Skoči na vsebino

Gruzija, Kavkaz, Azerbajdžan...


Priporočene objave

Glede Gruzijskih dolin..tako baje pravijo zelenemu območju na severo vzhodu turčije, kjer naj bi bilo enkrat gruzijsko kraljestvo in je tudi veliko gradov iz istega območja - mislim da sem prebral v lonely planetu, pa sej niti ni vazno.

Za letos razmisljam da bi sel spet v to območje..bolj natancno bi obdelau celotn kavkaz, pa me zanimajo vase izkusnje, ce je kdo ze biu tam. Torej Gruzija, Armenija, Azerbajdžan, in Ruski del kavkaza (Čečenija, Dagestan, Ingušetija,..

se opravicujem ce malo zahajam vn z teme..

dobro se imejte!

The%20Caucasus%20region.gif

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Prav si prebral, samo da ni bilo gruzinsko kraljestvo, ampak armensko. In armenski gradovi so tam. Glavno mesto je bilo Anni, kar je še danes vredno ogleda, mesto iz mislim da 5. stoletja. Armensko kraljestvo je razpadlo, če se ne motim, okrog 15. stoletja, ko so jih okupirali. Mesto Anni je čisto na meji z Armenijo.

Predvsem je tam zanimiva armenska krščanska religija in (jožefinci?), kristjani, katrerih začetnik naj bi bil kristusov brat. Tudi te cerkve so severno od Erzuruma in Dagubajazita.

lp

bv

Popravljeno . Popravil Bojanv
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No, zdej sm ratu pa prov firbčen, pa sm odpru ta Lonely planet..sej nebom reku da nimas prav, ampak ti citiram:

GEORGIAN VALLEYS

The mountainous country north of Erzurum towards Artvin was once part of the medieval kingdom of Georgia, and has numerous churches and castles to show for it....

No, se še nadaljuje, a tko se začne. res pa je tudi da tudi Lonely planet je le vodič..trnutno pa nimm časa brkljat po netu in iskat kak bolj oprejemljiv vir.

Najbrz pa je nad območjem gospodarilo več ljudstev v različnih obdobjih, tako kot kjerkoli drugje. Torej najbrz imava oba nek svoj prav :)

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Prav si prebral, samo da ni bilo gruzinsko kraljestvo, ampak armensko. In armenski gradovi so tam. Glavno mesto je bilo Anni, kar je še danes vredno ogleda, mesto iz mislim da 5. stoletja. Armensko kraljestvo je razpadlo, če se ne motim, okrog 15. stoletja, ko so jih okupirali. Mesto Anni je čisto na meji z Armenijo.

Tudi gruzijsko kraljestvo je bilo na ozemlju sedajšnje Turčije, toda bolj severno proti črnemu morju: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm.../Geor_tamro.gif

LP

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Glede Gruzijskih dolin..tako baje pravijo zelenemu območju na severo vzhodu turčije, kjer naj bi bilo enkrat gruzijsko kraljestvo in je tudi veliko gradov iz istega območja - mislim da sem prebral v lonely planetu, pa sej niti ni vazno.

Za letos razmisljam da bi sel spet v to območje..bolj natancno bi obdelau celotn kavkaz, pa me zanimajo vase izkusnje, ce je kdo ze biu tam. Torej Gruzija, Armenija, Azerbajdžan, in Ruski del kavkaza (Čečenija, Dagestan, Ingušetija,..

se opravicujem ce malo zahajam vn z teme..

dobro se imejte!

The%20Caucasus%20region.gif

uf, ta tura je tud mene mikala že pred parimi meseci... Plan je bil okol 40 dni, samo zdej so se stvari malo obrnile, tako da bo moralo še malo počakat... Je pa ziher vredno ogleda...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Verjetno zelo zanimivo ogleda. Zavedaj pa se, da Čečenija in deli Gruzije (Adžarija, Abhazija in Južna Osetija) niso najbolj varna mesta za potovanje. Danes morda še manj kot so bila v času, ko je Darko Labaš pisal ta potopis.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, glede varnosti je to zelo subjektivno.

Popotniki, ki sm jih lani srečal so pravil da je Gruzija, če odvzamemo določene regije (Abhazija, Južna ostaija) izjemno lepa, varna država. Isto so trdili za Azerbajdžan, razočarani so pa bili nad Armenijo, glede gostoljubnosti domačinov.

Seveda pa je povsod odvisno na koga, kje in kdaj naletiš.

No, treba bo izkusit na lastni kozi, pa bom(o) lahko kaj bolj konkretno rekli.

Pa je morda gdo potoval s trajektom po črnem morju? Ponudba na internetu, nekega Ukrajinskega ladjarja zgleda dokaj ugodna (Odesa-UKR---Poti,Batumi-GRU)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No, zdej sm ratu pa prov firbčen, pa sm odpru ta Lonely planet..sej nebom reku da nimas prav, ampak ti citiram:

GEORGIAN VALLEYS

The mountainous country north of Erzurum towards Artvin was once part of the medieval kingdom of Georgia, and has numerous churches and castles to show for it....

No, se še nadaljuje, a tko se začne. res pa je tudi da tudi Lonely planet je le vodič..trnutno pa nimm časa brkljat po netu in iskat kak bolj oprejemljiv vir.

Najbrz pa je nad območjem gospodarilo več ljudstev v različnih obdobjih, tako kot kjerkoli drugje. Torej najbrz imava oba nek svoj prav :)

lp

No, tudi jaz sem preveril. :closedeyes: Očitno sem bil preveč radodaren in sem vse kar sem videl, pripisal Armencem, čeprav so bili vpleteni v zadevo tudi Gruzijci. Drugače pa še vedno stoji, da je vredno videt te soteske, vintgarje in cerkve na vrhovih gora. Ogledoval sem si 2x te krasne doline, enkrat z motorjem in 1x z avtom. :headbang:

Po Kavkazu so se lani podili moji prijatelji in niso imeli bistvenih pripomb glede varnosti. Baje samo vojna območja niso va rna, drugače ni problemov. :naughty:

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

....kristjani, katrerih začetnik naj bi bil kristusov brat.....

Tole pa kar kliče po posebni temi - kva bo pa župnik reku ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, kdor je bil v Jeruzalemu, je videl cerkev, ki je razdeljena na 6 razdelkov in v vsakem razdelku molijo k enemu bogu. Če se prav spominjam na pamet, so to katoliki, protestanti, armenci (krščanska ločina), janzenisti, židje in muslimani. Baje je to (poleg lotusovega cveta v Delhiju) edina zgradba na svetu, kjer molijo k več bogovom v eni stavbi.

Samo razdelek janzenistov (janezistov?) je razbit. V tej cerkvi so dogovorjeni, da mora vsak poseg v katerikoli razdelek cerkve odobriti komisija vseh 6 razdelkov. Enkrat pa so razdelek janezistov vandali razbili in sedaj ne dobijo dovoljenja za obnovo svojega dela.

Baje naj bi Kristusov brat pobegnil iz Judeje in šel proti vzhodu, tam nekam okrog Kavkaza in ustanovil svojo ločino.

V lotusovem cvetu (cerkev v Delhiju, kot rečeno) pa v isti stavbi molijo vsak k svojem bogu, samo da imajo maše ob različnih časih dneva.

Upam, da ne bo kdo jezen zaradi izleta, ki ni na kolesih, je pa rezultat izletov na kolesih...

:rolleyes:

lp

bv

Popravljeno . Popravil Bojanv
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Konec aprila šibam za Kavkaz, pa me zanima, če mogoče kdo ve, ali je za katero od omenjenih držav potreben Carnet De Passage?

Kolikor sem izluščil do sedaj:

- za Gruzijo viza kot da ni potrebna,

- Azerbajdžan menda komplicira, če imaš v potnem listu žig Gorskega Karabaha (kaj pa če imaš samo Armensko vizo?),

- obeh viz menda ni težko dobiti na meji.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Konec aprila šibam za Kavkaz, pa me zanima, če mogoče kdo ve, ali je za katero od omenjenih držav potreben Carnet De Passage?

Kolikor sem izluščil do sedaj:

- za Gruzijo viza kot da ni potrebna,

- Azerbajdžan menda komplicira, če imaš v potnem listu žig Gorskega Karabaha (kaj pa če imaš samo Armensko vizo?),

- obeh viz menda ni težko dobiti na meji.

Za gruzijo sm ze lani gledal, in mislim da niso potrebne carnete in tudi viza ne. Najbolje pa, da poklices kar na AMZS in bos dobil tocne podatke. Ce pravis, da se da urediti vizo na meji, menim da je to bolj poceni, kot ce urejas iz Slovenije oziroma Dunaja.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 tedne pozneje...
Ni treba Carneta. Za čist sigurno se pa še pozanimaj.

Danes preveril pri prijaznem gospodu na AMZS: karneta za vse ex-SZ republike ne rabiš, sploh.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Danes preveril pri prijaznem gospodu na AMZS: karneta za vse ex-SZ republike ne rabiš, sploh.

Aja, vize za Azerbajdžan ne dobiš na meji, ampak jo moraš urediti na eni od ambasad v (naši) soseščini. Kompas ti je ne uredi, ker se jim nekaj tepejo uradni dnevi (ure?)

Za vizo potrebuješ še LOI, ki ti ga menda najhitreje priskrbi Stantours.

Vse pa seveda staaane.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...
Za vizo potrebuješ še LOI, ki ti ga menda najhitreje priskrbi Stantours.

Vse pa seveda staaane.

Nič več LOI, pač pa kopija hotelske rezervacije. Hm.

Kakorkoli. Štempelj je v potnem listu, v denarnici pa 60€ manj.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Aja, vize za Azerbajdžan ne dobiš na meji, ampak jo moraš urediti na eni od ambasad v (naši) soseščini. Kompas ti je ne uredi, ker se jim nekaj tepejo uradni dnevi (ure?)

Za vizo potrebuješ še LOI, ki ti ga menda najhitreje priskrbi Stantours.

Vse pa seveda staaane.

Carneta res ne rabiš, ker moraš registrirat vozilo v državi kamor prihajaš (države ex SZ). Tudi zaavarovanje plačaš. Izjema je Kirgizija, kjer ne rabiš nič.

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 tedne pozneje...
Carneta res ne rabiš, ker moraš registrirat vozilo v državi kamor prihajaš (države ex SZ). Tudi zaavarovanje plačaš. Izjema je Kirgizija, kjer ne rabiš nič.

lp

bv

V praksi se stvari komplicirajo različno od države do države. Gruzija je načeloma OK, Azerbajdžan pa zahteva plačilo kavcije za motor v višini 50% njegove vrednosti, ravno pred mano so jo zagodli dvema motoristoma iz Nemčije.

Aja. Pooblastilo za vožnjo tujega vozila v Armeniji in Azerbajdžanu takisto ne šteje. Kavcija ali obrni.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V praksi se stvari komplicirajo različno od države do države. Gruzija je načeloma OK, Azerbajdžan pa zahteva plačilo kavcije za motor v višini 50% njegove vrednosti, ravno pred mano so jo zagodli dvema motoristoma iz Nemčije.

Aja. Pooblastilo za vožnjo tujega vozila v Armeniji in Azerbajdžanu takisto ne šteje. Kavcija ali obrni.

50 % vrednosti? uhhh

dajat neke kavcije ljudem..ki nabrz niti anglesko ne znajo,

a ma kdo stem kake izkusnje?

Kje pa si se to pozanimau..a pošlješ kak uporabn link?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Preberi si tale potopis. Možakar piše celo o 60% depozitu.

Sicer pa računajo po nekih svojih tablicah. Uradnega jasno nikjer nič. "Pozanimal" sem se pa v živo na glavnem mejnem prehodu med Gruzijo in Azerbajdžanom.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kitajska ima depozit "samo" 10.000 USD. Ne glede na ceno avta.

Vseeno pa bol verjamem, da je obvezna začasna registracija avta v državi.

Bom pa preveril. V soboto grem v Taškent, tam bom srečal priajteljico, ki je bila večkrat v državah Kavkaza. Bom dobil info iz prve roke...

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kitajska ima depozit "samo" 10.000 USD. Ne glede na ceno avta.

Vseeno pa bol verjamem, da je obvezna začasna registracija avta v državi.

Bom pa preveril. V soboto grem v Taškent, tam bom srečal priajteljico, ki je bila večkrat v državah Kavkaza. Bom dobil info iz prve roke...

lp

bv

Ne vem kaj ti bo povedala, ampak jaz sem se prepričal na lastne oči. Ne izključujem sicer možnosti, da zadeva varira glede na zateženost carinikov, ampak s tako špekulacijo se ne odpraviš 4.000km daleč.

Da ponovim: avto ni problem - začasen uvoz + nekaj 10$ in gremo. Motor je problem - začasen uvoz + depozit.

Za Armenijo ne vem, ker na meji pač ni bilo motoristov, za avto pa velja: začasen uvoz + 70$. Če ob izhodu nimaš vse papirologije in žigov v potnem listu, se šteje, da si vozilo ilegalno uvozil in (lahko) sledi zaplemba.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 mesecev pozneje...

Z avgustom se najverjetneje odpravljam za okrog 40-50dni na pot okrog crnega morja.

Prednostno si bom ogledal transilvanijo, moldavijo, krim, kavkaške ruske republike in gruzijo. Armeniji in Azerbajdzanu se bom izogniu in presparau kak euro.

Potreboval bi pa par informacij:

- na kaj naj pazim po rusiji, izkusnje s policisti, cariniki, domacini?

- po poti bom vecinoma kampirau, na crno. Ima kdo v teh koncih kake izkusnje?

- kako j z motorjem v rusiji? Koliko taks in dokumentacije bom placu (stroski)?

No veseu bom vsakega napotka, nasveta, predvsem tistih iz prve roke.

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Z avgustom se najverjetneje odpravljam za okrog 40-50dni na pot okrog crnega morja.

Prednostno si bom ogledal transilvanijo, moldavijo, krim, kavkaške ruske republike in gruzijo. Armeniji in Azerbajdzanu se bom izogniu in presparau kak euro.

Potreboval bi pa par informacij:

- na kaj naj pazim po rusiji, izkusnje s policisti, cariniki, domacini?

- po poti bom vecinoma kampirau, na crno. Ima kdo v teh koncih kake izkusnje?

- kako j z motorjem v rusiji? Koliko taks in dokumentacije bom placu (stroski)?

No veseu bom vsakega napotka, nasveta, predvsem tistih iz prve roke.

lp

Iz prve roke. Za Rusijo rabiš začasno registracijo, veljavno 30 dni. Za to se ti splača imeti rublje od doma, na meji je slab tmenjalni tečaj. Dobiš nalepko, ki bi jo moral nalimat na okno oz. motor. Jaz je drugič, lani, nisem. Ni bilo problema. Predlani pa sem jo.

Policaji, cariniki. Na meji obvezno izpolni deklaracijo. Če jo imaš, te ob izhodu ne bodo niti povohali. Če je nimaš, (čeprav nanjo napišeš samo mobi) ti bodo težili, da švercaš.

Policaji. Včasih so govorili o podkupninah. Sedaj so policajem dvignili plače in se jim tresejo hlače, da bi izgubili službo. ZAHTEVAJ PROTOKOL. Torej listek, kjer bo napisan prekršek in kazen zanj. Zagotovo te bodo spustili, če se boš začel pogajat, boš plačal kakih 10 EUR za policaja, ne glede na prekršek.

Spanje v šotoru ni problem. Ne vem kaj pomeni "na črno". V Rusiji boš.

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!