Skoči na vsebino

Članek v Dnevniku: Smrt kosi med motoristi


MaraudeR

Priporočene objave

Smrt kosi med motoristi

Letos je na naših cestah umrlo že 26 motoristov

Vitomir Petrović

LJUBLJANA - Čeprav je poletja konec, se število motoristov na naših cestah ne zmanjšuje, k čemur pripomorejo tudi lepi jesenski dnevi. Za novodobne viteze na jeklenih konjičkih pa ni vedno vse lepo in prav.

Že kratek pogled na število smrtnih žrtev med motoristi pove, da je letos v prometnih nesrečah umrlo že 26 ljudi, ki so bili v prometu udeleženi z motoriziranimi dvokolesniki. Če ta podatek primerjamo z lansko celoletno statistiko, opazimo, da smo že za več kot polovico presegli lansko številko 17 mrtvih motoristov. Največji problem uživanja vetra v laseh je, da naše ceste motoristom ne dovoljujejo polnega izkoriščanja sposobnosti njihovih dvokolesnikov, ki ponavadi krepko presegajo vse zakonsko določene hitrostne omejitve. Omejitve pogosto kažejo tudi dejansko stanje cest, ki so za nekoga, ki z zadnjim kolesom na cesto prenaša 100 in več konjskih moči, lahko zelo težka preizkušnja. To potrjuje dejstvo, da jih je bilo od 26 smrtno ponesrečenih motoristov kar 22 tudi povzročiteljev. Skrb zbuja podatek, da je število registriranih motornih koles v Sloveniji v porastu. Medtem ko je bilo lani registriranih 12.000 motornih koles, jih je bilo samo v prvi polovici letošnjega leta registriranih že več kot 17.000. Največ je novih voznikov motoristov v starostni skupini od 33 do 44 let, to so tisti, ki si do zdaj motorja niso mogli kupiti predvsem zaradi ekonomskega položaja. Ti so zaradi nezadostnih izkušenj tudi najpogostejši udeleženci prometnih nesreč. Po številu mrtvih voznikov in sopotnikov na motorjih izstopa leto 2001, ko jih je na naših cestah življenje izgubilo 36, medtem ko se je ta številka lani prepolovila. V evropskih državah je delež motoristov med umrlimi udeleženci prometnih nesreč med 15 in 20 odstotki, pri nas pa le okoli deset odstotkov. Glede na trenutne trende množičnega nakupovanja motorjev lahko torej pričakujemo da bomo poročali o vedno več mrtvih motoristih, še posebno, ker se število motociklov pri nas povečuje.

Vir: Dnevnik, torek, 14.10.2003 http://www.dnevnik.si/clanekb.asp?id=62922

Popravljeno . Popravil MaraudeR
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tole mi je pa dvignilo pritisk. :angry: :angry:

Sem jim poskusil umirjeno napisat, samo kaj ko ni tako kot pri mladini ali večeru, da bi se odgovori bralcev videli spodaj:

Gospod Petrovič in ostali pri Dnevniku.

Kako prikladno da lahko izkoristite smrt motoristov za pljuvanje po njih in dezinformacije.

Kolikokrat pa ste napisali o krepkih preseganjih vseh zakonsko določenih hitrostnih omejitv že povprečnega osebnega avtomobila?

Kolikokrat ste napisali o brezbrižni in brezobzirni vožnji opitih mladih in starih avtomobilistov naj bo med tednom ali ob znano nevarnih nočeh ob koncu tedba.

Kolikokrat ste pisali o izsiljevanju avtomobilistov, ko na silo rinejo s svojim oklepnikom v kolesarje, pešce in ostale šibkejše udeležence na cestah, ker se jim ne ljubi zavreti in počakati, da bo nasproti vozečo vozilo odpeljalo mimo?

Kolikokrat ste pisali o bolidih v obliki lahkih dostavnih vozil (kombiji), ki jim je pomembno le da je blago pravočasno dostavljeno?

Skrb vam zbuja porast motoristov?

Kaj je tu zaskrbljujočega, mogoče to, da se razmerje motornih vozil/ostala vozila počasi pribljižuje evropskim razmerjem, ali razmerjem v drugih državah?

In obenem pričakujete, da boste poročali o še več mrtvih motoristih?

A to da bi poročali o nepripravljenosti povprečnega slovenskega avtomobilista na pozorno vožnjo in na to da lahko v prometu pričakuje tudi motoriste, da ne govorimo še o kolesarjih in pešcih? A to pa nimate namena poročati?

In še to, motoristi nismo nikakršni novodobni vitezi, ker sicer, kaj so potem avtomobilisti? Novodobne razvajene princeske in spletične v nosilnicah?

Mogoče tega niste sposobni razumeti, vendar motoristi tako kot ostali udeleženci v prometu uporabljamo svoja vozila za potovanja, izlete in ne boste verjeli, tudi za vožnje v službo. Pri vsem tem pa se seveda srečujemo tudi z brezobzirnostjo tistih, ki nas dojemajo na način, kot ga vi pišete v časopisih. Kot nebodijihtreba, ki jim je potrebno nasilno zapreti pot, jih izsiliti na križiščih jim pljuvati skozi okna in metati cigaretne ogorke. Vse samo zaradi slovenske pregovorne nevoščlivosti, ki jo gospodje novinarji s takimi članki uspešno širite. Bog ne daj, da bi se motorist zaradi svoje manjše širine v okviru zakonsko danih možnosti izognil gneči in prišel na cilj pred avtomobilistom. Očitno vam in vam podobnim tudi ni pomembno, da bi večja uporaba enoslednih vozil, tako motoriziranih, kot nemotoriziranih sprostila gneče v mestih.

Ali ste kdaj pomislili, da lahko nesrečo motorista, kolesarja, skuterista zakrivi tudi brezobzirna vožnja voznika drugih vozil. Najsi bo to pesek na ovinkih, ki ga nanesejo Schumahersko voženi avtomobili, ki niso sposobni odpeljati ovinka brez da bi zapeljali z ceste na peščeno bankino.

Ali lahko sploh razmišljate, da so tudi primeri, ko je nesrečo povzročilo drugo vozilo, ki je odpeljalo naprej, motorist pa je obležal mrtev. Ker se je poskušal umakniti ni prišlo do kontakta z avtomobilom in se obrazložitev nesreče glasi "neprilagojena hotrost". Kar nekaj motoristov poznam, ko po takem prisiljenem izletu s cestišča povzročitelja niso nikoli več videli, kaj šele ujeli.

Naj bo dovolj, ker učiti vas in seznanjati očitno nima smisla. Ali pač? Upam le, da boste kdaj pogledali na stvari še z drugega zornega kota in napisali kakšen objektiven članek.

Popravljeno . Popravil Horjo horjulis vulgaris
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mislim takšne pizdarije je OBVEZNO TREBA KOMENTIRATI JAVNO V PISMIH BRALCEV... Jaz sem že poslal tisto na Finance, dejmo še nekaj skupaj spacat za DNEVNIK.

Svašta...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

MaraudeR, ti si bolj "doma" z raznimi dejstvi in statistiko... dej še ti kaj navrži sem noter, da bomo poslali zadevo... je pa čisto vseeno kdo se podpiše kot avtor--- maksi, jaz kot urednik motosveta --- boli me...

Samo dejmo komentirat!!!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zakonsko je določeno, da morajo imeti časopisi možnost objave kritik njih sami v lastnih časopisih in da jih morajo tudi objaviti. zaradi količinskega navala jim je dovoljeno malo krajšat pisma, ne pa tudi vsebinskega bistva. Ponavadi so to: pisma bralcev, odmevi itd sranja.

V glavnem, če pošlješ (priporočeno) morajo objavit, ampak ne vem v kakem časovnem roku.

Sigurno je med nami kak novinar, ki bi to vedu.

(prevy help us!)

Pozdrav svima.

Popravljeno . Popravil rutka
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mislim da bi moral tudi Tadej, ki je v ZMKS odgovoren z stike z javnostjo narediti kaj v tej smeri.

Sigurno je pa to ena velika svinjarija.

Sam sem na lastni koži občitil kako je ko te nekdo izsili. Ni prijetno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sam sem na lastni koži občitil kako je ko te nekdo izsili. Ni prijetno.

zlomiš si palec leve noge in čez deset ni kupiš nov motor ... B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

zlomiš si palec leve noge in čez deset ni kupiš nov motor ...  B)

Zelo zelo neumesna pripomba. :BUA:

Izsiljevanje prednosti je po moje eden najpogostejših vzrokov za prometne nesreče, ki se marsikdaj končajo s smrtnim izidom. Tebi se ni zgodilo nič. Jaz sem bil dva meseca na bolniški in zdravljenje kolena traja že eno leto, pa bo treba očitno na operacijo... In ne mislim s tem, da sem kao bogi. Daleč od tega, imel sem ful srečo da si nisem ničesar "zlomil" ali da mi avto ni zmečkal desne noge, ko se je mimo STOP znaka zapeljal direktno v motor. A saj pravim, midva sva na strani "srečnih".

Nesrečni so tisti, ki ostanejo invalidi, ki jim avto "podari" negibnost določenih delov ali celo celega telesa, ali pa tisti, ki zaradi odvzema prednosti s strani avtomobila umrejo.

Premisli drugič, preden se pokakaš v tako resni temi kot je življenje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še en, ki jo je odnesel srečno odnesel... (gre za Matevža Čokla, predsednika MK Moto Guzzi Slovenija)

Dragi prijatelji!

V torek 14.10.2003 sem se ponovno rodil. Zakaj - preživel sem nesrečo z motorjem (poglejte priložene slike). Zadrogiran mladi šofer (s pogledom mrtve ribe)me je izsilil in s polno hitrostjo sem treščil v avto. Verjeli ali ne BMW C1 je fantastično vozilo (za nekatere "motoristične strokovnjake" samo kapelica zame pa vozilo preživetja). Vse pohvale inženirjem, ki so kaj takega skonstruirali. Iz motorja sem zlezel z stisnejnim prsnim košem in opraskanim kolenom. Bilo je tako spektakularno kot v F1. Veliko firbcev, ki takega motorja še videli niso, impresionral pa jih je še izid nesreče.

Torej dragi prijatelji, še sem med vami!

Vaš Matevž

post-2-1066296159.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V glavnem, če pošlješ (priporočeno) morajo objavit, ampak ne vem v kakem časovnem roku.

Saj objavili bodo. Problem trenutno je v tem, da moramo nekaj skupaj spacat za objavo!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

In zakaj je skrb vzbujajoč podatek, da je število registriranih motorjev v porastu? Ali smo mar drogeraši, kriminalci . . . . .????????

Skrb vzbujajoča je lahko le netoleranca in nestrpnost ostalih (tudi novinarjev) do motoristov.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

MaraudeR, ti si bolj "doma" z raznimi dejstvi in statistiko... dej še ti kaj navrži sem noter, da bomo poslali zadevo... je pa čisto vseeno kdo se podpiše kot avtor--- maksi, jaz kot urednik motosveta --- boli me...

Samo dejmo komentirat!!!

sej tukaj ni problem v statističnih podatkih, pač pa v načinu komentiranja le-teh...mislim, da novinar v istem članku ugotovi, da se je povečalo število nesreč in to pri znatno večjem številu registriranih motorjev, pri čemer zanj ni skrb zbujajoče število nesreč pač pa število motojev :?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Moj komentar novicam:

Navajate podatke brez navedbe vira podatkov. Pa tudi, če poberete vire iz policije ne bodo realni. Za policiste, ki nesreče obravnavajo je v veliki večini sigurno kriv motorist in če umre tega niti negirati ne more. Poznam primere, ko so bili motoristi obdolženi povzročitve prometne nesreče, pa so komaj z odvetniki in sodnimi izvedenci dokazali svojo nedolžnost ali sokrivdo ostalih udeležencev nesreče. Tudi te možnosti mrtvi več nimajo. Magična beseda naše policije je neprilagojena hitrost. Pa vas vprašam, kaj ta pojem sploh pomeni? Policija ga namreč uporablja prosto po potrebah ali neznanju.

Lp DTW

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Magična beseda naše policije je neprilagojena hitrost.

logično, če pa lahko tako primer hitro zaključijo...zakaj bi se nap. ukvarjali z raziskovanjem, od kod in zakaj je bil pesek na ovinku, če lahko preprosto krivdo pripišejo neprilagojeni hitrosti motorista (še posebej če se ta ne more več zagovarjati) in tako v statistiko pride še ena nesreča, ki jo je "povzročil" motorist :BUA:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V glavnem, če pošlješ (priporočeno) morajo objavit, ampak ne vem v kakem časovnem roku.

Saj objavili bodo. Problem trenutno je v tem, da moramo nekaj skupaj spacat za objavo!

Če dovolite:

-po mojih izkušnjah bo na "bolj vidnem" mestu objavljeno prej, če se pod objavo podpiše oseba, za katero stoji kašna organizacija, društvo itd... torej, lahko je to Noise in Motosvet.com.....

-če bo spodaj podpisana iseba, bo komentar v pismih bralcev in v Dnevniku je to ponavadi v soboto, traja pa lahko tudi cele tri tedne, ko bralci itak pozabijo, zakaj je šlo...

- Na vrh odgovora je treba obvezno napisati - vljudno naprošamo, da v skladu z Zakonom o medijih in v skladu z vašo uredniško politiko, objavite odgovor na članek "ta pa ta" avtorja "tega pa tega" , ki je bil objavljen v Dnevniku dne "tega pa tega"......Tako je vsa zadeva videti "bolj resna" in pisma ne butnejo kar proč... sicer pa se na Dnevnik, Delo in Večer (ter tudi verjetno ostale cajtnge že) lahko demantije pošilja tudi v elektronski obliki, dobro je le, če prej telefonsko kontaktiraš določenega urednika in ga obvestiš o tem. Hkrati pa ni narobe, če še povpršaš, kdaj predvidoma bo objavljeno....

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

-po mojih izkušnjah bo na "bolj vidnem" mestu objavljeno prej, če se pod objavo podpiše oseba, za katero stoji kašna organizacija, društvo itd... torej, lahko je to Noise in Motosvet.com.....

Kje pa je Maksi?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

In zakaj je skrb vzbujajoč podatek, da je število registriranih motorjev v porastu? Ali smo mar drogeraši, kriminalci . . . . .????????

Skrb vzbujajoča je lahko le netoleranca in nestrpnost ostalih (tudi novinarjev) do motoristov.

In takšne novinarsko neetične zadeve razčiščujejo tudi novinarske inštance ala častno razsodišče, pravi naslovi pa so Društvo novinarjev Slovenije...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Največji problem uživanja vetra v laseh je, da naše ceste motoristom ne dovoljujejo polnega izkoriščanja sposobnosti njihovih dvokolesnikov, ki ponavadi krepko presegajo vse zakonsko določene hitrostne omejitve

se strinjam

število registriranih motornih koles v Sloveniji v porastu.

je res ne???

Največ je novih voznikov motoristov v starostni skupini od 33 do 44 let, to so tisti, ki si do zdaj motorja niso mogli kupiti predvsem zaradi ekonomskega položaja. Ti so zaradi nezadostnih izkušenj tudi najpogostejši udeleženci prometnih nesreč.

bi se clovek kar moral strinjat mar ne??samo da nbo jest tole starostno skupino malo razširila navzgor...no pa mladci pri 18 katerim ateji pa mame kupijo moped so tudi sumljivi.

dejstvo, da jih je bilo od 26 smrtno ponesrečenih motoristov kar 22 tudi povzročiteljev

pe recimo da lahko na uč recemo da je bila vecina nesrec s smrtnim izidom letos po krivdi motociklistov ...da bomo fer in realni.

.

V evropskih državah je delež motoristov med umrlimi udeleženci prometnih nesreč med 15 in 20 odstotki, pri nas pa le okoli deset odstotkov. Glede na trenutne trende množičnega nakupovanja motorjev lahko torej pričakujemo da bomo poročali o vedno več mrtvih motoristih, še posebno, ker se število motociklov pri nas povečuje.

in tole je po mojem mnenju edina malo izkrivljena zadeva če ne že brca v temo, ker je sitacija v tujini pac drugacna kot v slo. V slo lahko z leti res pricakujemo porat registriranih motociklov in morda se par let tudi več nesreč, a s časoma tudi spremembo "kulture" na cestah in predvidoma tudi sprejetje motocikla kot popolnoma navadnega prevoznega sredstva.....pač država v tranzitu..jebat ga.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mislim, da ko pisemo komentar, ta ne sme biti nastrojen najedljivo ampak informativno -> Vsi vemo da ljudje tezko prenasamo, ce nam nekdo govori kaki kreteni smo, tudi ce imajo prav, zato verjetno tudi novinarjem dnevnika ni dobro direktno lupit glave, ker oblikujejo javno mnenje in ce iz njih naredimo sovraznike, ne bomo dosegli prav veliko. Vsekakor ne pravim, da je odnos javnih medijev kul, ampak ce gre za neinformiranost, potem je nasa naloga informiranje in ne kritiziranje. V mislih imam nekaj taksnega:

Spostovani,

V Dnevniku, 14.10.2003, sem zasledil clanek o vedno vecjem smrtnem davku med motoristi, ki me je vzpodbudil k temu pisanju. Globalno gledano, clanek poda dokaj realno sliko stanja na Slovenskih cestah, vendar menim da ta slika ni popolna. Vsekakor se strinjam, da slovenske ceste ne nudijo moznosti izkoriscanja sposobnosti nasih dvokolesnikov, vendar ceste temu niso niti namenjene. Za res hitro voznjo si preudarni motoristi izberejo voznjo na dirkaliscu, kjer je malo vecja varnost zagotovljena. Menim, da v tem pogledu problem lezi drugje -> mnoge slovenske ceste ne omogocajo varne voznje niti po omejitvah, kar pa je zagotovo precej bolj perec problem in tema, ki se je ne da odpraviti z obicajnim argumentom: "Vozi po omejitvah, pa bos varen." Motoristicna skupnost ze dalj casa opozarja na dolocene nepravilnosti pri izdelavi in vzdrzevanju cest - ce samo na hitro omenim nekatere: Na mnogih regionalnih cestah bankine niso utrjene, kar pomeni, da vozniki avtomobilov, ki morda zaradi prehitre voznje skozi ovinke ali pa zaradi trenutka nepozornosti zapeljejo na pesek ob cesti, ta pesek potisnejo na cesto, kar je zelo nevarno za voznike enoslednih vozil, ker je stik s podlago toliko manjsi kot pri avtomobilu in ce ta podlaga drsi, to lahko hitro pomeni zdrs in padec, ki se lahko konca bolj ali manj tragicno, pri cemer hitrost ne igra pomembne vloge - motor zdrsne v ovinku tudi pri povsem legalni hitrosti. Seveda bi bilo naivno verjeti, da so za nanose peska na cesti krivi avtomobilisti. Dokler nisem imel motorja tudi sam, o tem nisem nikoli razmisljal in resnici na ljubo mi tega tudi ne bi smelo biti treba. Kriviti avtomobilista v takem primeru je, kot da bi nekdo pustil prizgano motorno zago v sobi z otrokom in ko bi si otrok kaj naredil, bi vsi krivili zago. Ne, kriv je posameznik, ki dobro ve, da razmere niso ustrezne, pa tega ne uredi. Drug zelo perec problem na slovenskih cestah pa so nepravilno postavljeni varnostni kolicki ob cestah - praviloma so pri nas postavljeni tako, da jekleni kolicki drzijo varnostno ograjo, ki je dvignjena od tal, kar je verjetno zadovoljiva varnost za avtomobil, pri motorju pa je taka postavitev smrtno nevarna, saj pri padcu motorist obicajno drsi po cesti in zdrkne pod varnostno ograjo. To niti nujno se ne bil tak problem, vendar se v veliko primerih zgodi da motorist med drsenjem trci v jeklen kolicek, ki ga dobesedno obglavi ali pa povzroci hude poskodbe glave (pred kratkim je na ravno ta nacin na Planini umrl mlad motorist). V sloveniji so ograde praviloma realizirane na ta nacin, edina izjema, ki mi pade na pamet je cesta cez Sentjakob proti Domzalam, kjer so graditelji upostevali stalno prakso iz tujine in cesto zagradili do tal. Tudi v takem primeru je nesreca lahko zelo huda ali pa smrtna, tudi pri hitrostih, ki so povsem legalne.

Verjamem, da ima vsako prevozno sredstvo svoje specificne lastnosti in tudi motor, ki ga vozimo povsem po omejitvah in v skladu s predpisi ima vozne lastnosti, ki so lahko nevarne ce vsi udelezenci v prometu ne vedo zanje. Vecina motorjev do legalnih hitrosti pospesi tako hitro, da to lahko preseneti nepripravljene udelezence v prometu, denimo pospesek do 90km/h, kar je povsem legalna hitrost na hitrih cestah izven naselja, traja pri vecini motorjev manj kot tri sekunde, kar pomeni, da je motorist, ki vozi v skladu s predpisi, z mesta v treh sekundah prevozil skoraj 60 metrov! Vem, da mnogi avtomobilisti ne racunajo na tak pospesek, ker tudi sam nisem, dokler nisem kupil svojega prvega motorja. Naj se enkrat poudarim, da zakon ne doloca tega, kako hitro lahko udelezenec v prometu pospesi, temvec to, kako hitro se lahko pelje na doloceni cestni povrsini in v tej tocki se znajdemo v dilemi in potencialnemu vzroku mnogih nesrec. Ce avtomobilist spelje s stranske ceste na glavno in slabih sto metrov stran vidi motorno vozilo, zelo verjetno sklepa, da ima dovolj casa, da se vkljuci v promet, kar pa mnogokrat ni res. Pri hitrosti 50 na uro naredi udelezenec v prometu vsako sekundo okrog 30 metrov. To pomeni, da razdaljo 100 metrov prevozi v malo vec kot treh sekundah. Reakcijski cas fizicno zdravega posameznika je priblizno eno sekundo. V tem casu se sele odloca za akcijo in ne naredi nic. To pomeni, da mora avtomobilist, ki se vkljucuje v promet v dveh sekundah speljati, zaviti na glavno cesto in ze voziti 50 km/h, zato, da ne pride do zaviranja in preklinjanja posameznika za njim. Vsi vemo kako malo verjetno je to. V tem trenutku sploh ni vazno ali je voznik, ki se vkljucuje na glavno cesto izsilil motorista ali avtomobilista, problem pa je, da avtomobilist lahko relativno varno bistveno bolj sunkovito zavira kot motorist, pri cemer podlaga pri avtu ne igra tako pomembne vloge kot pri motorju. Zato vcasih pride do padca motorista. Pri tem nisem niti uposteval tega, da lahko motorist v zelo kratkem casu pospesi na zakonsko doloceno omejeno hitrost, kar izracun se dodatno spremeni v skodo tistega ki se vkjucuje v promet in v koncni fazi polomljenga motorista.

Upam, da se razumemo, da nisem tako naiven, da bi trdil da vsi motoristi vozijo vedno po predpisih. Verjamem, da je takih posameznikov malo, procentualno gledano je verjetno res tudi, to, da vec avtomobilistov vedno vozi po omejitvah, kot pa motoristov. In tega niti ne poskusam opraviciti. To ni niti zazeljeno, niti dopustno, vendar menim, da neprilagojena hitrost ni tako prevladujoc faktor pri nesrecah, kot se to morda zdi. Na dvomim v to, da nesrece s smrtnim izidom velikokrat vkljucujejo tudi preveliko hitrost, res pa je tudi to, da je nesrec z motorji mnogo vec kot pa teh 27 s smrtnim izidom. In raziskave po svetu kazejo, da je v 85% nesrec, kjer sta udelezena avtomobilist in motorist, glavni vzrok za nesreco izsiljena prednost s strani avtomobilista. Kot sem ze omenil in to bi rad se enkrat poudaril - preprosto ne verjamem, da gre za nek morilski nagon avtomobilistov (kot to verjame mnogo motoristov), verjamem da gre za trenutek nepozornosti in pa neinformiranost o prevozeni razdalji pri doloceni hitrosti. In ce lahko dosezemo da z mojim pisanjem to ohrani zdravega vsaj enega udelezenca prometa, mislim, da sem dosegel svoje, cetudi je morda tezko priznati samemu sebi, da nam vcasih lahko kdo koristno pomodruje.

Edina nesreca, ki sem jo sam imel do sedaj se je zgodila pri 30 km/h na cesti, kjer je omejitev 50 km/h, ko je avtomobil pred mano brez smernika sunkovito zavil levo na stransko cesto in mi zaprl pot. Oba sva ostala cela, motor je bil samo malenkostno popraskan, ker sem ga odrinil na tla in na stran zato, da se ne bi celno zaletel naravnost v voznika. Avta se nisem niti dotaknil. Zelo verjetno bi bila uradna razlaga za nesreco da sem vozil z neprilagojeno hitrostjo. Voznik se mi je kasneje opravicil in mi povedal da me je spregledal, ko je pogledal v vzvratno ogledalo. Verjamem mu, vendar me kar zmrazi ce pomislim kako bi se vse lahko koncalo. Dolga leta ze vozim avto in vem kako nepozorni postanemo na trenutke, to pa je smrtno nevarno, velikokrat za motoriste na cesti in vcasih tudi za nas.

Zelo tezko je iskati neko umirjeno pot pri ogromni nestrpnosti, ki jo je cutiti iz obeh taborov, tako motorisov, kot avtomobilistov. Gotov sem, da imajo oboji tehtne argumente za svojo jezo, vendar tako ne bomo resili nicesar. Dejstvo ostaja, da na nasih cestah umirajo ljudje, ki so poleg tega, da za prevozno sredstvo uporabljajo motor, se mnogo vec. To so ocetje in mame, to so prijatelji nasih otrok, ali pa nasi otroci, to so ljudje, ki v veliko primerih vsaj nekomu polepsajo zivljenje vsak dan in tragedija je, da jih izgubljamo. Verjamem, da si ogromna vecina ljudi na tem svetu zeli, da bi bilo trpljenje posameznikov manjse ali pa da ga sploh ne bi bilo in tega ne bomo dosegli z nestrpnostjo. Argumenti so zagotovo tehtni na obeh straneh (ne bi jih rad nasteval, da se ne bom ujel v neskoncnem ping pongu kdo je komu kaj storil in kdo si kaj zasluzi), vendar vsi tezimo k enotnemu cilju in to je ohranjanje pri zivljenju cimvec ljudi, ne glede na to, ce se vozijo s skirojem, rolko, avtomobilom ali motorjem.

David Modic, univ. dipl. soc. ped.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ne...na celo temo.

tvoj tekst je ze ok in korekten in fajn....

motociklizem je pač tak, da se ljudje radi spotikajo ob njega...je manj varen kot vožnja s skirojem ali avtomobilom in tko pač je.

Ne vozimo po omejitvah, ne upostevamo prometnih predpisov, vecinoma delujemo objestno, motozbori delujejo kot srečanja neciviliziranih manijakov brez morale in etike, začetniki z motocili so katastrofalni vozniki (pa ne po svoji krivdi)....in množični motociklizem je v SLO nova zadeva.....in ljudje se bojijo sprememb.....in ta članek je samo odraz tega, da se v slo zadeve spreminjajo in konec....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Čuj Tejka, mrtvi motoristi pa vseeno ne izgledajo kot zombiji, ki bodo od mrtvih vstali in začeli male otroke jest.

Spremembe se dogajajo, imaš čisto prav. Ampak zakaj bi jih naj samo opazovali, če smo pa del njih. In če en komentar kaj pomaga, ga lahko napišemo...

lp DTW

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Čuj Tejka, mrtvi motoristi pa vseeno ne izgledajo kot zombiji, ki bodo od mrtvih vstali in začeli male otroke jest.

Spremembe se dogajajo, imaš čisto prav. Ampak zakaj bi jih naj samo opazovali, če smo pa del njih. In če en komentar kaj pomaga, ga lahko napišemo...

lp DTW

@tejka - Se cist strinjam s tabo. Rad bi samo malo pospesil ta proces spreminjanja :P.

@DTW - me veseli, da ti je tekst vsec, ceprav se je ocitno nekomu zdelo vazno da tega ne vidijo vsi in je to na hitro poradiral.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kul..jest sem za...

samo pač na cimbolj civiliziran nacin, ker drugace to "sprejemanje" samo zaviramo in delujemo kot horda neuravnovešenih neandertalcev na dveh kolesih.

...sicer se pa jest ne bi prevec sekirala...če so mestni uradniki mnenja ca celo kolesarji niso za v promet ampak je kolo namenjeno zgolj športanju..potem je do prejetja motocilizma se daleč...žal.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!