Skoči na vsebino

Zakaj se splača biti rom (cigo)!


Leteči

Priporočene objave

Mimogrede: dolocena pri marsikomu zelo nepriljubljena stranka je menda ze dolgo nazaj skusala uredit stanje z zakonom o romih - kaj se sme in kaj se ne. Guess what happened  <_<

Bom poskusil kje izbrskati kaj so predlagali.

Poslanska skupina

Slovenske nacionalne stranke

Ljubljana, 22. maj 2003

Gospod

Borut Pahor

Predsednik

Državnega zbora

Republike Slovenije

Na podlagi 88. člena ustave Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 33/91-I, 42/97, 66/00), 19. člena Zakona o poslancih (Uradni list RS, št. 48/92, 15/94, 19/94, 44/94) in 114. člena Poslovnika Državnega zbora Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 35/2002) vlagamo

PREDLOG ZAKONA O ROMSKI SKUPNOSTI

in ga pošiljamo v obravnavo in sprejem.

Sporočamo Vam, da bo pri obravnavi predloga zakona na sejah delovnih teles in Državnega zbora v imenu predlagateljev sodelovali poslanci SNS.

Poslanci:

- Zmago Jelinčič pl.

- Sašo Peče

- Sonja Areh Lavrič

- Bogdan Barovič

I. NASLOV ZAKONA

PREDLOG ZAKONA O ROMSKI SKUPNOSTI

II. UVOD

1. Ocena stanja in razlogi za sprejem zakona

V Republiki Sloveniji ne glede na določila Ustave Republike Slovenije status romske skupnosti še vedno ni urejen. Položaj in pravice romske skupnosti naj bi urejal poseben zakon, ki ga v Sloveniji še vedno ni.

Glede na rezultate prejšnjih popisov prebivalstva, so se pripadniki romske skupnosti v Slovenijo začeli priseljevati predvsem po letu 1952, drugi val priseljevanja pa se je zgodil po letu 1996, ko so bile v Sloveniji, po razpadu bivše države, razmere mirne. Glede na zadnji popis slovenskega prebivalstva se je, po podatkih Statističnega urada RS, za pripadnike romske narodnosti opredelilo 3246 prebivalcev republike Slovenije. Tako se je za romsko skupnost opredelilo 0,165% vseh opredeljenih prebivalcev po narodnosti.

Ustava Republike Slovenije v svojem 65. členu narekuje, da se položaj in pravice romske skupnosti, živeče v Republiki Sloveniji, uredi z zakonom. S sprejetjem tega zakona bomo tako zapolnili zakonsko praznino, ki vlada na področju urejanja položaja in pravic romske skupnosti.

S sprejetjem predlaganega zakona bo Republika Slovenija izpolnila tudi zahteve Evropske skupnosti, saj je Evropska komisija že v rednem letnem poročilu leta 2000 vladi Republike Slovenije, med drugim priporočila, naj na omenjenem področju sprejme ustrezen zakon.

2. Cilji in načela zakona

Predlog zakona o romski skupnosti je pripravljen na podlagi ustavnega določila. 65. člen Ustave RS namreč določa, da ima v Sloveniji živeča romska skupnost položaj in pravice, ki jih ureja zakon. Omenjeni predlog zakona ima podlago tudi v določilih II. poglavja Ustave RS - človekove pravice in temelje svoboščine - in temelji na 14.členu.

Predlog zakona o romski skupnosti tako predstavlja krovni zakon omenjenega vsebinskega področja.

Cilj predlaganega zakona je dokončna ureditev statusa romske skupnosti v Republiki Sloveniji ter zagotavljanje enakosti pred zakonom ne glede na narodnost, jezik, vero, politično ali drugo prepričanje. Pri pripravi zakona, ki bo uredil položaj in pravice romske skupnosti smo sledili tudi priporočilom Evropske unije. Glede na ugotovitve Evropske komisije ter njena priporočila mora Slovenija ustrezno urediti položaj romske skupnosti oziroma sprejeti zakon, ki bo urejal položaj in posebne pravice romske skupnosti, s čimer bo nedvomno omogočena hitrejša socio-ekonomska integracija članov romske skupnosti, kakor tudi dokončno rešeno romsko vprašanje.

Z izenačenjem položaja romske skupnosti z ostalimi državljani RS jim bo zakon omogočil lažjo integracijo na vseh sferah življenja: izobraževanje, jezik, zaposlovanje, zdravstveno in socialno varstvo, itd.

3. Ocena potrebnih finančnih sredstev za izvajanje zakona

Predlog zakona ne prinaša novih obveznosti za proračun Republike Slovenije.

4. Primerjava z ureditvijo v drugih državah

V nadaljevanju so predstavljene ureditve romskih skupnosti v naslednjih evropskih državah: Avstriji, Italiji, Nemčiji, Češki in Slovaški.

AVSTRIJA

V Avstriji ni z zakonom zagotovljena zastopanost romske skupnosti v predstavniških organih, nastopajo le v okviru političnih strank ali preko samostojnih list oziroma preko samostojne politične stranke.

ITALIJA

Romi in Sinti, ki so se v Italijo naselili po letu 1400 zaradi turškega prodora na Balkan imajo položaj jezikovno – etnične manjšine. Ustavno so sicer zaščitene vse jezikovne manjšine, vendar Romi in Sinti v Italiji nimajo posebnega pravnega statusa.

NEMČIJA

Nemčija priznava Romom in Sintom, kot etničnima skupinama, enakopravnost z večinskim prebivalstvom na vseh področjih ekonomskega, socialnega, političnega in kulturnega življenja.

Manjšinam, kamor sodijo tudi Romi in Sinti je v volilnem pravu olajšana prisotnost v parlamentu, kar pa ne pomeni, da gre za zajamčeno pravico.

ČEŠKA

Romi so prišli na Češko prek Balkana, v začetku 15. stoletja. Živeli so kot nomadi, največ jih je bilo na severozahodu dežele.

Romi na Češkem imajo enake pravice kot vsi ostali.

Na Češkem narodne manjšine nimajo v zakonu vnaprej zagotovljenega poslanskega mesta.

Romi so lahko izvoljeni tudi v parlament, če dobijo najmanj 5 % glasov.

SLOVAŠKA

Romi so se naselili na Slovaško v začetku 15. stoletja.

Imajo enake pravice kot vsi ostali državljani.

Romi na Slovaškem nimajo predvidenega poslanskega mesta, pač pa veljajo za vse politične stranke enaka pravila za izvolitev oziroma predstavništvo (5 % volilni prag).

Svoje predstavnike imajo v pomembnih posvetovalnih organih, npr. v Vladnem svetu za zadeve narodnosti, in v posebnih komisijah za šolstvo, kulturo religijo in regionalni razvoj. Predstavnika v parlamentu nimajo.

III. BESEDILO ČLENOV

Zakon o romski skupnosti

I. Splošne določbe

1.člen

Ta zakon določa položaj in posebne pravice romske skupnosti, ki živi v Sloveniji.

II. Določba o pravicah in položaju

2.člen

Člani in članice romske skupnosti, ki živijo v Republiki Sloveniji nimajo posebnih pravic in posebnega položaja.

Vsi so pred zakonom enaki.

III. Končne določbe

3.člen

Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

VI. OBRAZLOŽITEV

V zakonu predlagane rešitve izhajajo iz 65. člena Ustave Republike Slovenije, ki narekuje, da se položaj in pravice romske skupnosti, ki živi v Sloveniji uredi z zakonom. Namen zakona je zapolnitev pravne praznine.

Določba o pravicah in položaju določa, da romska skupnost v Sloveniji nima posebnih pravic in posebnega položaja. Pri tem se sklicujemo na 14. člen Ustave Republike Slovenije, ki govori: »V Sloveniji so vsakomur zagotovljene enake človekove pravice in temeljne svoboščine, ne glede na narodnost, raso, spol, jezik, vero, politično ali drugo prepričanje, gmotno stanje, rojstvo, izobrazbo, družbeni položaj ali katerokoli drugo osebno okoliščino. Vsi so pred zakonom enaki.« in primerljive zakonske rešitve v nekaterih evropskih državah.

Prav tako ocenjujemo, da je uporaba oznake ROM v Sloveniji napačna, saj pri tem ni upoštevana osnovna delitev, tj. na Rome in Sinte. Druge evropske države jih obravnavajo ločeno, zato smo mnenja, da je zapis v Ustavi Republike Slovenije v neustrezni obliki. Ta namreč govori zgolj o Romih in vsebinsko izpušča drugo polovico, torej Sinte.

Ustavno sodišče Republike Slovenije v svoji zahtevi (Odločba US020-01 / 90 - 0004 / 0168) govori o avtohtonosti Romov v Sloveniji. Romi v Sloveniji niso avtohtoni, ampak so se naseljevali po slovenskih krajih v času formiranja kasarn nekdanje JLA, v njihovi okolici. Večina Romov se je priselila v Slovenijo v letih 1952 do 1956, kar je razvidno iz popisov prebivalstva Republike Slovenije oziroma iz občinskih, okrajnih in drugih popisov prebivalcev. Veliko število Romov pa se je priselilo v Slovenijo v času po letu 1996, ko so bile razmere v samostojni Republiki Sloveniji mirne, v drugih delih bivše Jugoslavije pa so bile kaotične, večinoma vojne razmere. Dodatni val priseljevanja Romov se je zgodil pred kratkim v povezavi s tako imenovanimi »izbrisanimi«, ki zaradi skorajšnjega vstopa Slovenije v EU, pričakujejo predvsem možnost neoviranega potovanja znotraj EU.

Glede avtohtonosti je potrebno navesti, kaj o terminu avtohton pravi Slovar slovenskega knjižnega jezika, namreč: avtohton pomeni avtohton -a -o prid. (o) ki je po izvoru od tam, kjer živi; domač, prvoten: avtohtoni narodi; avtohtono prebivalstvo / avtohtona rastlina, drevesna vrsta // knjiž. izviren, samonikel: avtohton umetniški izraz; avtohtona poezija.

Evidentno je torej, da glede na leta priselitve v Slovenijo Romi ne morejo biti avtohtoni prebivalci, saj živijo na Slovenskem šele okoli 50, oziroma manj let.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

To ze, ampak se vedno mi ni jasno kaj bi oni imeli z evropskim parlamentom. Konec koncev jih bi lahko kdo vprasal kje je pub "Sodcek", bi imeli lih toliko povezave ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@Ervina: nisem mislil nanje, menda je SDS nekaj predlagala :) Je res ali je dezinformacija? :)

--

Krajsega zakona se nisem videl :lol1: Se pa z drugim clenom vsekakor strinjam.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@Ervina: nisem mislil nanje, menda je SDS nekaj predlagala :) Je res ali je dezinformacija? :)

Na straneh DZ ni bilo nobenega drugega predloga akta v zvezi z Romi. Tukaj (poslanska skupina, predlogi zakonov) pa tudi nisem nič našla.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A YOUNG GYPSY

A young gypsy fell out in a slumber

Heading north with a driver he knew

Someone he'd lived with and trusted

A young woman who trusted him too

That very same day the young gypsy

Had come from a farm in the west

Where the children had played throughout the heat of the day

Affording the gypsy no rest

And the gypsy's bones were weary

And the front seat looked secure

And the gypsy slept on until the sun it was gone

And the stars pierced the eyes of the girl at his side

The next morning's day would be Easter

He'd dress in his only fine shirt

And shuffle through clusters of strangers

With his gaze and his shoes in the dirt

And the woman who loved him would watch him

Protect him from curious stares

For the womenfolk tend to be friendly

And the gypsy's as young as he's fair

And the evening brought on laughter

And jars of bright red wine

And the gypsy drank some and the gypsy had fun

And his dancing got wild and the grandmothers smiled

Sleeping came easily after

In the arms of the woman that fold

Up the secrets and dreams of the gypsy

That will never be sought or be sold

In fact, they will never be told

For the gypsy is two years old

Joan Baez

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Cher - Gypsies Tramps and Thieves

Gypsys, tramps, and thieves

We’d hear it from the people of the town

They’d call us gypsys, tramps, and thieves

But every night all the men would come around

And lay their money down

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Po mojem ste začeli na napačnem koncu. Ni problem v ljudeh ali rasah ali barvi face, problem je v ljudeh, ki imajo oblast v rokah, v državi in njenem sistemu oz. izvajanju pravnega reda in zakonov (ki so, marsikateri, tudi čudni..glej na koncu)

Ne kradejo vsi cigani, ne kradejo vsi bivši bratje in tudi ne kradejo vsi slovenci. Med vsemi pa so taki, ki izkoristijo samozadostnost države in delajo po svoje. Tako nekateri cigani po slovenskih vikendih kradejo iz zamrzovalnikov hrano, nekateri bivši južni bratje sežejo nekoliko višje (mobiteli,....), slovenčki pri koritu pa kradejo tovarne, podjetja, delnice, itd...

Vsi pa kradejo. Torej bi bilo treba vse postreliti-ali samo nekatere?

Vsaka ribica smrdi pri glavi-tako pa "naši ljubljeni" pos®lanci skrbijo predvsem za svojo rit in korist, sodstvo za svojo rit in korist, policija za svojo rit in korist (z kaznimi za prekoračitev hitrosti za 5km ali parkiranjem motorja na Prešercu...!!!, oz. ker nimaš ta male žarnice v avtu), skratka-oblast se jebe med seboj in zase.

Folk, ki živi na ozemlju Slovenije pa je enako prepuščen da se jebe med seboj in zase in rešuje probleme kakor ve in zna.

- Zakaj policija ne naredi reda med lopovi (barvo lopova izberite sami?)Ker so isti!

-Zakaj sodstvo ne izpolnjuje svojih nalog in je totalno skorumpirano? ker so isti lopovi!

- Zakaj vlada in njeni organi ne naredijo red? Ker so isti lopovi in prevaranti in v svoj lonec že ne gre pljuvat...

Pa še to: greš lepo na dopust in seveda je tvoje stanovanje ali hiša medtem prazna. (razen pajkov in komarjev)

V to prazno zadevo se medtem nekdo naseli. (ne pride le po hrano iz zamrzovalnika)

Ti se vrneš "domov", najdeš novega stanovalca in kaj lahko narediš?

Odgovor policije bo - TOŽI GA!!!! :lol1:

Ti pa medtem lepo pod šotor za kake 2-3-4-5 let in .... To je Slovenija in njen "red"

p.s.: kam planirate svoj dopust letos in za kako dolgo?

On your bikes, folks!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

To ze, ampak se vedno mi ni jasno kaj bi oni imeli z evropskim parlamentom. Konec koncev jih bi lahko kdo vprasal kje je pub "Sodcek", bi imeli lih toliko povezave ...

cycko noben ni rekel da bi oni imeli kaj z evropskim parlamentom

ti si spraševal kje bodo demonstracije in odgovor si dobil podan: pred parlamentom ! sem upal da ne boš izpadel takšen gumpec kot tisti, ki so ga vprašali kje je evropski parlament pa je odgovoril da je pri maxiju, a sem se malce zmotil, tako kot vprašani o parlamentu ! bo šlo skozi ? al malo porinem ! :wacko:

o Sodcku pa kdaj drugic ! da ne bo preveč naenkrat ! .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bilo bi dobro nekako napraviti red in pomiriti strasti, dokler ne pride do česa hujšega.

Ja kdo bo delal red?

A si poslušal včeri dnevnik. Poročali so sicer, da je eden ciganček ustrelil občana in da je hudo ranjen, AMPAK POTEM JE PRIŠLA GRDA POLICIJA IN JE CELO DRUŽINO VRGLA NA TLA, JIM KRATILA ČOVEKOVE PRAVICE, SE SPRAVLJALA NA MANJŠINO IN ZGANJALA KSENOFOBIJO IN ODPELJALA UBOGEGA CIGANČKA in verjetno ga bo preiskovalni sodik danes že izpustil na prostost, ker ne obstaja nevarnost, da bi dejanje ponovil.

Tko ti je to.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V naslednji stevilki Maga bo menda clanek o doticni problematiki. So bili Magovi novinarji tam dol ... no, naleteli so na pravo osebo. He told them ... like ... everything. :D

(ne, ne, ne jaz, da ne bo kdo take teorije postavil)

Morda se pa kaj naprej premakne. (mater sem naiven :))

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Damian - popolnoma se strinjam s teboj. :OK:

Sem moral nekaj močno "zamočit", da se Cyc strinja z menoj...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zakaj? Ti si sicer napisal, da poskusas biti strpen, jaz evidentno tega ne poskusam vec (se pa dobro spomnim da precej let nazaj (ko sem bil majhen :)) proti njim nisem imel nic, so se pa cisto drugace vedli).

Si pa napisal, da bi bilo potrebno narediti red ... kar je res je res :D In red bi seveda morale narediti pristojne sluzbe. Menda ne mislis, da komaj cakam, da dam lok na ramo, lovske konice na puscice in pistolo za pas, pa hajd na "sportno streljanje"?! Pol pa v zapor - ce bi prezivel :D

Nope :)

Tisti clanek, ki sem ga omenjal vceraj pa - bo v stevilki naslednji teden po mojem, zadeva izide ob sredah, vceraj je pa clanek sele nastajati zacel ...

Notri bi moralo pisati menda marsikaj glede socialnih podpor. Me je ze dolgo zanimalo, a so to samo govorice po baba-rekla sistemu ali ne - cigani naj bi imeli znatno visjo socialno pomoc od slovencev. Jaz sem zgleda bolj pocasne sorte, pa mi ni jasno zakaj ;) Ce je sploh res, seveda.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sem moral nekaj močno "zamočit", da se Cyc strinja z menoj...

Pozabil sem dat smeškota za to izjavo, saj je bila mišljena bolj za šalo.

Sicer pa so cigani menda tudi Slovenci, če kaj vem.

Oni so pač oni, mi smo pa civili.... .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V danasnjem Delu se da prebrati marsikaj. Recimo izjavo Roma, da so streljali (z avtomatskim orozjem!), ker so bili prestraseni :lol1:

No - se pa lepo vidi, kam znajo reci splavat. Stvari se utegnejo razviti v smer, za katero sem se ze dolgo cudil, da se ne, ko sem poslusal pripovedovanja soseda. Namrec - menda so bili na sestanku krajanov navduseni nad idejo o oborozenih strazah ...

Ce tisti zakon o romih, ki nastaja ze dolgo (vsebina pa menda sploh ni znana), ne bo sprejet in ce ne bo nicesar resilo ... bo iz tega se kako vecje sranje.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

cyc, prestrašeni so oboji - tako civili oz. "vaščani", ker se bojijo cigotov in njihovga načina živlenja ter tudi občasnih konfliktov z zapečenimi, kot tudi cigoti, ki se jim pač zdi, da lahk delajo kar hočjo, pa jih hočejo vsake tolk vaščani mal prefukat in pokazat, kdo je car.

problem je pač v tem, ker gre za dve ideologiji .ena je prevladujoča, oziroma "splošna", slovenska, druga je pa "specialna", ciganska, ki pa jo je slovenska v bistvu sama uzakonila in sprejela ter tolerirala, tako po službeni dolžnosti, kot tudi vobče.

"slovenci" pač imajo idejo "kar je moje, je moje, ker sem garal za to kot norc", cigoti pa "to je vse naše in ne vem, zakaj tega ne smem vzeti, če pa _rabim_".

zanimivo bo gledati, kako bo prevladujoča egoistična kapitalistična poradirala drobno subkulturo, ki pač očitno v "modernem svetu" trenutno nima kaj iskati ...

ja, cigoti so res v bistvu ena taka specialna nadgradnja komunizma :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V naslednji stevilki Maga bo menda clanek o doticni problematiki. So bili Magovi novinarji tam dol ... no, naleteli so na pravo osebo. He told them ... like ... everything. :D

hehe zagotovo bodo poročali nepristarnsko in neprizadeto, right? :kva2: :kva2: :BUA:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hehe, gotovo bo tocnost podatkov vecja, kot ce bi samo cigane sli vprasat. Oni bi gotovo rekli da tatvin ne pocno ... jaz pa vem da jih, ker so bili recimo tudi pri nas :)

Sicer pa kaj pa vem, bomo videli, kaj bodo spesnili novinarji ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ravno včeraj so nas pri antropologiji opozorili vodilni pri predmetu da naj ne mešamo Rome in Cigane z isto besedo....bom poskušal kaj več drug teden zvedet....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

jaz sem strpen do romov dokler niso v mojem kraju in na moji zemlji, kaj šele med mojimi stvarmi. pol bi pa motorke pele :devil: .)

aja pa zanimivo, ko sem še mel 50+ kg psa, so delali ovinek okol moje bajte če so prosjačli 2-3x na leto. zakaj le? mogoče pa psi ne spoštujejo pravic in čakajo na policaje :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@Thundercat - saj besedi sta ze dve, ampak kaj ko pomeni isto ... :D

ravno to je naša antropologinja povdarila da ni res......torej da sta to dva različna "pojava"....ma je bil konec ure in moram malo prebrskat po knjigah kaj je mislila.....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ravno to je naša antropologinja povdarila da ni res......torej da sta to dva različna "pojava"....ma je bil konec ure in moram malo prebrskat po knjigah kaj je mislila.....

Skozi zgodovino je imel naziv cigan slabšalni pomen.

Pomenil je poleg oznake narodnosti še brezdelneža in tatu,..

Ker so se cigani medsebojno imenovali kot pripadnike naroda Roma. se je dokaj umetno priporočal naziv Romi, zato da bi se zgubila negativna konotacija.

Dandanes sta besedi malodane že sopomenki. Predstavljata eno in isto.

B)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz lahko zatrdim, da oni sami sebi recejo cigani ... Vem se iz casov ko niso tezili, sem slisal iz njihovih ust. :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Gost
Ta tema zaprta in dodajanje odgovorov ni več mogoče.
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!