si začel zavirati? Tega ne sprašujem, ker bi ti želel očitati prehitro vožnjo, ampak zato, ker me zanima, pri kakšni hitrosti ob trku z avtom že lahko kasiraš takšne poškodbe, kot si jih ti. Pa še to: kako zdaj nesreča vpliva na tvoj način vožnje? Je kaj drugače? Si bolj previden, voziš bolj "po jajcih", ali ni imelo nobenega vpliva in voziš tako, kot si dotlej? Zase vem, da sploh ne vem, če bi se še usedel na motor, če pa že, bi to zagotovo imelo precejšen psihološki vpliv in bi vozil tako, da bi mi verjetno že škodovalo, torej kot zajec, ki je ves čas na preži na vsako, tudi namišljeno nevarnost, ki kje preži nanj. 

Hitrosti natančno ne vem (ker nisem gledal števca, je bilo preveč drugega dela), je pa bilo v trenutku pospeševanja, pred tem je cca 100m omejitev 50, nato 90, na mestu trčenja okrog 60. Hitrost je bila nekje taka. Če bi se v avto nalimal je že 50km/h lahko smrtna. Poškodbe so nekje  normalne za tak tip prometne.

1. z roko sem udaril po stebričku avtomobila, kar pomeni večkratni zlom od komolca do zapestja

2. medenica je tipična poškodba motoristov, udarec ob rezervoar pa pristanek po poletu, tu tudi križnica trpi

3. koleno, oziroma kolenske kosti so udarile ena ob drugo ob pristanku, kar so ugotovili šele po 4 mesecih

Bom pa takole povedal, veliko forumašev me je poklicalo po nesreči, med njimi kar nekaj s podobnimi iskušnjami in agonijo, ki so jo morali sami preživeti. Vsi ti so mi dali voljo in upanje, kar je pomembno ko okrevaš. Ko si 1x razbit je potrebno vse sile usmeriti v zdravljenje in rehabilitacijo. Ni druge. 100% moraš vse podrediti samo temu cilju. Ne bom rekel da je lahko, ker ni, ker traja, ampak na koncu se sestaviš.

4. kar pa se tiče vožnje, ne pri meni ni bilo strahu, dejansko sem že vs polomljen sedel v Kmetovem prikoličarju pa se fijakal naokoli. Tudi vožnje me ni strah in vozim enako ali podobno kot prej, le na izsiljevalce sem "malce" bolj občutljiv. Od takrat sem naredil že preko 30kkm , celo zdrsnil na mastni cesti, pa se kaj blazno ne sekiram. Situacija kot sem jo jaz imel je nekje mogoče 1 na miljon, torej situacija, ki je skoraj nerešljiva. Veliko več je situacij, ki jih rešimo ali, ki jih opazimo.

Motorizem je pač tak hobi, kjer drago stane vsaka napaka, ampak mislim, da nas večina to vzame v zakup, ker se tako radi vozimo. Tako da, za padce se ni potrebno sekirati, pač zdrsneš po cesti, važno je, da se izogibaš nenadnemu ustavljanju :D

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, Snecer pravi:

strah je povsem izvodenel :)

bscap0006.jpg

 

.

... rojen objestnež ... :dry:

  • Haha 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 minutami, pik1 pravi:

.

... rojen objestnež ... :dry:

Pred časom je zagotavljal, da vozi po predpisih :lol1:.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ti skoz pises kok se bojis tega pa onega... pomojem bos hitr prodau ko se bos enkt zaceu vozit... ker situcije bodo take in drugacne

js se vozim dokaj previdno in malo, pa sem mel ze mnogo situacij ki me zamikajo da bi prodal motor... pa ga ne k neki more bit u garaž

to sprasevat kolk se vozite in kolk padcev ste imeli je pa brezveze... en nardi 100K km in ne bo imel nic tezav,  eni pa par km nardijo pa jih kamijon zbije.... velik je odvisno od srece, ogromno pa nardis ce vozis previdno v nepreglednih ovinkih, ne prehitevas kjer ni ziher  in po naseljih  striktno 50.... 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Airbag.. 

 

Padci...

Moški o ženskah...

Temo o SX-u pa že poznaš...  Moderatorji, dodajte pravila na začetek teme -Vtisi 2018...

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, pik1 pravi:

.

... rojen objestnež ... :dry:

 

pred 2 urami, Scarabeo 500 pravi:

Pred časom je zagotavljal, da vozi po predpisih :lol1:.

nč ne priznam :P

 

pred 17 minutami, jskrablin pravi:

Nadaljujte v 

tri leta staro temo pa pustite počivat :)  

no sej zato, ker je 3 leta stara nisem kompliciral, pa ker je slučajno nekdo citiral moj zapis. Dejansko se pa lahko vse premakne v pravo temo, samo poklikaš in je.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, MiNa pravi:

???

Dami.thumb.jpg.e156a8711d3c707428a5f80edde45aab.jpg

:P:whistle:.

 

ekola, se mi je zdelo da nekdo za mano diuja po napačni strani :D

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!