Skoči na vsebino

Komplet prve pomoči za motoriste in prva pomoč ob nezgodi


Ervina

Priporočene objave

 
 

ABC za motoriste

Kako ravnati ob prometni nesreči, v katero je vpleten motorist? Kaj narediti najprej, česa se ne smemo dotikati? Odločilne prve minute do prihoda reševalcev.

 Dejan Recek

15. april 2007 | 22:44:54

Vreme nas občasno še preseneti z nizkimi temperaturami in snegom, vendar se zima nepreklicno poslavlja. Kot prve lastovke nekateri neučakani motoristi že priganjajo svoje jeklene vrance po slovenskih cestah. Žal pa ima veselje ob začetku sezone običajno grenak priokus zaradi povečanja števila nesreč, predvsem motoristov. Previdnost velja. A kaj če se vseeno pripeti, smo res pripravljeni? Naj ne bo odveč nekaj napotkov.
Vedno ob prometni nesreči najprej pomislimo na varnost. Oceniti in odpraviti moramo morebitne nevarnosti tako za poškodovance kot zase. Oblečemo si varnostni brezrokavnik in postavimo trikotnik, da preprečimo nalet. Poškodovancev ne premikamo, razen tedaj, ko grozi nevarnost, ki je ne moremo odpraviti. Čelade pri motoristih praviloma ne odstranjujemo. To storimo le, če je poškodovani nezavesten in nam ne uspe sprostiti dihalnih poti, če moramo izvajati umetno dihanje ali če nam ne uspe ustaviti hude krvavitve, ki poškodovanega motorista neposredno ogroža. Za pravilno in varno snemanje čelade poškodovanca sta potrebna dva pomagača. Prvi poklekne z zadnje strani h glavi in prime poškodovanca z obeh strani od zadaj za spodnjo čeljust ter ob tem rahlo vleče, drugi pa ob tem odpre vizir, odstrani morebitna očala in odpne zaklep. Nato prevzame vlek glave drugi pomagač, tako da prime vrat s prsti na zatilju ter s palci in z dlanmi ob straneh čez spodnjo čeljust. Prvi pomagač nato raztegne spodnji del čelade, jo dvigne čez nos in sname. Če moramo poškodovanemu motoristu čelado odstraniti sami, to storimo tako, da, medtem ko mu z eno roko podpiramo glavo, z drugo odstranimo čelado, pri tem pa pazimo, da ne premikamo vratne hrbtenice.
V primeru, da je poškodovancev več, ocenimo, kako huda je poškodba, in se osredotočimo na huje poškodovane. Ocenimo odzivnost oziroma stanje zavesti. Poškodovanca, ki ne odgovarja na vprašanja in se ne odziva na klic, rahlo stresemo in ga stisnemo za roko. Pri nezavestnem, ki se ne odziva tudi na močnejše dražljaje, ne odpira oči in se ne premika, takoj začnemo preverjati življenjske znake. Najprej glasno pokličemo na pomoč, morebitni navzoči naj obvestijo reševalce in policijo, nato sledimo črkam abecede.
A - sprostimo dihalne poti. Dihalna pot je vsaj delno zaprta, če poškodovanec ne diha, hrope ali hlasta za zrakom, zato jo moramo sprostiti. Najprej odstranimo morebitne tujke v ustni votlini. Nato z dlanjo pritisnemo na čelo in zvrnemo glavo, s konicama prstov druge roke pa dvignemo brado. 
Pri sumu na poškodbo vratne hrbtenice, če je le mogoče, vratu ne premikamo. V tem primeru dihalno pot sprostimo s tako imenovanim trojnim manevrom, tako da se s komolci upremo ob podlago za poškodovančevo glavo, dlani položimo na lica in s konicami prstov obojestransko primemo kot spodnje čeljusti ob ušesu. Nato z rokama dvignemo spodnjo čeljust naprej in navzgor tako, da spodnji sekalci pridejo nad zgornje. Če omenjeni postopek ne sprosti dihalne poti, vseeno nekoliko zvrnemo glavo, vzpostavitev proste dihalne poti ima prednost pred potencialno poškodbo vratne hrbtenice.
B - preverimo dihanje. Obraz in uho približamo poškodovančevim ustom in nosu ter poslušamo in občutimo izdihani zrak poškodovanca na svojem licu ter opazujemo premike prsnega koša. Preverjamo do deset sekund. Če poškodovani diha, pokličemo 112 in do prihoda reševalcev nadzorujemo dihalno pot.
V primeru, da poškodovani ne diha, najprej pokličemo 112, za čas klica lahko zapustimo poškodovanca, če telefona ni pri roki.
C - začnemo z masažo srca, da vzpostavimo krvni obtok, in umetnim dihanjem. Pokleknemo na stran prizadetega, eno dlan položimo na sredino prsnega koša, drugo dlan položimo čez prvo in prepletemo prste tako, da ne pritiskamo na sosednja rebra. Nagnemo se nad prizadetega in pritiskamo pravokotno na prsni koš, da se vda za štiri, pet centimetrov. Komolce imamo iztegnjene. Med popuščanjem rok ne odmikamo od prsnega koša, poskušamo porabiti enak čas za pritisk in za popuščanje pritiska. Napravimo 30 pritiskov, s hitrostjo nekoliko manj kot dva na sekundo, ob tem glasno štejemo. 
Nato sprostimo dihalno pot tako, da zvrnemo glavo nazaj in s palcem ter kazalcem stisnemo mehki del nosu. Narahlo odpremo usta in ob tem dvigujemo brado. Normalno vdihnemo in s svojimi ustnicami zaobjamemo poškodovančeva usta ter enakomerno vpihujemo zrak, hkrati pa opazujemo dvigovanje prsnega koša. Nato odmaknemo svoja usta, vzdržujemo prosto dihalno pot in opazujemo spuščanje prsnega koša. Ponovno normalno vdihnemo in izvedemo drugi vpih, enako kot prvega. Pri sumu na poškodbo vratne hrbtenice sprostimo dihalno pot z že opisanim prilagojenim trojnim manevrom.
Pri poškodovancih, pri katerih nismo ugotovili življenje ogrožajočega stanja, nadaljujemo s pregledom. Začnemo od glave navzdol. Pozorni smo na zunanja znamenja poškodb - krvavitev, rane, raztrganine, odrgnine, spremenjeno obliko telesa in okončin, podplutbe, otekline, zavestnega poškodovanca pa vprašamo, kje ga boli in ali lahko premika vse okončine. 
Če še nismo poklicali nujne medicinske pomoči, to storimo zdaj. Ostanimo mirni in poskušajmo dispečerju posredovati osnovne podatke: ime in telefonsko številko, kje in kaj se je zgodilo, število poškodovanih in kakšne poškodbe so utrpeli.


Še link, da bo lažje: http://moto.avtomanija.com/default.asp?rb=9&id=94

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 5 minutami, Ciko86 pravi:

ja sem imel na 636 ninji , prvo pomoc v oklepu motorja,nad zmigavcem in zraven hladilnika..policajev ni motilo..

2005 letnik? Jz tudi kr tam...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, Andrejcer pravi:

Vsako leto se izobražujemo, več ali manj "peglamo" ene in iste stvari, nič bistvenega se ni spremenilo zadnjih nekaj let. Ampak kljub vsemu, se nikoli ne branim obiskati novih predavanj. Se je pa marsikaj spremenilo v 20ih letih. Mislim da bi osvežitev tega znanja morala biti obvezna ampak država računa na to, da se bodo ljudje sami angažirali. Napačno.

Vam pa znanje ne bo prišlo prav samo v primeru, ko naletite na prometno nesrečo. Znanje boste lahko rabili doma, pri svojem bližnjem (otroku, partnerju, staršu) in s pravilnim ukrepanjem boste lahko rešili življenje. Tako mimogede, tudi od doma dobimo politravmatizirane (padci s strehe, oken, dreves, ...). Zdaj je aktualno delo z drvmi (gozdovi - padci dreves, vej, cirkularke in motorke), skratka celo leto nekaj, nesreča pa nikoli ne počiva. Komplet prve pomoči, pa tu še kako pride prav.

a moto PP? :P

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, Andrejcer pravi:

Pa če smo že pri tem žaganju, ki je trenutno tako popularno, vam povem kaj z amputiranim delom telesa, ker ljudje marsikaj čarajo s temi deli. Po oskrbi rane, amputiran del očistite večje umazanije s sterilnim zložencem in ga zavijte v sterilni zloženec. Sledi postopek na sliki od 3. točke naprej:

ADT.thumb.JPG.bd4f9200aac5d72d32eb89d8b8b0cbae.JPG

lepo napisano, v realnosti je bilo pa takole, ko je našemu delavcu na liniji (testenina) nož odrezal prst. Pa še sam je bil v proizvodnji, ker je čistil stroj. 

Prst je sam pobral, s papirnato brisačo, priletel v pisarno, vrgel prst meni, sam si je zatiskal rano in smo leteli v bolnišnico. PP je samevala na zidu :(

Ne moreš verjet, ko je panika se na vse pozabi ampak pobere, kar pade pod roko.

Aja, prst so mu prišili nazaj in še danes mu deluje "skoraj" normalno :D

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred eno uro, dr.looney pravi:

 

Pa se to kar se tice skatlice PP . Policaji tut niso v vecini sitni zarado tega, razen ce si prevec pameten in gobcas tam ko to ni potrebno. Potem ti bo ziher kej najdu.

Pravite moski ,da zenske ne znamo drzat jezika za zobmi. Tudi vam to ne gre najbolje ko je vas ustavijo policaji.;)

Pol pa imate tezave s skatlico PP.

se bom kar tule ustavil, sedaj si naklobasala par nesmislov v stilu policaji ne težijo....bla bla

Briga mene kaj težijo ali ne, zakon je jasen, ne gre se za to da če se bom vljudno vedel mi bo pogledal skozi prste. Jaz PP mam, vendar še vedno trdim, da si z njo ne moreš kaj dosti pomagati.

Preberi vsaj 20 strani nazaj , potem ti bo jasno kaj pišem. S škatlico PP si bore malo lahko pomagaš.Sem pojasnil 100x, razčlenil vse možne kombinacije itd a morem ponovit vse?

 

1. solo nesreča...nema boga, da si boš sam škatlico v razbitinah našel, se bo potrebno potruditi kako drugače

2. dva motrja, pa rečmo da je en pokreten, ki lahko pomaga. Razen kake rane obvezat...ni dost primernih zadev, ki bi jih znal uporabit. In v tem primeru je ponavadi tako, da pobereš tisto, kar ti najprej pade pod roko in na PP gladko pozabiš

3. če je pa pri nesreči prisoten avto je pa problem rešen, le ti imajo večjo škatlico PP

 

To je prvo dejstvo, drugo pa je, da vsi vemo, da je pomanjkljivo znanje nudenja PP. Vendar ko bodo akcije bodo MODRI gledali samo škatlico in datume...a ti je jasno, birokracija je to in nič drugega.

 

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, dr.looney pravi:

 

 

Kar se pa tice prepoznavanja poskodb. Odprti zlomi se vidijo, bolecina tudi marsikaj pove. Za to je treba komunicirat. V koncni fazi pa je treba ponesrecenca odnest v vozilo torej pomeni , da ga je potrebno premakniti.Kako se bo to izvedlo bo povedal tisti ki to zna. Ko pa je v igri prezivetje se bo dalo ponesrecenca na hrbet. 

 

Draga moja, ti očitno delaš na urgenci, k ti je vse tok jasno. Meni niso slikali noge, ker so me zafiksanega vprašali, če me kaj boli. Zaradi panike suma na notranje krvavitve so slikali pas in navzgor. V 2 mesecih se mi je zato tibija zarastla postrani, kar me še danes jebe.

O premikih sem govoril, lahko jih počne izkušeno osebje, ne pa laiki. Ko je v igri preživetje boš počel čimveč v dobro ponesrečencu s čimanj premikanja le tega.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 45 minutami, Ciko86 pravi:

ja sem imel na 636 ninji , prvo pomoc v oklepu motorja,nad zmigavcem in zraven hladilnika..policajev ni motilo..

točno tako, ker si zadostil birokraciji. Kaj bi lahko s tisto PP ki se je pregrevala in mazala pod oklepi naredil in kako bi do nje prišel je pa drugo vprašanje.

PP pri motoristih je birokracija :P

Sicer mi pa ni jasno kako Nemci preživijo, baje pri njih ni obvezna.

pred 20 minutami, Borutt pravi:

Če jo imaš, jo lahko uporabiš. Že prav patetičen si, ker neke svoje ideje prodajaš. 

Dokazuj z argumenti, kakšen je moj karakter je irelavantno, zato te brišem!!!

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 8 minutami, DAMI34 pravi:

 

Dokazuj z argumenti, kakšen je moj karakter je irelavantno, zato te brišem!!!

 

Rezultat iskanja slik za corrupted admins funny

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 minutami, Frenk 67 pravi:

Rezultat iskanja slik za corrupted admins funny

use your PP und zalepi si flajšter na usta :P

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 urami, DAMI34 pravi:

...

Dokazuj z argumenti, kakšen je moj karakter je irelavantno, zato te brišem!!!

 

Argument je sledeč; če jo imaš, jo lahko uporabiš. Zato si pa poglej, kaj vse vsebuje prva pomoč za motoriste, da ne boš spet pisal neumnosti. 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 urami, Borutt pravi:

Argument je sledeč; če jo imaš, jo lahko uporabiš. Zato si pa poglej, kaj vse vsebuje prva pomoč za motoriste, da ne boš spet pisal neumnosti. 

si jo že uporabil?

 

se pa strinjam, če maš defibrilator ga lahko uporabiš....iz moto PP lahko bore malo uporabiš.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 21 urami, Andrejcer pravi:

Si že storila usodno napako! Zakaj bi snela čelado nezavestnemu? Ni potrebe, če poškodovani diha. Čelada se sname edino v primeru, če poškodovanec ne diha ali je zaradi drugih okoliščin neposredno ogrožena dihalna pot, skratka je brez tega, da bi odstranil čelado ne bi moral zavarovati oz. sprostiti.

Preberi navodila Soloriderja.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 31 minutami, DAMI34 pravi:

use your PP und zalepi si flajšter na usta :P

 

Ti bi da jst placam kazen, ker mi en flajster manjka :twak:

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 54 minutami, DAMI34 pravi:

Meni niso slikali noge, ker so me zafiksanega vprašali, če me kaj boli. Zaradi panike suma na notranje krvavitve so slikali pas in navzgor. V 2 mesecih se mi je zato tibija zarastla postrani, kar me še danes jebe.

To je zato ker je naše zdravstvo šalabajzarsko u božju mater. Namesto da bi rentgeni, MR in CT mašine lavfale na polno, se na njih prah nabira. Polega prahu pa takile zajebi. Ki bi se jim izognili z nekaj malega extra dela. Druge razlaga ni za tole - vedeli so, da si letel po luftu. Takoj ko si bil izven resne nevarnosti bi te mogli celega preslikati. Sam hej, to je delo. Pa pol ZZZS komplicira pa noče plačati. Takle mamo, ane.

 

pred 58 minutami, DAMI34 pravi:

Ko je v igri preživetje boš počel čimveč v dobro ponesrečencu s čimanj premikanja le tega.

Če je ponesrečenec v jarku polnem vode, ga boš ven potegnil. Kakorkoli ga boš lahko. Al pa se bo utopil medtem ko te bo skrbelo 'da mu ne bi še slabše naredil'. Kot vedno, YMMV. Je veliko odvisno od situacije.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 35 minutami, DAMI34 pravi:

si jo že uporabil?

 

se pa strinjam, če maš defibrilator ga lahko uporabiš....iz moto PP lahko bore malo uporabiš.

Evo, stručko, nekaj zate. Pa sedaj nadomesti to vsebino s svojimi gatami ali pa s šmrkavim robcem. 

 

2. Komplet za prvo pomoč za motoriste mora vsebovati najmanj:

Zap. št.      Predmet                                                                                                Število kosov

1                Prvi povoj, tip 3 (12 cm x 5 m), sterilen                                                  1

2                Kompresa 5 x 5 cm, sterilna                                                                  10

3                Kompresa 10 x 10 cm, sterilna                                                               2

4                Aluplast za opekline 5 x 9 cm, sterilen                                                    1

5                Aluplast za opekline 50X60 cm, sterilen                                                  1

6                Povoj iz raztegljive tkanine 8 cm x 4 m                                                    1

7                Trikotna ruta 100 x 100 x 140 cm                                                            1

8                Rokavica (SIST EN 455-1 in 2)                                                                2

9                Zaščitna folija za umetno dihanje                                                            1

10              Dvostransko metalizirana folija 210 x 160 cm, debelina najmanj 12 μm 1

11              Škarje (z zaobljeno konico)                                                                     1

12             Obliž z blazinico 10 x 8 cm                                                                       2

13             Obliž 1 cm x 1 m                                                                                      1

14             Navodila za nudenje prve pomoči                                                            1

15            Seznam vsebine

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 5 urami, DAMI34 pravi:

Draga moja, ti očitno delaš na urgenci, k ti je vse tok jasno. Meni niso slikali noge, ker so me zafiksanega vprašali, če me kaj boli. Zaradi panike suma na notranje krvavitve so slikali pas in navzgor. V 2 mesecih se mi je zato tibija zarastla postrani, kar me še danes jebe.

O premikih sem govoril, lahko jih počne izkušeno osebje, ne pa laiki. Ko je v igri preživetje boš počel čimveč v dobro ponesrečencu s čimanj premikanja le tega.

 

To da ti niso slikali noge nima vec veze s PP ampak z zdravniki na urgenci.

Ne ne delam na urgenci. In prepoznavanje poskodb v PP na terenu ne poteka v detajle. Kaj ti tu ni jasno. Ce je noga otecena , res ne pomeni da pa je 100 % zlomljena , in ce nisi preprican jo obravnavas kot da je.  Razumes.

 

Kaj bi ti vesoljnem svetu dokazal, razen tega da tisis z glavo skozi zid.

Zivljenje ni crno-belo pa kaj ti to govorim saj si dovolj star da bi to ze moral vedeti.:friend1:

Ce si ti ne znas pomagat z moto PP se ne pomeni da pa je za ostale neuporabna. :friend1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 urami, dr.looney pravi:

To da ti niso slikali noge nima vec veze s PP ampak z zdravniki na urgenci.

Ne ne delam na urgenci. In prepoznavanje poskodb v PP na terenu ne poteka v detajle. Kaj ti tu ni jasno. Ce je noga otecena , res ne pomeni da pa je 100 % zlomljena , in ce nisi preprican jo obravnavas kot da je.  Razumes.

 

Kaj bi ti vesoljnem svetu dokazal, razen tega da tisis z glavo skozi zid.

Zivljenje ni crno-belo pa kaj ti to govorim saj si dovolj star da bi to ze moral vedeti.:friend1:

Ce si ti ne znas pomagat z moto PP se ne pomeni da pa je za ostale neuporabna. :friend1:

:lol1:Misliš, da bo štekal ? Verjetno se bo spomnil kakšnega primera z odrezano glavo in neuporabnostjo prve pomoči :lol1:.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 57 minutami, KARMEN1 pravi:

Preberi navodila Soloriderja.

Sem si prebral, rade volje. Preberi si jih še ti enkrat in me popravi pri spodnjem citiranem zapisu.

pred 22 urami, Andrejcer pravi:

Ni potrebe, če poškodovani diha. Čelada se sname edino v primeru, če poškodovanec ne diha ali je zaradi drugih okoliščin neposredno ogrožena dihalna pot, skratka je brez tega, da bi odstranil čelado ne bi moral zavarovati oz. sprostiti.

 

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Res je zima in vsi smo že nervozni kdaj bomo privlekli prdulje izpod kozolcev...ampak ta debata ne pelje nikamor.

Dejstva so pač sledeča: PP je obvezen na motorju...prav ali ne, smiselno ali ne....še 100 strani lahko napišemo...dejstvo ostane: PP mora bit na motorju

PP uporaben ali ne: Vsakemu svoje...nekaterim se zdi, da je koristna, drugim ne...tu je "problem" v glavnem v naših glavah in to mora vsak sam razrešiti.

Naj pa vsem velja osnovni napotek, če (bog ne daj) naletite na nesrečo ali ste v njej sami udeleženi. Tega si ne bo težko zapomnit:

SRCE MORA UTRIPATI IN POŠKODOVANEC MORA DIHATI....potem pa ostalo po presoji....

Če vam to uspe zagotoviti ste naredili veliko!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!