Skoči na vsebino

Kačje Ride III


Sanda7
DAMI34
Sporočilo dodal DAMI34,

434317645_949518787065289_692310826191015310_n.jpg.4e226cf151009432ada896e367a67ce7.jpg

Priporočene objave

Nekoč je en modrijan takole na glas razmišljal o ridah. Sem danes šele prebral ...

Tedenski »zbor« na Kačjih ridah? A se hecate?!

Če obstaja v Sloveniji kakšna točka, ki jo poznajo domala vsi motoristi in o kateri se govori že kar v mitoloških razsežnosti, so to t.im. Kačje ride. Gre za komplet navkreber zavitih ovinkov za vasjo Planina v smeri proti Postojni, ki je bil v časih, ko še ni bilo avtoceste, trn v peti vsakega potnika proti obali zaradi majhne pretočnosti in počasnih tovornjakov, danes pa ga poznajo predvsem lokalni migranti in seveda tisti, ki so jim vsi ovinki na tem planetu bojda še posebej pri srcu – motoristi.

Ko sem pred kakimi petimi leti zabredel v svet motorizma in se prepustil učenju vožnje kolegici Pivkovi, me je – vajenca, kot sem bil in sem verjetno še vedno – prijatelj takole nagovarjal: »Pa daj, gremo na Ride, to moraš videt, tam je kot na dirkališču, lahko nagibaš do konca, pa hitrosti so ful mejhne, t'ko da se ne boš čist razbil, če te bo odnes'l…« Takrat se mi je obisk te lokacije zazdel skorajda nujen, a vendarle je potem nekako naneslo tako, da nikoli ni bilo časa za namenski obisk in posledično serijsko drajsanje gor-dol po tistih ovinkih. Seveda se je nekajkrat, ko sem s kakšnim kolegom ali kolegico peljal po tistem odseku, pripetilo, da smo se tam ustavili, a dvomim, da je bilo teh postankov v 6 letih več kot ducat, in le dvakrat ali trikrat je bilo to v najbolj obiskanem času, ko se tam nabere tudi po deset, celo dvajset in več motoristov.

A zaradi lepot interneta lahko opazujemo dogajanje tam tudi na daljavo.

Kačje ride so priljubljene (prav tako pa ride pri Gerovem, pa Marija reka v smeri iz Polzele proti Trbovljam, pa še dve ali tri 'ravno prav' zavite ceste na Gorenjskem in Štajerskem) in motoristi predvsem od blizu in iz Ljubljane ter Gorenjskega konca se tam zbirajo že kar dnevno – sedaj imajo celo termin, na katerega naj bi prišlo čimveč »folka«. Našel se je celo nekdo, ki zadeve sproti fotografira, predvsem nizkonagnjene superšportne in druge motocikle v največjem, glavnem, The Ovinku… Nekatere fotografije so resda lepe in tehnično dovršene, vsebina pa sodi že kar v domeno »testiranja motociklov«. Pogosto seveda spominjajo kar na dirkaške fotografije – in takšen vtis in reklamo pač zbuja tudi prenekateri zapis o tej zveličavni in sveti motoristični lokaciji.

No, v vseh teh (kratkih) letih se je nekaj vendarle spremenilo, a žal niti ne na bolje – krajevne oblasti so bojda pri višjih instancah dosegle, da so zagradili notranji del največjega in za motoriste najbolj privlačnega »The Ovinka«, kjer so se prej nabirali motoristi, zato se sedaj ti utrujeni, firbčni ali zgolj somišljeniške družbe željni zbirajo pač na zgornji strani tega slovenskega motorističnega monumenta; tam, kjer se odcepi nekakšna gozdna pot in je ravno dovolj prostora, da se vanjo zarine nekaj motorjev in se nič hudega misleči in povečini sicer povsem simpatični fantje in dekleta posedejo na travico ob cesti in malce pokramljajo o vsakodnevnih tegobah, motorističnih ali nemotorističnih, morda kaj spijejo in pomalicajo ter si pokažejo novo nakupljeno opremo.

Nekje v bližini so si ob neki priložnosti organizirali prijeten piknik, onidan pa so celo uprizorili čistilno akcijo in pobrali vse smeti, ki naj bi jih tam– tako pravijo – puščali predvsem vozniki avtomobilov (ne vem sicer, kje bi se tam želeli zbirati lastniki »jeklenih kletk na 4 kolesih«, saj ni ravno dovolj prostora za kako razkazovanje pleha, pa še nekaj metrov nižje in tudi na vrhu, če se ne motim, imajo nekaj bistveno bolj idealnih parkirnih območij – razen, če jih zanima zgolj divjanje na »The Ovinku«…).

Zdi se povsem prijetno početje, takšno zbiranje na Kačjih ridah, in skorajda povsem neškodljivo... Seveda vaščane moti hrup, pa morda jim gre na živce, da se nekdo redno 'zbira' nekje in se zabava. A bolj moteče je morda nekaj drugega. V internetnih, ustnih in telefonskih  poročilih je namreč razbrati, da skorajda ne mine dan – teden pa sploh ne! – ko se na glavnem ovinku ali v njegovi bližini ne bi »ulegel« motorist. Saj veste – tista neprijetna akrobacija, ko guma, prednja ali zadnja, iz nekega (motoristom običajno sicer dobro znanega) razloga izgubi oprijem, bodisi zaradi prevelike sile pospeševanja ali zaradi nepoznavalskega skoraj-dirkaškega pretiravanja z nagibi, lahko tudi zaradi smolnatih kačic, ki lezejo navkreber… Kakšnih posebnih skupnih lastnosti ti padeni motoristi nimajo – če rečemo, da gre za mlade ali neizkušene, ali pa tiste bolj potrebne potrjevanja, ali pa take, ki so brezbrižni do svoje in tuje varnosti, lahko komu celo naredimo krivico.

Pa vendar – v minulih tednih so oblasti začele na Ridah menda (nisem bil tam, da bi se prepričal) polagati celo nov asfalt, kar bo naredilo območje še bolj privlačno in zanimivo.

Ograja na notranji strani ovinka je prve dni avgusta sicer skoraj ubila nekega mladeniča, ki je menda s hondo fireblade za nekaj sekund pokazal, kaj (ne) zna, zato bi bilo morda smiselno na ograjo v predel stebričkov pritrditi še za motoriste zaščitni spodnji del, da bi bil občutek varnosti pri tovrstnem početju (in tudi dejanska varnost!!!) rahlo večji – nek fantin pa je celo predlagal podpisovanje peticije za razrešitev krajevnih vodilnih mož, ki so dosegli postavitev te ograje (ki je resda lahko za kakšnega nesrečnika hitro usodna!). Ali bo to obrodilo sadove – bogsigavedi, jaz ne vem. Pred letom ali dvema se je celo že govorilo, da je iz sovraštva proti motoristom nekdo polil olje po cestišču, ki je potem zahtevalo hud krvni davek. Tega si zagotovo ne želi nihče več – ampak, kdo je pripravljen za to tudi kaj narediti, se morda odreči huliganski vožnji na tistem odseku, ali pa zbiranju, ki zagotovo daje celi zadevi in postavljaštvu na tistem odseku nek večji šarm? »Saj vsi radi kdaj pritisnemo!« je najpogostejši izgovor, ki ga slišim, sledi pa mu: »A mi, ki tam sedimo na travci, da koga vzpodbujamo?!«

Najbolj varno (in tudi najbolj zamudno ter zoprno za vse motoriste, ne le tiste 'problematične') bi bilo zagotovo, če bi krajevne in državne oblasti območje primerno označile z opozorili, morda celo ustrezno modificirale cestišče in redno izvajale nadzor ter umirjanje prometa – še posebej morda v urah, ko je tam največ motorističnega pretoka (popoldnevi in večeri ter vikend termini). Če tega ne bodo storili, bo kruta realnost tam prej ali slej postavila še kak križ, na katerem bo potem pisalo »pa saj ni prekoračil omejitve hitrosti«. Hitrost, na katero se ridaški motoristi pogosto izgovarjajo, da je v mejah zakonskih določil, pač še zdaleč ni najpomembnejši ali edini zveličavni zakon in edina komponenta 'divjaške vožnje'. Nad njo so vsaj še splošni fizikalni zakoni ter Darwinov zakon o razvoju vrst…

PS: ta zapis ni reklama za četrtkove zbore na ridah.

Tokrat sam s seboj razpravljal: JustinBieber, dežurni za vse primere

Še zmer drži, se mi zdi ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

na ride samo še med tednom... v soboto sva se v logatcu z bratom samo pogledala in skomignila z rameni... Ride ali črni vrh... iz logatca v gorico raje preko kalc v črni vrh in čez col v dolino...

Med tednom, se še kej vidmo gor. Vikend, njet danke :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nekoč je en modrijan takole na glas razmišljal o ridah. Sem danes šele prebral ...

Še zmer drži, se mi zdi ...

Včasih si znal napisat več kot eno poved? Bravo :rolleyes: Če bi 100 tvojih zadnjih postov zbral skupaj ne bi blo tolk napisanega, kaj šele s pametno in vsaj malo zanimivo vsebino...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Včasih si znal napisat več kot eno poved? Bravo :rolleyes: Če bi 100 tvojih zadnjih postov zbral skupaj ne bi blo tolk napisanega, kaj šele s pametno in vsaj malo zanimivo vsebino...

Ja, ne znam več ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zanimivo branje! Sploh tvoje razmišljanje o padcih.

Kdaj si pa to napisal? Predvidevam, da pred tvojim kotaljenjem po teh "zloglasnih ovinkih" :)

P.S.: Škoda, ker bo vse to nabijanje pobrisasno. Saj bo, a ne? :?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa sej nebi človek reku če bi kej po domače povedano "jebal" ljudi!! trance_17_emot-angel.gif Vsi dozdej ki so karkol pojamral (ponavad na zs!! a n Majč??) okol posnetkov so v istem trenutku dosegl da sem objavo umaknil in tako se mi zdi tud prav. Spraševat vsevprek za dovoljenje je kratkomalo smešno in konec koncev pravno neveljavno ker nimaš dokaza da si vprašal. Sej veste.... s pravniki met posla je zadnja možna varjanta. slap.gif Se je pa že zgodilo da sem na željo "Oškodovanke" objave tudi vrnil na sceno. trance_05_banana.gif

Pa to da se zadeve rešuje po ZS jih je tud logično. Pa sej vsaj vemo pr čem smo... velika večina ljudi ni problematičnih, zakompleksanih al kako obremenjenih. trance_43_wavetowel2.giftrance_27_notworthy.gif

Sej mamo vsak svoje fore in hobije!! Eni se radi igramo z mopedi in kamero, drugi kar z ljudmi, tretji zgolj s komentarji, četrtim se fučka za vse skup, peti kumi prenašajo vse skupi.......................................SS.gif

Pa de nebo čist trance_04_baaa.giftrance_45_withstupid.giftrance_28_offtopic.gif RIDE GA RULAJO trance_30_punk.gif

eek.gifOb 12h pridem gor hehe!! Pazte se...... ker.... nikoli ne vete..............trance_29_photo.giftrance_21_laughing1.gifBrrrrrrrrrrrrrr!! Poj pa kukr b djava una teta Navodila za šoping yes.gif

Če bi pa kdo kej rad pa nej pove a n??? Ne pa de me pol sprašujete če sem vas kej posnel trance_13_cry.gif

ja robert zdej na svet prihaja mladina ki najprej pozna SVOJE PRAVICE pol pa vse ostalo,upam da boš še kej snemal pa slikal na ridah pa da še mene kdaj ujameš.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ja robert zdej na svet prihaja mladina ki najprej pozna SVOJE PRAVICE pol pa vse ostalo,upam da boš še kej snemal pa slikal na ridah pa da še mene kdaj ujameš.

Sploh ne NAJPREJ ampak edino!! l_01.gif Če te ujamem ne vem, loh me pa oblajaš pa akcija trance_40_thumbup.gif Za eno pijačko se pa prodam ! trance_21_laughing1.gif

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zanimivo branje! Sploh tvoje razmišljanje o padcih.

Kdaj si pa to napisal? Predvidevam, da pred tvojim kotaljenjem po teh "zloglasnih ovinkih" :)

P.S.: Škoda, ker bo vse to nabijanje pobrisasno. Saj bo, a ne? :?

ne, ne bo.

trikrat ste bili opozorjeni, da ne smetite, pa se ne znate držat pravil, čeprav je to vaša tema.

Zdaj naj bo taka kot je. Ko bo v njej preveč vaše nesnega gre samo še v smetnjak.

Lep večer vsem skupaj.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ne, ne bo.

trikrat ste bili opozorjeni, da ne smetite, pa se ne znate držat pravil, čeprav je to vaša tema.

Zdaj naj bo taka kot je. Ko bo v njej preveč vaše nesnega gre samo še v smetnjak.

Lep večer vsem skupaj.

Gdu gre u kanta za smeti :?:?:?

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa dobro jest sem zgleda nov tuki!!?? A tema je sam za FOČKE al še kej druzga?? eek.gif

Kokr piše brez preveč osebnih zadev. Hmmm, relativna stvar trance_19_hmm.gif

Sicer pa kar se tiče pametovanja okol (ne) varne vožnje http://www.motosvet.com/tabla/topic/24400-kacje-ride-pasti-in-nevarnost/ grim.gif

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nedeljski utrip na Ridah okol druge ure!!

Če se kdo išče naj pogleda!

Če je kdo siten naj ne gleda!

Če se kdo prepozna in ne želi biti viden naj pove!

Fac in tablic ni kaj dosti grrr.gif

Za tiste ki ste nagnjeni k temu ENJOJ tongue.gif

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nedeljski utrip na Ridah okol druge ure!!

Sej ne sikam nič al pa težim... samo tle se mi je pojavilo retorično vprašanje:

Ali se sploh zna kdo vozit po svojem pasu v LEVI ovinek?

A noben ne zaupa toliko v svoje znanje in motor, da mora vozit v levi ovinek z gumami tik ob črti? Kaj voziti se meter pa pol od desnega roba cestišča je preblizu al kako? Imeti glavo čez črto in jo nositi na pladnju za tisti slab meter več asvaltne "izletno-manevrirne" cone se splača? Tko al tko tistih 1000mm več ti ne pomaga kaj dosti v primeru sranja. Glavo imet na svojem pasu je pa precej več vredno, kukr pa v nasproti vozeči špegli konzerve... Pomojem- samo moje razmišljanje...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sej ne sikam nič al pa težim... samo tle se mi je pojavilo retorično vprašanje:

Ali se sploh zna kdo vozit po svojem pasu v LEVI ovinek?

A noben ne zaupa toliko v svoje znanje in motor, da mora vozit v levi ovinek z gumami tik ob črti? Kaj voziti se meter pa pol od desnega roba cestišča je preblizu al kako? Imeti glavo čez črto in jo nositi na pladnju za tisti slab meter več asvaltne "izletno-manevrirne" cone se splača? Tko al tko tistih 1000mm več ti ne pomaga kaj dosti v primeru sranja. Glavo imet na svojem pasu je pa precej več vredno, kukr pa v nasproti vozeči špegli konzerve... Pomojem- samo moje razmišljanje...

Ja saj ti tudi tako voziš (čez črto v levi ovinek-poglej svoje posnetke).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Uh, tistle drift vložek M3ja pa ni bil ravno za v zlato knjigo zapisat.

Si predstavljam da vrže M-a u drift, le ta gre sicer malo po svoje a ko se z desne začnejo približevat skale ga stisne v določenmu predelu in noga ne zmore več tiščat pedala trance_38_surprise.gif

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa kaj ste tolk cepljeni na črte?? Tisoče ljudi vozi kakor ve in zna in tile komentarji ne bodo nič pripomogl k večji varnosti. Sicer pa situacijo vidi le voznik v danem trenutku in s posnetka se redko vidi kake kritične trenutke. Tudi sam vozim včasih tudi čez črto ko vidim da ni nikjer žive duše in si tako popravljam vstopno linijo da naredim ovinek bolj okrogel. Pa kaj?? trance_05_banana.gif

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa kaj ste tolk cepljeni na črte?? Tisoče ljudi vozi kakor ve in zna in tile komentarji ne bodo nič pripomogl k večji varnosti. Sicer pa situacijo vidi le voznik v danem trenutku in s posnetka se redko vidi kake kritične trenutke. Tudi sam vozim včasih tudi čez črto ko vidim da ni nikjer žive duše in si tako popravljam vstopno linijo da naredim ovinek bolj okrogel. Pa kaj?? trance_05_banana.gif

Torej vidiš tudi v času naprej ...

Pa nič - pač izpadeš, kakor izpadeš, prostovoljno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!